فهرست
دیپلماسی توپ گرد و عقلانیت
دیپلماسی توپ گرد و عقلانیت

دیپلماسی توپ گرد و عقلانیت

آی اسپورت - وقتی تیم‌ملی فوتبال ایران برای مسابقه مقابل بحرین و عراق قرار گرفت و تعدادی از هواداران این دو تیم به صورت هماهنگ رفتار غیرمتمدنانه‌ای در قبال پخش سرود ملی ایران نشان دادند نوشتم که بیش از هر زمان دیگری تنها شده‌ایم. آن رفتارها مثل همیشه به پای «عده قلیلی» گذاشته شد و از اهمیت و اقتدار خودمان سخنرانی‌ها کردیم اما رفتار AFC در قبال حذف یا تهدید به حذف تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا نشان داد تا چه اندازه لابی‌های قوی و صاحب نفوذی علیه ما وجود دارد.

مدت‌ها بود ادعا می‌کردیم که حق ماست در کنفدراسیون فوتبال آسیا کرسی کلیدی داشته باشیم و حالا به راحتی آب خوردن روی نام تیم‌های ما خط قرمز می‌کشند! یعنی تا این اندازه برای‌شان اهمیتی نداشتیم؟ آن رکوردهای بیشترین تماشاگر در بازی‌های خانگی به چشم‌شان نیامد؟ حتماً باید اسپانسرهای گردن‌کلفت داشته باشیم و عشق هواداران و شور و لذت فوتبال FIFA در همه شعارها و نشست‌هایش بر آن تأکید می‌کند در این گوشه دنیا اهمیتی ندارد؟

کسانی گفته‌اند این فقط ما نیستیم که از این آشفته بازار صدمه دیده‌ایم، تیم ملی آمریکا و منچستریونایتد هم سفرشان به قطر برای استفاده از کمپ اسپایر را لغو کردند، آرسنال به دبی نمی‌آید و چند تیم دیگر عطای سفر به خاورمیانه را به لقایش بخشیده‌اند. این یعنی شرایط امن نیست. فارغ از اینکه موافق این ادعاها باشیم یا نه، بعید به نظر می‌رسد که راه‌حل توهین و پرخاش یا کری‌خوانی باشد. خیلی از این راهکارهای ملی- محلی صرفاً مصرف داخلی دارد و برای «حال آمدن جگر» تجویز می‌شود اما گره‌گشا نیست. کشور در شرایطی نیست که افکار عمومی را گرفتار حاشیه‌ها و رنج‌های تازه کرد. فوتبال در همه این سال‌ها یک جان‌پناه برای ما بوده که برای دقایقی گرانی و بیکاری و مشکلات‌مان را با آن فراموش کرده‌ایم و سلب آن از هوادارانی که بسیاری از آنها کاری با سیاست ندارند قطعاً باعث ایجاد شکاف‌های تازه در بدنه اجتماعی می‌شود.

در چنین فضایی گرچه «غلط می‌کنند» و «اصلاً اینا کی هستن که برای ما با تمدن ۲۵۰۰ ساله خط و نشون بکشن» و ... لایک دارد اما مذاکره و دیپلماسی را برای این دقایق گذاشته‌اند. کار آنها که کت و شلوار می‌پوشند در همه دنیا همین است. درست وقتی سربازها به سوی هم شلیک می‌کنند، دیپلمات‌ها برای منافع کشورهای‌شان بدون گلوله با هم می‌جنگند و برخلاف جبهه جنگ که «یا مرگ یا پیروزی» شعار است، اینجا می‌شود گزینه‌های برد - برد را هم پیدا کرد.

خبر می‌رسد که توافق‌هایی برای خروج از بن‌بست پیدا شده است. اینکه دو دیدار پلی‌آف تیم‌های استقلال و شهر خودرو فعلاً تا آرام شدن آتش تند موافقان و مخالفان در یک زمین بی‌طرف برگزار شود و بعد که مراحل گروهی آغاز شد تصمیمات دیگری گرفته شود و حتی می‌شود مسابقات دور رفت را اول در زمین رقبا برگزار کرد و بعد دیدارهای برگشت را در ایران. اینطور هم گذر زمان از این غبارها کم می‌کند و هم می‌شود اعتماد بدبین‌ها را با خردمندی جلب کرد. از جمله اینکه در مسابقات لیگ هم زمینه حضور خانواده‌ها را فراهم آورد و با این شیوه خط بطلانی بر ناامن بودن استادیوم‌ها کشید و نشان داد جایی که بچه‌ها هم کنار مادرهای‌شان می‌توانند حضور داشته باشند، مرد گنده خارجی باید خجالت بکشد که بگوید می‌ترسم و نمی‌آیم بازی کنم یا سوت بزنم! امید که عقلانیت بر هیجان‌های زودگذر و هزینه‌زا غلبه کند. این کشور به اندازه کافی روزهای پرالتهاب داشته است.

۵ ۲  
آی اسپورت
2020-01-21 16:59:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۱۲
حرف حساب یعنی این نه این شعارهای صداوسیمائی که دوستان می‌دن
آرش
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۱:۰۳
ناداوری، ناحقی، تبانی، کلمات تکراری و سراسر دروغین تمام سالهای زندگی ماست. کسی بیکار ننشسته علیه ما به طور سیستماتیک تبانی کند، سالها گفته شد اعراب تبانی میکنند تا آنکه در بازی الهلال الریان ۲۰۱۷ اعراب شرافتشان را نشان دادند و گزارشگر هتاک ما حتی از پیشداوریش عذرخواهی نکرد، آن روز که شعور عمانیها را زیر سوال بردیم را فراموش نکنیم، تمام سالها اعراب را در فوتبال و روسها را در کشتی و ترکها را در وزنه برداری و ... متهم کردیم به دروغ تبانی خیانت و ... در عین حال دوپینگمان در وزنه را حاشا کردیم. تمام باید کرد این داستان غیرمنصفانه را.
کیمیا، فغانی ملایی فیروزجا و... دست رد به سینه رانت و امپراتوری دروغ و نفرت زدند و رفتند. دنیا دیگر عشوه های شتری‌مان را تحمل نمیکند. سالهاست عصر این مظلوم‌نمایی‌ها تمام شده اما ما ظاهرا قرار است در حال اتهام پراکنی از دنیا برویم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر