فهرست
مثلث قهرمانی در بوندسلیگا
مثلث قهرمانی در بوندسلیگا

مثلث قهرمانی در بوندسلیگا

آی اسپورت –  نیم‌فصل نخست بوندسلیگا به هواداران فوتبال این نوید را داد که دیگر خبری از رقابتی تک قطبی نخواهند بود و نیم‌فصل دومِ هیجان‌انگیزی انتظارشان را می‌کشد. مردم جنوب و شمال آلمان یکشنبه هفته گذشته خود را آماده طوفان «سابین» می‌کردند اما پیش از شروع وزش باد در شهر مونیخ، اعضای تیم لایپزیش فرصت یافتند تا در شهر به گشت و گذار بپردازند و سپس مونیخ را با کسب یک امتیاز ترک کنند. تساوی بدون گل برابر باواریایی‌ها برای لایپزیش و تمام افرادی که دوست داشتند تب رقابت قهرمانی در آلمان همچنان بالا بماند، نتیجه بسیار خوبی بود. فراموش نکنید که شاگردان فلیک پس از نتایج نه چندان خوب تا پیش از تعطیلات زمستانی، پس از این وقفه سه پیروزی پر گلِ پیاپی کسب کرده و کاملاً سرحال بودند و با امتیازهایی که تیم‌های دورتموند و لایپزیش در آغاز سال 2020 از دست دادند، سرانجام به صدر جدول رسیدند.

بایرنی‌ها در میانه راه «نیکو کواچ» را هم بر کنار و «هانسی دیتر فلیک» را جانشین او کردند. با روی کار آمدن فلیک در ماه نوامبر شرایط برای باوریایی‌ها رو به بهبودی گذاشت اما در ادامه راه مصدومیت‌ها از راه رسید، تیم وارد بحران شد و 2 شکست تلخ و پیاپی مقابل بایرلورکوزن و بروسیا مونشن گلادباخ رقم خورد تا امیدهای قهرمانی کم‌رنگ شود ولی شش پیروزی در هفت دیدار اخیر نه تنها امید را به «آلیانتس آرنا» بازگردانده بلکه باواریایی‌ها را به صدر جدول نیز رسانده است.

بایرن بهترین فصل خود را سپری نمی‌کند ولی هنوز هم بهترین خط دفاعی بوندسلیگا را در اختیار دارد و آقای گل رقابت‌ها نیز در این تیم توپ می‌زند. روز یکشنبه در دیدار برابر لایپزیش، بازیکنانی مانند «کینگزلی کومان»، «فیلیپ کوتینیو» و «لوکاس هرناندز» نیمکت‌نشین بودند و حالا با بازگشت بازیکنان آسیب‌‌دیده‌ای مانند «خاوی مارتینز»، «نیکلاس شوله» و «ایوان پریشیچ» می‌توان گفت که سرخ‌های شهر مونیخ ترکیبی کامل را در اختیار خواهند داشت. ضمن اینکه هانسی در همین مدت توانست «توماس مولر» و «ژروم بواتنگ» را هم احیا و به ترکیب تیم تزریق کند. در نوک پیکان خط حمله هم «رابرت لواندوفسکی» بیشتر از تعداد بازی‌هایش گلزنی کرده تا مشخص شد این فصل از فرم فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد.

البته باید اعتراف کرد که بایرن در این فصل به لوا بسیار وابسته بوده اما وابستگی لایپزیشی‌ها به «تیمو ورنر» مهاجم آینده‌دار خود شاید بیشتر باشد. لایپزیش تا کریسمس صدرنشین بوندسلیگا بود اما شاگردان «یولیان ناگلزمان» در سه دیدار ابتدایی سال 2020، در کمال ناباوری 7 امتیاز و البته صدرنشینی را از دست دادند. تساوی بدون گل در زمین بایرن ولی باعث شد آنها فاصله یک امتیازی خود با میزبانِ صدرنشین را حفظ کنند و به ادامه فصل امیدوار باقی بمانند.

در دورتموند - دیگر مدعی قهرمانی این فصل - شرایط خط حمله آرایش متفاوتی دارد؛ زنبورهای در طول فصل در غیاب یک مهاجم کلاسیک عمدتا از کاپیتان خود یعنی «مارکو رویس» در نوک پیکان خط حمله استفاده کردند و «جیدون سانچو»، «جولیان برانت» و «تورگان آزار» به پشتیبانی از او مشغول شدند. با این وجود همانطور که می‌دانید ستاره خط حمله زردپوشان وستفالن با 12 گل و 14 پاس گل کسی نبود جز سانچو. جالب اینکه دورتموندی‌ها در زمستان یک مهاجم نوک کلاسیک را نیز به ترکیب خود افزودند و حالا با «ارلینگ هالند» مدعی‌تر از نیم‌فصل نخست پیش می‌روند، ستاره‌ای که در 5 دیدار نخست خود در بوندسلیگا موفق شده 8 بار تور دروازه حریفان را به لرزه درآورد. ضمن اینکه «اشرف حکیمی» و «رافائل گوئررو» هم در کناره‌ها نمایش درخشانی از خود به تصویر کشیدند و به همین دلیل نیز پی بردن به این حقیقت که دورتموند بهترین خط حمله بوندسلیگا را در اختیار گرفته، هیچ کس را متعجب نکرده است.

با این وجود شکست 4 بر 3 دورتموند برابر بایرلورکوزن مشکلات خط دفاعی این تیم را بار دیگر به تصویر کشید؛ خط دفاعی که حالا هشتمین خط دفاع ضعیف بوندسلیگا شناخته می‌شود و تنها هفت تیم نسبت به زنبورها تعداد گل‌های بیشتری دریافت کرده‌اند! بله؛ دورتموندی‌ها همانطور که جمعه‌شب در دیدار برابر فرانکفورت نشان دادند، در خط حمله به راحتی گلزنی می‌کنند ولی به همان راحتی نیز در خط دفاعی اندوخته‌های خود را از دست می‌دهند.

در این بین برخی هوادارانِ دورتموند مشکل خط دفاعی تیم‌شان را در تفکراتِ «لوسین فاوره» می‌بینند! فاوره بدون شک سرمربی خوش‌فکر و یک تاکتیسین مستعد است اما تمام هواداران دورتموند از فعالیت او در باشگاه استقبال نمی‌کنند. عدم اشتیاق او کنار خط یکی از مشکلات او به حساب می‌آید؛ رفتار آرام، متین و البته خویشتن‌داری لوسین برای هوادارانی که عادت به دیدنِ جنب و جوش سرمربی‌های خود دارند و هیجانات مربی کاربلدی همچون «یورگن کلوپ» را در کنار خط طولی زمین دیده‌اند، چندان قابل قبول نیست و باعث شده آنها این رفتار سرمربی خود را برنتابند.

حالا دوازده هفته دیگر تا پایان رقابت‌های این فصلِ بوندسلیگا باقی مانده و هر سه تیم، 36 امتیازِ دست نخورده را پیش‌روی خود می‌بینند. البته که موانعی هم سر راه آنها قرار خواهد داشت. بایرن در پنج هفته آینده تنها یک بار برابر تیمی از میانه بالای جدول به میدان خواهد رفت اما لایپزیش تقابل با شالکه و وولفسبورگ را پیش روی خود می‌بیند. ضمن اینکه دورتموند نیز برنامه سختی دارد و باید با بروسیا مونشن گلادباخ مچ بیاندازد و سپس در «دربی روهر» برابر شالکه صف‌آرایی کند.

زنبورها برای رسیدن به قهرمانی، تا ماه آوریل و میزبانی از بایرن حق شکست ندارد و باید در هفته ماقبل پایانی برابر لایپزیش نیز نتیجه خوبی کسب کنند. لایپزیش هم اگر در ماه آینده امتیاز چندانی از دست ندهد، می‌تواند پایان خوبی در فصل جاری برای خود رقم بزند. در هفته بیست‌وهشتم که بایرن مونیخ میهمان دورتموند خواهد بود، لایپزیش از هرتابرلین میزبانی خواهد کرد و شاید در این هفته، آنها بتوانند معادلات در صدر جدول را به سود خود تغییر دهند.

فاکتور تاثیرگذار دیگر در تعیین قهرمان این فصل بوندسلیگا، بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا است. باواریایی‌ها به طور قطع کسب موفقیت در این تورنمنت را در اولویت قرار خواهند داد تا با عبور از چلسی برای قهرمانی رویاپردازی کنند، حال آنکه دورتموند و لایپزیش در همین مرحله یک هشتم نهایی هم مدعی اصلی صعود نیستند و به نظر می‌رسد هدف اصلی‌شان رسیدن به سینی قهرمانی آلمان باشد. به همین دلیل پیشروی بایرن در اروپا به معنای فشرده‌تر شدن برنامه این تیم و بالا رفتن شانس دو مدعی دیگر در لیگ خواهد بود. ضمن اینکه حذف لایپزیش و دورتموند از جام حذفی آلمان هم فرصتی مضاعف برای این دو تیم مهیا کرده تا تمام تمرکز خود را معطوف بوندسلیگا کنند.

در پایان باید گفت که پس از تقریبا یک دهه سلطه مونیخی‌ها در فوتبال آلمان، در این فصل رقابتی سه جانبه برای رسیدن به قهرمانی در بوندسلیگا شکل گرفته، رقابتی که فوتبال‌دوستان برنده اصلی آن خواهند بود.

 

سازندگی 

     
آی اسپورت
2020-02-21 11:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر