فهرست
ضعیف‌ترین فصل تراکتور در لیگ‌برتر/ سرخ و سیاه
ضعیف‌ترین فصل تراکتور در لیگ‌برتر/ سرخ و سیاه

ضعیف‌ترین فصل تراکتور در لیگ‌برتر/ سرخ و سیاه

آی اسپورت - نهمین فصل حضور متوالی در لیگ، ناامیدکننده‌ترین تجربه لیگ برتری تراکتورسازی بوده است. آنها در همه ادوار قبلی – به جز اولین دوره - هرگز به این اندازه آسیب‌پذیر و بحران‌زده نشان نداده‌اند. تراکتور 3‌بار نایب‌قهرمان لیگ‌برتر شده و هرگز فصل را در رده‌ای پایین‌تر از هفتم به‌پایان نبرده است اما حالا در رتبه دهم جدول لیگ ایستاده و حتی در صورت پیروزی در 3‌دیدار باقی‌مانده فصل نیز شانسی برای صعود به رده هفتم نخواهد داشت. 11شکست در 27بازی، حتی بقای این باشگاه در لیگ‌برتر را با تردید روبه‌رو کرده است. آنها در طول فصل فقط 7بار زمین را به‌عنوان تیم برنده ترک کرده‌اند و یکی از ضعیف‌ترین خطوط دفاعی لیگ را در اختیار دارند. تراکتورسازی در نیم‌فصل دوم لیگ تنها 3بار برنده شده و بعید به‌نظر می‌رسد روند این تیم در دیدارهای پایانی فصل نیز با تعییر چندانی روبه‌رو شود. سرخپوشان تبریز در بدو ورود به لیگ‌برتر، یکی از هیجان‌انگیزترین تیم‌های فوتبال ایران به شمار می‌رفتند و در هر مسابقه تماشاگران بسیار زیادی را به ورزشگاه می‌کشاندند اما به مرور زمان تغییراتی در باشگاه اتفاق افتاد که موجب شد آنها دیگر نه برای هواداران خودی جذاب باشند و نه یک در جایگاه یک باشگاه تعیین‌کننده در کورس قهرمانی لیگ قرار بگیرند. تصمیم‌های اشتباه مدیریتی، بدشانسی، بی‌تفاوتی ستاره‌ها و البته ضعف فنی، مشکلاتی بودند که زنجیروار به هم وصل شدند تا فصلی سراسر کابوس را برای تراکتور بسازند و دومینوی سقوط این تیم را به راه بیاندازند. مشکل تیراختور اما تنها در نتایج لیگ خلاصه نمی‌شود. بحران، این‌بار هویت باشگاه را نشانه رفته است. 

اولین دردسر بزرگ تراکتورسازی برای شروع لیگ هفدهم، محرومیت از نقل‌و‌انتقالات بود. مدیرانی که با لغو خرید فوتبالیست ارمنی در تبریز شوی محبوبیت به راه انداخته بودند، نتوانستند پرونده‌های تیم‌شان در فیفا را مدیریت کنند. این محرومیت در فصل گذشته به سراغ تراکتور آمد و تبعات آن در آغاز این فصل نیز همراه باشگاه بود. پنجره بسته نقل‌و‌انتقالاتی، موقعیت جذب مهره‌های جدید را از تیم اول تبریز گرفت اما مهره‌هایی مثل خالد شفیعی و سعید آقایی نیز حفظ نشدند و ترجیح دادند مسیر دیگری را برای آینده فوتبال‌شان انتخاب کنند. ایده اصلی تراکتور، استفاده از بازیکنان جوان بود و به نظر می‌رسید انتخاب یحیی گل‌محمدی، یک استراتژی درست باشد اما انتظارات از این مربی با داشته‌ها و ابزارش هماهنگ نبود و همین موضوع فشار زیادی را روی شانه‌های یحیی قرار داد. چند بازیکن جوان در حال شکوفا شدن در فوتبال تبریز بودند اما بحران مصدومیت به سراغ تیم آمد و شرایط را برای سرخپوشان سخت‌تر کرد. آسیب‌دیدگی شدید، فصل را برای هادی محمدی، امیر نصرآزادانی و محمدامین بهرامی تمام کرد. چند بازیکن دیگر تیم نیز در مقاطع مختلف آسیب‌دیدگی‌های نسبتا شدیدی را تجربه کردند. به‌نظر می‌رسید تعطیلات نیم‌فصل، زمان مناسبی برای ترمیم ترکیب تراکتورسازی است اما مدیران باشگاه روش دیگری را برای ایجاد انقلاب در باشگاه انتخاب کردند. آنها عذر یحیی را خواستند و با هیاهوی بسیار زیاد، ارطغرول ساغلام را به جای او روی نیمکت نشاندند. تیمی که قرار بود در پنجره نقل‌و‌انتقالات زمستانی کاملا متحول شود، به جذب چند بازیکن سرباز و امضای قرارداد با چند مهره خارجی نه چندان باکیفیت اکتفا کرد و ناچار شد مهدی شریفی را نیز در پایان دوران سربازی به سپاهان برگرداند. بر خلاف آن‌چه هواداران تراکتور تصور می‌کردند، ساغلام شباهتی به یک فرشته نجات نداشت. او تا امروز در 12بازی روی نیمکت این باشگاه فقط دوبار برنده شده و 5‌بار نیز شکست خورده است. حذف زودهنگام از لیگ قهرمانان و نتایج ضعیف در لیگ‌برتر، سلطنت حواشی و استیلای بحران را در تراکتور رقم زده‌اند.

تیم محبوب تبریزی‌ها بر اساس نتایجی که در زمین گرفته قضاوت می‌شود اما آن‌چه باشگاه را به وضعیت نگران‌کننده امروز رسانده، شکاف عمیق بین هواداران و مدیریت باشگاه است. بسیاری از طرفداران تراکتورسازی بر این باور هستند که تیم‌شان با مدیریت غلط به «پادگان» تبدیل شده و هویت مردمی‌اش را از دست داده است. امضای قرارداد با سربازهای بی‌تفاوت و «حاضری‌خور» شدن به جای ساختن تیم، قدرت بازگشت را از تراکتور گرفته و این باور عمومی را به وجود آورده که این فرم بد، تنها مربوط به این فصل نیست و قرار نیست در آینده نیز تداوم داشته باشد. به‌نظر می‌رسد برای عبور از این بحران بزرگ، باید تغییرات گستردگی در باشگاه اتفاق بیافتند. تغییراتی که اگر رخ ندهند، تراکتور در مسیر محو شدن قرار  خواهد گرفت.

همشهری ورزشی

۱ ۷  
آی اسپورت
2018-04-12 16:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
پدرام
پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۰۸
مشکل بزرگ تراکتور آجرلو هستش و سپاه تا دست این دو تااز سر تراکتور برداشته نشه تراکتور روزگار خوش نمیبینه
Amin
پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۴۶
نخیر عمو، مشکل اصلی تراکتور پانترک های نژادپرستی هستند که آرامش رو از تیم گرفتن و با شعار های سیاسی و ضد ایرانی روی غیرت و تعصب بازیکنان تاثیر میذارن، تو ورزشگاه شعار خلیج عربی میدن در حالی که 50 درصد بازیکنان اصلی تراکتور فارس هستند.
۶
علی تراکتوری
پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۰۳
در جواب امین
توی ورزشگاه آزادی اصلا شعار نژاد پرستانه نمیدن و فقط متخصص تبریز هست!!! آخه آدم قبل از نوشتن فکر کنه بد نیست اگر حق با تو باشه چه لزومی داره ایرانپوریان این همه سال توی تراکتور بمونه یا امثال کیانی ،ابراهیمی و......
ناصر
پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۵۴
دیدگاه پدرام و امین دو روی یک سکه هست. اما در جواب علی تراکتور عزیز باید عرض کنم که شرایط متفاوت هست. در آزادی یا جای دیگه شعار نژاد پرستانه میدن اما اون عده معدود که در تبریز که اتفاقا بیشترشون هم تبریزی نیستن و از اطراف میان استادیوم (اگر یادتون نرفته یه نفر هم همینجا بطور کامل توضیح داد که تحت هدایت خود حکومت برای تفرقه افکنی هست) شعار میدن صرفا نژادپرستانه نیست. ضد ملی وابستگی به بیگانه حتی زوزه کشیدن. واقعا جای تاسف هست یه نفر در استادیوم زوزه بکشه براساس یه افسانه تخیلی فکر کنه گرگ زاده هست. درقرن بیست و یکم اینکارها به نظر خودتون خنده دار نیست؟ و البته به نظر بیشتر تاسف بار هست. یه مساله دیگه هم که مطرح شده الان در فضای مجازی درباره مربی هست که گفته میشه سابقه حضور در دستگاه اطلاعاتی ترکیه میت رو داره. و اگر همچین چیزی صحت داشته باشه واقعا شاهکار مسئولان تراکتور خواهد بود.
۳ ۱
علی تراکتوری
پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۴۲
من خودم مخالف این حرکات هستم ولی اکثر شعارها مطالبات ملت آذربایجان هستش اینا توی ورزشگاه خودشون هر شعاری میدن اون موقع انتظار ندارن پاسخ هم بشنون
۴
TT
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۰۲
اینکه مشکل تراکتور پان ترک های نژاد پرست هستند ((مردم شهیدپرور آزربایجان هرگز آنها را قبول ندارد)) که روی غیرت و تعصب بازیکنان تاثیر می گذارند ، نظری افراط گونه و خنده دار است و یک درصد هم در وضعیت نتایج تراکتور تاثیر نداشته است.و این نظر کسانی است که ترکی حرف می زنند و عاشق یکی از تیم های تهرانی هستند.
یا اینکه سرمربی تراکتور در دستگاه اطلاعاتی ترکیه میت حضور داشته، که آن هم در فضای مجازی مطرح شده ، انگار که ساغلام در ارگان های اطلاعاتی یا مراکز هسته ای و زیر ساخت های استراتژیک کشور انجام وظیفه می کند و دسترسی به اسناد سری و فوق سری دارد و در اختیار میت ترکیه قرار خواهد داد و ...
این حرف ها چه ربطی به نتایج تراکتور در این فصل دارد؟
افسانه تخیلی و زوزه کشیدن عده ای معدود ، ( عده ای معدود) چه ربطی به نتایج اخیر تیم دارد؟
اگر در کنار هفتاد هزار نفر ، معدودی زوزه می کشند ، معدودی شعار خلیج عربی سر می دهند ، شصت و نه هزار و نهصدو نود نفر که در بین آنها آخوند هم حضور دارد یک صدا می گویند یاشاسین آزربایجان، یاشاسین تراکتور.
بروید و علل شش بار قهرمانی پی در پی بایرن مونیخ را مطالعه کنید.
اولین اصل مدیریت عنوان شده است.
مدیر عاملی که صدایش از تهران شنیده می شود و در بدترین شرایط تیم غایب است از درآمدزایی می گوید و بازیکنان بی پولی را به میدان می فرستد، عامل اصلی نتایج ضعیف تیم می باشد.
آثار ویران گر محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات هنوز هم باقی است.
اتکا به بازیکنان سرباز و عدم ثبات در ترکیب اصلی تیم ، عامل بدبختی تراکتور است.
و نبود بازیکن باکیفیت در فاز دفاعی و هجومی ( تمام کننده) از دلایل عدم نتیجه گیری تراکتور است و ... هواداری که دلش خون است ...
و رسانه ها ، روزنامه ها و سایت های خبری وابسته به دو تیم تهرانی شایعه ای و خبری را در این برهه حساس برای به حاشیه کشاندن تیم مطرح می کنند و هوادار را دلسرد ولی نمی دانند که هوادار بیدار است و به کوری چشم دشمنان تراکتور تا آخر خواهد ایستاد.
۴
یاشاسین تراکتور
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۸:۴۳
لطفا پانفارسا نیان راجع به تیم ما نظر بدن ما خودمون میدونیم مشکل کجاست یه در صدی مدیریت یه درصدی بازیکنا یه درصدی مربیا و البته ما هوادارا اونایی که میگن تو تبریز شعار اونجوری میدن تو کدوم شهر شعار اونجوری نمیدن بیاد بگه در مورد خلیج فارس هم باید بگم وقتی اسم شهر های ترک نشین و آذربابجانی رو عوض میکنن باید انتظار یه جمله سنگین رو داشته باشن
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر