فهرست
آلمان-آرژانتین؛ نبرد نه چندان دوستانه
آلمان-آرژانتین؛ نبرد نه چندان دوستانه

آلمان-آرژانتین؛ نبرد نه چندان دوستانه

آی اسپورت – چند نبرد کلاسیک بین آلمان و آرژانتین را مرور می‌کنیم:

۱- فینال ۱۹۸۶ ، جام جهانی مکزیک: ورزشگاه آستک مکزیکوسیتی مملو از تماشاگر. قرار بود آلمان های پرادعا در مقابل آرژانتین مارادونا قرار گیرند ، نبردی جذاب در زیر آفتاب تند مکزیک ، آلبی سلسته باد دوگل خوزه لوئیس براون و خورخه والدانو پیش افتاد اما آلمان ها باز هم به بازی بازگشتند و رومینیگه و فولر بازی را به تساوی کشاندند ، در حالی که ژرمن ها فشار بیشتری را روی دروازه آرژانتین وارد میکردند تا گل پیروزی را بزنند ، آخرین شورشی (دیگو مارادونا) باز هم روی  پاسی زیبا رقصنده ای به نام خورخه بورچاگا را در موقعیت گل قرار داد تا او با خونسردی تمام دروازه هارالد شوماخر را باز کند  و آرژانتین برای دومین بار قهرمان جام جهانی شود .مارادونا در بطن قضیه بود به قدری در معرض دید قرار داست که بورچه گا چندان به چشم نیامد. این سنت آلبی سالسته بود. یک ابر مرد روی نیمکت و یک ستاره داخل زمین. یک سزار منوتی روی نیمکت و کمپس در زمین، یک بیلاردو روی نیمکت و مارادونا در زمین. این دوئت باعث می‌شد کسان دیگر حول این هاله بازی کنند و همراه باشند.

۲- چهار سال بعد در ایتالیا، در استادیوم المپیک شهر رم ، این دو تیم باز هم در فینال مهمترین تورنمنت ورزشی بهم رسیدند، از تیم ۸۶ آرژانتین فقط دن دیگو باقی مانده بود و ژرمن ها با مربیگری کاپیتان اسبق خود فرانس بکن بائر پا به فینال گذاشته بودند ، ادگاردو کودسال داور جنجالی مکزیکی در دقیقه ۶۵ پدرو مونزون را اخراج کرد و در ادامه نیز گوستاوو دزوتی با گرفتن کارت زرد دوم اخراج شود تا کار آرژانتین سخت و سخت تر شود . بازی به دقایق انتهایی خود نزدیک میشد که رودی فولر در محوطه جریمه آرژانتین سرنگون شد تا کودسال مکزیکی نقطه ی پنالتی را نشان دهد ، پنالتی ای که تصاویر تلویزیونی رای به اشتباه بودنش میداد . سرجیو گویگوچه آ که تا قبل از فینال، چهار  ضربه ی پنالتی را مهار کرده بود تنها امید مردم آرژانتین بود ، اما آندریاس برمه توپ را وارد دروازه کرد تا آلمان ها به سومین قهرمانی خود در جام جهانی برسند. 

۳.بیست و چهار سال از آن فینال گذشت تا باز هم آرژانتین و آلمان در فینال جام جهانی بهم برسند ، اینبار در برزیل ، آلمانی ها برزیل را در مقابل چشمان تماشاگرانشان با ۷ گل در هم کوبیدند و آرژانتینی ها توانسته بودند هلند لوییز فن خال را در ضربات پنالتی شکست دهند و پا به فینال بگذارند . نیکولا ریتزولی داور ایتالیایی سوت آغاز بازی را  نواخت تا ان فینال کلاسیک شروع شود. بازی کاملا متعادل پیش میرفت و دو تیم موقعیت های حساسی روی دروازه یکدیگر ایجاد کردند. ماریو گوتزه در دقیقه ۸۸ به جای میرسلاو کلوزه وارد زمین شد  ، بازیکنی که قرار بود مهمترین گل تاریخ زندگی ورزشی خود را بزند. بازی به وقت های اضافه رفت و در دقیقه ۱۱۳ گوتزه گل پیروزی بخش ژرمن ها را وارد دروازه سرخیو رومرو کرد تا لیونل مسی بهترین بازیکن تورنمنت دستش از جام کوتاه بماند و آرژانتینی ها همانند ۴ سال قبل که با سرمربیگریه دن دیگو در آفریقای جنوبی مقابل ژرمن ها شکست خورده بودند، باز هم ناکام بمانند و نتوانند انتقام خود را بگیرند .

حالا باز هم این دو تیم در دیداری دوستانه به مصاف هم خواهند رفت ، آرژانتین رو به افول بدون شمایل اثر گذاری بر روی نیمکت. (شمایلی چون پکرمن، الفو باسیله، منوتی و بیلاردو) در مقابل آلمان پر فراز و نشیب در ماه های اخیر. ورزشگاه سیگنال آیدونا پارک دورتموند میزبان ستاره های دو تیم است  تا باز هم نبردی کلاسیک و جذاب را شاهد باشیم ‌.

۲    
آی اسپورت
2019-10-09 21:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر