فهرست
پدیده، «آنتی‌تز» فوتبال ایران
پدیده، «آنتی‌تز» فوتبال ایران

پدیده، «آنتی‌تز» فوتبال ایران

آی اسپورت - انتظار برای اینکه بردهای پدیده تمام شود و صدر جدول را به مدعیان سنتی تقدیم کند خیلی طولانی شده. یازده هفته بعد از شروع لیگ هجدهم، دیگر نمی‌توان تیم مشهدی را جرقه نامید و بردهای این تیم را اتفاقی دانست. پدیده هر هفته کوبنده‌تر می‌شود و حریفان را بیشتر می‌ترساند. پدیده یک مورد عجیب در فوتبال ایران است. این تیم با قواعدی که از فوتبال باشگاهی می‌شناختیم همخوانی ندارد و همین تفسیر موفقیتش را دشوارتر کرده. بررسی وجوه مختلف ماجرا این موضوع را روشن‌تر می‌کند.

صدرنشین بی‌پول

یکی از مدیران فوتبال اعتراف می‌کرد: «70 درصد مدیریت در فوتبال ایران به پول بستگی دارد. اگر بتوانید حقوق بازیکنان و مربیان را سر وقت پرداخت کنید، بیشتر مشکلات حل می‌شود.» با این وصف انتظار می‌رفت بی‌پولی خیلی زود پدیده را از پا در آورد. این تیم از شروع فصل بحران مالی داشت، تا جایی که گل‌محمدی چند بار تهدید به استعفا کرد و حتی چند روز در تمرینات غایب بود. با این حال این مشکلات روی عملکرد فنی و نتایج پدیده تاثیر نداشته و این تیم هنوز صدر جدول را مقتدرانه در اختیار دارد.

کم‌سابقه‌ پرطرفدار

در لیگ برتر تیم‌های کم‌سابقه معمولا طرفدار ندارند. وقتی چنین تیم‌هایی تصمیم به فعالیت در شهری می‌گیرند که تیم‌ یا تیم‌های باسابقه و پرطرفداری دارد، کار سخت‌تر می‌شود. فوتبال مشهد از قدیم با ابومسلم معنا پیدا می‌کرد و پدیده تنها پنج سال است که فعالیتش را شروع کرده. با این حال پدیده توانسته پایگاه هواداری خوبی به دست آورد و بازی‌های خانگی این تیم با تماشاگران نسبتا زیادی برگزار می‌شود.

مشکلات و افول ابومسلم، امکانات خوب ورزشگاه امام رضا و نمایش درخشان پدیده در جذب تماشاگر تاثیر زیادی داشته، با این حال در فوتبال ایران تیم‌های موفق زیادی بوده‌اند که هرگز نتوانسته‌اند پایگاه هواداری داشته باشند. پاس با وجود سابقه قهرمانی همیشه برای سکوهای خالی بازی می‌کرد و حالا سایپا قدم در این راه گذاشته.

بی‌ستاره‌ موفق

گل‌محمدی پدیده را در اوج بحران مالی تحویل گرفت و تیم جوانی بست. به جز خلعتبری که وارد سال‌های آخر بازی‌اش شده و مشتریان زیادی ندارد، در این تیم بازیکن مشهور دیگری نمی‌بینید. وقتی پدیده اولین بازی فصل را به پرسپولیس باخت، پیش‌بینی می‌شد که این تیم یکی از نامزدهای سقوط باشد و بدون پول و بازیکن مطرح تنها بتواند برای بقا بجنگد. پدیده اما با همین بازیکنان جوان تیمی هماهنگ و زهردار است و توانست از ده بازی بعدی تیمش 26 امتیاز بگیرد.

فرمول موفقیت پدیده: پرس سنگین، ریتم بالا، ضدحملات سریع

گل‌محمدی پیش از این در تیم‌های مختلف تجربه کار کردن با بازیکنان جوان را داشت و در پدیده توانسته با بازیکنان گمنام تیمی مدعی بسازد. یحیی برای پدیده سبکی انتخاب کرده که با انرژی این بازیکنان جوان همخوانی دارد و آنها به بهترین شکل توانسته‌اند آن را پیاده کنند.

بعد از موفقیت پرسپولیس برانکو، پدیده هم تیمی است که پرس سنگین حریفان در میانه زمین را انتخاب کرده و به محض از دست دادن توپ بازیکنان حریف را تحت فشار می‌گذارد. پرس سنگین پدیده طراحی حملات حریف را مختل می‌کند و بی‌دلیل نیست که این تیم بعد از پرسپولیس با تنها پنج گل خورده بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد.

پدیده فوتبال را با ریتم بالایی بازی می‌کند. در این تیم از بازی تاخیری خبری نیست و بازیکنان همانطور که هنگام از دست دادن توپ عقب نمی‌نشینند، به محض گرفتن توپ وارد فاز حمله می‌شوند. این بازی پرفشار برای حریفان فرسایشی است و تیمی که نتواند خودش را با این ریتم تطبیق بدهد به دردسر می‌افتد.

نکته سوم در بازی پدیده ضدحملات سریع است که وقتی این تیم به گل اول می‌رسد، کاربرد زیادی دارد. در بازی هفته گذشته مقابل نساجی، پدیده در نیمه دوم تحت فشار زیادی قرار داشت، ولی با دو ضدحمله سریع در اواخر بازی به برد سه بر صفر رسید؛ نتیجه‌ای بازتابی از شرایط بازی نبود، ولی نشان می‌دهد که گل‌محمدی ابزار مختلفی برای ضربه زدن به حریفانش دارد.

پس از شکست روز اول مقابل پرسپولیس، بازی در تهران مقابل استقلال می‌توانست محک جدی دیگری برای پدیده باشد. با توجه به نمایشی که این تیم تا امروز نشان داده، احتمال اینکه تیم شفر را به دردسر بیاندازد خیلی زیاد است. 

ایران ورزشی

۱۲ ۲  
آی اسپورت
2018-11-07 00:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
محمد
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۴۳
تیم شوفر با بچه های آزانس دلگشا هم بازی کنه 6تایی میشه
۲
666
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۱۳
تیم هایی مثل پدیده تا روی نوار برد هستن پیش میرن ولی با دوتا باخت روحیه تیمی شون رو از دست میدن. سال پیش پارس جنوبی هم همین شرایط رو داشت.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر