فهرست
چهره‌های ویژه لیگ؛ پ مثل پدرخوانده
چهره‌های ویژه لیگ؛ پ مثل پدرخوانده

چهره‌های ویژه لیگ؛ پ مثل پدرخوانده

آی اسپورت – جولای ۲۰۰۳ بازی رئال-منچستر، هت‌تریک رونالدوی برزیلی و حذف منچستریونایتد. این بازی سرآغاز ورود یکی از بی‌ارتباط‌ترین افراد با فوتبال به فوتبال شد. رومن آبراموویچ، سرمایه دار روس با دیدن این مسابقه به سرمایه گذاری در فوتبال علاقه مند شد و چندی بعد، باشگاه چلسی را از کن بیتس، مالک قبلی آن خریداری کرد.

مگر می‌شود اتفاقی در دنیا بیفتد و به ایران راه پیدا نکند؟ ورود میلیاردها به فوتبال هم بعد از انگلیس و اروپا راهش را به ایران باز کرد و البته به ایرانیزه‌ترین شکل ممکن گسترش پیدا کرد. همزمان با آبراموویچ، برادران شفیع‌زاده باشگاه استقلال خوزستان را خریداری کردند. امروز و در سال ۲۰۱۹ که حرف از حضور میلیاردها می‌زنیم آبراموویچ هنوز در راس باشگاه موفقش قرار دارد و از براداران شفیع‌زاده سال‌هاست خبری نداریم. بعد از این دو برادر خیلی از میلیاردهای دیگر ناپدید شدند و حالا دوران زنوزی است. انتظار نداشته باشید در مورد زنوزی از بازی یا اتفاقی که او را به فوتبال علاقمند کرد صحبت کنیم یا نقل خاطره کنیم. هنوز هم مشخص نیست که زنوزی علاقه‌ای به فوتبال یا اطلاعی از آن داشته باشد که اگر داشت احتمالا می‌دانست اداره دو تیم در یک لیگ با یک مالک محال است. اما در مورد تاریخ ورود او به تراکتورسازی می‌شود صحبت کرد. خردادماه سال ۹۷ بود که  تراکتورسازی طی مزایده‌ای به محمدرضا زنوزی واگذار شد و او را تبدیل به بزرگ‌ترین مالک خصوصی ایران کرد.

زنوزی به فوتبال آمده بود تا این تصور که تیم‌های خصوصی محکوم به فنا هستند را تغییر دهد. او برای ایجاد یک قانون جدید اما از همان راه قدیمی رفت. خرید ستاره‌ها، ترکاندن بمب‌ها و ردیف کردن اسم‌ها کار جدیدی از زنوزی نبود. روش امتحان پس‌داده‌ای بود. در فوتبال ایران شاید با پول خیلی چیزها بشود بدست آورد اما تجربه نشان داده که جام جزو آن چیزها نیست. ورود زنوزی به فوتبال منطقی‌تر از همتایان دیگرش بود. گسترش فولاد او تیمی تقریبا حرفه‌ای بود با ورزشگاه و امکانات اختصاصی و شبیه تر از بقیه تیم‌ها به یک باشگاه حرفه‌ای. اما از آن جا که حرفه‌ای بودن در فوتبال ایران به اندازه کافی سروصدا به پا نمی‌کند و به عکس و فیلم و شهرت منجر نمی‌شود زنوزی هم قدم در راه همیشگی گذشت. سروصدا کردن و معروف شدن. تیم او نسبت به تیم‌هایی مانند استیل آذین سروشکل بهتری داشت. بیشتر شکل یک تیم بود و فقط از حضور چند بازیکن معروف کنار هم تشکیل نشده بود. همین مساله باعث شد تا آنها بتوانند تا بخشی از لیگ مسیر را درست بروند و مدعی اصلی قهرمانی شوند. برخی از اتفاقات غیرحرفه‌ای اما تراکتور تبریزی‌ها را از مسیر خارج کرد. خرید بازیکن غیرحرفه‌ای و همچنین دخالت بدموقع و بدشکل در ماجرای فروزان اتفاقاتی بود که ضربه بزرگی به این تیم زده و آنها را از مسیر خارج کرد.

تاریخ می‌گوید که نمی‌شود امیدوار بود زنوزی، آبراموویچ فوتبال ما و تراکتورسازی هم چلسی باشد. آنها هم بعد از یک یا چند فصل دیگر به تاریخ می‌پیوندند و از آنها یک نام و یک خاطره باقی می‌ماند. خاطراتی که برای میلیاردر بعدی مثال زده می‌شود تا او بداند آینده‌اش چه خواهد بود. پول عابربانک‌های ایرانی شاید جام و افتخار نداشته باشد اما برای مدتی به جذاب‌تر شدن لیگ ما کمک می‌کند. مثل لیگی که یک تیم با حضور مهدوی‌کیا و علی کریمی کنار هم داشت. یا تیم فعلی که مسعود شجاعی و دژاگه را به ایران کشاند. دستاورد نداشت اما حاشیه و جذابیت به لیگ اضافه کرد.

 

90tv 

۵ ۱۲  
آی اسپورت
2019-06-12 11:18:00
نظر دهید

۱۲ نظر
حامد
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۳۱
خواهشاً نویسنده عقده ای که این مطلب را نوشته منتشر شود، البته از محتوا و نوع نگرارشش اینطور برداشت میشود که بهروش مطلب را نوشته باشد.
علی
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۴۰
پ مثل پماد...
مالک مشترک فقط تیم آبی و قرمز حکومت بقیه سوسول بازیه
محمد
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۰۷
شما فاشیستا نابودی تراکتور رو با نوادگانتون به گور خواهید برد .مخصوصا تو فردوسی پور کثیف نجس
Saeed
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۱۶
عقده از مقالات میباره زنوزی به شما ناهار نمیده شارژ نمی کنه پس آماتور خخخ
یاشاسین تراکتور
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۲۲
نویسنده ی عقده ای به قول مموتی آب بریز همون جا که میسوزه چرا جای دیگه میریزی در ضمن زنوزی کارخانه پماد ضد سوزش هم داره تشریف بیارین اگرم نمیایی از شیاف های شیافپولیس بزن
وحید
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۳۵
از تک تک کلمات دشمنیهایی که این سایت و خبرناهارهایش با تیم مردمی و خصوصی تراکتور دارند به عینه پیداست.پارسال همین موقع ها بود که تراکتور رو اولین شانس سقوط به دست دو میدونستند ولی تیم ما استیل آذین نیست تراکتوره تیمی که عشق مردمه و قلبه تپنده آذربایجان.شاید زنوزی ها بروند ولی تراکتور اصیل ترین تیم ایرانه از اول تراکتور بوده و تراکتور خواهد ماند، اسمش نه پیروزی شد نه استقلال. تاریخ و هیچ دولتی نتوانسته و نه میتواند اسمش را عوض کند.تراختور همیشه تراختور هست مالک این تیم هم مردم است نه اسامی ذکر شده در متنتون.
یاشار
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۳۸
با این نوع مقاله ها که این روز ها به طرز عجیبی زیاد شده، معلومه که زنوزی به خبرنگاران باج نمیده
علی
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۰۱
من طرفدار تراکتور نیستم ولی این نوشته کاملا سطحی و مغرضانه است. انگار کینه عمیقی نویسنده از شخص زنوزی داره. اینجوری که ایشون نوشته هیچ تیمی نباید خصوصی بشه و پول نباید به تیم های ایرانی تزریق بشه. در آخر توصیه میکنم شمارهمون شغل شریف خانه داری مشغول بشین سنگین ترین.
بهراد
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۰۸
دوستان عزیزِ محترم و باسواد و مطلعی که زیر این متن با کلمات وزین و دقیق کامنت گذاشتید، یکی دو نکته کوچیک را ندیده گرفتین: این مطلب فقط درباره تراکتور یا زنوزی نیست. و در ثانی اگر کسی از باشگاه تراکتور یا مدیرش انتقاد کنه معناش این نیست که آرزوی نابودی تراکتور رو داره یا از طرف باشگاه های دیگه شارژ مالی شده و الخ..نکته ریز دیگه ای هم هست اگه فرضا از مطلبی خوشمون نیاد ودر واکنش بنویسم " پماد رو ..." یا " خبرناهار" و غیره بیشتر از اینکه ایرادات متن رو فهمیده باشیم، شخصیت و منش خودمون را در معرض دید بقیه می‌ذاریم.
۶ ۱
عرعری
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۷:۴۷
شخصیت و ترتری؟؟؟؟؟ اینا خودشون هم که با خودشون درگیر میشن پلیس ضدشورش باید بیاد بهشون دهنه بزنه
۳
تیراختور
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۵۳
به خبرنگار جماعت باج ندی اینجوری میشه ولی متن قشنگی بود کاملا میشه حس کرد کیبوردت نابود شده حین تایپ از بس با عصبانیت تایپ کردی:))))))))))))))
۲
طلايي
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۰:۲۸
پ مثل پماد سوختگى، فعلا تيم پيروزي و استقلال با يك مالك و هزينه اي از بيت المال كه حرام اند حرام هست ارتزاق ميشوند!نويسنده گزارش چون دستش از رانت مثل تيمهاي پايتخت دور مانده اين تفاسير رو از تيم بزرگ ٣٠ مليوني تراكتور بد گويي ميكنه!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر