فهرست
ورود سیتی گواردیولا به تالار افتخارات فوتبال جزیره
ورود سیتی گواردیولا به تالار افتخارات فوتبال جزیره

ورود سیتی گواردیولا به تالار افتخارات فوتبال جزیره

آی‌اسپورت – آمار بخشی از بزرگیِ تیم پپ گواردیولا را بیان می‌کنند. منچستر سیتی یک ماه مانده به پایان لیگ برتر قهرمانی‌اش را قطعی کرد و حالا امکان ثبت رکورد بالاترین امتیاز و بیشترین گل زده در تاریخ این لیگ را پیش رو می‌بیند. این موفقیت در دورانی که حداقل در تئوری "بیگ سیکس" وجود دارد فوق‌العاده است.

اما آمار تنها بخشی از این موفقیت را بیان می‌کنند، و نه بخش مهمش را. بله نیازی نیست حتما ژوزه مورینیو، یا یکی از همدستانش باشیم تا از پولی که سیتی در دو سال حضور گواردیولا خرج کرده آگاه باشیم. قطعا با این هزینه‌ی بله نبودن در کورس قهرمانی شکستی بزرگ محسوب می‌شد. اما مسئله چگونگی خرج این بود است.

سیتی در دو سال اخیر 360 میلیون پوند صرف خرید بازیکنان جدید کرده. اما گرانقیمت‌ترین بازیکن آن‌ها آیمریک لاپورت است (57 میلیون پوند). این تفاوت رویکرد سیتی نسبت به پاریس سن ژرمن، یا حتی منچستر یونایتد را نشان می‌دهد، باشگاه‌هایی که تمام بودجه‌ی هنگفت‌شان را صرف خرید دو تا بازیکن نامدار می‌کنند. سیتی در نقطه مقابل پولی که در بازار نقل انتقالات خرج می‌کند را با هوشی بالا صرف تقویت بخش‌های مختلف تیمش می‌کند. پس وقتی مورینیو از قیمت بالای مدافعین کناری آن‌ها با کنایه حرف می‌زد، این کنایه به خودش بازمی‌گشت که دو فول‌بکِ اصلی‌اش وینگرهای تغییر پست پیدا کرده‌ی بالای 30 سال هستند.

تابستان پیش جوکی در محافل فوتبالی ساخته شده بود که در آن گواردیولا به شیخ منصور، مالک سیتی، قول می‌دهد تیمش را با زیباترین فوتبال ممکن قهرمان لیگ برتر کند و تنها چیزی که در راه رسیدن به این هدف نیاز دارد بهترین بازیکنان جهان در تمام پست‌ها بود. اتفاقی که در واقع افتاد هم تا حدی شبیه همین سناریو بود، اما نکته اینجاست که گواردیولا باعث پیشرفت بازیکنانش هم شده و بودجه‌ای که داشته را درست خرج کرده و از این بازیکنان واقعا یک تیم درجه یک ساخته است.

شگفت‌انگیزی سیتی در همین است، جنبه‌ای که صرفا آمار بیانگر کاملی از آن نیست. به هر سو سیتی می‌تواند رکورد کسب بیشترین امتیاز در یک فصل را که در اختیار چلسیِ ژوزه مورینیو در اولین فصل حضورش در جزیره بود (95) را بشکند. چلسیِ فصل 2005-2004 بدون شک تیم خوبی بود، اما آیا فوتبالی دلنواز بازی می‌کرد؟

شاید. زیبایی‌شناسی تا حد زیادی سلیقه‌ای است. شاید فوتبال فیزیکی چلسی همراه با خلاقیت بازیکنان تکنیکی‌ای چون آرین روبن، دیمین داف و جو کول زیبایی خاص خودش را داشت. منچستر یونایتدِ قهرمان سه‌گانه در فصل 1999-1998 را هم می‌توانیم وارد این بحث کنیم، تیمی که دو بر اساس دو بالش، رایان گیگز و دیوید بکام، با فوتبالی کاملا متفاوت بنا شده بود، و البته هارمونی بالای دو مهاجمش، اندی کول و دوایت یورک. آرسنالِ "تسخیرناپذیرانِ" فصل 2004-2003 هم به این بحث تعلق دارد. اگر عقب‌تر هم برویم هم به لیورپولِ 1988-1987 می‌رسیم، وقتی اضافه شدن جان بارنز، پیتر بیردزلی و ری هاوتون به جان آلدریج بعد جدیدی به این تیم داد. اما حتی سخت می‌توان گفت لیورپول این فصل نسبت بهتر از تیمی بود که سال 1984 سه‌گانه جام باشگاه‌های اروپا، لیگ و جام اتحادیه را فتح کرد، یا تیمی که سال 1977 جام باشگاه‌های اروپا و لیگ را فتح کرد و در فینال جام حذفی شکست خورد.

آیا تیم کنی دالگلیش با فوتبال شناوری که او به تیمش آورد و تا حدی از سبک کلاسیک لیورپول فاصله گرفت موفق می‌شد در جدالی رو در رو لیورپول قهرمان اروپا را شکست دهد؟ یونایتدِ 99-98 مقابل یونایتد 2008-2007 چطور؟ یونایتدی که درسته سه‌گانه نبرد اما خط حمله‌ی فوق‌العاده‌ای متشکل از کریستیانو رونالدو، کارلوس توز و وین رونی داشت و خط دفاعی‌اش تنها 22 گل در لیگ خورد، 15 گل کمتر از یونایتد فاتح سه‌گانه.

تیم‌های بزرگ تاریخ تیم‌هایی هستند که جذابیت را کنار نتیجه گرفتن دارند، تیم‌هایی که هم تماشایشان لذت‌بخش است و هم قادرند در بازی‌های سخت و نزدیک به هر شکلی شده پیروزی را از آن خودشان کنند. شاید سیتی این فصل بیش از حد قدرتمند بود و برای همین نمی‌توان به چند بازی کلیدی‌ای که عامل اصلی قهرمانی‌شان شد فکر کرد.

سیتی این فصل به سادگی و بدون رقیب لیگ را فتح کرد، با این حال این تیم هم نقطه ضعف خودش را دارد، نقطه ضعفی که البته انگار فقط لیورپول می‌تواند به آن ضربه بزند. این نقطه ضعف فقط محدود به سیتیِ گواردیولا نمی‌شود و تیم‌های گذشته‌ی او را هم شامل می‌شود، تیم‌هایی که وقتی مالکیت و کنترل جریان بازی را از دست می‌دهند به مشکل می‌خورند.

پس بزرگی یک تیم، هر چقدر فوتبال زیبایی بازی کند و هر چقدر به سادگی لیگ را ببرد، تا چه حد است وقتی به محض اینکه جریان بازی به ضرر آن‌ها می‌چرخد قدرت مقابله با آن را از دست می‌دهند؟

۶    
آی اسپورت
2018-04-16 10:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر