فهرست
آنالیز اسکای/ گفت‌وگوی بالاگه و هانتر پیش از بارسلونا-سیتی: دو آینه برابر هم؟
آنالیز اسکای/ گفت‌وگوی بالاگه و هانتر پیش از بارسلونا-سیتی: دو آینه برابر هم؟

آنالیز اسکای/ گفت‌وگوی بالاگه و هانتر پیش از بارسلونا-سیتی: دو آینه برابر هم؟

آی اسپورت - از این به بعد می توانید گفتگو های جذاب اسکای را به صورت اختصاصی در آی اسپورت بخوانید. در این قسمت از برنامه مجله لالیگا، گیوم بالاگه و گراهام هانتر در مورد رویارویی بارسلونا و منچستر سیتی در لیگ قهرمانان حرف می زنند. 

بالاگه منچستر سیتی به بارسلونا سفر کرده و این فرصت خوبیه تا بخوایم دو تا لیگ رو با هم مقایسه کنیم. یا این که ببینیم پپ گواردیولا به عنوان یک مربی چقدر تغییر کرده و لوییز انریکه با بارسا چه کرده. برای انجامِ همه این ها، به گراهام هانتر زنگ می زنم. سلام گراهام. بیا از خودِ بازی شروع کنیم. به نظر میاد بارسلونا تمام سیلندراشو راه انداخته و تو فرم خوبی قرار داره، ولی منچستر سیتی هنوز سعی داره بهترین فوتبالش رو پیدا کنه.

هانتر – باهات موافقم. اول این هفته، دیدیم که بارسلونا خیلی اعتماد به نفس داره، اونا خیلی سریع بودن و توانایی زدن گل های زیادی رو داشتن، آیا می تونن تمام اونارو برابر یک رقیب با کلاس مثل منچستر سیتی تکرار کنن؟ خب بیا صبر کنیم و ببینیم چی میشه. یکی از چیز هایی که فکر کنم باهاش موافقی اینه که سرجیو بوسکتس که برابر دپورتیوو خوب کار کرد، و در بازی های ملی هم خوب بود، تو اروپا هنوز خیلی خوب ظاهر نشده و برابر دپور تعویض شد تا کمی استراحت کنه. این دومین باریه که در بازی های اخیر لوییز  انریکه بهش استراحت می ده. فکر می کنم این یکی از کلیدی ترین نکته های تاکتیکی بازی امشب خواهد بود. آیا سیتی می تونه گزینه های پاس بوسکتس رو از بین ببره و توپ رو ازش بگیره؟ این احتمالا چیزیه که گواردیولا از بازیکناش خواهد خواست.

بالاگه لوییز انریکه به ثروتمند بودن بارسلونا از نظر تاکتیکی اشاره کرده و در بازی برابر دپور هم 3-4-3 بازی کردن. او همچنین 2-4-4 هم بازی می کنه که در اون نیمار میاد پشت سر مهاجم. قرار نیس هیچ کدوم از اینارو ببینیم. بارسلونا با 3-3-4 کامل بازی خواهد کرد. ماسکرانو هم در تیم حضور خواهد داشت چون اومتیتی هنوز 100 درصد آماده نیست. بازگشت یوردی آلبا و سرجیو روبرتو هم برای فوتبال بارسلونا فوق العاده مهم خواهد بود. پس شد 3-3-4 برای بارسلونا. احتمالا منچستر سیتی هم با آرایش 3-3-4 به زمین میاد. پس آیا داریم از دو آینه همدیگه حرف می زنیم؟ تو فرقی بین این دو تیم میبینی؟

هانتر – چیزی که ما یاد گرفتیم اینه که یکی از کلماتی که هر دو مربی به بازیکنانشون خواهند گفت، "برتری" هست. معنیش بردن یا بیشتر گل زدن نیست. برتری به طور مشخص یعنی داشتن گزینه پاس در خط هافبک. یکی از چیز هایی که من رو هیجان زده می کنه دیدنِ اینه که چجوری هر دو تیم می خوان به این برسن. چیزی که معمولا انتظار داریم اینه که بوسکتس بیاد عقب بین ماسکرانو و پیکه قرار بگیره و دو تا فولبک برن جلو. اما لوییز انریکه احتمالا خیلی مشتاقه که گواردیولا رو غافلگیر کنه. و من فکر نکنم گواردیولا با 3 نفر کامل جلو بازی کنه. واقعا نمی تونم همچین چیزیو در نیو کمپ ببینم. اگه به بازی بایرن بارسا در نیمه نهایی 2015 برگردیم، پپ اونجا سعی داشت بازی رو همه جای زمین کنترل کنه و رو ضد حملات ضربش رو بزنه. احتمالا این رویکرد رو هم نخواهیم دید. تیم های زیادی به نیو کمپ میان تا بارسلونا رو پرس کنن و توپ رو از اونا بدزدن. نکته کلیدی اینه که کدوم تیما می تونن بهتر پرس کنن، و کدوم تیما می تونن برتری مهمی در وسط زمین بدست بیارن.  

بالاگه شاید قبل بازی یک بهانه به نظر بیاد اما واقعا عادلانه نیست که منچستر سیتی رو با بارسلونا مقایسه کنیم، حتی اگه سرمربی سیتی پپ گواردیولا باشه. پپ فولبک هایی که می خواد رو نداره، دفاع وسط هایی که می خواد رو نداره، شاید حتی هافبک وسط هایی که می خواد رو نداره. و قطعا مهاجمانی که می خواد رو هم نداره. پس ما کسی مثل آگوئرو رو مقابل مسی نیمار و سوارز داریم. واقعا قابل مقایسه نیستن. اما آیا می تونن بیان یک نتیجه خوب یا حداقل عملکرد خوب رو نشون بدن تا بگن در مسیر درست قرار دارن؟

هانتر اولا اگه بتونن تو یه قسمت هایی از زمین با بارسلونا مساوی بشن یا حتی اونارو شکست بدن، می تونن به این فکر کنن که بارسلونا در منچستر می تونه ببازه. دوما، اگه گل اول بازی رو بزنن، می تونن به بارسلونا استرس وارد کنن. هدف اصلی این پروسه اینه که گل اول رو بزنن. این خیلی مهمه. پروسه دیگه ای که بازیکنان، نه مربی، باید یاد بگیرن اینه که پنالتی دادن یا کارت قرمز گرفتن رو متوقف کنن. مشکل تیم پیگرینی این بود که همیشه یا یک یار کمتر بودن و یا تصمیمات احمقانه می گرفتن و پنالتی می دادن. فکر نکنم دیگه اینارو از سیتی ببینیم، هر چند شاید خودشون پنالتی از دست بدن! پپ گواردیولا نیازی نداره برای ثابت کردن خودش بیاد اینجا و حتما بازی رو ببره. اما اعتبار بارسلونا در صورت مساوی در این بازی ضربه خواهد دید.

بالاگه خیلی در مورد سیستم ها و سبک ها صحبت شد اما اخیرا یکی از سرمربیان لیگ جزیره بهم گفت که هم بارسلونا و هم منچستر سیتی نسبتا قابل پیش بینی هستن، تو می دونی اونا قراره چی کار کنن. اما وقتی توپ به یک سوم تهاجمیشون می رسه، و مثلا نیمار به مسی و سوارز پاس می ده، تو دیگه نمی تونی جلوی اون رو بگیری. بارسلونا قطعا شانس بیشتری برای بردنِ این بازی داره. ولی آیا تو این رو متفاوت میبینی؟

هانتر بارسلونا شانس بیشتری داره باهات موافقم. اما اون مربی لیگ برتری که باهات در مورد تاکتیک های منچستر سیتی حرف زده فقط داره نکاتی که چند دقیقه پیش مطرح کردیو تایید می کنه. وقتی پپ گواردیولا فول بک هایی داره که از اومدن به وسط زمین خوشحال میشن، وقتی پپ گواردیولا اطمینان بیشتری از دفاع وسط هاش داره، وقتی مثلا استونز تجربه بیشتری کسب کرده. و وقتی قطعا یه هافبک وسط جدید و حتی فول بک جدید خریده، که قطعا خواهد خرید هیچ شکی درش نیست، اون موقع منچستر سیتی رو خیلی غیر قابل پیش بینی تر خواهیم دید. چیزی که الان می بینیم یه منچستر سیتی پرفشار تره، با تهدید جدی در بازیکنایی مثل سانه، ده بروینه و سیلوا. چیزی که بارسلونا هر هفته در نیوکمپ باهاش مواجه نمیشه. بارسلونا وقتی سرود چمپیونز لیگ رو میشنوه انگیزه میگیره و میاد که تیم هارو در نیوکمپ شکار کنه، پس باهات موافقم که اونا شانس بیشتری برای بردن دارن. ولی این یک تستِ خیلی سخت تر نسبت به آلاوزه، که اومد و در نیو کمپ پیروز شد. یه بازی فوق العاده خواهد شد و نمی تونم صبر کنم که اونجا باشم.

بالاگه ببخش گراهام، باید ترکت کنم تا به پروازم به بارسلونا برسم. تو رو اونجا خواهم دید. و شما بیننده های عزیز، تا هفته بعد.

 

 

۵    
آی اسپورت
2016-10-19 17:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر