فهرست
از شاملو تا عربستان سعودی!
از شاملو تا عربستان سعودی!

از شاملو تا عربستان سعودی!

آی اسپورت – احمد شاملو در شعری می سراید: « فرصت کوتاه بود و سفر جان‌کاه بود اما يگانه بود و هيچ کم نداشت». حالا بر همین وزن می شود گفت:« خبر کوتاه بود وجان کاه اما یگانه بود و هیچ کم نداشت»!

 رابطه مان با عربستان شکرآب است. آنقدر که انگار در دو کهکشان متفاوت و دور از هم قرار گرفته ایم. پیش از این هم نوشته ام که هیچ شیفتگی و ارادت خاصی نسبت به کشور، دولت و تصمیم گیران عربستان ندارم، به همان اندازه هم انتشار عکس هایی از شیر پارسی که پرچم پاره عربستان را دندان گرفته را مضحک، پوپولیستی و اسباب دل خوشکنک مردم کوچه و بازار می دانم. ایران و عربستان دو پادشاه خاورمیانه هستند و به نظر می رسد احساس می کنند در یک «اقلیم» جایشان نمی شود اما چاره اش فحش درمانی است؟ جنگ است؟ کُری خوانی به سبک وزیر امورخارجه کودک مسلک عربستان است؟ کاریکاتور کشیدن از عرب حجاز است که زانو زده پیش شیر پارسی؟!

 حالا درست در روزهایی که مردان غیور ما در ورزشگاه ها از فحاشی جنسی گذر کرده اند و مرزهای توهین های قومی را به سرعت برق و باد درنوردیده اند و به سمت غارت سرمایه های ملی می تازند و راهکار فدراسیون فوتبال هم برگزاری برخی بازی ها بدون تماشاگر- حتی مرد(!)- است، از عربستان خبر می رسد که در ادامه اصلاحات اجتماعی از سوی دولت و ولیعهد این کشور، ریاض اعلام کرد که برای اولین بار در روز جمعه (۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی) درهای ورزشگاه‌ها به صورت عمومی برای زنان باز می‌شوند تا به تماشای فوتبال بنشینند. سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین" خبر داد ، اولین مسابقه با حضور زنان در پایتخت عربستان سعودی - ریاض - برگزار خواهد شد، مسابقه دوم در جده و سومین بازی در شهر دمام.

 خبر کوتاه و جانکاه و یگانه نیست؟ می‌دانم خیلی ها خوششان نمی آید از این مقایسه ها اما یک لحظه عکس آن دخترکان ایرانی عاشق فوتبالی را به خاطر بیاورید که با ریش و سبیل مصنوعی برای دیدن فوتبال به ورزشگاه رفتند و بعد از پایان بازی مثل یک فتح الفتوح گذر از سد نیروهای امنیتی ورزشگاه را جشن گرفتند. با رسانه ها گفتگو کردند و حالا احتمالاً در حاشیه ورزشگاه ها علاوه بر شیپور و پرچم و آجیل و پسته، ریش و سبیل مصنوعی هم می شود در بساط دستفروش ها پیدا کرد!

 در حالی که بسیاری از مسؤولان ایرانی با عباراتی مثل «هنوز زیرساخت های لازم برای ورود زنان به ورزشگاه ها آماده نیست» تلاش می کنند از زیر بار فشارها خلاصی پیدا کنند، در عربستان سعودی که سالها بخشی از جامعه ما حاکمان آنجا را به واسطه اینکه به زن ها حق رای و رانندگی و حضور اجتماعی نمی دادند سرزنش می کردند اعلام شد این تصمیم بخشی از برنامه‌های اصلاحی است که به نام "چشم‌انداز ۲۰۳۰" معروف شده و به ابتکار محمد ‌بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان در حال اجرا است. این برنامه‌ها یک رشته تغییرات اقتصادی و اجتماعی را شامل می‌شود که به گفته مسؤولان سعودی، هدف آنها مدرنیزه کردن جامعه جوان عربستان است.

 در سال های گذشته هر وقت در مسابقه فوتبال به صخره سخت عربستان می خوردیم و ناکام می ماندیم دنبال دو عامل می گشتیم: نفوذ عرب ها در کنفدراسیون فوتبال آسیا و اعمال نظر بر داورها و دوپینگ احتمالی بازیکنان آنها!

 آیا عربستان برای مدرن شدن دست به «دوپینگ اجتماعی» زده است و آنها که پیش تر ترجیح می دادند به جای راه دشوار «مدرنیته» با پول نفت و گاز «مدرن بودن» را بخرند واقعاً دچار این تحول اساسی به ویژه در امر حقوق زنان شده اند؟

اصولاً در خاورمیانه و میان شیوخی که هنوز دل با رسوم سنتی عشیره و قبیله دارند می شود به سوی مدرنیته خیر برداشت؟ به قول جوان های حاضر در شبکه های مجازی، این وسط ممکن نیست «تسمه تایم» پاره کنند؟

 قصد این یادداشت قیاس دو کشور با هم نیست. تنها تردید در پاره ای باورهاست. وقتی چند زن در امارات متحده وزیر شدند یکی از روزنامه ها تیتر زد: « زنان عرب؛ از زنده به گوری تا وزارت». همان موقع هم نوشتم که به جای این کنایه های باستانی به آنها تبریک بگوییم.

 ورود زنان به ورزشگاه نهایت آرزوی زنان و دختران ایرانی نیست که آنها اولویت های دیگری هم دارند اما قبول کنیم که آزار دهنده است وقتی آنها در خلوت شان به هم بگویند زنان و دختران عربستان هم به ورزشگاه رفتند و ما باید به فکر حقه تازه تری از ریش و سبیل مصنوعی باشیم! نگذارید عربستان هم بشود آرزوی بخشی از جوانان ایران زمین.

 عصر ایران

۱۷ ۲  
آی اسپورت
2018-01-11 08:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ویلی
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۰۸:۵۹
البته در نظام مقدس که کاری نشد نداره ولی آیا میشه جای کشورو روی کره زمین عوض کرد؟! بدون حسن همجواری با همسایگان میشه توسعه پایدار داشت؟ چطور میشه بدون تعامل و بدون رابطه و دیپلماسی اعتبار جلب کرد سرمایه گذاری خارجی جذب کردو به رونق اقتصادی رسید؟ این طرح دشمنی با اعراب کاملن هدفمنده و هر کسی میدونه نظام مقدس برای افزایش قیمت نفت و هم بقای خودش نیاز به یه جنگ فرسایشی دیگه داره که چند ساله داره تعمدی جوونای احساساتیو تحریک میکنه علیه اعراب تا آمادگی داشته باشن برای جنگ (که تا حدود زیادی موفق بوده جوونایی که هیچ عرقی به اسلام و نظام نداره همینطور بیخود و بیجهت از اعراب متنفر شدن!!) کلاهتونو قاضی کنید ببینید سعودی علیه ما چه کرده:
- تعرض به دو نوجوون در فرودگاه که برمیگرده به ذلت پاسپورت ایرانی وگرنه همین دوهفته پیش خبر رسید در فرودگاه بلگراد زنان و مردان ایرانیو برای بازرسی بدنی برهنه کردن
- حادثه افتادن جرثقیل روی حجاج خیلی از کشورا از جمله ایرانیا (حالا یه چوری تبلیغ کردن انگار فقط ایرانی مرده!!) که اونم با دیه نفری 900 میلیونی خانواده هاشونو راضی کردن جوری که اولیای دم با دمشون گردو میشکونن و هیچ اعتراضی ندارن (مثل کشته شدگان پرواز کیش توسط ناو امریکایی که واسه هفتادپشتشون غرامت گرفتن) عربستان دیگه علیه ما چه کرده؟
حالا مرور کنیم ما چه کردیم در مواجهه با عربستان سعودی:
- تبریک گفتن مرگ حاکم کشور روی تربون رسمی نماز جمعه توسط فردی دارای پست بالای حکومتی
- ارسال سلاح توسط کاروان حجاج برای شورشیان
- اعتراض به اعدام یه شهروند سعودی (مصداق کامل مداخله در امور داخلی کشور دیگه!!)
- سفارت نوردیم که دیگه گفتن نداره.....
خدا وکیلی یکی ازین کارا رو عربا در حق ایران میکردن چه ننه من غریبم و کولی بازی و مظلوم نمایی میکرد این نظام مقدس؟!
عربستان سعودی مثل همه کشورای دنیا فکر رونق و بیزینسو راضی نگه داشتن مردمشه هفتاد درصد جمعیتش جوونن معلومه لزوم مدرنیزاسیونو درک میکنه همن چند هفته پیش جان تراولتا جده بود و واسشون سینما افتتاح کرد پروژه 500 بیلیونی شهر Neom رو دارن دنبال میکنن که 100 تاشو ژاپن میذاره 100 تاشم کمپانیای بزرگ IT مثل فیس بوک و مایکروسافت...ما اصلن در حد عربستان نیستیم که خودمونو مقایسه کنیم باهاشون جوون عرب 18 ساله فکرش درگیر انتخاب بین کامارو و موستانگه و تعطیلات مونت کارلو مفت میرن امریکا و اروپا تحصیل میکنن یه روز اضافه نمیمونن و فوری برمیگردن اصلن قابل مقایسه نیست با جوون بدبخت بی آینده و ناامید ایرانی که آرزوش فرار از کشوره و حقوق یه سالشو باید جمع کنه (تازه اگه کار گیرش بیاد) که بتونه یه هفته بره پیش همون اعراب مثل اونا تفریح کنه....گام اول توسعه و پیشرفت پذیرش واقعیت و جایگاه خودمونه ما باید خودمونو با افغانستان و پاکستان و سوریه مقایسه کنیم حتی همون افغانستان ده تا کانال تلویزیونی شاد جوون پسند داره و ما هنوز بابت لباس خانم مجری قرعه کشی داستان داریم....
مصدق
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶، ۰۶:۳۳
ویلی جان نا امید بودم با اینی ک نوشتی که خیلی قشنگ بود نا امید تر شدم
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر