فهرست
لیگ‌های عربی سکوی پرتاب ایرانی‌ها؛ از دایی تا طارمی
لیگ‌های عربی سکوی پرتاب ایرانی‌ها؛ از دایی تا طارمی

لیگ‌های عربی سکوی پرتاب ایرانی‌ها؛ از دایی تا طارمی

آی اسپورت - حضور در لیگ‌های عربی اکثر مواقع با شکست فنی برای بازیکنان ایرانی همراه بوده و فقط دستاورد مالی برای آن‌ها داشته است. در دو دهه گذشته بسیاری از بازیکنان ایرانی که برای پول به این لیگ‌ها رفتند با افت شدید در بازی خود رو به رو شده و نتوانستند بعد از حضور در لیگ‌های امارات و قطر به پیشرفت خود ادامه دهند و به عنوان لژیونر راهی فوتبال اروپا شوند. با این وجود اما چند بازیکن ایرانی‌ هم بودند که حضور در این لیگ‌ها برای آن‌ها سکوی پرتاب شده و توانستند در اروپا لژیونر شوند. به بهانه رفتن مهدی طارمی از الغرافه قطر به باشگاه ریو آوه پرتغال، چند انتقال خوب بازیکنانی ایرانی از لیگ‌های عربی به اروپا را مرور کرده‌ایم.

از قطر به آلمان

علی دایی بدون شک یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال قاره‌ی کهن است. دایی برای رسیدن به فوتبال اروپا، رفتن از راه لیگ‌های کشورهای عربی را انتخاب کرد. او بعد از بازی مقابل آلیمای قزاستان بود که پرسپولیس را ترک کرد و در شهریور ماه سال 1375 راهی السد قطر شد. او بعد از یک فصل حضور در این تیم موفق شد لژیونر فوتبال ایران در اروپا شود. آرمینیا بیله‌فلد اولین باشگاه علی دایی در اروپا بود. این باشگاه آلمانی قبل از جام جهانی 1998 فرانسه دو بازیکن ایرانی علی دایی از السد قطر و کریم باقری از پرسپولیس را به خدمت گرفت. با وجود اینکه در پایان فصل بیله‌فلد به دسته پایین‌تر سقوط کرد اما حضور در این تیم سکوی پرتاب مهاجم گلزن تیم ملی شد و او از این تیم توانست خود را به بهترین تیم آلمان بایرن مونیخ برساند و در دومین فصل حضورش در آلمان در جمع باواریایی‌ها توپ بزند.

سومین ایرانی بایرن

علی کریمی بعد از درخشش در پرسپولیس با وجود پیشنهادهای متعددی که داشت ترجیح داد لیگ امارات و باشگاه الاهلی را برای ادامه‌ی فوتبال خود انتخاب کند. کریمی در الاهلی ستاره‌ی تیمش شد و همراه با این تیم جام حذفی امارات را کسب کرد. با وجود اینکه کریمی هیچ وقت نتوانست قهرمانی در لیگ امارات را همراه با هم تیم‌های خود بدست آورد اما بازیکن محبوبی در این کشور بود و توانست در یک فصل بهترین بازیکن خارجی لیگ امارات و در فصل دیگر بهترین بازیکن لیگ شود. کریمی که دو قهرمانی در جام حذفی امارات همراه با الاهلی داشت، بعد از درخشش در این تیم با پیشنهاد بهترین تیم آلمان بایرن مونیخ رو به رو شد. او که موفق شده بود بهترین بازیکن سال قاره‌ی آسیا هم شود در نهایت به عنوان اولین خرید بایرن در فصل 06-2005 معرفی شد تا او هم مانند دایی موفق شود با حضور در لیگ کشورهای عربی راهی آلمان شود.

از شارجه به پامپلونا

جواد نکونام با عملکرد خوبی که در پاس داشت با پشنهادهای خوب خارجی رو به رو شد. کایزرسلاترن آلمان یکی از تیم‌هایی بود که پیشنهاد خود را به مسوولان پاس تهران داد اما پاسی‌ها اجازه‌ی حضور این هافبک باهوش فوتبال ایران در این تیم را ندادند و نکونام راهی لیگ امارات شده. الوحده اولین تیم نکونام در امارات بود. نکونام که کلا نیم فصل در امارات و در دو تیم الوحده و الشارجه  بازی کرد، با عملکرد قابل قبول در جام جهانی 2006 آلمان راهی فوتبال اروپا شد. او بعد از نیم فصل حضور در امارات راهی شهر پامپلونا و تیم اوساسونا شد. این تیم اسپانیایی تنها تیمی در قاره‌ی سبز است که کاپیتان اسبق تیم ملی در آن بازی کرده است.

باز هم امارات باز هم اسپانیا

مسعود شجاعی با درخشش در باشگاه سایپا لژیونر شد. او در فصل 07-2006 بود که راهی لیگ امارات شد. شجاعی همان تیمی را انتخاب کرد که جواد نکونام از بازی در آن راهی فوتبال اروپا شد. هافبک خلاق تیم ملی بعد از دو فصل حضور در الشارجه، همبازی نکونام در اسپانیا شد و به تیم اوساسونا پیوست تا او هم از حضور در لیگ کشورهای عربی پیشرفت کند و در اروپا لژیونر شود. شجاعی که از لیگ امارات به لالیگای اسپانیا رسید، تنها بازیکن ایرانی‌ای است که حضور در 3 دوره از رقابت‌های جام جهانی را در کارنامه دارد.

نود

     
آی اسپورت
2019-07-24 18:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر