فهرست
هر دوره بدتر از دوره گذشته!
هر دوره بدتر از دوره گذشته!

هر دوره بدتر از دوره گذشته!

 آی‌اسپورت- توگو و روسیه دو حریف ابتدایی تیم ملی در مسیر آماده سازی برای جام جهانی بودند. تیمی که می خواهد در روسیه دست به یک کار بزرگ بزند و برای اولین بار از گروهش صعود کند. به همین دلیل است که نام حریفانی نظیر سوئیس، شیلی و حتی پرتغال به عنوان حریفان تدارکاتی تیم ملی مطرح شده که البته هنوز بازی با هیچ کدام از آنها قطعی نشده است. برنامه آماده سازی کی روش برای حضور در جام جهانی روسیه باعث شد تا ببینیم تیم ملی در سه دوره قبلی که به جام جهانی صعود کرده( جام جهانی 1978 آرژانتین را فاکتور گرفتیم) با چه تیمهایی بازی کرده تا برای بزرگترین تورنمنت فوتبالی جهان آماده شود:

1-  جام جهانی 98 فرانسه: ایران  چند ماه بعد از صعود دراماتیک به جام جهانی 98، در تورنمنتی در هنک کنگ شرکت کرد. این تیم اولین بازی اش را به نیجریه با نتیجه 0-1 باخت و در دیدار بعدی اش مقابل شیلی به تساوی 1-1 رسید. کویت حریف بعدی تیم ملی بود. دو تیم در تبریز به مصاف یکدیگر رفتند که این دیدار هم با نتیجه تساوی 1-1 به پایان رسید. آن زمان جام ال جی در تهران برگزار می شد. ایران در بازی اولش 0-2 به مجارستان باخت تا رسانه ها شدیدا علیه تیم ملی موضع بگیرند و بگویند تیم ملی با این وضعیت در جام جهانی کیسه گل خواهد شد. دیدار بعدی تیم ملی در این جام مقابل جامائیکا بود که شاگردان تومیسلاو ایویچ با یک گل حریفشان را شکست دهند. تیم ملی در راه آماده سازی برای جام جهانی دو دیدار هم با تیم های ایتالیایی برگزار کرد. شکست عجیب 1-7 مقابل رم که حرف و حدیثهای زیادی درباره آن است باعث برکناری تومیسلاو ایویچ شد. تیم ملی چند روز بعد اینترمیلان را 1-4 شکست داد. آخرین بازی دوستانه تیم ملی قبل از جام جهانی 98 هم 11 روز قبل از دیدار با یوگوسلاوی، مقابل کرواسی برگزار شد. دیداری که اگر چه تیم ملی 0-2 در آن شکست خورد اما عملکرد تیم ملی در آن بازی آنقدر خوب بود که میروسلاو بلاژویچ – سرمربی آن زمان کرواسی – در اظهار نظری عجیب مدعی شد که اگر یوگسلاوی بتواند ایران را شکست دهد او یک توپ فوتبال را  قورت خواهد داد

2- جام جهانی 2006: شاگردان برانکو تا قبل از شروع جام جهانی در آلمان 6 دیدار تدارکاتی برگزار کردند. اولین بازی آنها مقابل لیبی بود که با نتیجه 0-4 به سود تیم کشورمان به پایان رسید. ایران در دومین دیدار تدارکاتی اش، در سئول به مصاف کره جنوبی رفت و با دو گل از این تیم شکست خورد. توگو حریف بعدی تیم ملی بود که دو گل از شاگردان برانکو دریافت کرد. کاستاریکا، کرواسی و بوسنی حریفان دیگر تیم ملی بودند. ایران، کاستاریکا را با نتیجه 2-3 در تهران شکست داد. نتیجه دیدار تیم ملی مقابل هموطنان برانکو تساوی 2-2 بود و تیم ملی با نتیجه 2-5 بوسنی را شکست داد تا عازم جام جهانی شود.


3- جام جهانی 2014: 5 دیدار تدارکاتی تمام برنامه کی روش برای حضور در برزیل بود. البته قطعا سرمربی تیم ملی انتظار بازیهای بیشتری برای تیمش داشته که به دلایل مختلف این بازیها عملی نشده. ایران بعد از قطعی شدن حضورش در جام جهانی 2014، در اولین دیدار دوستانه به مصاف گینه رفت. دیداری که در تهران برگزار شد و دنیل داوری شماره یک تیم ملی در آن بازی بود. ایران آن بازی را 1-2 به حریف افریقایی اش واگذار کرد تا داوری دیگر شانسی برای پوشیدن پیراهن تیم ملی در جام جهانی نداشته باشد. ایران در اردوی اتریش، سه مسابقه تدارکاتی برگزار کرد که نتیجه هر سه مسابقه، تساوی بود. دو تساوی بدون گل مقابل بلاروس و مونته نگرو و تساوی 1-1 مقابل آنگولا. آخرین بازی شاگردان کی روش قبل از شروع رقابتهایشان در جام جهانی هم بازی با ترینیداد و توباگو در سائوپائولو بود که تیم ملی موفق شد با 2 گل حریفش را شکست دهد.

 روزنامه هفت صبح

۸۱ ۵  
آی اسپورت
2017-10-15 09:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
ویلی
يكشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۳۹
معیار خوبیه برای میزان مقبولیت بین المللی ایران و تعاملش با جامعه بین الملل ، دهه هفتاد "گفتگوی تمدن ها" کجا و دیپلماسی "اینقدر قطعنامه بدین تا....پاره بشه" کجا....جای اینکه خودمونو با امثال ژاپن و عربستان مقایسه کنیم بهتره واقع بین باشیم و با واقعیت کنار بیایم که در حال حاضر معیار ما کره شمالیه!!!
خالیفسور زیر یه درصدی
يكشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۱۲
2006 که برانکو مربی بود 2 بر0 به کره باختیم ..... ولی کیروش بزرگ کره شده زنگ تفریحش واقعا فرق بین کیرش بزرگ که با کارنامه درخشان به ایران آمد. با خالیفسور لج باز که اول دستیار بود و لابی دادکان دایی این کمک مربی بی افتخارو کرد مربی یکی از نسلهای طلایی فوتبال ایران که واقعا گند زد از زمین تا اسمونه
۸ ۳
رضا
يكشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۵
عوضش پروفسور 5 تا به بوسنی زد و کیروش ازش 3 تا خورد
علی هستم
يكشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۲
عوضش الان ایران شده زنگ تفریح لبنان
علی هستم
يكشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۲
عوضش الان ایران شده زنگ تفریح لبنان
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر