فهرست
پرسپولیس، گرفتار پس‌لرزه‌های فینال آسیا
پرسپولیس، گرفتار پس‌لرزه‌های فینال آسیا

پرسپولیس، گرفتار پس‌لرزه‌های فینال آسیا

آی اسپورت - در فوتبال اوضاع می‌تواند خیلی زود تغییر کند. فاصله فینال لیگ قهرمانان و حضور در یکقدمی قله آسیا تا بحران در لیگ برتر برای پرسپولیس کمتر از دو هفته طول کشید. البته قابل انتظار بود که بعد از شکست در فینال دوحه روزهای سختی در انتظار این تیم باشد. هرچند نماینده شرق آسیا روی کاغذ بخت اول قهرمانی بود و پرسپولیس بدون سه بازیکن محرومش توان هجومی زیادی نداشت، هواداران و رسانه‌ها انتظارات از تیم یحیی گل‌محمدی را خیلی  بالا بردند و نتیجه آن سرخوردگی و افت روحی بازیکنان در بازگشت از دوحه بود. حمید استیلی پیش از بازی با نساجی در تلویزیون با تحلیلی خوشبینانه‌ برآورد کرد که پرسپولیس می‌تواند از 4 بازی عقب‌ افتاده‌اش 12 امتیاز بگیرد و خیلی زود به صدر جدول برگردد، ولی این تیم از دو بازی اخیرش فقط دو امتیاز گرفته و حالا سه بازی سخت مقابل سپاهان، استقلال و فولاد، سه مدعی قهرمانی در انتظار آنها است. وحید امیری در پایان بازی پنجشنبه خطاب به خبرنگارانی که از افت پرسپولیس می‌پرسیدند، گفت: «الکی تیم ما را زیر فشار نبرید. تیم ما برمی‌گردد.» با این حال اتفاقات نیمه دوم بازی با ذوب‌آهن نشان داد که پرسپولیس با تیم منسجم مراحل حذفی لیگ قهرمانان فاصله زیادی دارد و هواداران حق دارند نگران باشند. پرسپولیس حتی قبل از سفر به دوحه برای فینال آسیا هم عملکرد و آمار درخشانی نداشت. این تیم هرچند در چهار بازی شروع لیگ بیستم گلی نخورد و توانست به دو برد و دو تساوی برسد، ولی گل نزدن مهاجمان کاملاً توی ذوق می‌زد.

یک گل زده در سه بازی اول هشداری بود که وزن خط حمله در غیاب آل‌کثیر محروم به شدت پایین است و گذشت زمان نشان داد که سه گل زده به شهر خودرو بیشتر یک اتفاق گذرا بوده، چرا که پرسپولیس در سه بازی بعدی مقابل اولسان، نساجی و ذوب‌آهن نتوانست بیشتر از یک گل بزند و هیچ‌کدام از این گل‌ها برای برد کافی نبود. پرسپولیس شش بار در لیگ بازی کرده و هنوز عبدی و رمضانی سهمی در شش گل زده تیم ندارند. محرومیت آل‌کثیر 13 فروردین به پایان می‌رسد و حتی اگر فرض کنیم که او به محض بازگشت کاملاً آماده بازی باشد، پرسپولیس بدون یک گلزن مطمئن ممکن است تا آن تاریخ امتیازات مهمی را از دست بدهد. مشکل پرسپولیس اما فقط در خط حمله نیست و این تیم در خط دفاع و میانی هم ضعف‌هایی دارد. شجاع خلیل‌زاده و بشار رسن در زمان نامناسبی جدا شدند و باشگاه فرصت نداشت جای خالی آنها را پر کند. به نظر می‌رسید جلال حسینی قرار است در این فصل به تناوب بازی کند، ولی حالا مجبور به تحمل فشار سنگین تمام بازی‌های لیگ است. او با تجربه بالا و بازیخوانی خوبش هنوز مدافع مطمئنی است، ولی برای ارائه فوتبال پرفشار در یک لیگ فرسایشی گزینه خیلی مناسبی نیست. مهم‌ترین دلیلی که کالدرون در شروع لیگ نوزدهم از این مدافع باتجربه کمتر استفاده می‌کرد این بود که عقیده داشت خط دفاع تیمش با دو مدافع میانی جوان‌تر می‌تواند بالا بازی کند و شاید دلیل عقب نشستن پرسپولیس در نیمه دوم بازی با ذوب‌آهن همین نکته باشد. تنها ذخیره پرسپولیس برای پست دفاع میانی فعلاً انصاری است که دوران نقاهت را تازه پشت سر گذاشته و اگر این هفته به جای سعید آقایی محروم در دفاع چپ بازی کند، سطح آمادگی‌اش مشخص خواهد شد. پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن جای خالی رسن را هم کاملاً احساس کرد.

گل‌محمدی فعلاً در پست هافبک هجومی از نوراللهی استفاده می‌کند که در سمت راست و چپ پهلوان و عالیشاه را دارد، ولی اگر این ترکیب برای طراحی حملات و خلق موقعیت کافی نباشد، پرسپولیس مجبور خواهد بود روش بازی‌اش را تغییر دهد و به فکر فرمول تازه‌ای باشد. هرچند هیأت مدیره باشگاه معتقد است که پرسپولیس بدون رسن هم می‌تواند در مسیر موفقیت پیش برود، حمید مطهری پس از بازی با ذوب‌آهن این موضوع را رد کرد و گفت: «حتماً هیأت مدیره فوتبال را بهتر از ما می‌داند و فوتبال را می‌فهمد که می‌گویند جدایی این بازیکن تأثیری ندارد.» مربی پرسپولیس با اشاره به مشکلات خط میانی پرسپولیس اضافه کرد: «یکی از دلایلی که باعث شد در نیمه دوم نتوانیم موفق باشیم، این بود که کنترل و مالکیت همیشگی را نداشتیم. در انتقال توپ مشکل داشتیم و اسیر ضدحملات و حمله سریع تیم حریف شدیم.» بعد از نمایش خوب پرسپولیس در تورنمنت فشرده قطر و مراحل حذفی لیگ قهرمانان به نظر می‌رسید که این تیم در لیگ بیستم بخت اول قهرمانی خواهد بود، ولی چهار تساوی مقابل تیم‌های کم‌ ادعای لیگ در شش بازی نشان می‌دهد که آنها کار آسانی ندارند. سه بازی پیش‌رو مقابل سه مدعی قهرمانی که هر کدام با سبک بازی و ویژگی‌های متفاوت‌شان می‌توانند پرسپولیس را آزار دهند، معیار دقیقی برای ارزیابی توان مدافع عنوان قهرمانی خواهد بود. بعد از تساوی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن شایعاتی درباره احتمال تغییر کادر فنی پرسپولیس مطرح شده که به نظر چندان جدی نیست، ولی اگر این روند ادامه داشته باشد اوضاع ممکن است تغییر کند. پیش از این تصور می‌شد که شهرآورد برای محمود فکری بازی مرگ و زندگی است، ولی حالا به نظر می‌رسد بازی 22 دی برای گل‌محمدی هم حساسیت زیادی پیدا کرده است. هرچند سرمربی پرسپولیس قراردادش را به تازگی برای دو سال تمدید کرده، ولی دومین شکست متوالی مقابل رقیب قدیمی می‌تواند وضعیت نیمکت او را متزلزل کند.

     
آی اسپورت
2021-01-03 10:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر