فهرست
قهرمانی کلوپ بعد از ۳سال؛ لیورپول مثل دورتموند؟
قهرمانی کلوپ بعد از ۳سال؛ لیورپول مثل دورتموند؟

قهرمانی کلوپ بعد از ۳سال؛ لیورپول مثل دورتموند؟

آی اسپورت - سه سال پیش در چنین روزی بود که یورگن کلوپ آلمانی هدایت قرمزهای آنفیلد را برعهده گرفت، اما این سومین سال چقدر می‌تواند برای او و لیورپول خوش یمن باشد؟ کلوپ در دورتموند بعد از سه سال، توانست با این تیم موفق به قهرمانی شود. و شرایط کنونی لیورپول نیز این نشان را می‌دهد که تیم او شانس زیادی برای فتح جام در این فصل دارد. کلوپ این روزها در وقفه بازی‌های ملی، از لیورپول فاصله گرفته و مدتی به استراحت رفته است. او خوب می‌داند که تیمش بعد از دو بازی سخت مقابل منچسترسیتی و چلسی و رقابت شانه به شانه با دو غول جزیره در صدر جدول، خسته است و نیاز به بازیابی روحی و جسمی دارد.

فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ که دورتموند برخلاف تمام پیش بینی‌ها، موفق شد قهرمان بوندس لیگا شود و بعد از نه سال لیگ آلمان را فتح کند، شروع یک دوران موفقیت آمیز بود که با یک قهرمانی دیگر در بوندس لیگا ادامه یافت و به حضور در فینال لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ منجر شد. همین حالا هم می‌توان شباهت‌های زیادی میان دورتموند فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ و لیورپول کنونی یافت. این نشانگر آن است که کلوپ آلمانی چطور بعد از ۳۶ ماه با سبک و متد خاص خود می‌تواند شرایط تیم و باشگاه را دگرگون سازد و محصولش را به ثمر برساند.

نوری شاهین هافبک سابق دورتموند در این باره می‌گوید: «از نظر کیفیت بازیکنان، فکر می‌کنم تیم فعلی لیورپول از آن تیم دورتموند بهتر است. آن تیم دورتموند، تیم خاصی بود و من همین حس را در مورد لیورپول کنونی دارم. او پیرامون یک محیط خیلی خوب قرار دارد و حس منحصربه فرد بودن را به آن‌ها القا کرده است. مطمئنم لیورپول می‌تواند در این فصل برای قهرمانی با سیتی و چلسی بجنگد.»

اشتیاق به پیروزی

از تیم فعلی لیورپول تنها دو بازیکن دست‌شان به جام لیگ برتر خورده است: «جیمز میلنر و دنیل استوریج.» شکیری هم تنها بازیکنی است که در ترکیب تیم فعلی، تجربه قهرمانی در اروپا را دارد. به طور مشابه، تیم دورتموند فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ با جمعی از بازیکنان جوان، مشتاق به پیروزی و جویای نام به موفقیت رسید. بلاژیکوفسکی که ۹ سال در دورتموند بازی کرد، در این مورد می‌گوید: « وقتی کلوپ به دورتموند آمد، از صفر شروع کردیم. او بازیکنان جوان زیادی به ترکیب تیم اضافه کرد که خیلی‌ها آن‌ها را نمی‌شناختند. ما همه در کنار هم رشد کردیم. با کارمان بسیار سرگرم و خوشحال بودیم. زمان کار، کار می‌کردیم و بعد از تمرینات نیز شوخی در میان بازیکنان وجود داشت. این تیمی بود که کلوپ ساخته بود. خیلی از ما بعد از ترک دورتموند جام‌های بزرگی نبردیم، آن دوران بهترین دوران حرفه‌ای مان بود.»

در مسیر به سمت موفقیت، کلوپ تلاش زیادی کرد تا در هر نوبتی فشار را از روی دوش بازیکنان تیمش بردارد. در عوض او از بازیکنانش دو چیز را می‌خواست: بازی به بازی پیش بروند و هیچوقت بحث قهرمانی را در طول فصل به پیش نکشند. کلوپ در این فصل هم هنوز عنوان نکرده که تیمش می‌تواند قهرمانی را بدست آورد و در عین حال به بازیکنانش بابت غرور هشدار داده است.

تیمی که فوتبالیست‌ها دوست دارند در آن باشند!

به لطف شبکه‌های اجتماعی، این روزها هواداران به خوبی می‌توانند از جو تیم در آنفیلد و همینطور ملوود آگاه شوند. آن‌ها در این دو مکان، جوی صمیمی همراه با رفاقت، همدلی و شوخ طبعی را می‌بینند. کلوپ این گونه تیمش را ساخته است: او همانقدر که روی جنبه فوتبالی بازیکنانش تاکید دارد در مورد منظر شخصیتی‌شان نیز اهمیت قائل است. او محیط و جوی دوستانه را ترتیب داده که برای مدتی طولانی ماندگار باشد. نوری شاهین در این مورد می‌گوید: «به نظر می‌آمد که هر روز بهترین دوست‌تان را در تمرین می‌بینید. او کاری فوق العاده را انجام داد. با خوشحالی به تمرین و ورزشگاه می‌آمدیم و نمی‌خواستیم آنجا را ترک کنیم. با هم کارها را انجام می‌دادیم. مشکلات را با هم حل می‌کردیم.»

ارتقا بازیکنان به سطحی بالاتر

فرمینو، صلاح و مانه هر سه در زمان کلوپ به سطحی بالاتر ارتقا یافتند و به بازیکنانی کلاس جهانی بدل شدند. در نتیجه مدیریت فردی او، بازیکنانی نظیر رابرتسون، لوورن و لالانا نیز پیشرفت کردند. این اتفاق در دورتموند هم برای خیلی‌ها رقم خورد. برای مثال نوری شاهین، بعد از یک دوره قرضی در فاینورد، به دورتموند بازگشت و به نظر آینده روشنی در این تیم نداشت، اما بعد از سه سال، او آن قدر درخشید که به رئال مادرید منتقل شد و البته بهترین بازیکن فصل بوندس لیگا هم لقب گرفت.

شاهین در این مورد می‌گوید: «او کاری می‌کرد در زمین احساس خوشحالی داشته باشیم. یادم می‌آید تیم پر بود از بازیکنان جوان و جدید. یکی از ژاپن، دیگری از شیلی، درک کردن یکدیگر برای‌مان سخت بود، اما درون زمین خیلی راحت می‌توانستیم همدیگر را درک کنیم. زیرا می‌دانستیم مربی چه چیز می‌خواهد و حس راحتی در زمین مسابقه داشتیم.» شاید پاشنه آشیل لیورپول در گذشته، عدم داشتن یک نیمکت قوی بود. اما باشگاه اکنون تصور می‌کند در تابستان این مسئله را هم حل کرده است. در نتیجه اکنون حضور بازیکنان در ترکیب تیم کلوپ تضمین شده نیست و البته که بازیکنان جوان‌تر هم برای حضور در تیم اصلی، باید اندکی صبر کنند ولی می‌توانند تا حد زیادی مطمئن باشند که شانس پیدا خواهند کرد.

بهبود سبک بازی تیم

بازیکنان ترکیب تیم فعلی لیورپول مطمئن هستند که از حالا تا ماه می، تیم‌شان چیزهای زیادی برای ارائه خواهد داشت. لیورپول در این فصل هنوز آن چهره تمام و کمال خود را نشان نداده و همین موضوع می‌تواند به نوعی بیانگر آن باشد که آن‌ها با «پیک» خود فاصله دارند و می‌توانند بهتر از این هم شوند. به طور کلی لیورپول در طی این سه فصل اخیر از جنبه تاکتیکی پیشرفت کرده و تکامل یافته است. آن‌ها دیگر تنها یک تیم هجومی صرف نیستند، لیورپول به مرور زمان بازی‌های کنترلی‌تر، پخته‌تر و حساب شده‌تری را به نمایش گذاشته است.

نوری شاهین در این باره می‌گوید: «او از ما می‌خواست که در قالب یک تیم همه با هم دفاع کنیم، حتی بعضی اوقات همراه با ورزشگاه. این حس را زمانی که در خانه بازی می‌کردیم، مشاهده می‌کردید و حالا هم این حس در زمان بازی‌های لیورپول در آنفیلد قابل مشاهده است. ورزشگاه همراه با بازیکنان در کنار هم حمله و دفاع می‌کنند. این خاص و فوق العاده است.»

بیشترین بهره‌وری از یک فرصت

دورتموند در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ از خستگی رقبا بهترین استفاده را برد. در آن تابستان، کلوپ فقط سه بازیکن داشت که در جام جهانی به میدان رفته بودند، در نتیجه اکثر بازیکنانش را برای فصل جدید سرحال و آماده داشت و بیشترشان در تور پیش فصل حاضر بودند، حال آنکه در مقام مقایسه بایرن مونیخ ۱۱ بازیکن در جام جهانی داشت. دورتموند بعد از آن که در اولین مسابقه فصل شکست خورد، ۱۵ بازی نباخت که در آن ۱۵ مسابقه، ۱۴ برد کسب کرد.

در این فصل هم سناریو مشابهی برای لیورپول رقم خورده است. برای مثال منچستریونایتد در تور پیش فصل در آمریکا، ۱۷ بازیکن خود را در اختیار نداشت. اما لیورپول هم که در آمریکا حضور داشت، تنها هندرسون، لوورن، فرمینو و آرنولد را در اختیار نداشت. خریدهای جدید تیم نیز خیلی زود به ترکیب اضافه شدند و فرصت برای هماهنگی و تطبیق با تیم را داشتند.

 

90tv

۱    
آی اسپورت
2018-10-10 08:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر