فهرست
آبی‌ آبی... آزادی
آبی‌ آبی... آزادی

آبی‌ آبی... آزادی

آی اسپورت - حالا دیگر دو هفته از آن اتفاق تلخ گذشته؛ از آن روزی که دختری تنها شعله‌ور در تقاطع خیابان معلم و شریعتی سوخت و سوخت. جنگِ مرگ و زندگی چند روزی در بیمارستان سوانح سوختگی مطهری تهران، نفس همه را بند آورد ولی  در نهایت ۹۰ درصد سوختگی، آخرین ضربان را قطع کرد. در چند روز ابتدایی حتی خبرنگاران حوادث هم از داستان بی‌خبر بودند. اما کم کم روایت به رسانه‌ها رسید. ابتدا در قالب گفت‌وگویی با خواهری که حتی حاضر نبود نام قربانی در رسانه‌ها بیاید. او فاش کرده بود که خواهرش زمستان سال گذشته برای تماشای بازی استقلال-العین در لیگ‌ قهرمانان آسیا با چهره مبدل و کلاه گیس آبی و پالتو به ورزشگاه آزادی رفته بود اما در صف بازرسی بدنی، به مامور نیروی انتظامی گفته بود که دختر است! این اعتراف سرپایی باعث بازداشت دختر شد: «چهارشنبه بود که ما به دادسرای ارشاد رفتیم. بازپرس وثیقه ۵۰ ‌میلیون تومانی تعیین کرد. اما این پول نقد را همراه نداشتیم. فردای آن روز یعنی پنجشنبه پول را به حساب واریز کردیم. اما کار از کار گذشته بود و خواهرم تا روز شنبه در زندان بود. شنبه او را با وثیقه آزاد کردیم. اما او رفتارش تغییر کرده بود. خیلی ناراحت و گوشه‌گیر شده بود.» شش ماه پس از آن بازداشت موقت، صبحِ آن روز تلخ برای پیگیری پرونده به دادسرای انقلاب در خیابان معلم رفته بود. قاضی دادگاه در شعبه نبوده و هیچ حکمی هنوز برای او صادر نشده بود، اما ترس از حبس انگار انگیزه اصلی خودسوزی بوده. در روایت‌های دیگر می‌شنویم که نام قربانی، سحر خدایاری بوده و اختلال دو قطبی داشت،  برای مدت زیادی داروی آرامبخش می‌خورد و پیش از این اتفاقات هم سابقه خودکشی ناموفق داشت. اما این بار خودسوزی جان سحر را می‌گیرد. پیکر سوخته او در بهشت معصومه قم به خاک سپرده می‌شود و مراسم یادبود او در مسجدی در روستای سلم در استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود. چند روز بعد تازه اولین عکس از او در کنار پدرش منتشر می‌شود و البته واکنش‌ مقامات رسمی به این اتفاق تلخ آغاز می‌شود. این اتفاق تلخ باز هم بحث حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال را داغ کرد اما چرا این بار همه امیدوارند اتفافات بهتری بیفتد و این سد تاریخی برداشته شود؟

تسلیت به سحر؛ یک اقدام بینالمللی

در اولین روز پس از مرگ سحر، تمرین دو تیم استقلال و پرسپولیس با یک دقیقه سکوت به یاد او آغاز شد، فدراسیون فوتبال، باشگاه استقلال برای درگذشت او پیام رسمی منتشر کردند و ستاره‌های فوتبال ایران با انتشار پیام در اکانت‌های شخصی‌شان یاد او را زنده نگه داشتند. حتی گری لینه‌کر مفسر انگلیسی فوتبال، پل پوگبا ستاره یونایتد و اکانت رسمی دو باشگاه چلسی و بارسلونا به یاد سحر نوشتند. حتی اکانت فیفا پستی را در اینستاگرام منتشر کرد: «ما خبرهای بسیار غم انگیزی را از ایران شنیدیم و از این فاجعه اندوهگین هستیم. فیفا تسلیت خودش را به خانواده و دوستان سحر اعلام می‌کند. فیفا از مقامات ایرانی خواسته است تا آزادی و امنیت همه زنانی که قصد ورود به ورزشگاه را دارند تامین و اطمینان حاصل کند تا از ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران جلوگیری شود.» این واکنش‌های بین‌المللی البته با واکنش‌های هیجان‌زده بعضی از کاربران ایرانی هم همراه شد. کاربرانی که پیشنهاد دادند تا زمانی که دختران به ورزشگاه نیاند، همه باید حضور در ورزشگاه را تحریم کنند. اما چرا این کمپین غیرعملی و بی‌فایده است؟

کمپین تحریم؛ چرا بیفایده است؟

کمپین تحریم حضور در ورزشگاه تا ورود زنان، متناقض‌ترین پیشنهادی است که می‌توان در این روزها داد. آن هم در وضعی که گام رسمی اولیه برای رفع این تبعیض ناعادلانه برداشته شده ولی انگار فعالان توییتری از آن بی خبر بودند. تیم ملی ایران هجدهم مهرماه در دومین دیدارش در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ با کامبوج بازی می‌کند. دیداری که شاگردان ویلموتس در ورزشگاه آزادی میزبان آن هستند و از چند ماه پیش با اولتیماتوم فیفا به فدراسیون فونبال ایران نهایی شده که زنان ایرانی اجازه ورود به ورزشگاه را داشته باشند. پیش از خودسوزی سحر، مقامات رسمی ایران این خبر را تایید کرده بود. مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال خبر داده بود در بازی با کامبوج برای اولین بار ۵ هزار صندلی برای تماشاگران زن اختصاص داده می‌شود و البته وعده داده بود با قولی که فدراسیون فوتبال به فیفا داده، از این به بعد در تمام مسابقات ملی، زنان در ورزشگاه ازادی حصور خواهند داشت. با این پیش‌زمینه همه متوجه می‌شوند که این پیشنهاد تحریم ورزشگاه‌ها در آستانه اولین حضور رسمی زنان در آزادی، چقدر دور از منطق است. اگر فعالان حقوق زنان در تمام سال های گذشته به دنبال فرصتی بودند تا این حق را بگیرند، حالا در آستانه اولین تجربه رسمی با این کمپین روبه‌رو شده‌اند. البته در کنار جریان توییتری تحریم، کاربران ورزشی‌نویس پیشنهاد معقول‌تری داشته‌اند؛ آنها پیشنهاد داده‌اند که پس از این در تمام بازی‌های باشگاهی در دقیقه ۲۹ به نشانه سن سحر خدایاری، یاد او گرامی داشته شود. در مسابقات ملی هم که زنان در ورزشگاه هستند، گرامی‌داشت یاد او رسمی‌تر هم خواهد بود.

حضور زنان در ورزشگاه؛ باور کنیم؟

اما چرا باید به رفع محدودیت‌ها برای حضور زنان در روزشگاه‌ها امیدوار باشیم. پس از این اتفاق مقامات رسمی واکنش همدلانه‌ای به مرگ سحر خدایاری داشته‌اند و البته وعده داده‌اند که تمام زیرساخت‌ها را برای حضور زنان در ورزشگاه آماده می‌کنند. رییس جمهور روحانی، در جلسه هیأت دولت در بیستم شهریورماه غیر مستقیم به این موضوع اشاره کرد: «در شرایطی که دشمن همه فشارهای اقتصادی را بکار گرفته است. نباید برخی از تندروی‌ها و مسیرهای غیردقیق که مردم را آزار می‌دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند، چرا که مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند و نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.»  از سوی دیگر علی ربیعی سخنگوی دولت علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: «دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‌هاست و براساس گزارش وزیر ورزش، زیرساخت‌های لازم مثل معبر، مکان، سرویس‌های جداگانه در همه ورزشگاه‌ها آماده است.» لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری هم گفت که ورود زنان به ورزشگاه‌ها هیچ منع قانونی ندارد:«بنابراین سلب حق معنایی ندارد و دولت هم همین موضع را دارد و معتقد است که باید از این مساله حمایت کنیم. دولت تاکنون چند مرتبه شرایط را فراهم کرده است و بعد از این بیشتر شرایط را فراهم می‌کند.»

واعظی مخالف حضور زنان در استادیوم نیست

پس از انتشار خبری مبنی بر دوگانگی و دوصدایی در دولت مبنی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مخالفت محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور با این حق و مطالبه  زنان، با پیگیری خبرنگار سازندگی روشن شد این خبر از اساس کذب است.  یک مقام مسوول در دفتر رییس جمهور به خبرنگار سازندگی گفت: «بر سر حضور زنان در ورزشگاه‌ها هیچ تفاوت نگاهی در دولت وجود ندارد و مواضع رییس دفتر، معاون حقوقی، سخنگوی دولت، وزیر ورزش و دیگر اعضای کابینه روشن و همسو است.   شخص رییس جمهور و هیئت دولت با این حق موافقند و برای تحقق آن بارها تلاش کرده‌اند و در آخرین اقدام در حال آماده سازی زیر ساخت‌های حضور زنان با عزت و کرامت در ورزشگاه‌ها هستند و همان طور که سخنگوی دولت هم اعلام کرده‌اند به زودی مقدمات این کار فراهم می‌شود. سخن رییس دفتر رییس جمهور ناظر بر وضع گذشته و  موجود ورزشگاه‌های کشور بود که  متاسفانه هنوز مهیا و پذیرای زنان نیست و البته برای تحقق یک محیط با عزت و کرامت و امنیت، دولت در حال تلاش است و در درجه اول این مردان هستند که باید رعایت حقوق زنان را بکنند.»

این مقام مسئول در دفتر رییس جمهور جوسازی خبری و فضا سازی رسانه‌ای و ایجاد دوگانه‌های مصنوعی از این دست را به ضرر مطالبات اجتماعی دانست و خواهان ایجاد فضایی حرفه ای برای اطلاع رسانی دراین‌باره شد.

 

سازندگی

۸ ۳  
آی اسپورت
2019-09-14 15:34:00
نظر دهید

۳ نظر
محمد
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۴۶
چرا سایت فیلتر شده؟؟
علی
يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷
تو این دو سه سال اخیر بعضی از رسانه ها انقدر برای استقلال حاشیه درست کردن و همینطور بی عدالتیهای که شده که بخشی از خون امثال سحر خدایاری به گردن اونها هم هست
۱
خوارکیسه ها
يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۲۲
امیرپور و کیسه ها
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر