فهرست
ماریا یوریونا شاراپووا/ The Iron Lady
ماریا یوریونا شاراپووا/ The Iron Lady

ماریا یوریونا شاراپووا/ The Iron Lady

آی‌اسپورت- ۱۹ اوریل ۱۹۸۷ ،وقتی یلنا و یوری بلاروسی، عاشقانه به چشمان معصوم فرزند تازه متولد شده خود در درمانگاه محلی شهر نیاگان سیبری از توابع اوکروگ خانتی-مانس اوتونوموس اورال می‌نگریستند، حتی فکر این راهم نمی‌کردند که هیچ زنی در روسیه و تاریخ شوروی نتواند به عناوین او در دنیای تنیس دست پیدا کند. آن کودک متولد شده ماریا شاراپووا مشهور بود.

تاثیر زیست محیطی و بیولوژیکی حادثه چرنوبیل باعث شد تا خانواده شاراپووا نیاگان را ترک کنند. ماریا حدود ۴سال داشت که دوست یوری با ارزش ترین و ماندگار ترین هدیه دوران زندگی ماریا را که مسیر زندگی اورا  نیز تغییر داد را به او تقدیم کرد. آن هدیه راکت تنیس بود و دوست یوری هم کسی نبود جز الکساندر کافلنیکف مشهور. علاقه ماریا به راکت تنیس و شوق او برا بازی با آن پدر را مجاب کرد تا ماریا را هر طور شده به صورت حرفه ای وارد عرصه حرفه ای کند. ماریا ۷ سال داشت که همراه با پدر و با مشقت فراوان در حالی که مادرش،یلنا موفق به اخذ روادید نشد، به امریکا مهد تنیس جهان نقل مکان کرد و در اکادمی نام آشنای بالتری تمرینات خود را به صورت حرفه‌ای و در نبود ۲ساله مادرش آغاز کرد. این در حالی بود که یوری برای تامین خرج زندگی و اکادمی ماریا مجبور به انجام سخترین مشاغل حتی ظرفشویی در رستوران‌ها شده بود  اما تحمل این مصائب وقتی به پایان رسید که در سال ۲۰۰۲ وقتی که ماریا به فینال جونیورز اوپن استرالیا راه یافت و لقب جوانترین بازیکن راه یافته به فینال این مسابقات را مال خود کرد.

موفقیتهای بانوی جذاب روس تا کسب ۵ گرند اسلم  سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴رولند گروس فرانسه ،۲۰۰۸ استرالین اوپن ،۲۰۰۴ویمبلدون انگلیس   و ۲۰۰۶ یو اس اوپن  آمریکا  و  قهرمان فینال پایان فصل WTA ۲۰۰۴ و نقره اولین حضورش در المپیک یعنی  المپیک ۲۰۱۲ لندن و کسب رتبه اول رده‌بندی تنیس بازان حرفه ای جهان  در پایان سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲  و قهرمانی های متعدد در مسترزها دنبال شد تا آن کنفرانس خبری شوک‌آور و اعتراف شجاعانه به مصرف ناخواسته داروی ممنوعه ملدونیم و محرومیتی که از سوی وادا  بعدا تا ۱۵ ماه کاهش پیدا کرد.

در دورانی که شاراپووا از صحنه ورزش دور بود  به فعالیتهای تجاری خود در کارخانه شکلات سازی خود بنام شوگر پووا، صنعت مد و همکاریش با سامسونگ، تگ اوئر، پورش، اویان  و برندهای دیگر ادامه داد و آنطور که ایجنتش اشاره کرد تابستان ۲۰۱۶ هم دوره ای کوتاه را در زمینه تجارت جهانی در دانشگاه هاروارد گذراند. این زندگی طاقت فرسا و حرفه‌ای  و در پاره از مواقع  پر حاشیه ورزشکاری است که در این دوران چهره‌هایی البته نه چندان محبوب که در بعضی موارد منفور  بدون توجه به آن به  اعتراض و نقد غیرمنصفانه  به حضور او  در مسابقات به وسیله وایلد کارت پرداختند.

از آنها می‌توان به اندی ماری اسکاتلندی اشاره کرد که با توجه به وضعیت بی نظیر مالی خانواده اش در کودکی و حمایت‌های جودی ماری تنیسور مشهور پیشکسوت با نفوذ و مادر اندی که در دابلین زبانزد خاص و عام بودند و به وسیله همین ثروت و نفوذشان توانستند جان سالم از قتل عام دابلین به در بردند و به امریکا مهاجرت بکنند. علاوه بر اندی ماری، کارولینا ووژنیاکی دانمارکی معشوقه سابق یکی ثروتمندترین و بهترین گلف‌بازان جهان یعنی روی مک اینروی ایرلندی و یوجین بوشارد دانش آموز و تنیسور متمول کانادایی که شاراپووا رو متقلب خطاب قرار داده بود و ژو ویلفرد سونگای فرانسوی هم بودند که در وصف پایان محرومیت شاراپووا و کشمکش بر سر حضورش در رولند گروس این مثل را زد: مثل است که به کودکی هنجارشکن و بدرفتار آبنبات بدهیم و اورا تشویق کنیم. 

در این بین اما افرادی چون رافائل نادال و راجر فدرر جاودان هم بودند که از ماریا شاراپووا و حضور دوباره اش  به درستی استقبال و حمایت کردند . حال او در اولین حضورش پس از ۱۵ماه محرومیت که در اول اپریل ۲۰۱۷ به پایان رسید، در تورنمنت مورد علاقه ی خود یعنی پورش اشتوتگارت آلمان با ارائه وایلد کارت  حاضر شد و پس از شروع مقتدرانه و غلبه بر روبرتا وینچی ایتالیایی و انت کونتویت استونیایی و اکاتارینا ماکارووای روس،در نیمه نهایی به مصاف کریستینا ملادینوویچ فرانسوی آماده این روزها رفت و ۲ بر ۱ مغلوب شد و از راهیابی به فینال و جدال با لورا زیگموند آلمانی ، پدیده مسابقات اشتوتگارت باز ماند تا منتظر حضور و درخشش دوباره اش در ادامه فصل در مسترز رم و مادرید باشیم.

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2017-04-30 16:13:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد
دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۰:۰۲
تعبیر زیبایی بود! بانوی اهنین
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر