فهرست
نابغه‌ی مقتدر
نابغه‌ی مقتدر

نابغه‌ی مقتدر

آی اسپورت - اوضاع رئال مادرید این فصل خوب نیست. البته شکل صحیح این جمله می‌شود «اوضاع رئال در بازی‌های داخلی خوب نیست.» وگرنه در اروپا شاهد شاهکار این تیم بودیم و با پاری‌سن‌ژرمن چند صد میلیونی جوری برخورد کردند که پنداری با آپوئل نیکوزیای قبرس بازی می‌کنند. از بزدل بودن اونای امه‌ری و خریدنی نبودن «کلاس» زیاد شنیده‌ایم؛ اما تفاوت‌های این بازی را نابغه‌ی روی نیمکت رئال رقم زد. زیزو، با اتخاذ چند تصمیم حیاتی، تیم بی‌رمقش در لالیگا را در بهترین زمان ممکن تبدیل به یک تیم تشنه در لیگ قهرمانان کرد. در حقیقت به قول فرانک لمپارد: «تیم‌های بزرگ و بازیکنان بزرگ، معمولا در زمان و مکان درست راهشان را پیدا می‌کنند.»

تصمیمات حیاتی و مهمی که از آن صحبت می‌کنیم، در دو بخش به هم پیوسته قابل توضیح است. اولی نبوغ تاکتیکی زیدان و دومی اقتدار اوست. رئال زیر نظر او چینش‌های متفاوتی را امتحان کرده است. پرتکرارترین چینش هم مربوط به چهار – چهار – دو لوزی (البته نه به شکل کلاسیکش) است‌. چینشی که کاسمیرو هافبک دفاعی تیم است و مودریچ و کروس را کنار دستش می‌بیند. جلوتر از این سه نفر و پشت دو مهاجم تیم ایسکو بازی می‌کرد و با همین ترکیب شاهد درو کردن جام‌ها توسط کهکشانی‌ها بودیم. گهگاهی هم چهار – چهار – سه تبدیل به سیستم بازی رئال تبدیل می‌شد. هر تیمی مقابل رئال قرار می‌گرفت می‌دانست قرار است با چه بازیکنانی در چه پستی روبه‌رو شود. اتفاقی که این فصل رئال زیدان را بی‌خطرتر از همیشه کرده بود.

اما مصدومیت کروس و مودریچ و احتمال نرسیدن این دو به بازی سه‌شنبه شب در پاریس، زیدان را وادار به تغییر جدی در تفکراتش کرد. اینجا لحظه رقم خوردن یکی از جذاب‌ترین تغییرات تاکتیکی فصل بود. جایی که زیدان تصمیم گرفت چینش تیمش را تغییر بدهد و تصورات حریف از نوع بازی‌اش را به سخره بگیرد. این تغییر تاکتیکی، همراه با یک تصمیم مقتدرانه بود. زیدان، برای پیاده کردن تغییرش نیاز داشت تا بزرگان تیم را نیمکت‌نشین کند.

زیدان، گرت بیل، مودریچ، کروس و ایسکو را روی نیمکت نشاند تا کواچیچ، باسکس و آسنسیو را روانه میدان کند. کوا به همراه کاسمیرو دو بازیکن تقریبا نگه‌دارنده در میانه میدان بودند و لوکاس و مارکو، با کمک کارواخال و مارسلو کناره‌های زمین را جاده اختصاصی رئال مادرید کرده بودند. جوان اول‌های اروپا، یعنی لوکاس باسکس و آسنسیو که متاسفانه مقابل تیم ملی ما هم قرار است بازی کنند، با همکاری یکدیگر گل اول را برای رونالدو که او هم در تیم همگروه ایران است ساختند. حضور‌ این دو باعث تمرکز بیشتر مارسلو و کارواخال روی کارهای دفاعی شد و همچنین جنگ میانه میدان را به طور کامل به نفع رئال کرد.

پس زیدان موفق شد با حضور سه بازیکن جدید در ترکیب اصلی تمام نقشه‌های امه‌ری (اگر البته نقشه‌ای داشت) را نقش بر آب کند. انگیزه این بازیکنان از تمام نوزده بازیکن دیگر حاضر در زمین بیشتر بود و با حضور آنها شرایط بازی به‌گونه‌ای رقم خورد که گویی رئال بازی رفت را دو بر صفر باخته است. آنها هافبک‌های پاریسی را در قفس پولادینشان زندانی کردند.

نکته آزاردهنده برای حریفان رئال، تسلط فوق‌العاده مدافعان مادریدی روی توپ است. آنها زمانی که تیم حریف تماما روی دروازه‌شان خیمه زده است هم با اعتماد به‌نفس مثال زدنی یا بازیکن مقابل را دریبل می‌زنند و یا با پاس‌های کوتاه خودشان را از مخمصه خارج می‌کنند. مساله‌ای که ناشی از تمرینات اختصاصی برای این مساله است و از فیلم‌هایی که از تمرینات کهکشانی‌ها منتشر می‌شود هم می‌توان فهمید که زیدان چه اصراری روی این پاس‌های کوتاه در محوطه‌های کوچک دارد. این موضوع مالکیت توپ را برای رئال حفظ می‌کند و در نهایت مانع از فشار شدید روی دروازه تیم می‌شود و فاصله حملات رقیب را زیاد می‌کند. همچنین در این صورت امکان خطا گرفتن هم زیاد می‌شود و بازیکنان حریف در یک‌سوم دفاعی رئال مجبور به خطاهای عصبی‌ای می‌شوند که برایشان کارت زرد به همراه دارد.

بهره‌ای که زیدان از بازیکنی مانند کاسمیرو می‌برد هم بسیار جای صحبت دارد. او زیر نظر زیدان تبدیل به یک بازیکن بزرگ و تعیین‌کننده شده است. کارلوس کاسمیرو، احتمالا تنها مرد غیرقابل جایگزین زیدان است. زیدان بخش عمده‌ای از موفقیت‌هایش را مدیون اوست. مدیون مرد از خودگذشته‌ای که درست سر بزنگاه خودخواه می‌شود و با شوت‌هایش خیال زیدان را راحت می‌کند. درست مثل فینال کاردیف یا همین بازی مقابل سن‌ژرمن. او بیش از هر بازیکنی در لیگ قهرمانان در این فصل قطع توپ داشته و درصد پاس‌های صحیحش در هر بازی همیشه بالای نود درصد است.

۹ ۳  
آی اسپورت
2018-03-09 16:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
فروبی
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۳۴
متن خوبی بود فقط یه جا نوشتی چهار – چهار – سه که اشتباه تایپی هست حتما
۵
AVA-86
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
چه عجب یک ورزشی نویس وطنی یه مطلب در مورد خلاقیت زیدان نوشت. طرف سه ساله باشگاه رئال مادرید برده توی اوج بدون خرید بازیکن گنده(البته ترکیب رئال خوبه اما ذخیره هاش یه وقتا در حد تیم نیستند) دوبار پیاپی قهرمان اروپاشد و حالام عین آب خوردن پاریس حذف کرده. اما خب سایت های وطنی زیاد علاقه ایی به رئال و زیدان ندارند
۹
سينا
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۰۳
*لوكاس وازكز
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر