فهرست
کلوپ در کیف: در جستجوی رستگاری
کلوپ در کیف: در جستجوی رستگاری

کلوپ در کیف: در جستجوی رستگاری

آی‌اسپورت – این تصویر را در نظر بگیرید. میِ 2014. توریستی آلمانی کنار استخری در هتلی در لاس وگاس دراز کشیده تا ذهنش را از دغدغه‌های کاری خالی کند. اما آرامش او با سر و صدایی به هم می‌خورد. «بازی فوتبالی داشت پخش می‌شد و مردم زیادی به تماشایش نشسته بودند. اتلتیکو مادرید مقابل رئال مادرید در فینال چمپیونز لیگ. برای همین صدای فریادهایی که شنیده می‌شد همه به اسپانیایی بود.»

یورگن کلوپ هیچ علاقه‌ای به تماشای این بازی نداشت و مخصوصا سعی کرده بود از حتی فکر کردن بهش امتناع کند. «من اصلا در جریان نبودم که چه تیمی گل زده و نتیجه چند چند است، چون هنوز فکر کردن به فینال سال قبلش برایم دردناک بود. سال قبل ما (بوروسیا دورتموند) در فینال بودیم، در ومبلی. و باختنِ فینال به هیچ وجه خوشایند نیست. با این حال من هیچوقت نامید نمی‌شوم و همیشه باز تلاش می‌کنم. خودِ رسیدن به فینال موفقیت کمی نیست. خیلی‌ها یک عمر در فوتبال هستند به چنین فینالی نمی‌رسند. اما وقتی پا به این مرحله می‌گذارید نیاز به درجه‌ای از بخت و اقبال در لحظاتی خاص از بازی دارید.»

درس بزرگی که کلوپ از فینال دورتموند و بایرن گرفت که در نهایت با پیروزیِ 1-2 باواریایی‌ها به پایان رسید این بود: «اگر در مقطع ابتدایی بازی برتر از حریف هستید باید گل بزنید. این بهتان کمک زیادی می‌کند. من هنوز این بازی را دوباره تماشا نکرده‌ام، ولی خب ذات فینال‌ها این است که با درد و رنج یکی از دو تیم به پایان می‌رسد. فوتبال هم مثل زندگی است. اگر رسیدن به هدفی واقعا برایتان مهم باشد، باید آمادگی شکست خوردن و درد و رنجی که با خودش به همراه می‌آورد را هم داشته باشید

کلوپ حالا در آستانه‌ی یک فینال بزرگ دیگر قرار دارد و با وجود شکست در دو فینال اروپایی گذشته‌اش خودش را آماده‌ی نبرد می‌بیند: «امروز که سر تمرین آمدم ماشینی را دیدم با دو پرچم، یکی لیورپول و یکی چمپیونز لیگ. انگار بازی از همین حالا شروع شده. ما لبخندی بر لب‌هایمان هست که فقط از فوتبال به دست می‌آید. و البته این قانون هر ورزشی است، هرچقدر بیشتر تلاش کنی، شانس موفقیت بیشتر می‌شود. اما در این میان هیچ تضمینی وجود ندارد. اگر دنبال تضمین هستید بهتر است اصلا به فینال نروید و به جایش راهی تعطیلات شوید.»

با همین منطق کلوپ شانس رئال مادرید برای پیروزی در این فینال هم بیشتر از لیورپول است. رئالی‌ها در چهار سال اخیر سه بار فینالیست بوده‌اند و هر سه بار هم قهرمان شده‌اند. رئال فصل پیش بدل به اولین تیمی شد که در تاریخ چمپیونز لیگ موفق به دفاع از عنوان قهرمانی‌اش می‌شود و امسال هم به دنبال فتح این جام برای سومین سال پیاپی است.

برای همین قدرت رئال بر کلوپ پوشیده نیست: «رئالی‌ها انگار گاهی جریان بازی را از قبل به سود خودشان نوشته‌اند. رئال یکی از سه تیم برتر چند سال اخیر فوتبال اروپا بوده و من با این شرایط هیچ مشکلی ندارم. اما اصلا حس دست پایین داشتن را ندارم. فراموش نکنید لیورپول سالِ 2005 هم شانس اول بردنِ فینال نبود، و تازه این نگاه قبل از اینکه در نیمه‌ی اول 0-3 عقب بیفتند وجود داشت. صادقانه بگویم از وضعیتی که داریم راضی هستم و احساس می‌کنم در لحظه‌ی خوبی پا به این بازی می‌گذاریم. رئال سه فینال پیاپی را برده، ولی فراموش نکنید ما لیورپول هستیم و این بسیار مهم است.»

فینال کیف رویاروییِ محمد صلاح با کریستیانو رونالدو است. ستاره‌ی این فصل لیورپول که قصد دارد بالاخره به هژمونی رونالدو و لیونل مسی در کسب توپ‌های طلا پایان بدهد در این شب فرصتی پیدا می‌کند تا در بزرگ‌ترین بازی فصل خودش را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر فوتبال جهان به اثبات برساند. برای کلوپ اما این مسئله چندان موضوعیت خاصی ندارد: «ما یک تیم هستیم در ورزشی تیمی. مهم نیست بهترین بازیکنان را داشته باشی، مهم بهترین فوتبال را بازی کردن است. برای رسیدن به این هدف به تمام بازیکنانت نیاز داری، نه فقط یک نفر

«مو (صلاح) فصل فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشته، اما خودش هم می‌داند رونالدو 15 سال است در بالاترین سطح بازی کرده و آماری دیوانه‌وار دارد و 47 هزارتا گل زده! ولی من در هر صورت علاقه‌ای به مقایسه‌ی آن‌ها ندارم. وقتی پله در اوج بود لزومی نداشت با بازیکنی دیگر مقایسه شود. او بهترین بازیکن جهان بود و ما از داشتنش خوشبخت بودیم. رونالدو و مسی هم سال‌هاست همینطور بوده‌اند. اما در این دوران بازیکنان بسیار خوب دیگری هم داشته‌ایم

کلوپ روی کار تیمی‌اش تاکید زیادی دارد، اما در سوی مقابل این کیفیت از سوی رقیبش را هم دست کم نمی‌گیرد. با وجود حرف‌هایی که همچنان از رویکرد کهکشانی و جایگاه ویژه رونالدو در رختکن رئال می‌شود، موفقیت تیم زین‌الدین زیدان در سه سال اخیر ترکیبی متعادل از درخشش ستاره‌هایش در لحظات کلیدی و کار تیمی منسجم‌شان در بازی‌های بزرگ بوده. رئال در اوج تیمی است که به نظر در چمپیونز لیگ شکست ناپذیر می‌آید. پس آیا لیورپول می‌تواند بالاخره این روند پایان دهد؟

«در نهایت عامل تعیین کننده شور و میل درونی بازیکنان برای بردن این جام است. رئال تقریبا با همان بازیکنانی مقابل ما قرار می‌گیرد که سال‌ قبل باهاشان قهرمان شده و این نکته‌ایست که کمتر می‌بینید. هدف رئالی‌ها تکرار قهرمانی‌شان است و هدف ما جلوگیری از این اتفاق. خدا را شکر در فینال‌ها هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.»

۸    
آی اسپورت
2018-05-22 10:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر