فهرست
این روزهای فوتبال ایران؛ حصر خانگی!
این روزهای فوتبال ایران؛ حصر خانگی!

این روزهای فوتبال ایران؛ حصر خانگی!

آی اسپورت - فوتبال ايران در يك بزنگاه تاريخی شگفت‌انگیز قرار گرفته است؛ روزگاری غریب و پر از مجهول كه ممكن است پایان ناخوشایندی داشته باشد. برانكو ایوانكوویچ سه ماه قبل از ترك ایران در مصاحبه‌ای مهم پیش‌بینی كرد: «فوتبال ایران به زودی آماتور خواهد شد» و حالا به نظر می‌رسد گام به گام در حال نزدیك شدن به همین مرحله هستیم. خیلی كوتاه و گذرا، فقط چند گرفتاری اصلی حال حاضر فوتبال ایران را بخوانید تا بدانید در مورد چه چیزی حرف می‌زنیم؛ شاید از یك بومی‌گرایی ناگزیر، یك حصر خانگی غم‌انگیز.

فدراسیون بدون رییس

در حال حاضر فدراسیون فوتبال ایران بدون رییس اداره می‌شود. سرپرست موقت فدراسیون حیدر بهاروند است كه چندان به رسمیت شناحته نمی‌شود؛ همچون سرپرست پست دبیركلی كه ابراهیم شكوری است و بیشتر نوعی «شوخی» محسوب می‌شود. مهدی تاج استعفا داده و رفته؛ كسی نمی‌داند واقعا قلبش درد می‌كرد یا درد از ناحیه قرارداد ویلموتس و سایر مسایل بود! حتی ممكن است استعفای او شبیه كناره‌گیری چندی قبل محمدرضا ساكت باشد؛ مردی كه ظاهرا رفته، اما در واقع هنوز بر همه چیز نظارت دارد. او رییس غیررسمی این فوتبال است، مردی كه اخیرا بار دیگر شائبه لیسانس نداشتنش مطرح شد! آدم‌های كهنه و امتحان پس‌داده با افكار پوسیده هنوز هستند و شاید آنقدر به این چسبندگی ادامه بدهند كه نهایتا چیزی از فوتبال باقی نماند.

تیم ملی در خطر تعطیلی سه ساله

در حال حاضر فدراسیونی كه رییس ندارد باید برای تیم ملی ایران سرمربی انتخاب كند. زمانی كه رییس داشتیم، اوج هنر دوستان انتخاب مارك ویلموتس با آن قرارداد افسانه‌ای بود. در آن زمان فدراسیون ابتدا با هروه رنار فرانسوی به توافق رسید، اما به بهانه یك عجله یك ماهه بیخودی، آن توافق را به هم زد و با ویلموتس قرارداد بست. نه به آن تعجیل نابخردانه، نه به این غفلت طولانی فعلی؛ غفلتی كه گزینه‌ای مطلوب مثل برانكو ایوانكوویچ را هم از كف تیم ملی ربود. ظاهرا دوستان تصور می‌كردند برانكو توی جیب‌‎شان است و هر وقت اراده كنند با كله به ایران می‌آید، اما اینطور نشد و حالا می‌گویند او با فدراسیون فوتبال عمان برای هدایت تیم ملی این كشور به توافق رسیده است. در حال حاضر تیم ملی سرمربی ندارد و این در حالی است كه ما در آستانه حذف از مرحله پیش‌مقدماتی جام‌جهانی هستیم؛ اتفاقی كه اگر رخ بدهد، فوتبال ملی ایران را تا سه سال تعطیل خواهد كرد. این یك وضعیت فاجعه‌بار است كه می‌تواند دوران طلایی خیلی از ستاره‌های جوان و مهم تیم ملی مثل بیرانوند، جهانبخش، طارمی، آزمون و... را بسوزاند. آیا شما عزمی جزم برای جلوگیری از این فاجعه می‌بینید؟

المپیك؛ سال‌های بی‌پایان حسرت

اگر تعطیلی احتمال تیم ملی بزگسالان یك فاجعه جدید و بی‌سابقه باشد، تعطیلی تیم امید یک خبر كاملا تكراری است؛ تیمی كه هر از گاهی برای شكستن طلسم صعود به المپیك تشكیل می‌شود، اما هر بار با ناكامی مجدد، رنگ خاموشی به خود می‌گیرد. حتما می‌دانید تیم امید باز هم حذف شد. چرتکه حسرت، حالا عدد 48 سال را نشان می‌دهد. باز چهار سال دیگر این تیم را رها خواهیم کرد تا زمانی که تیتر بزنیم حسرت المپیک 52 ساله شد. قبول ندارید؟ چهار سال صبر کنید.

كوچ مربیان خارجی

دیگر نیازی به گفتن نیست كه یكی از بزرگترین مشكلات ماه‌های اخیر فوتبال ایران، موج جدایی مربیان خارجی است؛ از كی‌روش و برانكو تا ویلموتس و سرمربیان پرسپولیس و استقلال كه همین تازگی برای همیشه كشورمان را ترك كردند. مشكلات ناشی از بی‌پولی، بدعهدی و تحریم، بخشی از ریشه این جدایی‌هاست، هرچند مسایل دیگری هم وجود دارد. مطلقا معتقد نیستیم همه مربیان خارجی خوب و كاربلد هستند، اما بین آنها كسانی هم پیدا می‌شوند كه به بهبود كیفیت فوتبال كشور كمك كنند؛ كسانی كه بدون آنها چیزی كم خواهیم داشت.

شكایات در راه

فوتبال ایران همیشه با معضلات مربوط به شكایت طلبكاران خارجی دست به گریبان بوده و این مساله مخصوصا در حوزه باشگاهی خودش را با كسر امتیاز و محرومیت‌های نقل‌وانتقالاتی نشان داده است. الان با توجه به افزایش نرخ ارز، دشواری در جابه‌جایی پول و نیز كاهش مستمر منابع مالی، خطر این شكایات و مجازات‌های ناشی از آن بیشتر هم شده است. حالا حتی خود فدراسیون هم به خاطر شكایت مارك ویلموتس تحت فشار است و اگر ادعای همسر مربی بلژیكی در مورد غرامت چند میلیون یورویی درست باشد، با یك دردسر اساسی مواجه خواهیم شد.

زنان؛ آتش زیر خاكستر

آخرین خبر، مهم‌ترین خبر است؛ اینكه جیانی اینفانتینو رسما اعلام كرده به زودی برای مطمئن شدن از حضور آزادانه زنان تماشاگر در مسابقات لیگ، بار دیگر به ایران سفر خواهد كرد. می‌دانیم و می‌دانید كه یكی، دو حضور قبلی زنان در فینال لیگ قهرمانان آسیا و بازی ایران و كامبوج هم تحت شرایطی محدود و خاص انجام شد و كلی گیر و گرفتاری داشت. این فرق می‌كند با آنكه رییس فیفا -احتمالا بدون برنامه مفصل قبلی- برای تماشای یك مسابقه لیگی معمولی به تهران بیاید و بعد شاهد حضور آزادانه زنان روی سكوها باشد. فدراسیون فوتبال ایران تا كنون با ترفند اجرای تدریجی آزادسازی حضور زنان، از فیفا زمان خریده بود، اما حالا ممكن است واكنش فدراسیون جهانی به ادامه این ممنوعیت، بسیار شدیدتر از تصور ما باشد. قطعا تا پیش از پایان سال جاری خورشیدی، اتفاق مهمی در این زمینه رخ خواهد داد؛ اتفاقی كه شاید به تنگ‌تر شدن حصر فوتبال ایران منجر شود.

سیلی آخر؛ همه محروم شدیم

این سیلی آخر اما دردش از همه بیشتر بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا برای فصل جدید لیگ قهرمانان، میزبانی همه تیم‌های ایرانی را لغو کرد. این فرق می‌کند با داستان ما و عربستان که هر دو در زمین بی‌طرف بازی می‌کردیم؛ الان آنها در شهر و کشور خودشان میزبان هستند و زمین ثالث فقط سهم ماست. این خواب سنگین، این کابوس باورنکردنی کجا قرار است متوقف شود؟

 

۱۵ ۴  
آی اسپورت
2020-01-18 01:53:00
نظر دهید

۴ نظر
بهزاد
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۹:۵۷
این بهروش اگه در مورد کمبود گوجه و سیب زمینی هم زر بزنه دم تکون دادن به اربابش دلال کروات رو هرگز از یاد نخواد برد
۲
علی
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۱۰:۲۸
این کابوس باور نکردنی جایی تمام میشه که یک نگاه عمومی به همه تیم ها بشه خوب وقتی اینجا قرمز و آبی تمام سایتها و روزنامه ها رو فرا گرفته آخر و عاقبتش هم همین میشه،
۴
علی
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۱۰:۲۸
این کابوس باور نکردنی جایی تمام میشه که یک نگاه عمومی به همه تیم ها بشه خوب وقتی اینجا قرمز و آبی تمام سایتها و روزنامه ها رو فرا گرفته آخر و عاقبتش هم همین میشه،
۲
علی
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۱۰:۲۸
این کابوس باور نکردنی جایی تمام میشه که یک نگاه عمومی به همه تیم ها بشه خوب وقتی اینجا قرمز و آبی تمام سایتها و روزنامه ها رو فرا گرفته آخر و عاقبتش هم همین میشه،
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر