فهرست
فرمول غریب برانکو
فرمول غریب برانکو

فرمول غریب برانکو

آی اسپورت- موفقیت‌های متوالی برانکو ایوانکوویچ در شرایطی شکل گرفته که دلایل محکمی برای عدم توفیق وی وجود داشت. تیم‌ نابسامانی که او از حمید درخشان تحویل گرفت و بدهکاری‌های عظیم باشگاهی که از هر سو شکایتی علیه‌اش تنظیم می‌شود و بازیکنانی که به رغم استعداد فراوان‌شان ید طولایی در اعتصاب کردن و عمل کردن به شکل مخالفان دارند، زمینه کار این مربی 64 ساله اهل کرواسی را به قدری محدود نشان دادند که به راحتی می‌شد حکم داد او روی زمینی بس ‌لغزنده قدم گذاشته و دیر یا زود سرنگون خواهد شد.

مسائل مبهم

30 ماه بعد از به عهده گرفتن هدایت پرسپولیس جای پای برانکو محکم‌تر از هر زمانی است و واقعا معلوم نیست فرمول غریب موفقیت او چه بوده. کسی نمی‌داند چرا فرشاد احمدزاده که ابتدا در پرسپولیس ناموفق و در تراکتورسازی هم نیمه موفق بوده، در بازگشت به جمع سرخ‌ها این قدر توفیق داشته است و این نیز مشخص نیست که چرا محسن مسلمان قطعا پس از زمامداری برانکو اینطور سرنوشت‌ساز شده و به چه سبب وحید امیری را نمی‌توان مهار کرد و چگونه مهدی طارمی آقای گل شدنش را از «لیگ یک» به لیگ برتر بسط داد، البته اگر به دنبال شاهکار فنی پروفسور طی این مدت باشیم، روش و حاصل منتقل کردن محمد انصاری از پست مدافع چپ به مدافع وسط بوده و این اقدام چنان به موفقیت انجامیده که حتی پس از جذب شجاع‌ خلیل‌زاده به جمع قرمزها نمی‌توان در دل راضی شد که انصاری به دفاع چپ برگردد و اگر برانکو به چیزی خلاف این می‌اندیشید، در انتقال‌های تابستانی شایان مصلح مدافع چپ سپیدرود را نمی‌خرید و محسن ربیع‌خواه را حفظ نمی‌کرد.

«او» می‌دانست

راه‌های موفقیت برانکو البته در برخی زوایا و جهات چندان هم مبهم نیست. او در حسین‌ ماهینی میانسال اما پرانگیزه مردی را یافت که می‌تواند در هر یک از پست‌های خطوط دفاعی و میانی عمل کند و کم نیاورد و وقتی رضاییان بازی در آورد و یاغی شد، از صادق محرمی جوان بازیکنی ساخت که حتی نمی‌توان حسین ماهینی را با بازگرداندن به پست اصلی‌اش (دفاع راست) جانشین‌اش کرد. او از اقامت 5 ماه و نیمه سروش رفیعی در پرسپولیس حداکثر بهره را برد اما وقتی دید وی رفتنی است و در لیگ قطر بازی خواهد کرد، زانوی غم در بغل نگرفت و با کار تیمی جای خالی او را پر کرد. وقتی دو سال پیش محمد نوری درخواست بازگشت به پرسپولیس را داد و اجبارا سر از تراکتورسازی درآورد، نظر اکثریت این بود که پروفسور با سردی نشان دادن به این هافبک وسط بازیساز مرتکب اشتباه شده اما گذشت زمان نشان داد پرسپولیس بدون نوری هم می‌تواند قهرمان لیگ شود اما تراکتور با نوری هم نمی‌تواند جام حذفی را ببرد.

گوش‌هایی که بدهکار نیست

امروز که پرسپولیس در انتظار بازگشت احمد نوراللهی است تا ذخیره‌ای برای روزهای محرومیت و مصدومیت کمال کامیابی‌نیا داشته باشد حتی غیبت سیدجلال حسینی مصدوم نیز سرخ‌ها را رنجور نکرده و غر زدن‌های گادوین منشا درباره اینکه به او پاس نمی‌دهند گوش‌های شنوای چندانی نیافته زیرا «تیم» پرسپولیس خوب بازی می‌کند و این مجموعه در حال نتیجه گرفتن است. البته می‌توان عیب‌هایی را نیز در برانکو نشان کرد و یکی از عمده‌ترین آنها بهای بیش از حدی بود که دو فصل پیش به سوشا مکانی پراشتباه درون دروازه پرسپولیس داد و همان مساله قهرمانی لیگ پانزدهم را که در مشت قرمزهای تهرانی بود، از دست آنها بیرون کشید و نصیب آبی‌های خوزستان کرد اما اگر حاصل کار پروفسور را طی دو سال و نیم زمامداری‌اش در پرسپولیس بررسی کنید می‌بینید که او به درصد و بیلان بالایی از موفقیت رسیده است.

متانت به جای کوبیدن دیگران

برانکو به واقع بیش از پیش به عنوان و مقام بهترین مربی خارجی تاریخ فوتبال ایران نزدیک شده است. مقامی که این مربی کروات با سلاح متانت و اندیشه خوب و کار فنی و البته برخوردهای محترمانه با جامعه فوتبال به دست آورده و برخلاف بعضی‌ها برای کسب موفقیت دائما به تحقیر و کوبیدن ایرانیان نپرداخته و به همین سبب در دل‌ها جایی ماندگار یافته.

 

ایران ورزشی

۱۱۸ ۶  
آی اسپورت
2017-08-13 12:45:00
نظر دهید

۶ نظر
ناشناس
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
در این که برانکو انسان و مربی کاربلد و لایقی است, هیچ انسان عاقلی شک نداره
اما ارزش کار برانکو را باید در میدان های بین المللی و در سطح حرفه ای مقایسه کرد، نه در لیگ ایران با مربیانی مثل میثاقیان و درخشان و منصوریان و ....
mahdi
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
در سطح بین المللی هم اگه ستون پنجمی ها بذارن موفق میشه من هیچ اسمی نمیبرم ولی شما خودت نگاه کن ببین واسه پرسپولیس ک تنها نماینده ی ایرانه همین ب ظاهر دوستان چقد حاشیه میسازن پرسپولیس متاسفانه هیچکس پشتش نیست و فقط هواداراشو داره و امیدوارم هوادارا با دامن نزدن به شایعات و ایستادن مقابل شایعات تیمو تنها نذارن
شاهین در جواب ناشناس نابغه
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۰۲
دوست ِ استقلالی ما ادعایی نداریم...
منصوریان بهترین و بین المللی ترین مربی ایران است.
شما به تیم خودت بپرداز لطفن
فرهاد
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۲۵
آیا رساندن پرسپولیس با 14 بازیکن سطح بالا از بین 23 بازیکن به 8 تیم آسیا دستاورد کمی است ؟
آیا نشان نمی دهد که حداقل تا این مرحله با این تعداد بازیکن وی حرفه ای گری خود را در آسیا نیز نشان داده است ؟
منصفانه تحلیل و انتقاد کنید
امید از تفت
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۵۹
سوای از بحث فنی و مربی گری، برانکو انسان بسیار بزرگ و فرهیخته ای است و پرسپولیس و هوادارانش به داشتن چنین مربی دانشمند و بزرگی به خودش میباله
برانکو
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۱۰
یک سرمربی جنتلمن و بادانش.. سرمربی که تز دکتراش درباره فیزیولوژی بوده و بازیکنای پرسپولیس رو دربالاترین سطح آمادگی بدنی میتونه قرار بده.. سرمربی که به دور از جنجال و مصاحبه و بیانیه و قلدربازی، فقط به فکر موفقیت تیمشه.. سرمربی که برخلاف مربیان داخلی، فکری حرفه ای داره و به گواه مدیران باشگاه، با کمترین دریافتی بین کادرفنی و بازیکنا هیچوقت صدای اعتراضش درنیومده و به بازیکناش گرا نداده که تمرین رو تعطیل کنن تا به پولشون برسن!... سرمربی که به وقتش طرف هواداره به وقتش طرف بازیکن و به وقتش طرف مدیر... سرمربی که تیمی ساخته تو خرداد ماه دوحه دیرتر از تیم ثروتمند لخویا خسته میشه و دقیقه 92 شاهد استارت های بلند بازیکناش هستیم.. سرمربی که با 14 بازیکن بهترین قهرمانی تاریخ ایران رو میاره و تیمش تو جمع هشت تای اسیا قرار میگیره.. سرمربی که به وقت برد غره نمیشه و اونو نتیجه کار تیمی میدونه و موقع باخت یقه داور رو نمیگیره!... همه مثل برانکو باشیم!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر