فهرست
آنالیز اسکای: زونال مارکینگ یا من تو من؟ کدام یک بهتر است؟
آنالیز اسکای: زونال مارکینگ یا من تو من؟ کدام یک بهتر است؟

آنالیز اسکای: زونال مارکینگ یا من تو من؟ کدام یک بهتر است؟

آی اسپورت   یارگیری موثر در دفاع هنگام ضربات ایستگاهی این روز ها یکی از سوژه های داغ رسانه ای بوده و بحث های زیادی در مورد آن انجام شده است. تیم هایی مانند لیورپول در این مورد با زونال مارکینگ مشکلاتی را تجربه کرده اند و در مجموع، به نظر می رسد این فصل تعداد گل های زده شده از ضربات ایستگاهی از 5 فصل اخیر بیشتر خواهد شد. مدافع سابق استوک سیتی و تحلیلگر تاکتیکی اسکای، دنی هیگینبوتام در این مورد توضیح می دهد.

هیگینبوتام مربیا نگرانی های زیادی دارن، بعضا می بینیم مدافعان پیراهن بازیکنان رو می کشن یا حریفان به مناطقی نفوذ می کنن که برای مدافعان دردسر زیادی درست می کنه. بیشتر تیم ها از زونال مارکینگ استفاده می کنن و این مشکلاتی رو به همراه داشته. اصلی ترین مشکل اینه که بازیکنا معمولا روی یک خط وایسادن. در زونال مارکینگ اگه شما و بازیکن کناریتون دست هاتون رو دراز کنید، باید این دو دست به هم برسن. این یعنی حفره ای برای حریف وجود نداره تا در اون استارت بزنن. اما این فصل مخصوصا در تیم هایی مثل استوک و لستر می بینیم که حریف هاشون این فرصت رو پیدا می کنن به مناطق خطرناکی نفوذ کنن. چون قبلا مدافع بودم می دونم که موقع زونال مارکینگ شما به صورت ایستا دویدن رو شروع می کنید و بازیکنان حریف با دوندگیاشون به خودشون شانس می دن و در نهایت هم فقط یه نفر قراره اون کورس رو ببره. تو من مارکینگ همیشه قبل از بازی می دونید که باید کدوم بازیکن رو مارک کنید. اگه همون بازیکن گل بزنه، بین دو نیمه یقه شما رو می گیرن. اما وقتی زونال مارکینگ انجام می دین، بین دو نیمه یا بعد از بازی این بهانه رو خواهید داشت که بازیکن حریف از منطقه من خارج شده بود. اما مزیتی که زونال مارکینگ داره اینه که دیگه خبری از کشیده شدن پیراهن یا بلاک شدن بازیکنان حریف نیست.

او یک تلفیق از هر دو تاکتیک را ایده آل ترین روش دفاعی در ضربات ایستگاهی می داند.

هیگینبوتام وقتی استوک بودم، همین تاکتیک رو داشتیم و گل های کمتری می خوردیم. 3 نفر به صورت زونال جای گیری می کردن، در جلو، وسط و تیر دور تر. این طوری مطمئن می شدیم حریف به دروازبان ما نزدیک نمیشه. پس در کل بهتره چند زونال مارکر در تیم حاضر باشن. اگر بازیکنی عادت داره پیراهن حریف رو بکشه، او رو یک زونال مارکر کنید و بهش فضا بدید تا به توپ حمله کنه. این یک راه حل برای این مشکله که در اون، بازیکنا هم خیلی گیج نمی شن.     

۵ ۱  
آی اسپورت
2016-10-10 19:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ل ل
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵، ۰۹:۲۸
امکانش هست فایل ویدئویی با زیرنویس فارسی بزارید؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر