فهرست
درگیری طبیعی؛ مسلمان یک بحران است؟
درگیری طبیعی؛ مسلمان یک بحران است؟

درگیری طبیعی؛ مسلمان یک بحران است؟

آی‌اسپورت- در طول تاریخ فوتبال هزاران بار شاهد درگیری بین مربیان و بازیکنان یک تیم بوده‌ایم. جنگی که نتیجه‌اش با توجه به قدرت و جایگاه بازیکن و مربی در باشگاه و میان هواردان تعیین می‌شود. مثال‌ها فراوان است. در برهه‌ای درگیری بین سر الکس فرگوسن و دیوید بکهام، مورینیو و کاسیاس، آنتونیو کونته و دیه گو کاستا، آرسن ونگر و الکسیس سانچز، اسپالتی و توتی و الخ. البته نوع و دلیل درگیری‌ها بسیار با هم متفاوت است. از بی‌انضباطی‌های بچه‌گانه بازیکنی مثل بالوتلی تا جنگ قدرت در سانتیاگوبرنابئو بین مربی و اسطوره باشگاه. معمولا در این‌جور مواقع مربی برای اینکه نشان بدهد کت تن چه کسی است، بازیکن را برای مدتی در ترکیب اصلی قرار نمی‌دهد یا در کل عذرش را می‌خواهد. اما بحران از جایی آغاز می‌شود که آن بازیکن ستاره تیم باشد و تیم هم در برهه‌ای خوب نتیجه نگیرد، اما مربی تحت هیچ شرایطی نخواهد اصولش را زیر پا بگذارد. در آن هنگام است که طرفداران سعی می‌کنند با فشار روی سرمربی، نظرشان را تحمیل کنند. شرایطی سخت برای یک مربی که به نظر می‌رسد انتخاب هر دو گزینه برایش یک‌جور باخت باشد. البته می‌توان مثل همیشه دنبال راه سومی هم گشت.

مورد خاص محسن مسلمان

اولین سوالی که باید مطرح شود این است که آیا مسلمان ستاره تیم پرسپولیس به حساب می‌آید یا نه. چون معمولا وقتی بازیکنی ستاره نباشد، کنار گذاشتنش از تیم را اصلا کسی نمی‌فهمد. در پاسخ به این سوال باید گفت بله، قطعا کسی که در یک نیم فصل ۹ پاس گل می‌دهد و با اینکه در نیم فصل دوم بازی چندانی به او نمی‌رسد، باز هم عنوان سلطان پاس گل لیگ را به دست می‌آورد ستاره تیم است. مسلمان ستاره تیم است و روی سکوها هم طرفدارانی دارد. پرسپولیس هم در چند بازی آخر فصل نتایج جالبی نگرفت و همه این‌ها یعنی بعضی‌ها بخواهند که او در ترکیب ثابت تیم قرار بگیرد. البته پرسپولیس بدون محسن مسلمان در یک نیم فصل، توانست باز هم با اقتدار قهرمان لیگ شود و در نهایت به جمع هشت تیم برتر آسیا هم راه پیدا کند. اتفاقاتی که روز به روز به محبوبیت مرد کروات در بین پرسپولیسی‌ها می‌افزاید و باعث می‌شود برانکو با اعتماد به نفس بیشتری استفاده از مسلمان را نادیده بگیرد و کار خودش را ادامه دهد. اما بسیاری هم هستند که معتقدند تیم برانکو با حضور مسلمان می‌تواند بسیار بهتر بازی کند و شاهد مثال‌هایشان هم بازی‌های درخشان فصل پیش و نیم فصل اول پرسپولیس است.

عدم شفاف‌سازی یعنی حاشیه

در بیشتر جاهایی که درگیری بین بازیکن و مربی اتفاق می‌افتد، معمولا ابتدا وجود درگیری تکذیب می‌شود تا جو تیم متشنج نشود. اما بعد از گذشت مدتی با رسانه‌ای شدن مساله، موضع‌گیری‌های رسمی انجام می‌شود و دیگر چیزی برای پنهان کردن باقی نمی‌ماند. بعضا دیده شده طرفدارانی که فکر می‌کردند حق با بازیکن محبوبشان بوده، با صحبت‌های سرمربی قانع شدند و ماجرا را کش ندادند. اما در مورد برانکو – مسلمان نکته‌ای که از همه چیز عجیب‌تر است، اصرار بر عادی‌سازی مساله است. اصرار بر اینکه نه، هیچ مشکلی بین برانکو و مسلمان وجود ندارد. در حالی که هر کودک درس ناخوانده‌ای هم می‌فهمد که اوضاع آرام نیست. شاید مهم‌ترین نقدی که در حال حاضر به برانکو در مورد بازی ندادن مسلمان وارد است، بحث عدم شفاف‌سازی است. به خاطر اینکه در حال حاضر پرسپولیس از لحاظ نتیجه گرفتن در وضعیت مطلوبی است و نمی‌توان خیلی به سرمربی خرده گرفت، اما در عین حال هوادار دوست دارد بداند در تیمش چه خبر است. عدم شفاف‌سازی راه را برای حاشیه و اظهارات ضد و نقیض باز می‌کند. اینکه مربی عملا یک بازیکن را نادیده می‌گیرد، بعد باشگاه می‌گوید ما می‌خواهیم با او تمدید کنیم، بعد بازیکن می‌گوید من می‌خواهم تمدید کنم، باشگاه از من نخواسته و در کنار همه این‌ها برانکو می‌گوید من مشکلی با مسلمان ندارم و بازی ندادن او صرفا به خاطر مسائل فنی است. از آن طرف قضیه هم مسلمان تلاش می‌کند حرف‌ها و نیش و کنایه‌هایش را در استوری‌ها و پست‌ها و لایو اینستاگرامش بزند. این حاشیه است. و تمام این حواشی به خاطر عدم شفاف‌سازی است.

پنجره لعنتی نقل و انتقالات

شاید اگر قرمزها از نقل و انتقالات محروم نبودند، داستان مسلمان آن‌قدرها هم اهمیت پیدا نمی کرد. تیم که قهرمان شده بود و در آسیا هم صعود کرده بود. دو سه ماه فرصت استراحت داشتند و در این زمان می‌توانستند یک بازیکن با کیفیت دیگر بیاورند و خلاص. اما همه می‌دانیم که ماجرا به همین راحتی نیست. فعلا وضعیت به‌گونه‌ای است که برانکو باید با همین بازیکنان خودش را برای فصل بعد مهیا کند. فصلی که به مراتب می‌تواند سخت‌تر از فصل جاری باشد. شاید عده‌ای معتقد باشند که برانکو اصلا نیازی به استفاده از مسلمان ندارد و می‌تواند با همین سیستم نیم‌فصل دوم که تدافعی‌تر از سیستم پیشین اوست، موفقیت‌های گذشته‌اش را تکرار کند. البته که نمی‌توان با قطعیت در این‌باره نظر داد، چه موفق بودن این روش چه عدم موفقیت. چیزی که می‌توان از آن مطمئن بود این است که داشتن یک هافبک خلاق ولو بی‌انضباط که باید با مدیریت سر به‌راهش کرد، بهتر از نداشتن هیچ هافبک خلاقی در تیم است. اگر نبود مهدی طارمی با آقای گلی علی علیپور کاملا فراموش شد، اگر نمایش فوق‌العاده صادق محرمی باعث شد کسی دلش برای رضاییان تنگ نشود، فعلا جایگزین مناسبی برای مسلمان در ترکیب پرسپولیس پیدا نشده. دقیقا در همین نقطه است که انتظارات کمی از پیرمرد با تجربه افزایش پیدا می‌کند.

مدیریت یا تحکم؟   

فاصله بین تحکم و مدیریت شاید باریک‌تر از یک تار مو باشد. در هر دو حالت شخصی که رأس مجموعه است می‌خواهد بهترین عملکرد را از مجموعه تحت هدایتش بیرون بکشد اما نوع برخوردها کاملا متفاوت است و در روند اجرایی شدن، نتایج متفاوتی به بار می‌آورد. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که مقوله اقتدار می‌تواند هم در مدیریت وجود داشته باشد هم در تحکم. مدیر مقتدر. حاکم مقتدر. مثلا در یک حکومت دیکتاتوری، ما با یک حاکم مقتدر مواجهیم و در یک دولت دموکرات با یک مدیر مقتدر. مقایسه وضعیت جامعه‌ای که تحت هدایت حاکم مقتدر و مدیر مقتدر است، دیگر نیازی به گفتن ندارد. در اشل‌های کوچکتر هم داستان به همین منوال است. در یک شرکت، در یک مدرسه یا در یک تیم فوتبال. برانکو آدم مقتدری است و اتفاقا اقتدار جزو اولین ویژگی‌هایی است که یک مربی باید داشته باشد. او تجربه زیادی در فوتبال ایران دارد و به خوبی آگاه است که یک دقیقه رها کردن بازیکنان به حال خودشان مساوی است با تشکیل دسته‌های چند نفره در تیم و از هم پاشیدگی مجموعه. بنابراین به هیچ عنوان دلش نمی‌خواهد یکپارچگی تیمش از دست برود. با این حال به واسطه سیستم انسانی همیشه می‌توان ضریبی از خطا را هم در نظر داشت. اینکه برانکو هم با همه افتخارات و نبوغش ممکن است دچار خطا بشود و مرز بین تحکم و مدیریت را کمی جابجا کند. در مورد محسن مسلمان با توجه به همه صحبت‌هایی که انجام شد، باید اذعان کرد که خیلی مدیریت صحیحی صورت نگرفته. در کل مجموعه تیم پرپسپولیس. اما از آن‌جایی که مدیریت باشگاه نشان داده خیلی کار حرفه‌ای بلد نیست و این را می‌توان صرفا از روند تمدید قرارداد بازیکنان متوجه شد و بازیکنان مخصوصا خود مسلمان هم چیز زیادی از رفتار حرفه‌ای نمی‌دانند، بیشتر بار مسئولیت می‌افتد به دوش خود برانکو. در شرایطی هم که تیم فعلا پشت پنجره بسته نقل و انتقالات گیر کرده، انتظار می‌رود که سرمربی تیم با مدیریت، بدون لطمه خوردن اقتدارش بتواند از همه پتانسیل موجود در تیمش استفاده کند.

فرصت مناسب

پرسپولیس قهرمان لیگ شده و از یک نقطه عطف بسیار مهم با موفقیت عبور کرده. منظورم مرحله یک‌هشتم لیگ قهرمانان آسیاست. اتفاقی که باعث شده فعلا پرسپولیس در شرایطی کاملا استیبل قرار بگیرد. بازیکنانی که بخواهند برای تیم ناز کنند می‌دانند که رفتنشان مساوی است با از دست دادن شانس حضور در جمع هشت تیم برتر آسیا و اگر پنجره نقل‌وانتقالات باز شود، بازیکنانی که مورد توجه پرسپولیس قرار می‌گیرند می‌دانند که چه فرصتی نصیبشان شده. در این بین فرصت خیلی خوبی در اختیار کادر فنی و بازیکنان است که بتوانند ریکاوری کامل انجام دهند و دوباره به بهترین فرم خودشان بازگردند. در این شرایط و با پشت سر گذاشتن روزهای پرالتهاب مسابقات، طرفداران پرسپولیس امیدوارند که مشکلات تیم به خوبی شناسایی شود و در فضایی منطقی و به دور از تنش‌های معمول میان فصل به آن‌ها رسیدگی شود. یکی از این موارد مربوط می‌شود به رابطه برانکو و محسن مسلمان. معضلی که با تمام شدن مسابقات دیگر حالتی بحرانی ندارد و به نظر نمی‌رسد حل کردنش کار سختی باشد.

 

فرهنگستان فوتبال

۱۰ ۱۰  
آی اسپورت
2018-05-17 23:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
خخخ
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۰:۲۶
سال دیگه مسلمان میره سپاهان
۶ ۱
110
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۰۲
خبر نداری با جباروف دارن مذاکره میکنن حالا خخخخخخ
۱
پدرام
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۰:۳۲
خدا برانکو رو خیلی دوست داره - اون قضیه لایو اینستا گرام خیلی چیز ها رو مشخص کرد

بعد هم اون مصاحبه ها و بعدش هم اون عکس از بازی اخر

خدا خیلی برانکو رو دوست داره
اشکان4
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۰۸
کشتین خودتونو
آره خدا برانکو رو دوست داره
اصلا برانکو فرشته هست
شانس هم که اصلا مهم نیست فقط خدا دوسش داره
دقیقه 90 تیمش گل میزنه شانس نیست!
پنالتی کشکی میگیره داور شانسی نیست
در عین ناباوری دستور تکرار پنالتی میده و تا پرسپولیس گل نزنه داور سوت نزنه شانس و مافیا گری نیست
همه به خاطر اینه که خدا برانکو رو دوست داره!!!!
۵
((
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۰۵
شانس یعنی تیمت بیفته تو گروه محرومان و مصدومان
شانس یعنی با گل به خودی حریفان صدرنشین بشی
شانس یعنی بازیکنی که دقیقه 10 باید اخراج میشد موند و هتریک کرد
شانس یعنی باقری دوبار باید اخراج میشد ولی نشد
شانس یعنی پنالتی باداورده
شانس یعنی ندید گرفتن پنالتی ذوب اهن
شانس یعنی با امار کمتر مالکیت توپ و میدان، پاس کلیدی، پاس کاری برنده بشی
شانس یعنی دوبار توپ تیردروازه ات رو بلرزونه
شانس یعنی با فوتبال بحرینی وقت کشی کردن
شانس یعنی عمر الکاف!!!
Vahid
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۳
شانس ینی گل افساید
شانس ینی پنالتیی که به نفع الوصل نگرفتن
شانس ینی یار دوازدهمی مثه پور علی گنجی داشتن
شانس ینی دقیقه۶۲ بازی السد تک به تکو داور. اشتباه افساید بگیره
شانس ینی با ضعیف تیم دوم بازی کردن
شانس ینی همین ضعیف ترین تیمم با پنالتیو دوبار تکرارو گل شانسیو باد اورده دقیقه ۹۰ بتونی ببری
شانس ینی وزیر ورزش داشته باشی که وقتی تیمت محروم شد تمام تلاششو بکنه یه هیئت دولتو به بازی بگیره تا تیمتو از محرومیت دربیاره و رو تموم گند کاریا سر پوش بزار:)
بد شانسم ینی تراکتورو استقلال که تا لحظه اخر هیچ تلاشی واسه لغو محرومیتشون نشدو مجبور شدن تا اخرش منتظر بمونن
بد شانس ینی تیمی مثل العین با داور بیادو‌ بخواد ببره البته که تو زمین خودش یه مساویم به زور گرف:)
۲
امید از تفت
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۰:۳۴
این همه پرداختن به مسلمان واسه چیه!!؟ مگه مسلمان کیه و چیکار کرده!!؟
پرسپولیس پرسپولیسه !!!
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۲:۴۲
برانکو الحق والانصاف مربی با خیر و برکتی برا پرسپولیس بود اما بعضی وقتا ی سری کار میکنه ک آدم ب حرفه ی بودنش شک میکنه برا مثال اسرارش رو [ربیع‌خواه] ک امیدوارم تا پایان عمرش مصدوم باشه تا ما از شرش راحت بشیم و نیمکت نشینی احمد نورالهی که در زمان ربی اتفاق می افتاد خدایی چقدر فرق این دوه ؟ و یکی دیگش بیرون کردن رضاییان سروش و الانم مسلمان آونم سر اینکه ی کثافت پاچه خوار مثل احمد زاده زیرآبشونو میزنه و چند تای دیگه ب نظر من این احتمال وجود داره که برانکو ی پول کلفت از ی منبع کثیف گرفته باشه تا جلوی یکه تازی پرسپولیسو بگیره و بخواد کاری کنه که همین ماهینی و ربیع گاه و احمد زاده و.د .ز ن .ع رو بهشون تکیه کنه و یکلی دیگه حرف آخه برانکو تو این مدت کارای کرد ک آدم بهش شک میکنه و میفهمیم که با ی رشوه کلفت میخواد دودمان پرسپولیسو ب باد بده
۴
اشکان4
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۰۳
تست(اگه این کارو نکنم نمی تونم رپلی بدم)
۱
کیسه دوخته
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۳۴
برانکو یه تیم رو از رتبه هشتم جدول آورده رسونده به دو تا قهرمانی پشت هم و یه نایب قهرمانی که چیزی کمتر از قهرمانی نداشت. پرسپولیس تنها تیم آسیایی حاضر در دو دوره پشت هم بین هشت تیم برتره. تو این مدت اگا حتی اشتباهات داوری رو بذاریم کنار که آخرینش گل آفساید سایپا و دو تا پنالتی تو بازی الجزیره و اخراج نکردن محمد حسینی ذوب‌آهن تو بازی ای که دو تا پاس گل داد، میرسیم به بازیکنایی که از تیم جدا شدن اما تیم هنوز داره نتیجه میگیره. عالیشاه، رضاییان، نوراللهی، طارمی، رفیعی، انصاری، نوروزی و مسلمان. از اونور تیم رقیب هر بازیکنی که ممکن بود به کارش بیاد یا نیاد رو خرید اما نشد. مربی عوض کرد بازهم نشد. آخرش مهاجم یک میلیون و دویست هزار دلاری خریدن که امیدوارم بهتر شه وضعیتشون. بهتر نیست خودزنی رو بذاریم کنار و به موفقیت تیم ایمان بیاریم؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر