فهرست
ال‌کلاسیکوی لاتین
ال‌کلاسیکوی لاتین

ال‌کلاسیکوی لاتین

آی اسپورت - مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های کوپاآمه‌ریکا ۲۰۱۹، بامداد چهارشنبه با مسابقه حساس و تماشایی برزیل و آرژانتین آغاز خواهد شد. ال‌کلاسیکوی آمریکای‌جنوبی درحالی از ساعت5صبح چهارشنبه به وقت تهران با سوت رودی سامبرانو، داور اکوادوری شروع می‌شود که آرژانتین در پی رسیدن به پنجمین فینال خود در 6دوره اخیر این تورنمنت است و از سوی دیگر برزیل می‌خواهد با بهره‌بردن از امتیاز میزبانی، پس از ۱۲سال بار دیگر رنگ فینال کوپا را ببیند.

سلسائو در سال ۲۰۰۷ و در آخرین حضور خود در فینال با برتری ۳-۰مقابل آرژانتین قهرمان شد، اما آلبی‌سلسته آخرین بار در سال ۱۹۹۳ جام را فتح کرده است. برای لیونل مسی قهرمانی در این مسابقات اهمیت ویژه‌ای دارد. لئو با این تورنمنت، حداکثر ۳فرصت دیگر برای قهرمانی با پیراهن آرژانتین دارد؛ کوپاآمه‌ریکای ۲۰۲۰ و جام‌جهانی ۲۰۲۲. مسابقه چهارشنبه‌ صبح، صدویازدهمین رویارویی ۲ تیم در تاریخ است.

در این مصاف‌ها آرژانتین ۴۵بار به پیروزی رسیده و برزیل ۳۹بار. در گل‌های زده هم آلبی‌سلسته ۱۶۶ به ۱۶۵ از سلسائو پیش است. در تعداد بردها در مسابقات کوپاآمه‌ریکا هم آرژانتین برتری محسوسی دارد. آنها ۱۵ بار برزیل را در این تورنمنت برده و برزیل فقط ۸ بار آرژانتین را شکست داده است. نخستین مسابقه روز ۲۰ سپتامبر ۱۹۱۴ در بوینس‌آیرس برگزار شد و میزبان با ۳ گل آن رویارویی دوستانه را برد. حالا و ۱۰۵ سال بعد از آن مسابقه، در بلوهوریزونته، برزیل می‌تواند با کسب یک پیروزی ارزشمند مقابل رقیب سنتی، گام به فینال کوپاآمه‌ریکا بگذارد.

آخرین باری که آرژانتین در خاک برزیل موفق به شکست دادن سلسائو شده، برمی‌گردد به بازی دوستانه چهارم مارس ۱۹۷۰ که آرژانتینی‌ها با ۲ گل به پیروزی رسیدند. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که آنها نزدیک به نیم قرن است که در خانه برزیل مقابل این تیم به برتری نرسیده‌اند. لیونل اسکالونی به‌خوبی می‌داند که بازی مقابل برزیل میزبان برای ستارگان جوانش مشکلات و دشواری‌های خاص خود را دارد. از سوی دیگر، لیونل مسی می‌تواند با تجربه ارزشمند خود به‌عنوان چهره کلیدی این دیدار باشد و بازی‌های نه‌چندان دلچسب خود تا به اینجای رقابت‌ها را جبران کند. آلبی‌سلسته در خط حمله خود، لوتارو مارتینس جوان را دارد که با اشتهای زیاد در پی زدن گل سوم خود در این مسابقات است. در مقابل به‌نظر می‌رسد که تیته بازهم روبرتو فیرمینیو را در پیشانی خط حمله خود قرار خواهد داد و از اورتون سوارس، فیلیپه کوتینیو و گابریل ژسوس پشت سر او استفاده خواهد کرد. کاسمیرو هم با سپری کردن محرومیتش، می‌تواند بار دیگر به مرکز میدان بازگردد. برزیلی‌ها در این مسابقات گلی  دریافت نکرده‌اند و خط دفاعی فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. آرژانتینی‌ها اما ۲ گل مقابل کلمبیا و یک گل هم از پاراگوئه خورده‌اند.

فاتح میدان بلوهوریزونته باید فینال را مقابل برنده پرو و شیلی برگزار کند. شیلی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، با برتری مقابل آرژانتین در ضربات پنالتی، قهرمان کوپاآمه‌ریکا شده است. نکته جالب اینجاست که این احتمال وجود دارد، تیم‌های آرژانتین و شیلی برای سومین بار پیاپی به فینال این مسابقات راه پیدا کنند. آرژانتینی‌ها این شانس را دارند که با قهرمانی در این دوره از مسابقات، عنوان پرافتخارترین تیم کوپاآمه‌ریکا را از اروگوئه گرفته و به‌خود اختصاص دهند.

همشهری ورزشی

     
آی اسپورت
2019-07-03 01:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر