فهرست
مقایسه‌ی آماری یونایتد مورینیو با یونایتد ون گال
مقایسه‌ی آماری یونایتد مورینیو با یونایتد ون گال

مقایسه‌ی آماری یونایتد مورینیو با یونایتد ون گال

آی‌اسپورت - چهار پیروزی و یک تساوی در هفت بازی اول ژوزه مورینیو روی نیمکت منچستر یونایتد در لیگ برتر 13 امتیاز را برای او به همراه آورده است، در حالیکه لوئی ون گال فصل پیش از همین تعداد بازی 16 امتیاز گرفته بود در صدر جدول قرار داشت. با این وجود تغییرات سبک بازی یونایتدِ مورینیو، به خصوص در بعد هجومی، در همین مقطع کوتاه کاملا به چشم می‌آید.

حمله و دفاع

یونایتد نسبت به فصل پیش بعد از هفت بازی یک گل بیشتر دارد، اما تعداد شوت‌هایشان تقربا دو برابر شده است. فصل پیش یونایتد در این مقطع با 54 شوت از این منظر بین تیم‌های لیگ هفدهم بود، اما این فصل شیاطین سرخ با 92 شوت بالاترین آمار را به خودشان اختصاص داده‌اند. از این شوت‌ها اما تنها 45.7 درصد درون چهارچوب بوده‌اند (جایگاه یازدهم در لیگ).

تیم لویی ون گال معمولا خیلی علاقه‌ی به شوت زدن نداشت و وسواسش در پیدا کردن موقعیتی ایدئال برای هدف قرار دادن دروازه‌یِ حریف باعث شده بود که بعد از هفت بازی 22.2 درصد ضربات بازیکنانش به گل تبدیل شود، آماری که در جایگاه دوم در لیگ برتر قرار داشت. برعکس این فصل ریسک بیشتر یونایتدی‌ها باعث شده تا تنها 14.1 درصد از شوت‌هایشان به تور دروازه بچسبد، آماری که در لیگ در جایگاه دهم قرار می‌گیرد.

تساوی 1-1 یونایتد مقابل استوک نمونه‌ای بارز از یونایتد این فصل بود: 24 شوت و تنها یک گل. شاید این بازی یکی از آن روزها بود که همیشه در فوتبال پیش می‌آید و هرچه می‌زنی گل نمی‌شود. به هر حال نکته‌یِ مهم اینجاست که میانگین شوت تیم ون گال فصل پیش 13.1 در هر بازی بود، عددی که تا همینجای فصلِ جدید با مورینیو به 16.5 رسیده است.

نتیجه‌یِ مشخص چنین رویکرد پر ریسک‌تر و مستقیم‌تری دادن فرصت‌های بیشتری به حریفان هم هست. یونایتد تا اینجای فصل نسبت به فصل پیش متحمل شوت‌های بیشتری شده‌اند و تکل، قطع توپ و دفع توپ بیشتری هم داشته‌اند و اندکی تعداد تکل کمتر، سه گل هم بیشتر خورده‌اند.

پاس دادن

تیم ون گال همیشه به بیش از حد محافظه‌کار بودن و پاس‌های رو به عقب و عرضی معروف بود. با اینکه مورینیو از همان ابتدای فصل گفت ترک عادت‌های قدیمی کار ساده‌ای نیست، اما از همان گل دوم مقابل لستر در کامیونیتی شیلد، جایی که آنتونیو والنسیا به جای پاس رو به عقب توپ را برای زلاتان ابراهیموویچ سانتر کرد، مشخص بود رویکرد یونایتدی‌ها در حال تغییر است. بازیکنان مورینیو تا اینجای فصل، نسبت به فصل گذشته 400 پاس کمتر داده‌اند، اما درصد پاس سالمشان همان 85 درصد باقی مانده است (جایگاه دوم در لیگ).

از منظر مالکیت یونایتد مورینیو خیلی راحت‌تر بدون توپ بازی می‌کند. میانگین مالکیت فصل پیش یونایتد 59.8 درصد بود، آماری که این فصل به 55.9 رسیده است. از میان این پاس‌ها 31.5 درصد پاس‌های یونایتد مورینیو در یک سوم حریف بوده (جایگاه هفتم لیگ)، در حالیکه برای یونایتد ون گال این عدد 29.6 بود (جایگاه چهاردهم لیگ).

حمله از دو بال و ارسال توپ روی دروازه‌یِ حریفان هم نکته‌یِ دیگریست که تفاوتِ یونایتد این فصل با فصل گذشته را آشکار می‌کند. یونایتد مورینیو در هفت بازی اول لیگ 179 سانتر داشته (دومین جایگاه) و پنج گل از مجموع 13 گلش را هم از روی همین ارسال‌ها زده است. در حالیکه یونایتد ون گال بعد از هفت بازی اول فصل پیش 123 سانتر داشت (جایگاه هفدهم).

با اینکه سانتر کردن هیچوقت جزو امضاهای مورینیو در تیم‌های قبلیش نبوده (چلسی دو فصل پیش در راه قهرمانی تنها میانگین 18 سانتر در هر بازی داشت، یعنی جایگاه نوزدهم لیگ)، اما با اضافه شدن بازیکنان بلندقد و فیزیکی‌ای مثل زلاتان ابراهیموویچ و پل پوگبا، مشخص است که او قصد دارد نهایت استفاده از توانایی بازیکنانش را ببرد.

دویدن

بازیکنان مورینیو تا اینجای فصل تنها 735.6 کیلومتر دویده‌اند. این پایین‌ترین آمار بین تمام تیم‌های لیگ است. بازیکنان یونایتد تا پایان هفته‌یِ هفتم فقط یک بار بیشتر از حریفشان دویده‌اند (پیروزی 1-4 مقابل لستر سیتی) و پوگبا تنها عضوی از این مجموعه است که در هر بازی حداقل 10 کیلومتر زمین را پوشش داده است. به نظر می‌رسد مورینیو با این رویکرد قصد ذخیره‌یِ انرژی بازیکنانش برای ضد حمله زدن را دارد، ایده‌ای که با توجه به 200 استارت بیشتر تیمش نسبت به همین مقطع تیم ون گال به اثبات می‌رسد.

نتیجه؟

بازیکنان تیم مورینیو کمتر پاس می‌دهند و کمتر می‌دوند، اما به محض صاحب شدن توپ اولین فکرشان حمله به دروازه‌یِ حریف است. در این تیم دیگر کمتر پاس‌های عرضی و رو به عقب برای صرفا حفظ مالکیت توپ می‌بینیم. با اینکه هنوز سوالات بزرگی درباره‌یِ نقش وین رونی و هنریک مخیتاریان در یونایتدِ مورینو وجود دارد، اما فوتبال این تیم برای هودارانش بسیار جذاب‌تر از دو فصل گذشته است.

مشکل بزرگ؟

رقبای یونایتد همه پیشرفت کرده‌اند و با اینکه مورینیو در راه درست پیش می‌رود، رقابت در لیگ برتر بیش از هر وقت دیگر فشرده و نزدیک شده است.

۴    
آی اسپورت
2016-10-05 12:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر