فهرست
خسارت‌های بزرگ، عواقب بدعهدی
خسارت‌های بزرگ، عواقب بدعهدی

خسارت‌های بزرگ، عواقب بدعهدی

آی اسپورت - برای فوتبال ایران فردا هیچ اهمیتی ندارد. ساختار دولتی فوتبال آینده‌نگری و ساختن فردا را برای مدیران بی‌اهمیت کرده و آنها همیشه تصمیماتی می‌گیرند که از فردایش خبری ندارند. قراردادها بدون اینکه آینده‌اش مهم باشد، امضا می‌شوند و همیشه خیلی زود تمام قراردادها به بحران‌هایی تبدیل می‌شوند که یک باشگاه را فرو می‌برند.

باشگاه استقلال روزی که با آندره‌آ استراماچونی قرارداد می‌بست می‌دانست در انتقال پول دچار بحران می‌شود، حتی می‌دانست که فارغ از تحریم‌های بانکی و مشکل انتقال پول، در تهیه پول نیز همیشه با بحران مواجه است و نمی‌تواند در تاریخ‌های نوشته‌شده در قرارداد دستمزد سرمربی و همکارانش را بپردازد اما آینده قرارداد، بحران‌هایی که ساخته می‌شود و اختلافات و خسارت‌ها برای مدیران هنگام امضای قرارداد مسأله نیستند و بعدها به باشگاه آسیب می‌زنند.

نحوه مواجهه باشگاه استقلال با قرارداد استراماچونی به‌گونه‌ای بوده که او طبق ادعای مدیران باشگاه استقلال، کاهش زمان قرارداد را ترجیح دهد. او وقتی با آنچه در باشگاه استقلال می‌گذرد آشنا شده، تصمیم گرفته یکساله قرارداد ببندد و این یعنی گرایش او به یک کار بلندمدت کم شده است، آنچنان که حتی فسخ یکطرفه را انتخاب کرد.

درباره دیگران نیز اتفاقات مشابه رخ داد. برانکو ایوانکوویچ نیز یکطرفه فسخ کرد و رفت، چون تصویر شفافی از آینده در پرسپولیس نداشت. او قرارداد جدید را به‌رغم خطرات قابل پیش‌بینی در زمینه اخراج زودهنگام در عربستان ترجیح داد و راه برای فسخ یکطرفه باز بود، چون پیش‌تر ترجیح داده بود دستمزد را در شرایط بحران مالی پرسپولیس دریافت نکند تا فرصت فسخ داشته باشد. مارک ویلموتس که یک‌هزارم افتخارات برانکو را در فوتبال ایران نداشت، پس از شکست‌های ناامیدکننده فسخ کرد و رفت. او نیز به بی‌تعهد بودن فدراسیون فوتبال ایران اعتراض داشت. همین مثال‌های اخیر نشان می‌دهند در ورزش ایران قراردادها چطور بدون شناخت و آگاهی از آینده و عاقبت قرارداد امضا می‌شوند.

باشگاه‌ها و فدراسیون‌های ایرانی بارها خسارت‌های سنگین بابت بی‌تعهد بودن در قراردادها را پرداخت کرده‌اند؛ خسارت‌هایی که با رفتاری ساده و دقیق هرگز نیازی به پرداخت‌شان نبود اما در ورزشی که آینده قراردادها برای مدیرانش مهم نیست و فقط عکس‌های یادگاری هنگام قرارداد اهمیت دارد، باید چنین خسارت‌های سنگینی پرداخت شود.

باشگاه استقلال که مدعی است استراماچونی کاهش زمان قرارداد را طلب کرده، نتیجه رفتارش با سرمربی را می‌بیند و در حال پرداخت تاوان است. اگر باشگاه استقلال درباره قرارداد استراماچونی متعهد و دقیق بود، هرگز او نمی‌توانست چنین تقاضایی داشته باشد و تقاضایش از سوی تماشاگران نیز پذیرفته نمی‌شد. کاهش زمان قرارداد او یک زیان بزرگ و میلیون دلاری برای استقلال است اما فکر می‌کنید برای مدیرعامل جدید استقلال -مثل قبلی‌ها- اهمیتی داشته باشد؟

ایران ورزشی

۶    
آی اسپورت
2019-12-12 20:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر