فهرست
پیشنهاد روز: داور خارجی استخدام کنید!
پیشنهاد روز: داور خارجی استخدام کنید!

پیشنهاد روز: داور خارجی استخدام کنید!

آی اسپورت - در سال‌هایی که پست دروازه‌بانی در فوتبال ایران با بحرانی جدی مواجه بود، بسیاری از تیم‌های لیگ برتری سراغ دروازه‌بان‌های خارجی رفتند و خیلی از آن‌ها موفق هم بودند. سازمان لیگ برای مقابله با این مشکل، به جای پرورش دروازه‌بان، حضور دروازه‌بان‌های خارجی را ممنوع کرد. قانونی که باعث شد بسیاری از گل‌های لیگ یازدهم، بیشتر به درد کلیپ‌های طنز بخورد و بعضی تیم‌ها مثل پرسپولیس، هر هفته دروازه‌بان تیم‌شان را عوض کنند. قانون بد، خیلی زود برداشته شد و حضور دروازه‌بان‌های خارجی با کیفیت، گلرهای ایرانی را مجبور به پیشرفت کرد. پیشرفتی که حالا، با ظهور چند دروازه‌بان بزرگ به نتیجه رسیده است.

بخش زیادی از بحران‌های این فصل لیگ برتر، حاصل سوت‌های پرحاشیه داوران لیگ برتری بوده و با خداحافظی مظفری‌زاده و ترکی، این بحران به مرور جدی‌تر می‌شود. علیرضا فغانی در دو دربی رفت و برگشت، قضاوت قابل قبولی نداشت و نتیجه بسیاری از بازی‌های بزرگ با سوت‌های داوران تعیین شده است. در بازی فولاد و سیاه جامگان، کار به بیرون کشیدن تیم و طبق ادعای مربی فولاد، ویدئو چک غیر قانونی توسط داور کشید.

تا هشت سال قبل، همه بازی‌های لیگ برتر با داور ایرانی و دربی، با داور خارجی برگزار می‌شد. انتخاب داور خارجی برای دربی، برای فرار از حاشیه‌ها و دردسرهای احتمالی داور پس از پایان مسابقه بود. بعد از گذشت 8 سال، شاید لازم باشد دوباره پای داوران خارجی به ایران باز شود. این بار در ابعادی وسیع‌تر، و با نیت تغییر سوت‌های پر اشتباهی که هر هفته دردسرهای عجیب و غریب درست می‌کنند. شاید چنین ایده‌ای برای سازمان لیگ که توان پرداخت دستمزد عادی داوران را هم ندارد کمی دور از دسترس باشد، اما اگر جدی گرفته شود، شاید حاشیه‌ها را محدودتر و به پیشرفت داوران ایرانی هم کمک کند. داورانی که در بسیاری از بازی‌های این فصل، بیشتر از تیم‌ها در جدول تاثیرگذار بوده‌اند.

مطلب مرتبط
نه فدراسیون می‌خواهد تیمی قهرمان شود، نه اتفاقی در پشت پرده افتاده. بزرگ‌ترین مشکل فوتبال ایران که به این بحث‌های فرامتنی منجر می شود، مشکل «داوری» است؛ داورانی که خطا را می‌بینند و متوجه نمی‌شوند. داورانی که تمارض را می‌بینند و برخورد نمی‌کنند. داورانی که کارت زرد از جیب بیرون می‌آورند و به کسی نشان نمی‌دهند. این فصل یکی از سیاه‌ترین دوران داوری در تاریخ لیگ برتر است.
۱۲۷ ۵  

۶ ۲  
آی اسپورت
2017-02-18 19:41:00
نظر دهید

۲ نظر
Hasan
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۲۴
بیشتر از داوریا باید نگاه خودمونو عوض کنیم مثلا داوری پرسپولیس سپاهان به گفته تقریبا اکثر کارشناسا هر 3 پنالتی درست بود اما هوادارا و پیشکسوتا استقلال شروع به سم پاشی کردن چون انتظار دارن داوری به جای درست قضاوت کردن بر علیه رقیب داوری کنن تا زمانی که فکر همه چی برای ما هیچ برای رقیب داشته باشیم داوری جلو نمیره
Mehr
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۱۳
استخدام روانشناس مهم‌تره. و البته مهم‌تر از اون استخدام معلم‌هایی که به ما کمی منطقی بودن رو یاد بدن. رفتار و صحبت‌های برخی افراد شرم آور و البته مسخره‌ست. همه جای دنیا داوریا مشکل داره چون داور انسانه، در حالی که تو سیستم‌های ماشینی هم باگ و مشکل پیش میاد!
داوری‌های ایران در سطح بقیه چیزاشه. چی‌مون مثلا در حدِ اروپاست که داوری‌مون باشه؟!
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر