فهرست
چرا ورزشگاه کاظمی را به پرسپولیس نمی‌دهند؟
چرا ورزشگاه کاظمی را به پرسپولیس نمی‌دهند؟

چرا ورزشگاه کاظمی را به پرسپولیس نمی‌دهند؟

آی‌اسپورت- پرسپولیس برای خصوصی شدن باید دارایی‌هایی از خود داشته باشد و البته تکلیف این دارایی‌ها را مشخص کند. حدود دو ماه قبل که با رئیس سازمان خصوصی سازی صحبت می‌کردیم ایشان اعلام کردند انتقال سند ورزشگاه درفشی‌فر و ساختمان باشگاه پرسپولیس به نام این باشگاه در حال انجام است اما همین دو روز قبل گفته شد مشکل معارض زمین این ورزشگاه ظاهراً حل شده است.
 
در چند روز گذشته بحث ورزشگاه‌های تحت اختیار پرسپولیس بالا گرفته اما به نظر می‌رسد ورزشگاه شهید کاظمی دور از دسترس پرسپولیس باشد. قرار است سند دو ورزشگاه شهید درفشی‌فر و شهدای گمنام در اختیار باشگاه پرسپولیس قرار بگیرد تا این باشگاه بتواند با ثبت این دارایی‌ها وارد ماجرای پیچیده عرضه سهام در بحث خصوصی‌سازی شود اما ورزشگاه شهید کاظمی داستان دارد.
 
۴،۵ سال از زمانی که شهرداری تهران ورزشگاه شهید کاظمی را در اختیار پرسپولیس قرار داد، می‌گذرد. در این مدت ورزشگاه مورد اشاره هزینه‌های زیادی روی دست باشگاه گذاشته و از آنجا که نگهداری امکانات آن نیاز به بودجه مناسبی دارد پرسپولیس سعی کرده این ورزشگاه را سرپا نگه دارد به این امید که روزی به نامش زده شود. باشگاه پرسپولیس در زمان حیات جعفر کاشانی نقشه‌های زیادی برای این ورزشگاه داشت. آنها قصد داشتند با اضافه کردن زمین‌های مجاور و ایجاد بخش‌هایی مثل کافی شاپ، فروشگاه هواداری و موزه به این استادیوم شکل و شمایلی ویژه دهند اما حالا پرسپولیس به سختی از پس هزینه‌های نگهداری این استادیوم برمی‌آید. 
 
چندی پیش حناچی شهردار تهران صراحتاً گفت این ورزشگاه متعلق به باشگاه پرسپولیس است و سند آن به نام باشگاه ثبت خواهد شد اما بعدتر مشخص شد این مسأله پیچیدگی‌های بسیاری دارد. چند روز قبل گفته شد شرایط واگذاری ورزشگاه شهید کاظمی از سوی شهرداری تهران به باشگاه پرسپولیس مهیا نیست و این مسأله در حد یک طرح مطرح شده ضمن اینکه تقی‌زاده معاون حقیقی وزارتخانه هم اعلام کرد نمی‌توان این ورزشگاه را جزو دارایی‌های باشگاه پرسپولیس محسوب کرد. 
 
حدود سه ماه قبل رسول‌پناه سرپرست موقت باشگاه پرسپولیس چند بار به ملاقات حناچی شهردار تهران رفت و با ادعای اینکه ارتباط خوبی با وی دارد درباره واگذاری ورزشگاه شهید کاظمی به باشگاه پرسپولیس کاملاً امیدوارانه حرف می‌زد. آن زمان گفته می‌شد شهرداری تهران قطعه‌ای از استادیوم تحتی تهران را برای مترو می‌خواهد و وزارت ورزش قصد دارد با دادن این زمین به شهرداری، ورزشگاه شهید کاظمی را از شهرداری برای پرسپولیس بگیرد.
 
شهرداری تهران خوب می‌داند اگر پرسپولیس در ورزشگاه شهید کاظمی نباشد استفاده مفیدی نمی‌تواند از این مجموعه ببرد و نگهداری از امکانات این مجموعه نیز هزینه گزافی روی دستش خواهد گذاشت. برخی معتقدند شاید بده بستان‌های دولت و شهرداری منجر به واگذاری ورزشگاه مورد اشاره به پرسپولیس شود و اینچنین یک حرکت تبلیغاتی عظیم جلوی چشم هواداران میلیونی پرسپولیس ثبت شده و از دولت در خاطره‌ها بماند اما برخی نیز اعتقاد دارند شهرداری تن به این واگذاری نخواهد داد.
 
قرار است تا پایان تابستان سال جاری یعنی حدود دو ماه و نیم دیگر ۱۰ درصد سهام پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار شود و اگر این اتفاق بیفتد بعید است شهرداری حاضر شود چنین ملک پرارزشی را بی‌حرف پیش و مجانی در اختیار بخش خصوصی قرار دهد. این اقدام البته پیچیدگی‌هایی هم دارد و ابتدا باید به تصویب شورای شهر برسد اما در مورد بخش خصوصی کار بسیار پیچیده‌تر می‌شود مگر اینکه خریدار باشگاه پرسپولیس به موازات در اختیار گرفتن این ورزشگاه طی اقساطی طولانی مدت این استادیوم و امکاناتش را به اسم باشگاه در بیاورد. طی روزهای گذشته هواداران پرسپولیس به خارج شدن ورزشگاه شهید کاظمی از فهرست دارایی‌های باشگاه محبوب‌شان معترض شده‌اند و در فضای مجازی خواستار این هستند تا پرسپولیس جدا از ورزشگاه‌های درفشی‌فر و شهدای گمنام برای همیشه ورزشگاه شهید کاظمی را در اختیار بگیرد اما با توجه به صحبت‌های اخیر رسول‌پناه به نظر می‌رسد باشگاه پرسپولیس  از خیزی که برای تملک ورزشگاه شهید کاظمی برداشته بود کوتاه آمده و به استفاده از این مجموعه اکتفا کرده است.
۵ ۱  
آی اسپورت
2020-07-08 12:51:00
نظر دهید

۱ نظر
Ali
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹، ۲۳:۵۴
رسول پناه خر کیه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر