فهرست
گزارش روز: نه به حذف عادل
گزارش روز: نه به حذف عادل

گزارش روز: نه به حذف عادل

آی‌اسپورت- با گذشت پنح روز از مصاحبه معاون سیما درباره ایجاد تغییرات در ساختار برنامه نود و قطعی‌شدن حذف عادل فردوسی‌پور از این برنامه پرمخاطب و به‌طورکلی آنتن زنده سازمان صداوسیما، اما طرفداران او دست‌بردار نیستند. طی روزهای گذشته هشتگ «نه به حذف عادل» پرطرفدارترین در فضای مجازی بوده و حتی کمپین‌های حمایتی زیادی در این خصوص ایجاد شده است. کمپین‌هایی که حالا یک جامعه صدها‌هزار نفری عضوش هستند و اگر سری میان فالوورهایش بکشید؛ به نام‌هایی آشنا که هرکدام برای خود سلبریتی‌ هستند، برمی‌خورید. از نمایندگان مجلس گرفته تا فوتبالیست‌های مطرح و چهره‌های برتر سینما و تلویزیون تقریبا همه حمایت خود را اعلام کرده‌اند. این موج حتی از مرزهای ایران نیز عبور کرده و برخی خواننده‌های خارج‌نشین نیز در صفحات مجازی خود عکسی از عادل فردوسی‌پور را انتشار داده‌اند. به عبارت بهتر، این روزها همه از عادل حمایت می‌کنند، مگر این‌که خلافش ثابت شود!

خداحافظی گزارشگران و دست‌اندرکاران نود

بعد از مصاحبه‌ای که دوشنبه‌شب فردوسی‌پور انجام داد و رسما اعلام کرد فرزندش (برنامه نود) را با هیچ پست و مقامی عوض نمی‌کند و حذف ویژه‌برنامه نوروزی از کنداکتور دوشنبه‌شب، دیگر تقریبا همه باور کردند که از این پس دوشنبه‌شب‌ها باید بدون تماشای عادل به خواب بروند. همین جملات کوتاه از سوی فردوسی‌پور کافی بود تا موجی عجیب‌وغریب در حمایت از او به راه بیفتد؛ موجی که شروع کننده‌اش گزارشگران دل‌باخته برنامه نود بودند. حامد راستگو یکی از آنها که حدود ١٢‌سال است با نود همکاری دارد، نوشت: «هیچ وقت برای نود و عادل شرطی نداشتم، اما امروز شرطم را برای حضور در برنامه اعلام می‌کنم، تا عادل باشه، هستم.» رضا یونسیان یکی دیگر از گزارشگران برنامه نود در صفحه اینستاگرامش نوشت: «راجع به تیم کاری عادل فردوسی‌پور فکر کنم نیازی نیست یک‌به‌یک توضیح بدیم که خراب بشه جایی که عادل نباشه و ما بخوایم کار کنیم. راستی، من نگران اون تیم دویست نفره‌ای‌ام که بیکار شد، بعضی شغل و حرفه دیگه‌ای هم داشتن، ولی اغلب کار و درآمدشونو از دست دادن. چی بر سر ما میاد برای کسی مهم نیست البته.» به نظر می‌رسد بسیاری از دست‌اندرکاران برنامه نود دیگر حاضر نباشند بدون حضور فردوسی‌پور به همکاری‌شان با نود ادامه دهند و این موضوع هم اتفاق تلخی محسوب می‌شود.

کدام مجری از حذف عادل خوشحال است؟

مسأله‌ای که در پیام‌های گزارشگران و دست‌اندکاران برنامه نود مشاهده می‌شود، طعنه‌های آنها به یک فرد خاص است؛ فردی که احتمالا از مجریان تلویزیون بوده و در حق فردوسی‌پور نامردی کرده است. آنها نامی از کسی نبردند، اما از طعنه‌هایشان می‌شود فهمید که از یک مجری خیلی ناراحتند. نوید استادرحیمی، گزارشگر جوان نودی‌ها که در چند ‌سال اخیر استعداد نابش را در این عرصه نشان داده، دراین‌باره می‌نویسد: «فقط خدارو شکر می‌کنم بابت انتخاب اخیرم وگرنه... طبیعتا کم نیستن کسانی که با اتفاقات اخیر خوشحالن و در پوست خودشون نمی‌گنجن، اما زمان همه چیز رو اثبات می‌کنه. صبر داشته باشید و به چرخش سیبی که روی هوا معلقه نگاه کنید.» رضا یونسیان هم این جملات را منتشر کرده: «حالا بگم برای اون کسی که فکر می‌کنه میاد می‌شینه رو صندلی عادل، نه می‌شناسمت، نه می‌دونم کی هستی، نه می‌خوام بدونم، فقط بدون عادل تو دل مردم نشسته بود، مردم هم تا ابد تو دل عادل. این دو تا جا پره، فکر جاهای دیگه باش.»

حمایت چهره‌ها و سلبریتی‌ها و شنای سلطان برخلاف جریان آب!

پایان سخنرانی‌های اینستاگرامی همکاران عادل با آغاز حمایت‌ سلبریتی‌ها از او همراه شد. خیلی زود هشتگ «نه به حذف عادل» ایجاد شد و چهره‌های مطرحی ازجمله علی کریمی، فرهاد مجیدی، سردار آزمون، میلاد کی‌مرام، مهناز افشار، مهراب قاسم‌خانی، کریم انصاری‌فرد، مهتاب کرامتی، پرویز پرستویی، رضا یزدانی، مجتبی محرمی، سیدمصطفی تاجزاده، علیرضا جهانبخش و خیلی‌های دیگر در اینستاگرام خود به شکل‌های گوناگون از فردوسی‌پور حمایت کردند. همچنین کلیپ‌ صحبت‌های این مجری محبوب در برنامه نود سال‌های گذشته و صحبت‌های جالب او در برنامه‌هایی که میهمان‌شان بوده، فضای اینستاگرام و توییتر را دربرگرفت. البته افرادی هم بودند که خلاف جهت آب شنا کردند و نه‌تنها حمایتی انجام ندادند که طوری رفتار کردند که ظاهرا از کنار رفتنش خوشحالند. به‌عنوان مثال بسیاری از طرفداران برخی تیم‌های شهرستانی لیگ برتر و حتی برخی استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها در اینستاگرام و توییتر خوشحالی‌شان بابت رفتن او را اعلام کردند. در این بین اما مصاحبه علی پروین سلطان فوتبال ایران از همه جالب‌تر بود. او گفت: «اساسا تحریم صداوسیما بی‌معنی است و متوجه نمی‌شوم معنی این حرف‌ها چیست. من عاشق سریال‌های ایرانی هستم و آنها را پیگیری می‌کنم. همچنین چند نفر از مدیران صداوسیما دوست من هستند. برنامه گلزار و علیخانی را پیگیری می‌کنم و به هر دوی آنها پیام دادم و گفتم برنامه‌هایشان عالی است. به گلزار گفتم «دمت‌گرم که با این ‌برنامه به مردم کمک می‌کنی که برنده شوند و دست خالی برنامه را ترک نکنند.» من هر جا باشم سعی می‌کنم برنامه گلزار را ببینم.» علی با این جمله تیرخلاص را به فردوسی‌پور زد: «من عاشق صدای عادل فردوسی‌پور هستم و او را دوست دارم، اما برنامه‌اش افت کرده بود و نمی‌پسندیدم.


آیا مردم صداوسیما را تحریم می‌کنند؟

برخلاف اعلام رسمی علی پروین در گفت‌وگو با تسنیم درباره این‌که تحریم صداوسیما کاری بی‌معنی است، اما به نظر می‌رسد خیلی از مخاطبان تصمیم به چنین کاری گرفته‌اند. اگر چرخی در فضای مجازی بزنید، توییت‌ها و متن‌هایی را می‌بینید که برخی مخاطبان صداوسیما در حمایت از فردوسی‌پور می‌خواهند رسانه ملی و برنامه‌های تلویزیون را تحریم کنند. بسیاری از مردم در صفحات خود نوشته‌اند اگر فردوسی‌پور برنگردد، دیگر حاضر به تماشای هیچ برنامه‌ای نیستند و باید دید این امر تا چه میزان تحقق می‌یابد.

مورد عجیب انصاریان و دغدغه مهم سازمان

یکی از اتفاقات عجیبی که سروصدای زیادی هم به راه انداخت، حرف‌های علی انصاریان در برنامه زنده شبکه یک با اجرای علی ضیا بود. ستاره سابق سرخابی‌های پایتخت بدون توجه به عواقب صحبت‌هایش در برنامه زنده سیما به حمایت از فردوسی‌پور پرداخت و اقدام علی فروغی، مدیر شبکه سوم سیما را «کج‌سلیقگی» عنوان کرد. تلاش‌های ضیا برای قطع حرف‌های انصاریان هم فایده نداشت و با این جمله مواجه شد: «علی این‌قدر وسط حرف من نپر.» انصاریان آخر حرف‌هایش هم به ضیا طعنه زد: «دیدم رنگت پرید وقتی داشتم حرف می‌زدم!» انصاریان با این صحبت‌ها روی آنتن زنده تلویزیون قطعا یک نگرانی بزرگ برای مدیران صداوسیما ایجاد می‌کند. این روزها که در تعطیلات نوروز بسیاری از چهره‌های حوزه‌های مختلف به‌عنوان میهمان راهی ویژه‌برنامه‌های تلویزیون می‌شوند، کنترل بیانات آنها روی آنتن کار راحتی نیست. از سویی تلویزیون مجبور است میهمانان پرتعدادی را در تعطیلات به برنامه‌های خود ببرد و از سوی دیگر نمی‌تواند از تمام آنها بخواهد تا درباره فردوسی‌پور حرفی نزنند. همین مسأله می‌تواند برنامه‌های زنده تلویزیون را با یک چالش جدی در بحث دعوت از میهمانان مواجه کند. اتفاقی که باید دید تدبیر سازمان در قبال آن چه خواهد بود.

عادل برمی‌گردد؟

فشارهای همه‌جانبه برای روگرداندن مدیران سازمان صداوسیما از تصمیم خود برای حذف فردوسی‌پور اتفاقی است که همه منتظر سرنوشت آن هستند. کسی چه می‌داند شاید این فشارها باعث شود تا فروغی، مدیر شبکه سه و همکارانش به خاطر دل مخاطبان عادل هم که شده، اجازه بدهند برنامه نود با روال سابق به کارش ادامه دهد. البته که این اتفاق برای آنها گران تمام می‌شود و شاید کمی از محبوبیت ازدست‌رفته‌شان را برگرداند، اما مشخص نیست که دیگر بتوانند تصمیمات جدی بعدی خود را اجرا کنند.

دولتی‌ها و نمایندگان دست به کار شدند

یکی از اتفاقات مهم، حمایت چهره‌های دولتی از عادل فردوسی‌پور بود. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در توییتر خود نوشت: «سیمای ملی بازنده اصلی مواجهه مدیر جوان و مجری کهنه‌کار خواهد بود.» علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهوری نیز به مسأله پیش آمده در دو توییت متوالی درباره عادل واکنش نشان داد. او اول نوشت: «نسخه فردوسی‌پور همان شب اختتامیه جام‌جهانی ٢٠١٨ پیچیده شد. اما آن‌چه پنهان است این‌که چرا مدیر جوان شبکه سه به جای سپردن این کار به بالادستی‌ها خود دوقطبی شخصی با او ساخت و عادل را در اوج فعالیت حرفه‌ای به اوج محبوبیت هم رساند. ظاهرا آن‌که نسخه‌اش نزد مردم پیچیده شد، کس دیگری است.» معزی در توییت دیگری نیز این جمله را بیان کرد: «اصلا مردم چه کاره‌اند که برای ما تعیین‌تکلیف کنند!» این جوهره اصلی دلیل آن چیزی است که این‌ روزها بر FATF  می‌گذرد و بر برنامه ۹۰ گذشت.» همچنین فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی، محمدعلی وکیلی، علیرضا رحیمی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی و مصطفی کواکبیان و برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در صفحه‌های شخصی‌شان فردوسی‌پور را مورد حمایت قرار دادند.

۷ ۱۲  
آی اسپورت
2019-03-22 11:43:00
نظر دهید

۱۲ نظر
ss تاج اسیا
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۱:۵۵
اره منم میگم تحریم صدا وسیما بی معنی اونا کار خودشون رو میکنن چه نگاه بشن چه نشن برای مقابله با دیکتاتوری صدا و سیما باید بهش فشار وارد بشه تنها فشار موثر هم تحریم کردن کالاهایی که تو صدا و سیما تبلیغات دارن چون اعظم درامد صدا سیما همینه فقط این تحریم جواب میده
۹
حسین اهوازی
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۰
بزنامه نود فقط یک برنامه ورزشی با پیشبرد امیال شخصی شده بود همه یادشان رفته علیه فردوسی پور جقدر در ورزشگاهها شعار داده میشد یادشان رفته ملت جو زده.
اشکان۴
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۴۵
همتون ساندیس خور و عضو یه گروه سیاسی خاص و نور چشمی هستین که هرکاری دلتون بخواد می کنید
فقط کافیه یه کاپشن گشاد به تن کنید
۵
امید از تفت
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۳۹
هزاران عادل در این مملکت وجود دارد چرا فقط فردوسی پور. من یکی دو سال پیش، پیش بینی کردم با رویه ای که نود در پیش گرفته رو به نابودی است و حتی از پیامکهای نود هم میشد فهمید. خود من بارها به روابط عمومی شبکه سه پیامک دادم این کیروشی پور مجریه چرا اینقدر بهش پر و بال دادید که هرچی میخواد میگه!!؟ این شبکه سه بزرگتر نداره!!؟ مدیر نداره!!؟ خوب بالاخره می بینم اثر کرد. خدا را شکر. شاید نود با گروه جدید پیشرفت داشته باشه. آقای کیروشی پور، دنیا دار مکافات است. شما زمانی صدای مردم بودی ولی الان میخوای مردم را صدای خودت کنی. نمیشه برادر نمیشه
اشکان۴
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۴۹
آره منتظر بودن توی احمق بگی بهشون
مملکت ایران تا شما احمق ها رو داره دیگه دشمن لازم نداره
اگر جواب نظرسنجی خود صدا و سیما رو ببینی میفهمی هنوز که هنوز انتخاب اول مردم نود و فردوسی پوره
ولی خوب چون متاسفانه تو مملکت خاصی زندگی می کنیم که قدرت دست یه گروه اقلیت سیاسی نظامی هست ،با وجود کم خردی و نادانی صداشون بلند تر از صدای مردم هست
برای خودم متاسفم که با توی احمق ساندیسی پوپولیست تو یه کشور زندگی می کنم
۲
رامین
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۴۳
بابا گلستان رو آب برده شما احمقا گیر دادین به عادل؟؟
تاجی دل
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۲
عادل دشمن استقلاله همه هم می‌دونن . من که رای دادم عوض بشه
۲
خوزستانی
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۴۷
گور پدر نا عادل دلال پور و اون مافیایی که داره حمایتش میکنه
گور پدر فروغی بی شرف ضد ملی با رسانه کثیفش
گور پدر کل صدا و سیمای ضد ملی که بنگاه دلالی شده
گور پدر سلبریتی ها که هر شب در آغوش یکی از مسئولین کثیف هستن و به دروغ دم از آزادی میزنند
خاک بر سر تک تک ملت ایران که زیر یوغ تفکرات جاهلی رفته اند
nima bagheri
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۵۱
خیلی از مردم بعد وقایع 88 یا حتی قبل تر اش از صدا و سیمای فاشیستی ج.ا بریده بودن
اونی که تا ماجرای اخیر نود تکلیف خودشو هنوز با صدا و سیما روشن نکرده دیگه باید چی بهش گفت؟ هرچند بازم بهتر از هیچی هر زمان که مردم ببرن از صدا و سیما به شکل سراسری
در مورد پروین هم واضحه که باز خریدنش چون این لمپن یه آدم به شدت پولکی و مزدوره و همواره لمپن های رژیم سر بزنگاه های مختلف این عوضی رو خریدن و پول دادن بهش نکته الان ولی اینه که دیگه این لاشه تاریخ مصرف گذشته به نام پروین حرف هاش و کاراش دیگه هیچ بردی نداره و کسی براش تره هم خورد نمی کنه پس بذار بگه علی دمبه
۲
پرسپولیس واقعی
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۷:۰۳
بابا بزارید سه شنبه ها صبح مثل آدم بریم سرکار نه عین جنازه
nima bagheri
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۳۴
اینجا یه مش بسیجی مفت خور از اون نادان بالفطره امید از تفت بگیر تا بسیجی خوزستانی اومدن لجن پراکنی
همین حرف ها نشون میده درستی و حقانیت عادل رو
دمت گرم عادل فردوسی پور که هم لمپن های قرمز بهت فحش میدن و هم لمپن های آبی و دیگر تیم ها و این نشون میده تو موضع حقیقت ایستادی و به کل این فوتبال فاسد وطنی پرداختی و برای همینم محبوب بودی و هستی تو در تمام ماجرا ها در طرف درست ایستادی حتی تو قضیه کی روش با شرافت مثال زدنی گفتی بله من کی روشی پور هستم چون میدونستی مردی که کنارته عصری رو نام خودش در ورزش این مملکت سند زده و اسیر جو سازی های لمپن ها حول دوزاری هایی مثل برانکو و شفر و ممد مایلی و گروهبان قندلی ها نشدی
الان هم چه برگردی صدا و سیما و نود رو بگیری که نشان شکست حقارت بار فروغی و کل صدا و سیما است و اگر هم برنگردی میتونی بهتر از نود رو بدون خط قرمز داشته باشی و همواره پتکی باشی رو سر سازمان و این سیستم و فوتبال فاسدش و همواره هم فقط محبوب تر بشی.
۳ ۱
فرزاد مهریار
يكشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸، ۰۱:۰۰
مطمئنم مغزت نمی کشه بفهمی که دو قطبی کاذب و سیاست استادیومی و مطالبات سطحی یعنی چی .
فقط یه لطفی بکن و دیگه نگو من پرسپولیسی ام . چون اصلا نمیشه پرسپولیسی ای رو تصور کرد که از مربی دانا و نجیبش متنفر باشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر