فهرست
بازگشت سولشر به نوکمپ: تاریخ و تقدیر
بازگشت سولشر به نوکمپ: تاریخ و تقدیر

بازگشت سولشر به نوکمپ: تاریخ و تقدیر

آی‌اسپورتهمانطور که همه می‌دانند ۲۰ سال از گل تاریخی اوله گونار سولشر در بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال اروپا می‌گذرد، در فینال چمپیونز لیگ. اگر هم احیانا کسی هم این تاریخ را فراموش کرده بود، از همان ابتدای کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی امشب منچستر یونایتد و بارسلونا، سوالات خبرنگاران متوجه این موضوع شد.

سولشر که قرار بود بعد از پایان این کنفرانس، برای اولین بار بعد از سال ۱۹۹۹ پا روی چمن نوکمپ بگذارد، در جواب به این سوالات چنین پاسخ داد: «واقعا نمی‌دانم چه حسی خواهم داشت. این استادیوم قطعا برای من بسیار خاطره‌انگیز است. من کلا یک بار در نوکمپ بازی کردم، در همان فینال. البته چند سال پیش برای تماشای ال کلاسیکو با پسرم به اینجا آمدیم و ۱۰ روز پیش هم شاهد بازی بارسلونا و اتلتیکو مادرید در نوکمپ بودم. ولی من اصلا به گذشته فکر نمی‌کنم. تمرکز من روی بازی پیش روست و نمایشی بهتر از بازی رفت».

یونایتد برای رسیدن به نیمه نهایی حقیقتا هم به نمایشی بهتر نیاز دارد. سولشر مدام خودش را از بحث سرنوشت و تقدیر دور کرد و حرف از باور و اعتماد به نفس به میان آورد. این رویکردی درست از سوی مربی یونایتد بود. اما واقعیت دیگری هم هست که سولشر و شاگردانش می‌توانند به آن اتکا کنند. یونایتد از چهار بازی خارج از خانه اخیرش در اروپا سه پیروزی به دست آورده و در دقیقه پایانی هر دو دیدار برابر یوونتوس و پاریس سن ژرمن گل زده. این روحیه‌ای بود که ارنستو والورده هم در کنفرانس مطبوعاتی‌اش بهش اشاره کرد: «انگار آن‌ها عاملی ویژه در دقایق پایانی دارند. خب به هر حال آن‌ها در همین دقایق و در همین استادیوم فاتح چمپیونز لیگ شده‌اند».

اما والورده هم چون سولشر ترجیح می‌دهد چندان وارد بحث تاریخ و تقدیر نشود: «ما از درس‌های گذشته برای پیشرفت در آینده استفاده می‌بریم. شاید گاهی به نظر برسد تاریخ به ناچار تکرار می‌شود، اما حقیقت اینجاست که اگر سرنوشتی مشابه دوباره رخ دهد به خاطر این است که خودتان آن را نوشته‌اید، نه اینکه در گذشته یک بار دیگر اتفاق افتاده. ما دنبال رقم زدن سرنوشت‌ خودمان خواهیم بود، راهی که یونایتد هم می‌رود».

یونایتد سال ۹۹ سه‌گانه را در نوکمپ برد. بارسا هم این فصل با توجه به عملا تمام شدن لیگ و رسیدن به فینال کوپا دل ری، دنبال کسب سومین سه‌گانه‌اش است. به شکلی غریب اگر شاگردان والورده به این موفقیت بی‌نظیر نرسند، از فصل‌شان به عنوان یک ناکامی یاد خواهد شد. بارسا سه فصل پیاپی از یک چهارم نهایی چمپیونز حذف شده، بازی‌هایی که در هیچکدام از آن‌ها لیونل مسی گل نزده. در واقع آخرین باری که مسی موفق به باز کردن دروازه حریفان در این مرحله شد به ۱۲ بازی قبل برمی‌گردد، به آوریل ۲۰۱۳. اما بارسا این بار بازی رفت را برده، با نتیجه ۰-۱ در اولدترافورد. آخرین باری که بلوگرانا یک بازی اروپایی خانگی را باخت به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد، یعنی ۳۰ بازی پیش. بارسایی‌ها از این ۳۰ بازی ۲۷ پیروزی به دست آورده‌اند، با ۹۳ گل زده و تنها ۱۵ گل خورده.

در سوی دیگر یونایتد همین فصل، تا همین جا هم بیش از آنچه تصور می‌شد پیش رفته و بازگشتی بزرگ در پاریس پشت سر گذاشته. آیا سولشر به تقدیر اعتقاد دارد؟ «باور من بر این است که در ورزش به آنچه لیاقتش را دارید می‌رسید، البته اگر با تمام وجود تلاش کنید. ما مقابل پاریس سن ژرمن نشان دادیم قادریم شکست ۰-۲ خانگی را جبران کنیم. بارسلونا در ۱۰ سال گذشته بهترین تیم جهان بوده. پس بازگشت مقابل این تیم نیاز به نمایشی فوق‌العاده دارد. برخی می‌گویند امسال باید سال ما باشد. 20 سال از قهرمانی ما در نوکمپ می‌گذرد و من با شماره ۲۰ بازی می‌کردم. اما برای پیروزی مقابل بارسلونا باید لیاقتش را داشته باشیم، نه اینکه تقدیر و سرنوشت پشت سرمان باشد».

نکته‌ای که بیش از بقیه باعث نگرانی والورده می‌شود سرعت یونایتدی‌ها در ضدحمله‌هاست. با این حال سولشر به هیچ وجه از نمایش تیمش در بازی رفت راضی نبود: «ما توپ را خوب در اختیار نگرفتیم و به اندازه کافی موقعیت گل نساختیم. همیشه نمی‌توان با ۲۰ درصد مالکیت توپ بازی را برد. گاهی نتایجی در شرایط خاص رقم می‌خورد، اما این روند نمی‌تواند ادامه پیدا کند. ما نباید به بارسلونا اجازه دهیم اطراف باکس‌مان چادر بزنند. اگر به سوارز و مسی و کوتینیو و ویدال و باقی بازیکنانشان فرصت و فضای زیاد دهید بالاخره یک بلایی سرتان می‌آورند».

پیروزی برابر بارسا در نوکمپ قطعا دشوار است. «دشوارتر از پیروزی برابر بایرن در وقت‌های اضافه؟» باز هم حرف از آن فینال به میان آمد: «در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. اگر ما دروازه‌مان را بسته نگه داریم تا دقیقه ۹۳ هنوز شانس بقا در تورنمنت را داریم، چون ما به لحاظ فیزیکی از آن‌ها قوی‌تر و قدبلندتر هستیم. اما مسئله کیفیت هم در این میان مطرح است. ولی من در نهایت راضیم اگر دقیقه ۹۳ بازی صفر صفر باشد».

۲    
آی اسپورت
2019-04-16 11:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر