فهرست
تاریخ‌سازی با سوژه‌های خنده
تاریخ‌سازی با سوژه‌های خنده

تاریخ‌سازی با سوژه‌های خنده

آی اسپورت – لیگ هجدهم برای استقلال با تلخکامی به پایان رسید. آبی‌ها در مقطعی فقط یک پیروزی تا رسیدن به صدر جدول پس از سال‌ها و قهرمانی فاصله داشتند اما باخت به پرسپولیس در دربی و حواشی پرتعداد این باخت، اتفاقات و تغییرات زیادی را در استقلال رقم زد و در نهایت تیمی که می‌توانست قهرمان لیگ هجدهم شود، فصل را در رده سوم به پایان برد.

در میان همه این اتفاقات تلخ، استقلال در لیگ هجدهم یک رکورد تاریخی را به نام خود ثبت کرد و آن کسب عنوان بهترین خط دفاع تاریخ در همه ادوار لیگ برتر بود. استقلال در این فصل تنها ۱۳ گل دریافت کرد و رکوردی را که پیش از این در اختیار پرسپولیس لیگ شانزدهم و استقلال خوزستان لیگ پانزدهم بود به نام خود ثبت کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که استقلال در این فصل تغییرات زیادی در ترکیب خود داشت و نفرات خط دفاعی و دروازه‌بان این تیم بارها جای شان را به دیگری می‌دادند اما این همه تغییر هم باعث تزتزل در خط دفاع استقلال نشد و این تیم توانست با ۱۳ گل خورد در ۳۰ بازی تاریخ سازی کند.

اما مهم‌تر و عجیب‌‎تر از این که استقلال با تغییرات زیاد و ترکیب‌های مختلف توانست این آمار فوق‌العاده را ثبت کند، این بود که دروازه‌بان‌ها و مدافعان و حتی هافبک‌های دفاعی استقلال بهترین‌ها در پست خود نبودند و نیستند! استقلال در خط دروازه دو گلر خوب دارد که امسال نمایش‌های خوبی داشتند اما آیا این دو امسال در پست خود بهترین بودند؟ حسینی و رحمتی گاهی حتی با رفتارها و اشتباهات‌شان بساط خنده و شوخی پرسپولیسی‌ها را هم فراهم کرده‌اند و سوال این است که آیا پرسپولیس و سپاهان حاضرند دروازه‌بان‌های خود را با یکی از این دو دروازه‌بان عوض کنند؟

این موضوع در خط دفاع هم صدق می‌کند. در دفاع چپ، استقلال چندین بازیکن را در لیگ هجدهم بازی داد. آرمین سهرابیان، میلاد زکی‌پور و امید نورافکن بازیکنانی بودند که به تناوب در پست دفاع چپ برای استقلال به میدان رفتند اما قاطعانه باید گفت که هیچ یک از آنها جزو 3 یا حتی 5 مدافع چپ برتر ایران نیستند. در دفاع راست، استقلال وریا غفوری، خسرو حیدری و فرشاد محمدی‌مهر را در اختیار داشت اما فقط وریا غفوری بود که می‌توان او را یکی از بهترین‌ها در این پست نامید. البته او بازی‌های زیادی را به دلیل مصدومیت از دست داد و استقلال در چند بازی مجبور به استفاده از حیدری، محمدی‌مهر و حتی گاهی پژمان منتظری شد که حتما شما هم تصدیق می‌کنید که هیچکدام از این نفرات جایی در فهرست بهترین مدافعان راست ایران ندارند.

اوضاع در پست مدافع میانی از این هم جالب‌تر است. روزبه چشمی، محمد دانشگر، آرمین سهرابیان و پژمان منتظری مدافعان میانی استقلال در این فصل بودند. چشمی و دانشگر دو مدافعی بودند که بارها سوژه شوخی پرسپولیسی‌ها و هواداران دیگر تیم‌ها شدند. حتی کی‌روش به خاطر دادن لقب «مدرن‌ترین مدافع سال‌های اخیر فوتبال ایران» به چشمی، اعتبار خود را در میان بخش زیادی از هواداران فوتبال از دست داد. چشمی در استقلال هم بارها با اشتباهات عجیب خود برای این تیم دردسر درست کرد و حتی خود استقلالی‌ها هم با دیده تردید به توانایی‌های او در این پست نگاه می‌کردند. دانشگر هم وضعیت بهتری نداشت و مقصر اصلی چند گل خورده استقلال در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بود. سهرابیان هم اشتباهات و نوساناتی داشت که باعث شد هرگز نتواند در دفاع میانی استقلال فیکس شود. در میان مدافعان استقلال، تنها پژمان منتظری بود که به واسطه تجربه زیادش، سطح نسبتا بالایی داشت اما حتی او هم جزو بهترین‌های فصل نیست. پرسپولیسی‌ها سیدجلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده را به او ترجیح می‌دهند. سپاهانی‌ها هم پورقاز و سیاوش یزدانی جوان را دارند و قطعا آنها را به منتظریِ در آستانه بازنشستگی ترجیح می‌دهند.

حتی این شرایط درمورد هافبک‌های دفاعی استقلال هم صدق می‌کند. علی کریمی و فرشید باقری اگرچه از نظر فنی در سطح بالایی قرار دارند اما نه پرسپولیسی‌ها حاضرند آنها را با کامیابی‌نیا و نورالهی عوض کنند و نه سپاهان آنها را به یکی مثل مهدی کیانی ترجیح می‌دهد. ضمن این که کریمی و باقری بارها در استقلال جای خود را به نفراتی مثل چشمی، نورافکن و حتی داریوش شجاعیان دادند اما هافبک‌های دفاعی پرسپولیس و سپاهان ثبات بیشتری از این دو داشتند.

تقریبا در تمام پست‌های دفاعی، نفراتی در تیم‌های دیگر لیگ برتر وجود دارند که از مهره‌های استقلال از نظر فنی و آماری بهتر هستند. ضمن این که آنها در تیم خود ثبات داشتند. بیرانوند فقط به دلیل مصدومیت و محرومیت حدود ۵بازی تیمش را از دست داد، سیدجلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده بیشترین حضور را در کنار هم در بین تمام تیم‌‎های لیگ برتری داشتند، پیام نیازمند حتی یک بازی سپاهان را هم از دست نداد و زوج سیاوش یزدانی و پورقاز هم در بیشتر بازی‌های سپاهان در کنار هم بودند و مهدی کیانی همیشه جلوتر از آنها قرار داشت. اما در استقلال چنین شرایطی وجود نداشت و تقریبا هرگز اتفاق نیفتاد که در دو بازی متوالی تغییری در ترکیب دفاعی استقلال به وجود نیاید. با این حال، همین مدافعان متوسط که گاهی سوژه خنده هواداران تیم‌های رقیب می شدند و همین دروازه‌بان‌های جنجالی و پرحاشیه و همین هافبک‌های همیشه مصدوم و دردسرساز، تاریخ‌سازی کردند و رکوردی فوق‌العاده را در تاریخ لیگ برتر به جا گذاشتند.

۱۹ ۵  
آی اسپورت
2019-05-21 16:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
...
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۳۰
زمینه چینی برای خریدهای وانتی تو کیسه
لنگی با اسامی مختلف
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰
یک روز توی ای اسپورت یک لنگی با اسامی مختلف از عن استقلالی ها نخورد از گشنگی مرد.
۷
سهام
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۴۴
علتش مربی است جناب نامدار. نمیشه شفر رو بی دستاورد برای استقلال به حساب آورد
۶
متخصص
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۱۴
نخندون ما رو برادر
۶
.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۲۸
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر