فهرست
در ستایش سوئد: حالا دیگر دوست‌تان داریم
در ستایش سوئد: حالا دیگر دوست‌تان داریم

در ستایش سوئد: حالا دیگر دوست‌تان داریم

آی‌اسپورت - زلاتان ایبراهیموویچ، باور داشت که سوئد را روی نقشه کره زمین به مردم دنیا شناسانده اما سوئدی‌ها یک سال و چند ماه بعد از جدایی زلاتان با کنار زدن ایتالیا سوژه اول رسانه‌های دنیا شدند. زردها با ایبرا، سهمی از جام جهانی برزیل نداشتند اما این بار بدون تک‌ستاره، به ساختار واحدی برای موفقیت دست پیدا کردند و سرانجام راهی روسیه شدند. صعود سوئد از همان اولین روز، به دشواری گره خورده بود. آن‌ها با فرانسه و هلند در گروهی قرار داشتند که فقط یک تیم از آن به صورت مستقیم به جام جهانی می‌رسید. فرانسه به عنوان پرستاره‌ترین تیم ملی این روزها، دست‌نیافتنی بود اما هلند تضعیف‌شده، شکست‌ناپذیر به نظر نمی‌رسید. سوئد، مرحله گروهی را با تساوی در برابر لاله‌های نارنجی آغاز کرد. در فرندز آره‌نا، تیم میزبان کاملا برتر از هلند بود اما گل تساوی وسلی اسنایدر، نبرد را به تساوی کشاند. سوئدی‌ها لوگزامبورگ و بلغارستان را شکست دادند. در استاد دو فرانس حتی گل اول بازی را به فرانسه زدند اما تیم دشان با گل‌های پوگبا و پایه، اولین شکست را به سوئد تحمیل کرد. بعد از تحقیرکردن بلاروس، سوئد انتقام‌اش را از فرانسه گرفت و با گل دقیقه 94، حریف قدرتمندش را شکست داد. باختن به بلغارستان، می‌توانست سرآغاز لغزش بزرگ سوئد باشد اما این تیم قدرتمندانه به رقابت برگشت. سرمربی هلند امیدوار بود که در آخرین مسابقه، ورق را برگرداند. ادووکات با جمله «سوئد که نمی‌تواند هشت گل به لوگزامبورگ بزند» ترند اول دنیا شد. چرا که سوئدی‌ها دقیقه هشت گل به لوگزامبورگ زدند. دو بار باز کردن دروازه سوئدی‌ها در آخرین مسابقه گروه، برای صعود هلند کافی نبود. زردها هلند را کنار زدند اما این تازه شروع ماجراجویی‌شان بود. سخت‌ترین قرعه در پلی‌آف، نصیب آن‌ها شد. حتی تصور جام‌جهانی بدون ایتالیا، ممکن نبود اما این تصویر در ابتدا از ذهن سوئدی‌ها عبور کرد. 180 دقیقه بسته‌نگه‌داشتن دروازه در مقابل غول‌های هجومی ایتالیا، نشانه‌ای برای شایستگی سوئد بود. هیچکس علاقه‌ای به تماشای اشک‌های بوفون بزرگ نداشت، هیچکس جام جهانی را بدون هلند و ایتالیا نمی‌خواست اما حالا دیگر دوست‌داشتن سوئد، کار سختی نبود. دوست‌داشتن تیمی که علیه همه پیش‌بینی‌ها جنگید. که همه پیشگویی‌ها را باطل کرد. که در آمستردام آره‌نا و سن‌سیرو روبروی نگاه بهت‌زده تماشاگران هلندی و ایتالیایی دو جشن خارق‌العاده برگزار کرد. شاید آن‌ها، ستاره‌های جذاب ایتالیا و هلند را نداشته باشند اما در جام جهانی، رنگ جنگجویی زرد خواهد بود.

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-11-14 14:43:00
نظر دهید

۳ نظر
RED
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۵۱
هیچم دوسش نداریم!
۶
رضا
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
سوئد قبل از زلاتان مقام های خیلی بیشتر و با کیفیت تری داشته. یک بار چهارم شده، ۲ بار سوم شده و ۱ بار هم نائب قهرمان. اگر فوتبال رو دنبال کرده باشید متوجه میشید که فوتبال سوئد وابسته به زلاتان نبوده که هیچ تو دوران زلاتان نتایج خیلی ضعیفی هم گرفته و سعودشون به جام جهانی گرچه سخت بوده ولی تا این حدی که شما میگین غیرممکن نبود. احتمالا شما سوئد رو با تیمای درجه پایینی مثل ایسلند اشتباه گرفتین که اولین حضورشون تو جام جهانی رو تجربه میکنن.
۷ ۱
عباسی باز نوشت
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۱۱
نویسنده مطلب یک دهه هفتادی است به نام محمد حسین عباسی و به خاطر همین پیشینه سوئد و به خصوص سوئد سال 1994 را به یاد ندارد.از طرفی تلاش هم نکرده ممعلومات تاریخی فوتبالیش را بالا ببرد
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر