فهرست
تبعات برگزیت؛ دار و دسته «بیل» دیگر خریدار ندارند!
تبعات برگزیت؛ دار و دسته «بیل» دیگر خریدار ندارند!

تبعات برگزیت؛ دار و دسته «بیل» دیگر خریدار ندارند!

آی اسپورت - ظاهرا همه چیز سرجایش قرار دارد؛ لیگ برتر انگلیس با وجود اختلاف دورقمی بین صدرنشین و تیم دوم با هیجان و لذت دنبال می‌شود، هر 4 نماینده جزیره به مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا راه یافته‌اند و از طرفی با صعود ولوز، وضعیت در لیگ اروپا هم برای آنگلوساکسون‌ها آفتابی است اما ابرهای تیره از ساختمان شماره 10 داونینگ استریت به سمت فوتبال می‌بارد. دفتر نخست‌وزیری انگلیس تا چند روز دیگر شاهد تفویض رسمی اختیارات نخست‌وزیری از سوی ملکه به بوریس جانسون، نخست‌وزیر و نماینده حزب محافظه‌کار بریتانیاست؛ آنچه به معنای تایید برگزیت (جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا) آن هم 2سال و اندی پس از نتایج رفراندوم در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپاست. این اتفاق فوتبال انگلیس را به جهت دوری خود خواسته از اتحادیه اروپا دستخوش تغییراتی می‌کند که اولین نشانه‌هایش در نقل و انتقالات ژانویه بروز خواهد کرد.

تغییر ماجرا

با تصویب برگزیت، آن دسته از بازیکنان انگلیسی و ولزی و ایرلند شمالی که در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند از این پس سهمیه خارجی به‌حساب می‌آیند. بنابراین گرت بیل یا سانچو از فصل آینده آنها یکی از ۵ سهمیه بازیکنان غیراروپایی باشگاه‌هایشان خواهند بود. با این حساب اشتیاق باشگاه‌های اروپایی برای به‌خدمت‌گرفتن بازیکنان انگلیسی کم می‌شود. در سوی مقابل، بازیکنان عضو کشورهای اتحادیه اروپا که در لیگ برتر حضور دارند هم با همین وضعیت روبه‌رو خواهند شد. آنها باید برای پرکردن سهمیه بازیکنان خارجی تیم‌های لیگ با بازیکنان برزیلی و آرژانتینی و سایر قاره‌های جهان رقابت کنند. به‌طور مثال منچسترسیتی به‌جای خرید ایسکو  ترجیح می‌دهد بازیکنی از آمریکای جنوبی یا آفریقا را خریداری کند. باشگاه‌های اروپایی برای آکادمی خود حق ندارند با بازیکن زیر 18سال قرارداد ببندند. باشگاه‌های چلسی و بارسلونا و رئال و اتلتیکو سر همین موضوع با محرومیت‌هایی از نقل‌وانتقالات روبه‌رو شده‌اند. با اجرایی شدن برکزیت باشگاه‌های انگلیسی برای آکادمی‌های خود نمی‌توانند مثلا روی استعدادهای آلمانی یا فرانسوی یا اسپانیایی سرمایه‌گذاری کنند.

ماجرای خارجی‌ها

در انگلیس قوانین سختگیرانه‌تری برای بازیکنان خارجی تعیین شده است. بازیکنان غیراتحادیه اروپا برای دریافت مجوز کار در لیگ‌ انگلیس باید در درصد مشخصی از بازی‌های تیم ملی کشور خود در 2 سال گذشته حضور داشته باشند. اگر کشورشان جزو 10 تیم اول رنکینگ فیفا باشد، حضور بازیکنان داوطلب حضور در لیگ برتر در 30 درصد بازی‌های ملی کشورشان در 2 سال گذشته الزامی است. این امتیاز پیش‌نیاز برای تیم‌های ملی رتبه یازدهم تا بیستم، 45 درصد، برای رتبه‌های بیست‌ویکم تا سی‌ام 60 درصد و برای سی‌ویکم تا پنجاهم 75 درصد است. به طور مثال بازیکنی در حد و اندازه لاکازت که عضو تیم ملی فرانسه نیست اگر بخواهد برای نخستین‌بار در یک تیم لیگ برتری عضو شود، این امتیازات را ندارد و آرسنال شانس آورده پیش از برگزیت از حضور چنین بازیکنی بهره‌مند شده است.

توفیق اجباری

طبق قانون اتحادیه فوتبال انگلیس هر تیم می‌تواند در لیست 25 نفره خود از 17 بازیکن غیربریتانیایی استفاده کند. بازیکنان اهل کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا برای کار باید مجوز بگیرند. در لالیگا هر باشگاه می‌تواند از 5 بازیکن غیراتحادیه اروپا در لیست خود استفاده کند. بازیکنانی که با 5 سال اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه پاسپورت آن کشور را به‌دست می‌آورند از این قانون مستثنا هستند. هر تیم در ترکیب خود در یک مسابقه تنها می‌تواند از 3  بازیکن غیراتحادیه اروپا بهره ببرد. بازیکنان بریتانیایی هم از این پس مشمول چنین قاعده‌ای می‌شوند.

کاهش قدرت خرید

به یک دلیل خاص با اجرایی شدن برگزیت بیشتر ستاره‌ها به باشگاه‌های اسپانیایی خواهند رفت؛ نه فقط به خاطر مالیات پایین‌تر بلکه به خاطر کاهش ارزش پوند مقابل یورو! در این شرایط  قدرت خرید باشگاه‌های انگلیسی کاهش می‌یابد.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-12-15 18:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر