فهرست
جنگجویان؛ آخرین میراث کارلوس
جنگجویان؛ آخرین میراث کارلوس

جنگجویان؛ آخرین میراث کارلوس

آی‌اسپورت- فيلمی كوتاه بود؛ نگاه های همه بر روی پرده سينما بود. فيلم شروع شد، دقيقه اول فیلم، دوربین فقط سقف یک اتاق را نمایش می داد، دو دقیقه بعد همچنان سقف اتاق، دقیقه سوم، دقیقه چهارم، دقیقه پنجم، هشت دقیقه اول فیلم فقط سقف اتاق! صدای همه درآمد. اغلب حاضران، سينما را ترك كردند، ناگهان دوربين پايين آمد و یک نفر را که روی تخت خوابیده بود نشان داد و این جمله را زیرنویس کرد: «این تنها هشت دقيقه از زندگی اين جانباز قطع نخاعی بود و شما طاقت نداشتيد».

۱- طاقت مان کم آمده، دروغ است بنویسم خوشی زده زیر دل مان. اگر ذره ای خوشی هم در ایران مانده باشد در لابه لای لذت دیدنِ حذف و صعود چند تیم اروپایی ست. که رئال مادرید پاسخ پاتک های ناصر الخلیفی را بدهد و پپ گواردیولا تخت پادشاهی اش را از نئوکمپ بکوباند وسط بریتانیا. که آنفیلدی ها غوغا به راه بایندازند و پسربچه های مائوریسیو پوچتینو درس فوتبال به تورینی ها بدهند. که ازبک ها را با گل باران بدرقه کنیم و تیم متمول قطری را به گوشه رینگ ببریم. بماند همین دلخوشی های کوچک مان در لابه لای محرومیت صدایی که هنوز دست به دست می شود «علیرضا بباز» کمرنگ و کمرنگ تر می شود و در این وانفسا ملالی هم نیست که بر سر اتفاقی عجیب پشت علی کریمی و کارلوس کی روش سنگر بگیریم. اتفاقاتی که همواره یاد گرفته ایم زودتر از همه قضاوت کنیم، حکم شان دهیم، و تر و خشک را با هم بسوزانیم.

۲- نگاه خودم را دارم، اعتقادات خودم را دارم. شبیه همه سلایق گوناگون هواداری. به عنوان یک هوادار وقتی که تیم مورد علاقه ام مغلوب می شود هرگز نمی توانم به هواداران حریف، تیم حریف و بازیکنان حریف تبریک بگویم. مدام می گویند فوتبال جای صلح هست و نمی دانم جای دوستی ست. این دیگر چه حرفی است. اگر این فوتبال هواداران بوئینس آیرس را دوست ندارد، اگر ضلع غربی اولدترافورد را به رسمیت نمی شناسد، اگر افراطی های میلان را از یاد برده اند هیچ ارتباطی به نگارنده ندارد. من از سکوهایی که چسبیده اند به لب خط، همان جایی که بازیکنان می خواهند اوت بیاندازند بیزارم. از خوش و بش کردن پس از شکست و خندیدن بازیکن های بازنده بیزارم. از خونسردی و بی تفاوتی و قول برای آینده و تورنمنت دیگری حالم بد می شود. گفتن ندارد حتی این اواخر از خداحافظی ستاره ها و رو آوردن شان به مربی شدن هم بیزارم. از قضاوت ها و کری خوانی های سخیف بیزارم. از اینکه فرانک ریکارد آب دهان بریزد بر روی رودی فولر، و آلمان ها با همین حربه تمامی حریفان شان از مرحله گروهی تا فینال 10 نفره و 9 نفره شوند مشکلی ندارم اما از اینکه رسانه ها صبحانه خوردن ریکارد و فولر را پس از سال ها مخابره می کنند بیزارم. از اینکه فرانچسکو توتی ماریو بالوتلی را درو کند و از همان سمت به رختکن برود مشکلی ندارم اما از اینکه کسی زبان درازی بالوتلی به کریستین پانوچی و پیرمرد پیرمرد گفتن اش را از یاد ببرد بیزارم. از اینکه سید مهدی رحمتی و سید جلال حسینی از خجالت هم در می آیند و میلیون ها نفر را به جان هم می اندازند و سپس شام را در منزل هم میل می کنند و در با خنده می گویند ما اصلا درگیری نداشتیم و داداشیم بی‌زارم.

۳- همه فوتبال خارجی ها، محرومیت کشتی گیرمان، دعوای شاگرد و استاد در لا به لای یک خبر گم مانده اند. خبر این بود: «حسین اوجاقی از دو هفته قبل به عنوان مربی به استخدام تیم ملی ایران درامده است». قهرمان جهان، دارنده مدال المپیک، سرمربی تیم ملی ووشو، شده است دستیار کارلوس کی روش. شده است مربی تیم ملی ایران. انتخابی که در سایه درگیری مضحک علی کریمی و سرمربی تیم ملی ایران قرار گرفته است تا هجمه ای نسبی بار دیگر به تیم ملی مان در آستانه جام جهانی روانه شود. شاید سوال شود چه لزومی دارد یک سرمربی ورزش های رزمی به نیمکت تیم ملی فوتبال آن هم در حساس ترین برهه زمانی برسد؟ گروهی اعتقاد دارند این یک انتخاب بی معناست و هیچ فایده ای برای تیم ملی ندارد. عده ای هم می گویند این انتخاب یک دهان کجی به فوتبال ایران است، عده ای دیگر که انگار دستی بر آتش دارند با ژستی متفکرانه می گویند این بی احترامی برای اتفاقات اخیر و البته بی ارتباط موضوع سباستین نیست، و عده ای دیگر هم با تکمیل کردن پازل شان کارلوس کی روش را دیکتاتور می خوانند. اما یک مساله که حائز اهمیت است این است که ما حقیقت را چگونه خواهیم دید؟ همانطور که جمله «اتهامات دروغین و بزدلانه» رو در روی خودمان جای خود را به واژه «تو یک بزدل هستی» می دهد چه بسا نامه رسمی اوجاقی از سوی فدراسیون فوتبال در سیزده روز گذشته را کسی میلی برای دیدن اش نداشته باشد.

۴- پیشتر در مورد اتفاقی که میان علی کریمی و کارلوس کی روش پیش آمده است نوشته ام، در اینکه سرمربی تیم ملی کار درستی انجام نداد بر کسی پوشیده نیست. اما دوباره تاکید می کنم بر اینکه جمله «اتهامات دروغین و بزدلانه» به معنای «تو یک بزدل هستی» نبوده و نخواهد بود، حال از شما هواداران فوتبال می پرسم آیا اگر کسی بگوید دلالی میان جابر انصاری و وینفرد شفر است و یا میان محسن ربیع خواه و برانکو ایواکوویچ پشت پرده ای وجود دارد آیا کسی بر می‌تابد؟ آیا این مربیان پاسخ این اتهامات را نخواهند داد؟ با همه احترامی که برای آقایان انصاری و ربیع خواه قائل هستم اما کمتر هوادار سرخابی ای دل خوشی از این چهره ها دارند، بیراه هم نمی گویند، گویی پیراهن استقلال و پرسپولیس اندازه قواره شان آنطور که باید نیست. اما مساله اینجاست این مربیان به انصاری و ربیع خواه اعتماد دارند، باورشان دارند. همانطور که علیرضا منصوریان به علی چینی اعتقاد داشت همانطور که برانکو به زلاتکو اعتقاد دارد. آیا اگر چهره ای ورزشی در برنامه زنده، وینفرد شفر و برانکو ایوانکوویچ را که نزد هوادان شان محبوبیت چشم گیری را دارند آن ها را بدون هیچ سندی متهم به دلالی، و مسائل پشت پرده کند هواداران این دو مربی و یا حتی این مربیان چگونه برخورد خواهند کرد؟ آیا کمترین دفاع در مقابل اتهاماتی که بدون سند در برنامه ای زنده روا می شود این جمله «این یک اتهام دروغین و بزدلانه است» نمی تواند باشد؟ در درگیری علی کریمی و کارلوس کی روش بازدارنده هیچ واکنشی نبوده و نخواهم بود، همانطور که پیش تر اشاره کرده ام بنده از هواداران و دوستداران علی کریمی ام و این تنها انتخابی است که از گفتن آن هیچ واهمه ای ندارم و نخواهم داشت؛ همانطور که از گذشته تا به امروز از هیچ بهانه ای برای ستایش کردن از علی کریمی نگذشته ام، اما این دلیل نمی شود بر روی بعضی واقعیت ها چشم بست. آن هم در روزهایی که تیم ملی ایران به حمایت همه جانبه مردم نیاز دارد.

۵- بیایید با هم روراست باشیم. اگر به هر دلیلی گری لینکر و دیگو مارادونا را هم دوست نداشته باشیم و حرف شان را قبول نداشته باشیم، خودمان با چشمان خودمان قرعه مرگ مان را دیدیم. جایی که بدبینانه فقط قهرمان اروپا را می شناختیم و قهرمان جهان. آنها که فوتبال را جست و گریخته هم دنبال می کردند شاید مراکش را آنطور که باید نمی شناختند و با یک حساب سرانگشتی سه امتیاز بازی با مراکش را تنها دشت تیم ملی ایران از جام جهانی روسیه می شمردند. اما مراکش هرگز تیمی آسان نبود نشان به آن نشان که همین چند هفته پیش در فینال جام ملت های آفریقا نیجریه قدر و قلدر را با چهار گل در هم کوبید و یکه تاز آفریقا باقی ماند. بازیکنان ممتاز مراکش و لژیونرهایی که در معتبرترین لیگ های اروپایی بازی می کنند دلیلی محکم بر همین واقعیت هستند. هرگز اعتقاد ندارم در این برهه از زمان که به قول فوتبالی ها روزشمارش هم آغاز شده است باعث ناامیدی هواداران شویم و هیچ باوری برای کسب نتایجی درخشان در جام جهانی را نداشته باشیم. اما انتخاب سرمربی تیم ملی ووشو به عنوان دستیار کارلوس کی روش و این هجمه وارده به تیم ملی کشورمان این اعتقاد را از من گرفت تا واقع گرانه تر به این موضوعات بپردازیم.

۶- هیچ منطقی نمی پذیرد تیم ملی در جام جهانی با گرفتن ۵ یا ۶ امتیاز یا حتی ۴ امتیاز از گروه خود صعود کند. تمام شاهکار بچه های مان بازی در لیگ هلند و روسیه است که آنطور که باید از لحاظ اعتبار و قدرت هیچ شباهتی به لیگ جزیره، لالیگا، سری آ و بوندسلیگا ندارد، و البته به همین لژیونرهای مان بازیکن هایی که در لیگ نه چندان استاندارد ایران بازی می کنند را هم اضافه کنید. با یک حساب دودوتا چهار تا هم نمی شود کریستیانو رونالدو را با سعید عزت الهی و روزبه چشمی خنثی کرد، نمی شود وریا غفوری یا رامین رضاییان ژوردی آلبا را از کار بایندازند و نمی شود از علیرضا بیرانوند در ذهن مان پیتر اشمایکل واکاوی کنیم. خلاصه اش اینکه هیچ منطقی نمی پذیرد بچه های تیم ملی ایران شاگردان فرناندو سانتوس و جولن لوپتگی را از جام جهانی حذف کنند. هرآنچه داریم مشخص است. چند لژیونر ذخیره نشین و پرحاشیه و چند بازیکن مستعد و نسبتا بی تجربه. نه بستری مناسب برای تیم ملی تهیه شده است و نه فدراسیون پنج ستاره ایران اقتدار و قدرت کافی را برای تهیه بازی های دوستانه قوی دارد، نه دوندگی بازیکنان مان در لیگ ایران استاندارد است و نه متاسفانه ذهنیت بازیکنان ایرانی بلند پروازانه است.

۷- با همه این تفاسیر و وضعیت تیم ملی ایران در گروه مرگ جام جهانی، آیا انتخاب حسین اوجاقی مناسب بود؟ یا انتخاب مربیان ایرانی همانند مهدی تارتار، علیرضا منصوریان، حسین فرکی، مجید صالح، هومن افاضلی؟ من هم مطمئنم که هواداران فهیم فوتبال ایران، حتی آنهایی که فوتبال را برای صلح و دوستی دنبال نمی کنند و آنها که کمی نگرشی متفاوت تر نسبت به فوتبال دارند و آنها که کمی گذشته را بهتر در خاطرشان دارند گواهی می دهند که گاهی برای زنده نگاه داشتن کورسوی امید، نیاز به یک دگرگونی اساسی است. نیاز به یک جنگجویی حتی در زمین مسابقه فوتبال است. یک حماسه برای باور مردن در زمین فوتبال.

۸- از سال‌های جنگ‌مان از خرمشهر و بمباران آبادان گرفته تا بازی با امریکا در جام جهانی 98 فرانسه، از صعود پر حرف و حدیث مان بر روی چمنی که مارک بوسنیچ بر روی آن نشسته بود تا بازی با آرژانتین که جهان به رغم شکست به ما احترام گذاشت، به حماسه سازی هایمان ایمان پیدا کرده ایم، شاید این ایمان و امید در ابعاد فنی بسیار کوچک باشند تا جام جهانی روسیه در خاطرات نسل بعدی مان شیرین بماند، اما شاید با نگرشی دیگر بشود به این مهم دست پیدا کرد. انتخاب حسین اوجاقی را یک انتخاب هوشمندانه قلمداد می کنم، انتخاب یک مربی رزمی برای ایجاد حس جنگجویی و ذهنینی قدرتمندتر برای بازیکنانی که رویاهای بزرگ شان پس از قرعه کشی جام جهانی، گرفتن پیراهن کریستیانو رونالدو، آندرس اینیستا و سرخیو راموس است. لابد خیلی از مربیان را به یاد دارید که از چنین روش هایی استفاده کرده اند. مثال داخلی اش را می گویم تا همه به یاد بیاورند. همین چندسال پیش بود، در دو هفته آخر تیم فوتبال مس سرچشمه به گونه ای بازی می‌کرد انگار سهمیه می‌خواهد. اصغر شرفی سرمربی مس سرچشمه بعدها می‌گفت «ما سقوط کرده بودیم و بچه هایم روحیه ای نداشتند، کنارشان در رختکن نشستم و فیلم گلادیاتور را دیدیم، ما سقوط کرده بودیم اما هنوز شرف داشتیم».

۹- اتفاقات و ذهنیت های روانی در دیدارهای حساس و تورنمنت های اینچنینی برای تیم هایی کوچک تر بسیار مهم هستند، تیم هایی شبیه به تیم ملی ایران که از لحاظ امکانات و حتی فیزیولوژی بدنی بسیار ضعیف تر از مراکش و پرتغال و اسپانیا به شمار می آیند. انتخاب حسین اوجاقی در این برهه یک انتخاب خاص بود که انگیزه ذهنی بازیکنان و حس مبارزه طلبی شان را افزایش می دهد تا با حمایتی بیشتر از یوزپلنگ های مان، قصه جنگجویان را در روسیه بسازد. شاید در نگاه اول انتخاب حسین اوجاقی به مذاق مان خوش نیاید اما با کمی نگرشی عمیق تر این انتخاب را می توان به عنوان یکی از هوشمندانه ترین انتخاب های کارلوس کی روش قلمداد کرد.

۱۰- دوران هفت ساله کارلوس کی‌روش را بد یا خوب؛ محبوب یا مغرور، لجباز یا محجوب، را یک فیلم کوتاه در تاریخ ورزش ایران قلمداد می کنم. دورانی که مطمئنا در جام جهانی به پایان می رسد و دوره ای که پس از او شکل بگیرد بعید به نظر می رسد که با این ثبات و آقایی همراه شود. یک رنسانس از نظم و دیسیپلین در ورزش زوار دررفته ایران. یک عزم راسخ برای آموختن از مبارزه و پا پس نکشیدن. تدریس یک باور، و ایمانی که هرگز از دست نرفت. فیلم های کوتاه اعجاب آورند، قضاوت هایی که در همان ابتدا صورت می گیرد جالب است. با همه بیزاری ها و بی اخلاقی ها، من تا وقتی دوربین از سقف کنده می شد می ماندم، شما را نمی دانم.

۴۹ ۵۳  
آی اسپورت
2018-02-17 21:11:00
نظر دهید

۵۳ نظر
امین
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۴
این همه اراجیف از هوادار سی کیو برای اینکه زمین فوتبال رینگ باشه
پیمان
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۲۸
خانوم محترم.. من تحلیل هات از روی احساس هست.. منطق وعقل توش نیست. خانوم محترم شما به نظر تشریف ببرین رمان بنویسین... فکر کنم موفق تر باشین
شاهین ممسنی ❤❤
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۴۶
"تعویض های برانکو در بازی با الریان نه زمان مناسبی داشتند نه تاثیری داشتند. اما کاش از آقای برانکو سوال می‌شد این آیندگان که یکی از آنها رضا کرملاچعب است نمی‌توانست در دقایق پایانی بازی با الریان یکی از تعویض‌ها باشد؟ وقتی که تیم آنگونه تعویض ندارد؛ با مدیریت ضعیف نیمکت ندارد، با بدشانسی مصدوم هم دارد و بازیکنان خسته شده‌اند در دقایق پایانی آیا جای «تعویض‌های ذوالفقاری» بهتر نبود از انگیزه و سرعتِ جوانانی همچون کرملاچعب استفاده می‌شد؟ نمی‌دانم گل کرملاچعب به عربستان را یک بار دیگر نگاه کنید، بازیکنی که مملو بود از انگیزه. کاش آقای برانکو می‌دانست که مارچلو لیپی موفقیت در مربیگری را در یک جمله خلاصه کرده است: «شما باید احساس مفید بودن را در بازیکنان‌تان بوجود بیاورید». آقای برانکو وقتِ استفاده از بازیکنِ جوانی همچون رضا کرملاچعب ارجحیت داشت به محسن ربیع خواه"

این متن بالا نه نوشته این ایجری های سایت طرفداری و نه یکی از هواداران عصبانی پرسپولیس از باخت جلوی الریان است بلکه بخشی از صدها مقاله خانم اشک ریز علیه برانکوست!
خانم اشک ریز شما آن روز که این مطلب را نوشتین چه فکری با خودتون کردین؟!
بیشتر از برانکو فوتبال و تاکتیک های فوتبال را می فهمین؟!
ربیع خواه از دید شما بازیکن ضعیفی بود و کرملاچعب آینده دار؟!
ربیع خواه امروز در چه شرایطی بازی می کند و کرملاچعب کجاست؟!
آن روز خودتان را منتقد تاکتیک و سیستم برانکو میدانستین چون پرسپولیس باخته بود و فضای انتقاد فراهم شده بود اما امروز به در و دیوار می زنین تا کیروش را تبرئه کنین؟!
خانم اشک ریز!
سلایق رنگی شما به کنار
تمام مطالبی که درین دو سال با لحن تحقیر و توهین و تمسخر خطاب به برانکو و پرسپولیس و بازیکنی مثل ربیع خواه نوشتین به کنار
امروز برای دفاع از فاجعه اخلاقی مردی که هیچ حد و مرزی نمی شناسد و به عالم و آدم توهین می کند به چه چیزی رجوع می کنین؟!
به اینکه هر مربی حق دارو هر بازیکن و کادری را که دوست داشت به کار بگیرد؟!
چرا پارسال درباره برانکو چنین اعتقادی نداشتین؟!
خانم اشک ریز!
من تمام مقالات شما را تا حالا خوانده م و قطعن خیلی های دیگر هم خوانده اند پس بهتره مخاطب خودتون را باهوش فرض کنین!
اتهام بزدلانه با بزدل بودن فرقی ندارد چرا که حرفهای بزدلانه را آدمهای بزدل می زنن!
ایشان علی کریمی را به نداشتن شخصیت متهم کرد این را چگونه رفع و رجوع می کنید؟!
علی کریمی را یک فرار کننده از تیم ملی خطاب کرد و در بیانیه خودش با کمال وقاحت خواهان عذرخواهی علی کریمی شد
این را چگونه تفسیر می کنین؟!
خانم اشک ریز!
اسطوره شما علی کریمی نیست. ما را ببخشید اسم اسطوره تمام دوران شما را نام نمی بریم ولی شما هم به شعور ما احترام بگذارید.
کیروش را دوست دارید حرفی نیست
اما مخاطب خودتان را عوام فرض نکنین
کاش شما به جای این همه پریدن ازین شاخه به اون شاخه و تحلیل شرایط به سود کیروش، از رفتار زشت و غیراخلاقی کیروش سخن می گفتین.
به تعبیر شاملو:
"کاش کی کاش کی کاش کی
داوری داوری داوری
در کار در کار در کار..."

اما داوری انسوی در نشسته است، بی ردای شوم قاضیان.
ذاتش درایت و انصاف
هیأتش زمان.
و خاطره ات تا جاودانِ جاویدان در گذرگاه ادوار داوری خواهد شد.
بدرود!
رضا
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۷
به مخالفای حرفم من اجاقیو قبول میکنم ارسن ونگر تو ارسنالم چنین کاری کرده بود ولی اینکه به مربیای ایرانی بی احترامی میشه و همه بی ارزش نام برده بشن خوب نیست
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۶:۰۳
من رگ و ریشه ی نداشته ام از اتهام به دختر مردم خوشحال نمی شوند.
رگ و ریشه دارعزیز!
۲
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۴۸
جواب کامنت پایینی بود
۱
hoj
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۳۱
یک بار گفتم... باز تکرار می کنم... نسبت سباستین با کیروش معلوم شد... نسبت تو هم با کیروش معلوم میشه
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۲۲
لابد شما هم از جمله ی دوستانی هستی که اتهامات بزدلانه خیلی توهین بزرگیه!!!!!
۹
محمد
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۵۱
سندی نشون داده شده ؟؟؟ یا فقط بگم بگم احمدی نژادی بود ؟؟؟
۵
**
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۰۶
تو که خوب نسبت ها را بلدی کاش نسبت برانکو رو با دور و برش هم میگفتی.بد نبود
۳
سیب زمینی واقعی:))
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۴۶
رگ‌و ریشه چیز خوبیه :)))
۵
عمرخربین
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۳۳
خانم اشکریز همیشه تحسینتون کردم ولی شما که میگین قضاوت نکنین چطور برای مهدی قاعدی حکم اعدام فقط نبریدیدن الان با چه حسابی میگین که مربی ووشو تو زمین فوتبالو زود قضاوت نکنیم وبرای فیلم کوتاه منتظر بمونیم. بنظرم متناقضه که در یاداشتای قبلیت از کریمی حماسه سرایی کردین و به قاعدی تهمتای زیادی زدید ولی الان میگین از قضاوت کردن بدتون میاد
۶ ۱
....
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۴۷
شما دنبال عمر عبدالرحمان باش
روستایی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۳۴
برای تغییر دیگه خیلی دیر شده
نه خوی ما تغییر میکند و نه کارلوس کی روش در این سن و سال
...
ما توهین را فحش ناموسی یا لقب دادن نام حیوان بر شخص می دانیم.
در فرهنگ ایرانی تشکیک در اخلاق حرفه ای یا خدشه وارد کردن بر مسئولیت پذیری یک شخص و زیر سوال بردن شرافت فرد با اتهام سوء استفاده از مقام و عنوان و بی لیاقتی با انگ بیدانشی ، توهین بحساب نمی آید.
لفظ پسر خوانده لابد از سر احترام بوده نه استهزاء و وقتی کریمی گفت سباستین اول رزومه نداشته بعدا جور کردند لابد منظورش مستند سازی و تقلب در اخلاق حرفه ای نبوده ،

آینده مشخص میکند کریمی کجای این داستان قرارداشت.

داریوش
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۳۶
مطالب تو ارزش خواندن ندارد.
حرف حساب
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۳۷
کاری به حرفاتون ندارم ولی میشه بفرمایید از کجا مطلع هستید بعد از جام جهانی یکی دیگه سرمربی میشه؟ داستان چیه شما میدونی و با این قاطعیت از همه اعمال بی اخلاقی یک مربی دفاع میکنید؟ مشکوک است
چون
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۴۸
همه میدونن موزامبیکی میخواد فرار بکنه
چون
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۴۸
همه میدونن موزامبیکی میخواد فرار بکنه
۱
علی موراتا
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۰
با اینکه دل خوشی از کی روش و اغلب رفتاراش ندارم ولی تیم ملی حمایت لازم داره
۴
آرین قاسمی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
پول به حسابت واریز شد خانم
**
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۰۷
نه واریز نشد.ولی به حساب اخوی گرام برانکو واریز شد
۴
اصیل
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۴
آخرش 1امیتاز میگیره با اتوبوس برمیگرده از جام جهانی دوباره بگین به به چه تیمی چه دمی بهترین تیم ملی جهان با بهترین مربی جهان با بت ایران با گرونترین مربی جهان چهارم شدیم میبینم اونروزو که مزدورانی مثل شما نویسنده سر مردم کلاه بزارن
ر.م
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۶
عالی بود متشکرم
۶
فرهاد
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۹
بس کنین باو این همه قربان صدقه رفتن این مربیو بس نیست گند زده به تیم ملی و به هرکی هرچی دلش خواست میگه بعد امثال شماها باز با زیرمیزی و هزارتا بامبول بازی پولتونو میگیرینو از یه اجنبی دفا میکنین چیکار کرده برای تیم ملی جز بی احترامی و نیش عقرب و رتیل
عمرخربین هستم
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۱
برانکو خوبه فقط
۷
عمر‌خربین
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۰۹
الکیروش الخوب نیست.الفقط بیرانوند و البرانکو العالی هستند.خوب میشود پنج تا پنج تا به خوردشون بدم.
۲
پیمانوف
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۰۶
گند زده به تیم ملی؟؟؟؟ آخه چرا انقدر حافظه خرابی داریم.... کی انقدر قدرتمند بودیم؟؟؟؟
۳
بی طرف
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۱
خدایی منطقی و خوب بود
بابک
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۴
بازم خانم اشکریز
محمد
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۱
خدایا هیچ قلمی را کثیف نفرما
ی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۰
خدایا شر شقایق اشکریزو و کاس نژادو هرچی مزدوره از ای اسپرت جدا بفرما
Hasan
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۵
خانم اشک ریز خواهشا از جانب هوادارها پرسپولیس نظر نده ربیع خواه امسال جزو بهترین بازیکنها بهترین تیم ایران هست بعد از سیدجلال علیپور و امیری ربیع خواه تویی این فصلـبوده ربیع خواه امسال ترکنده هافبک دفاعی که تبمش تویی بیست چند بازی تنها نه گل خورده عالی هست عالی
بی طرف
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۹
دیگه شر و ور نباف داداش ربیع خوای فیلیپ لام
۲
خخخخخخخ
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۷
دیدگاه ای بی اخلاقیت جایی در باور فوتبالی ها نداره اون دیدگاه های نژادپرستانت متعلق به خودت خانم نامحترم
Silvana
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۴۹
درود بر شما.در این مقطع فقط باید بفکر تیم ملی بود
۴
فرزاد
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۱۷
سی کیو هرکاری بکنه مورد حمایته نویسنده گرامیه. ما تیم ملیو با هر قیمتی و زیر پا گذاشتن ارزش ها و شرافت ها نمیخوایم
**
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۱۰
زرشک.کریمی شد ارزش؟!
۵
No for
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۲۸
این قلم زیبا لایق این همه ناسپاسی نیست
۵
بی طرف
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۳۵
با اینکه اصلا موافق اخلاق کی روش و این مقاله های تبلیغاتی نیستم ولی از یک طرف هم کاملا مخالف خشونت کلامی در مورد خانوم ها هستم لطفا در نقد مقاله این موضوع رو هم در نظر داشته باشید اینم بگم که اتفاقا خوشحال تر هم می شم که می بینم کسایی با نام کاربری بی طرف محترمانه نظراتشون رو می گن.
۲
هرکی کپی میکنه
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۳۸
زنده باد شجاعتت که با این همه لنگ ستیزی هرچیزی که درسته رو مینویسی
۵
امید
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۵۰
حرف بشنوی تهمت بشنوی ناسزا بشنوی بدون جواب قانع کننده ای باز روی حرفت بمونی شیرزنی دم شما گرم داری
۵
کامبیز
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۲۷
همه اینا واسه یه امتیاز گرفتن از مراکشه؟بابا بیخیال...برید بازی کنید برگردید دیگه،این افکار ناسیونالیستیو بزارید کنار و از ماهیت فوتبال لذت ببرید
**
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۱۱
راست گفتی.نتیجه میخوای فقط برانکو.خخخخخخ
۱
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۰۹
خسته شدم خانم اشکریز ، خسته !
جامعه ایرانی را بعد از چند سال باید قضاوت کرد.
هر اسمی باشه یکی دیگه کپی می کنه.
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۵۲
قبول دارم منصوریان اینقدر بد برای تیمتون کار کرده که هیچ مربی نمی تونه نتایجش رو تکرار کنه.
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۶:۳۷
از کجا فهمیدی من استقلالی ام چون موافق کریمی نیستم که یک روز در پرسپولیس بازی کرده ، !!!
با این دلیل من هم حق دارم شما را غیر ایرانی بدانم چون موافق سرمربی تیم ملی ایران نیستید!!!
(البته این استدلال من نیست و فقط خواستم جوابتو بگم)
۲
سیب زمینی واقعی
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶، ۰۶:۵۳
دلم برات میسوزه
۲
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۱۶
سیب زمینی واقعی
چرا؟؟؟؟
پیمانوف
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۰۲
فوق العاده بود، کاملا موافقم، دستتون درد نکنه ولی فیزیولوژی بدنی؟؟؟؟ فیزیولوژی بدن ما با بقیه که فرقی نمیکنه... فکر کنم اشتباه لپی بود... لا اقل از این منظر که کیروش همه جانبه داره شانساشو امتحان میکنه برای موفقیت رفتارش قابل ستایشه.
۲
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۱۰
۱- کار کی‌روش در مورد استخدام حسین اوجاقی ، کار فنی و درستی بود . جنگجویی بزرگترین سلاحی است که در جام جهانی به کارمان می آید
۲- هیچ عقل سلیمی ، تاکید می کنم ، هیچ عقل سلیمی نیست که دستاوردهای فنی مرد پرتغالی را انکار کند . مشکل اینجاست که آیا کارلوس کی‌روش به وظایفش که در مفاد قراردادش آمده عمل کرده؟ ما در حد امکان ، در حد یک کشور ورشکسته جنگ زده جهان سومی به وظایف خودمان عمل کردیم ؛ شاهدش هم همین حضور استاد در ایران تا این لحظه است . اگر کسی بگوید کی‌روش ، هوارد باسکرویل (جوان مبلغ آمریکایی که چنان غرق در فرهنگ ایران و مبارزات مردم تبریز در جریان مشروطه شد که در کنار ستارخان کشته شد) یا طرفداریی است که چشم بر همه واقعیات بسته است یا تبلیغات‌چی کی‌روش .
۳- چهل سال پیش در نظر اغلب مردم ایران رضاخان ، موجودی دست نشانده انگلیس ، خشن ، جنایتکار و مستبدی خودکامه بود . امروز اما رضاخان تطهیر شده و پدر ایران نوین است . حتی در صدا و سیمای میلی هم این نظر را نمی توانند سانسور کنند . حالا رضاخان شیطان رجیم چهل سال قبل است یا کوروش کبیر امروز؟ اگر کسی تاریخ ایران را تحلیل کند ، می گوید نه فرشته ، نه شیطان . مصلحی که شرایط زمانه اش را فهمید و نگاهی توسعه گرا داشت و البته از فکر جیب خود نیز غافل نشد و برای تحکیم قدرتش ، دموکراسی نوپای مشروطه را قربانی کرد . سی کیو هم همین گونه است : زحماتش را نادیده نمی گیریم اما ضعف های اخلاقی بزرگش ، زیرکانه از تربیت مربی داخلی شانه کردنش ، پرخاشگری های بی دلیلش ، و رفتار کاملاً غیر حرفه ای او در برابر همکارانش مخصوصاً برانکو و کرانچار ، و رفیق بازی اش با یکی مثل علیرضا منصوریان را هم از یاد نمی بریم .
۴- مدتهاست که می خواهم این توصیه را به شما که اهل مطالعه هستید بکنم : خانم اشک ریز ، داستان کوتاه معصوم اول هوشنگ گلشیری را بخوانید ، داستان ما و کارلوس کی‌روش را چهل و پنج سال قبل نوشته است...
قارتال
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۳۵
امیدوارم بعد کیروش یکی رو بیارند که بهتر از ایشون باشه ،نشه اونطوری که حسرت این روزهای تیم ملی را بخوریم...
۱
قارتال
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۳۸
امیدوارم بعد کیروش یکی رو بیارند که بهتر از ایشون باشه ،نشه اونطوری که حسرت این روزهای تیم ملی را بخوریم...
۱
مهرداد
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۸
بسیار متن زیبا و به جایی بود. ممنون بانو
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر