فهرست
لازم است خوشحال باشیم؟
لازم است خوشحال باشیم؟

لازم است خوشحال باشیم؟

آی اسپورت - خبری از هیاهو و شور و شوق جام جهانی نیست بله کاملا قابل قبول است. خیلی فرقی با کشورهایی که دستشان از جام جهانی کوتاه ماند نداریم. اما می‌شنویم و می‌خوانیم که دل و دماغ بیشتری نسبت به ما دارند. چرا ما این احساس را نداریم؟ از چه زاویه‌ای باید به این مساله نگاه کنیم؟ جامعه‌شناسی؟ ورزشی؟ اقتصادی؟ معیشتی؟ پاسخ به این سوال از کدام منظر و معبر عبور می‌کند؟ تیم ملی دیشب در ترکیه در دیداری تدارکاتی باخت. عده‌ای نقد می‌کنند و عده‌ای همچنان ستایشگر تیم ملی و اندیشه‌های کی‌روش هستند. دیدگاه‎های هر دو طرف محترم است. اما نگاهی به آنچه که در ماه‌های گذشته در فوتبال ایران اتفاق افتاده بیندازیم. جز دروغ، فساد مالی، افترا، تقلب و ... مساله هیجان‌انگیز دیگری را تجربه نکردیم.

مهدی قائدی که حتی دوران «پیشامجاهد» را تجربه نکرد و با دست خودش فوتبالش را به تباهی کشاند و یکی از دوستانش را از دست داد از مدل جدید موهایش رونمایی می‌کند، یعنی حتی آب از آب تکان نخورده، حسین هدایتی شنل پرسپولیس را به دوش می‌اندازد، تیم فوتسال زنان برای دومین سال پیاپی قهرمان آسیا می‌شود که خب خیلی خبر مهمی نیست، کی‌روش هم که خوب میخش را به زمین کوبیده و از هم اکنون مرثیه‌هایی برای آنچه که در جام جهانی رخ می‌دهد می‌خواند، گزارشگر و کارشناس برنامه‌های تلویزیونی که هنوز به سبک دهه 60 کلام همدیگر را قطع می‌کنند و بعد چند دقیقه هم از یکدیگر معذرت‌خواهی می‌کنند؛ مسخ شده و توجیه شده که باید حامی تیم ملی باشند دست از تمسخر بازیکنان حریف برنمی‌دارند. بازیکنان ترکیه را شاید بتوانید مسخره کنید اما کریس رونالدو مسخره کردنی نیست. دانش‌آموزان دبیرستانی در تهران مورد تعرض و تجاوز قرار گرفته‌اند و دردناک‌تر که متهم اقرار کرده است که با پخش فیلم‌های مستهجن بچه‌ها را تحریک به اعمال غیراخلاقی کرده است. صدای فریاد پدرها و مادرها مو به تن آدم سیخ می‌کند، شنیده می‌شود که دارو هم قرار است گران شود، اسماعیل بهداروند هم که چشمش را از دست داد فعلا مهمان ویژه بازی‌های استقلال شده به هر حال شوی خوبی است که نشان دهیم با استفاده از آسیب‌دیدگی اسماعیل کار فرهنگی می‌کنیم. همین. کل ماجرا که چرا ما برای جام جهانی خوشحال نیستیم همین بود!

۱۳۴ ۲۸  
آی اسپورت
2018-05-29 14:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۸ نظر
Shahin
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۷
دیشب از تیم ملی ترکیه باختیم. تقرییا از تیم دوم ترکیه. تیمی که چهار یا پنج مهره کلیدیش رو نداشت. تیمی که حتی اگر همه نفراتش هم بود باز آنچنان تیمی نیست. تیمی که سه دوره هست رنگ جام جهانی رو ندیده و در رنکینگ فیفا رتبه بدتری نسبت به ما داره. اما فارغ از نتیجه بازی (که معتقدم اگر تُرک ها در نیمه دوم به بازیکنان ذخیره میدون نمیدادند، اختلاف شکست بیش از ۲ یا ۳ گل میشد)، این بازی یک پیام روشن داشت: اینکه حالا فهمیدیم چرا جناب "دیکتاتور چشم رنگی" از بازی های دوستانه بزرگ اینقدر میترسید! حالا فهمیدیم که چرا فوتبال ایران، ۷ ساله (جز بازی دوستانه جلوی سوئد و شیلی) در حسرت یک بازی تدارکاتی بزرگ هست...
.
ول کنید بهانه های آبکی "کیروش اللهی ها" رو! اینکه میگن فدراسیون فوتبال مقصر عدم برگزاری دیدارهای بزرگ هست یک "دروغ بزرگ" هست که حتی خودشون هم باور ندارند! مگر میشه در فدراسیونی که بدون اجازه کیروش کسی آب نمیخوره، بدون هماهنگی کیروش رقیب تدارکاتی انتخاب بشه؟! اتفاقا بازی های شرم آور مقابل ونزوئلا و تیم دوم پاناما و تیم لیگ محلات سیرالئون همگی با نظر مستقیم کیروش بوده! کیه که ندونه پیشنهاد بازی تدارکاتی با سوئیس (که خود سوئیسی ها پیشنهاد داده بودند) توسط شخص کیروش رد شد. به خاطر اینکه کیروش بهتر از هر کسی میدونه بازی مقابل سوئیس (یا تیم های مشابه)، قبل از جام جهانی عیار واقعی تیمش رو مشخص میکنه و به این افسانه که "ایران قدرت اول آسیاست" خاتمه میده...!
.
آره! تیم کیروش باید با تیم های بزرگ بازی نکنه تا "کیروش اللهی ها" هنوز با چماق "پیروزی جلوی کره و ازبکستان" به جان منتقدین کیروش بیفتند...
اشکان4
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
امیدوارم خانم اشکریز از خانم حضرتی یاد بگیره یکم!
و تتلو بودن در رشته خبرنگاری و روزنامه نگاری رو تجربه نکنه!
تمام متن خانم حضرتی جوابیه من بهآخرین مقاله خانم اشکریز هست
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
ی سوال ، تو به خاطر خط خوردن وریا و سید حسین و کاوه دیگع خوشت از کیروش نمیاد و حمایتش نمیکنی ؟
اشکان4
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۲۳
@مارال
اصولا با آدم های لجباز و یک دنده ای که روی حرف و اشتباه خودشون پا فشاری می کنن و متوجه ضرری که به خودشون و دیگران ضرر می زنند نیستن و جرات گفتن جمله " اشتباه کردم"ندارن، مشکل دارم
امیدوارم به اون پاسخی که مد نظرتون بود رسیده باشین
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۳
@ اشکان4
آره ، اتفاقن منم همینطوریم ولی اگه کسی و تو زندگیم اینطوری ببینم تا به غلط کردن نندازنش ول نمیکنم خخ . ولی خب کیروش سرمربی تیم ملی کشورمون و هیچ کاریش نمیشه کرد ، کیروش تو این مورد و اخلاقش خوب نیس ولی تو بعضی جاها عالیه .
۶
شاهین
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۲
همه چیزمان بهم میاد..
اینجا دیگر کسی نمانده که حتی شکایتی بکند!
Farabin
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۲
چرا هیجان جام جهانی رو نداریم؟چرا هیچ کس خوشحال نیست؟
بهراد
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۹
نه خانم حضرتی، گودرز و شقایق ربطی به هم ندارن. ندارن که ندارن. هر قدر زور بزنیم به هم مرتبط نمیشن.
۶
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۴
دایم میگن خبری از تب جام جهانی نیست ;
طوری حرف می زنید انگار در دوره های قبلی خبری بوده ؛ پیش از جام جهانی نود و هشت که تازه پر از ستاره بود هم خبری نبود الا برکناری ایویج و ناراحتی اونایی که میدونستند یه نقشه کثیف کشیده شده ؛

پیش از دوهرار و شش هم همه علاقمندان به فوتبال مترصد و خواهان برکناری برانکو بودند ، بازیکنان ستاره ملی ، مصدوم شده و همه میخواستند یک مربی نامدار بیاید .

دور گذشته هم دایم باشوخی زشت بیک زاده و مسی گذشت و مردم سرجمع سر چندتا گل خورده از آرژانتین بحث می کردند.!!!

کدام دوره ما ذوق و شوق داشتیم ما حتی قبل از المپیک هم هیج حس و حالی نداشتیم.

شمارا بخدا طوری وانمود نکنید که مثلا دوره های قبلی انگار رئیس جمهور پیراهن تیم ملی برتن می کرد یا مجلس پیش از جلسه برای تیم ملی خطابه می خواند(لاریجانی)
یا کارمندان با لباس تیم ملی می رفتند سر کار و اتوبوسها و متروها تبلیغ سفر به جام جهانی می کردند و...

همیشه همین بودیم همین قدر خنثی ، همیقدر نق نقو
سیب زمینی واقعی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۴
قشنگ بهت میاد خخخ
۱
بی طرف
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۹
دقیقا امروز بی اهمیت ترین اتفاق ممکن حضور این تیم کی روش در جام جهانی هست تیمی که یکبار از حضور زنان در ورزشگاه دفاع نکرده و هیچ همراهی با مردم نداشته و فقط برای پاداش خودشون صحبت می کنند این بازیکنها غیر از دو یا سه نفر شون بقیه فقط به فکر شهرت و جیب خودشون هستند .
استن
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۵
از دیشب درهای جدیدی از تعریف منطق به روی بنده گشوده شده، یارو بابای استقلالی تا دیروز هی میگفت منطق در نزد تاژیان هست و بس، حالا همین آقای منطقی بعد ریدمان دیشب پوگبا، وقتی ازش میپرسی روزبه دیشب چطور بود میگه روزبه و بیرانوند بد بودن، باید بیرانوند و رضاییان خط بخودن وریا و سید بیان، طرف ته منطق، فقط میخواد استقلالی تو تیم ملی باشه، مورد داشتیم گفته باقری هم باید دعوت بشه.
مکالمه دقیق با این جماعت ارسطویی اینطوریه:
-دیشب پوگبا خیلی بد بود.
-آره بیرانوند و رضاییان بد بودن، روزبه هم هافبک دفاعیه، خیلی جنگندس، تو پست خودش نبود نتونست قابلیتاش رو نشون بده.
جماعت اوسکول منطقی فقط تا زمانی که به نفعشون باشه منطقین.
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۲
همشون اینطوری نیستن !
ولی بعضیا اعتقاد دارند جای پیشکسوتا و کادر فنی شون ام خالیه ! بی چاره سنگ پا قزوین از رو رفت
اشکان4
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۳۰
@مارال
@استن
منظورتون کدوم کاربره؟
من که نبودم!
من معتقدم سید جلال باید به تیم اضافه میشد
ولی خوب اولویت برای ما دفاع از ستاره های خودمون هست
چون اونا هم انصافا حقشون بود به تیم ملی دعوت بشن
و شما هم می دونیم از حق خودتون و ستاره های تیمتون دفاع خواهید کرد و نیازی به حمایت ما ندارین.
۵
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۵
@ اشکان 4
نه بابا منظور تو نیستی که منظور کسایی اند که با اعتماد به نفس کامل معتقدن که باید تمااام بازیکنای استقلال دعوت میشدن !
اونجایی که گفتم همه اینطوری نیستن منظورم تو و امثال تو اند .
۴
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۲۹
واقعا متن قشنگ و به جایی بود !
علی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۵
اوه ، اوه یهو چه منطق حکمفرما شد
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۴۶
@ علی
همیشه حکمفرما بوده.
۲
حمید در پاسخ به مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۱۰
سلام. یه جایی ازم پرسیده بودی که من ضدکیروشی هستم یا نه. چون این سیستم احمقانه آی اسپورت اجازه نداد همونجا جوابتو بدم با عرض معذرت اینجا می نویسم:

نمی دونم ضد کیروش هستم یا نه. بعید می دونم! دست کم تا همین دو ماه پیش موافق ادامه کارش بودم. البته انتقاد داشتم به رفتارهای خارج از زمینش اما نمیشه گفت ضد کیروش بودم. دوست داشتم باشه ولی یک سری رفتارهاشو درست کنه. اون زمانی که در اوج درگیری با برانکو بود و یک سری کارایی کرد که پرسپولیس قهرمان نشه من و چند نفر دیگه بر خلاف بقیه مخالفاش خواستار ادامه فعالیتش بودیم. حتی بعد از این که کریمی رو بزدل خطاب کرد هم من طرفدارش بودم. چون کریمی با اینکه بر علیه ساکت و تاج خیلی مدارک داشت اما برای کیروش واقعا مدرکی نداشت. اما تردیدهای من نسبت به کیروش از بازی با سیرالئون شروع شد. اون هم با یک سئوال ساده:
چرا باید برای تیم غیرملی سیرالئون 130 هزار دلار پول بدیم در حالیکه مطابق عرف بازار اونا باید به ما به خاطر رتبه بهترمون پول می دادن ؟
تا اینجاش هم کیروش رو مقصر نمی دونستم. هر چی تقصیر بود بر گردن فدراسیون بود. اما وقتی خودش اومد از بامداد میرزایی به عنوان ایجنت بازی دوستانه تشکر کرد، بعد در پاسخ به پرسش ها با لجبازی اونو اورد توی کنفرانس مطبوعاتی و چند روز بعدش هم اونو اخراج کرد دیگه نمی شد نقش کیروش رو نادیده گرفت. در واقع از خودم می پرسیدم نکنه در تمام این مدت کریمی درست می گفت که ایشون دلاله؟ به این ها اضافه کن ماجرای قراردادش با آل اشپورت که کیروش اول می گفت کیفیت لباساشون بده اما وقتی 100 هزار دلار ازشون گرفت دیگه با کیفیت بد لباساشون کنار اومد. به علاوه یادت باشه که ما داریم در مورد کسی صحبت می کنیم که وقتی در یکی از معدود دفعات و چه بسا تنها باری که از تهران خارج شد و به مشهد رفت حاضر شد بره تبلیغ برای بانک سامان اما حاضر نبود بازی لیگ رو همون روز در مشهد ببینه. به نظر من مجموعه این رفتارها اگر چه هیچ کدوم مدرک قاطعی نیستند اما آدم رو در مورد کیروش به تردید میندازن.
گذشته از این مسائل مالی که من معمولا نسبت بهشون حساسم و با دقت بیشتری پیگیری می کنم. این ماجرای آخر کیروش در خط زدن سیدجلال و وریاو بدتر از اون توضیحات واقعا عجیب و غریبش تردیدم رو در مورد کاراش بیشتر می کنه.
خلاصه اینه که من در مورد کیروش خیلی تردید دارم اما نمی تونم بگم مخالفشم. دوست دارم بمونه به شرط این که یک سری رفتارهاشو تصحیح کنه. اینقدر مصاحبه های جنجالی نکنه و اینقدر من و تو رو به جون هم نندازه. (در واقع ما با وجود کیروش 11 ماه سال رو با هم دعوا می کنیم که یک ماه خوشحال باشیم) اما وقتی با اطمینان 100 درصد می دونم هیچ کدوم از کاراشو تصحیح نمی کنه دلیلی برای دفاع ازش نمی بینم.
۲ ۳
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۴۹
فهمیدم چی میگی ، حرفات منم تردید کرده خخ
ی بار گفتی کنکورت خورده به سالی که جام ملتها بوده همون روز منم نشستم حساب کردم دیدم منم میخورم به جام ملتها خخ فک کنم بدبخت شدم !
۳
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۲۷
چون همه این سالها برانکو را با کی روش و کی روش را برانکو مقایسه میکنند ،منم علیرغم میلم اینکاررا بزار بکنم .

سالهای منتهی به دوهزار شش سالهای خوبی بود ، برانکو نتایج خوبی با تیم ملی گرفته بود صعود به جام جهانی یک بازی مانده به آخر ، مهمترینش بود ؛

اما درست لحظاتی قبل از سوت پایان بازی با بحرین تلویزیون ، برانکو و همایون شاهرخی و بقیه را نشان داد که پرجم ایران را دست جمعی گرفتند و منتظر سوت داورند ؛ همین !
میتوانی فیلم بازی را ببینی ، بعنوان سرمربی تیم قهرمان در بلبشوی پایان بازی خبری از برانکو نبود!
خیلی واضح بود تلویزیون و رسانه های مکتوب و خبر نگاران و پیشکسوتان و جامانده های لیست و مربیان داخلی در یک اقدام هماهنگ و بیسابقه از برانکو روی برگرداندند ،
آنها مربی نامدار تری می خواستند و بقیه ی داستان و حمایت دادکان و لجبازی علی آبادی و ....که تکراریه!

دلایل متفاوت بود سر لیست اعزامی ، سر بداوی و علوی ، سر تعویض نکردن بازیکن و سر دایی و ...
در جام جهانی تیم دو پاره شد ، فقط نیمه ی اول بازی با مکزیک را با باقی بازیها مقایسه کنید ، عدم یکدلی بازیکنان خودش را بسیار زودتر از آنچه فکر می کردیم نشان داد و البته نقش همین علی کریمی در آن مسائل کم نبود!
بزرگترهای تیم دست برانکوی نجیب را نگرفتند بلکه خودشان از تساهل (به نظر بنده نجابت و ادب ) برانکو کمال سوء استفاده را کردند.
این داستان برای چی گفتم ، گفتم تا بدانی که اگر آن زمان قدرت دادکان نبود اوضاع وخیم تر می شد اما امروز ؛
در فدراسیونی که همه میدانند و احتیاج به شرحش نیست اگر جناب کی روش می خواست اختیارش را بدست این و آن بدهدو فقط و فقط به مربیگری اش بپردازد ( کاری که برانکو کرد ، فقط مربیگری کرد نه مدیریت ) نمی توانست هفت سال بدنه ی اصلی تیم ملی را مصون از حاشیه و مشکلات نگهدارد.

کی روش نه ملاحظه کار بود نه محافظه کار ، ایشان لابد گذشته ی ما را مطالعه کرده بود البته که در این بین زیاده روی و تو ذوق زدنهایی هم وجود داشت که ناگزیر بود ، شما در فوتبال ایران نمی توانی رئوف باشی و سازگار که کارت ساخته است.
اگر هر چیزی در این فوتبال ما سر جایش بود و فدراسیون عرضه ی بیشتری نشان می داد لابد کی روش هم کمتر سیبل مسائل حاشیه ایی می شد.
اعتقادم شاید محترمانه نباشه ولی در آیندهدهم باید مربی بیاوریم که مقتدر و کمی خودخواه باشد تا از بس بسیاری از مشکلات آماتوری ما بربیاید.

قربانت
و به امید سربلندی ایران عزیز در همه ی زمینه ها از جمله جام جهانی!
۳
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۱۶
در ضمن یه نگاه به اکثر مربیان بزرگ بندازید ، مثل بره ، رام نیستند بیشتر شبیه گرگ هستند ، مورد علاقه بازیکن و مورد تنفر رسانه ها!
۲
farzad
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۰۶
مردم دیگه واقعا هیچی خوشحالشون نمیکنه اقتصاد بیمار مسئولین بیمار مردم بیمار واقعا به کجا میریم با این فرمون خوشا بحال اونایی که رفتن و این روزا رو ندیدن شهدایی که مدافع حریم و ناموس بودن از روی اونا هم خجالت نمیکشیم دزدی اختلاس دروغ لاپوشونی اخرش میشه همین تولد یه مشت ادم بیمار که حتی به بچه نوزاد خودشم رحم نمیکنه انسانیت ندارید حیوون نباشید حداقل این بچه هایی که اینجوری طعم تجاوز کشیدن چی میخواد بشه ایندشون اون بچه ای که از اسم پدر جز یه حیوون تجاوزگر چیزی به یاد نمیاره چی میخاد بشه چقد از این دست اتفاقا بیفته تا به خودمون بیایم مسئولین چه کردید ۴۰ سال که به اینجا رسیدیم
۲
كسري
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۳۱
واقعا نوشته هاي خانم حضرتي عاليه.خيلي مختصر و مفيد كامل لپ مطلب رو ادا ميكنه و نيازي به اسمون ريسمون بافي نداره مثل بعضي ها كه اندازه ي شش صفحه مطلب ميذارن و تهش كلي هم لايق فحش و ليچاره.كلا ادمهايي كه چيزي تو چنته نداشته باشن سعي ميكنن با زياد حرف زدن و نوشتن خودشون رو موجه جلوه بدن.منظورم رو كه دوستان متوجه ميشن كه،همون كسي كه عاشق چشم سبز مربي ميشن [...]
مارال
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۴۶
خخ دقیقا
۳
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۰۴
به shahin
چرا واقعیت را معکوس جلوه میدی ؛
آخرین تیم بزرگی که برای بازی دوستانه اومد ایران آلمان بود قبل از جام جهانی دوهزار و شش ، اونم سر صدقه زلزله بم ؛
کی روش هفت ساله مربی ماست در باقی سالها چه دلیلی برای نیومدن تیمها وجود داشت ،
ممنون که کشور عزیزمان را آرزوی خیلی از کشورهای دنیا می دونی که باهامون بازی کنند ولی این خوشبینی و تعصب تو حقیقت را تغیر نمیده!
۱
كسري
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۱۳
اون نقطه چين هايي كه تو مطلب ما گذاشتي مگه چي گفتم اي اسپرت كه نذاشتي!!؟؟گفتم كه هر شب جمعه به شب جمعه مطلب در مدح كيروش ميذاره.اين سانسور كردن داشت؟؟
ميلاد
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۹
من ديروز بازي رو از youtube و بدون كامنت و سانسور نگاه كردم. تيم ملي ٩٠ دقيقه تشويق شد بدون توقف تشويق شد. حتي بعد از باخت باز هم تشويق شد. پس اين اشتياق وجود داره. مشكلات اقتصادي و اجتماعي در فضاي حاكم بر جامعه تشديد كرده. ولي باز هم فكر ميكنم با وجود تمام اينها با اولين سوت فضا عوض ميشه اين خاصيت فوتبال و فقط فوتبال هست. اگر تيم ملي در بازي اول همً خوب ظاهر بشه حتما شاهد جشن و پايكوبي هستيم. فوتبال در يك لحظه سرنوشت رو تغير ميده . بازنده رو برنده ميكنه. مغذوب رو محبوب. اين طبيعت فوتبال هست. اگر كساني هم تصور كري خواندن رنگي در جام جهاني رو دارند بخوانند. واقعيت در زمين و در كف خيابانهاست.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر