فهرست
مردی که خاص بودنش را در دنیا فریاد زد!
مردی که خاص بودنش را در دنیا فریاد زد!

مردی که خاص بودنش را در دنیا فریاد زد!

آی اسپورت - تفاوت آدم‌های بزرگ و معمولی فقط و فقط در تلاش خلاصه می‌شود. این شاید تکراری‌ترین جمله از اسطوره‌ها و قهرمان‌هایی که تبدیل به نمادهایی از تلاش و کوشش شده‌اند، باشد. ممکن است شما در تصورات خود جزئی از یک جامعه کوچک در نقطه‌ای از جهان باشید ولی تلاش می‌تواند همه چیز را رقم بزند. داستان مرد پرتغالی دقیقا بیانگر جنگیدن، تسلیم نشدن و ادامه دادن است. ژوزه مورینیو ابتدا کارش را در یکی از آن نقطه‌های کوچکی که در بالا گفتیم شروع کرد. مربیگری در دبیرستان و مدارس کوچک فوتبالی در پرتغال سر آغاز کارش بود. کمی بعد به عنوان مترجم در کنار سر بابی رابسون حضور پیدا کرد و به همراه او حتی به بارسلونا هم رفت. مورینیو مدتی کوتاه به تیم دوم بارسلونا هم رفت ولی برای رسیدن به رویایش به پرتغال بازگشت و هدایت بنفیکا را به عده گرفت. اولین سیلی محکم به گوش مورینیو زمانی خورد که او را از سمت سرمربیگری بنفیکا خیلی زود برکنار کردند، اما پسرک جوان دودستی هدفش را چسبیده بود. مدتی در تیم‌های دسته پایین‌تر مربیگری کرد اما هرگز فکر و تصورش را تغییر نداد. آنقدر جنگید تا دوباره به تیم پورتوی آن زمان که تیمی ضعیف بود پیوست.

شاید شما لشکری از یک مشت بازیکن معمولی در تیم خود داشته باشید ولی یک مربی باانگیزه و خوش فکر مثل مورینیو برای رسیدن به بالای جدول کافی است. همان سال سوم شد و قولی عجیب داد: «سال آینده پورتو را قهرمان پرتغال خواهم کرد!»

همه یک جوان‌رویا پرداز می‌دیدند اما هیولای درون مورینیو بیدار شده بود. نه تنها لیگ پرتغال، بلکه لیگ قهرمانان اروپا و جام یوفا را هم برد. جهان فوتبال لبخندی شیرین می‌زد چرا که حالا یک مربی فوق‌العاده ظهور پیدا کرده بود. مورینیو از همان ابتدا هم خاص بودن خود را فریاد می‌زد. وقتی به عنوان گران‌ترین مربی به چلسی پیوست و این تیم را قهرمان کرد، حالا لقب آقای خاص بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده بود. پس از پایان داستان عاشقانه‌اش به اینتر رفت. کسب سه‌گانه با اینتر، پیروزی برابر بارسلونا در یک دیدار تاریخی در لیگ قهرمانان و..... همه و همه فلورنتینو پرز را متقاعد کرده بود که غرامت سنگین برای آوردن آقای خاص به برنابئو را پرداخت کند. آقای رئیس رابطه فوق‌العاده‌ای با مورینیو داشت هرچند که آقای خاص در رئال مادرید چندان موفق نبود.

همیشه می‌گویند یک شیر همیشه شیر است. چه زخمی شده باشد و چه پیر ولی بازهم شیر است. مورینیو زخمی از رسانه‌ها و حالا با موهایی سفید دوباره به لندن بازگشته بود. اما هنوز هم خاص بود. کسب دوباره تاج و تخت پادشاهی با شیرهای لندنی دوباره تمام نگاه‌ها را به سمت او کشانده بود. هرچند بازهم سناریوی درگیری او و بازیکنان باعث شد تا لندن را ترک کند. ترک کردنی که جنجال‌های زیادی به وجود آورد چرا که به تیم رقیب رفته بود. اوج درهم شکستن این رابطه عاشقانه میان مورینیو و هواداران چلسی زمانی رخ داد که او از رویای مربیگری در منچستریونایتد گفت! ژوزه در اولدترافورد هم سندروم اخراج شدن در فصل سوم را تجربه کرد و پس از کسب نایب قهرمانی در لیگ برتر و قهرمانی لیگ اروپا به همراه قرمزها، از شهر منچستر هم رفت.

حالا ژوزه مورینیو 57 ساله شده است و برای بار سوم به لندن بازگشته ولی این بار روی نیمکت همشهری و رقیب دیرینه یعنی تاتنهام حضور دارد. دیگر نمی‌شود آن انگیزه همیشگی را در او دید ولی هنوز هم خاص است. مرد پرتغالی نه به خاطر مصاحبه‌های جنجالی و البته جذاب با رسانه، نه به خاطر کل‌کل‌های همیشگی‌اش با آرسن ونگر، نه به خاطر عدد سه نشان دادن به هواداران یوونتوس و نه به خاطر دویدنش در چمن نیوکمپ بلکه به خاطر شخصیتی که دارد تا همیشه خاص است. مورینیو شاید گاهی اعصاب هواداران حریف را خورد کند و شاید هم گاهی زبان تندش خودی‌ها را هدف قرار دهد ولی او ژوزه مورینیو است. پسربچه‌ای که روزی حتی در کشور خودش طرد شد ولی آنقدر محکم و استوار روی مسیرش ایستاد تا تمام دنیا را به تعظیم خود در آورد. به قول چرچیل، نه قدرت بدنی و نه هوش، بلکه تلاشِ پیوسته کلید باز کردن توانایی‌های بالقوه ماست. او همان پسربچه آرام کنار رابسون در بارسلونا است که حالا همه چیز را به دست آورده است. آری او ژوزه مورینیو، آقای خاص است.

طرفداری

۳    
آی اسپورت
2020-01-27 19:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر