فهرست
چمنی که مصنوعی شد، تیمی که سرگردان!
چمنی که مصنوعی شد، تیمی که سرگردان!

چمنی که مصنوعی شد، تیمی که سرگردان!

آی اسپورت - اگهی مزایده چمن مصنوعی ورزشگاه درفشی‌فر برای سومین بار منتشر شد. وقتی این آگهی را در روزنامه همشهری دیدیم مصمم شدیم ناگفته‌هایی که ماه‌هاست روی دل‌مان تلنبار شده را بنویسیم ولو آنکه از جهات بسیار ضررمان باشد و خیلی‌ها را از ما دلخور و شاکی کند.

باشگاه پرسپولیس در دو سال گذشته و در اقدامی عجیب زمین چمن طبیعی این ورزشگاه مدرن که در منطقه خوبی از شهر تهران واقع شده و دسترسی آن برای بازیکنان راحت بود را طی عقد قراردادی با پیمانکار و هزینه‌های سنگین میلیاردی به چمن مصنوعی تبدیل کرد .متاسفانه رسانه‌ها به این قبیل موارد اهمیتی نمی‌دهند اما سوال این است:

چرا در حالی که همواره حتی تیم‌های ملی و باشگاه‌های تهرانی و حتی سرخابی‌ها در تهران با مشکل زمین تمرین مجهز برخوردار از امکانات و چمن طبیعی مواجه هستند باید زمین چمن یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی تهران که ورزشگاه اختصاصی پرسپولیس محسوب می‌شود به چمن مصنوعی تبدیل شود؟

این ورزشگاه طی سالیان گذشته با پیگیری‌های مدیرانی چون کاشانی، برادران انصاری‌فرد و به ویژه رویانیان  تجهیز و به مجموعه‌ای مدرن و نوسازی شده و مجهز تبدیل شده که برخوردار از زمین چمن طبیعی بزرگ و  مصنوعی کوچک، استخر و سونای مدرن، سالن بدنسازی، کلینیک و فیزیوتراپی بوده و به سکوها، اتاق مربیان، رختکن‌های شیک و بزرگ برای دو تیم میزبان و میهمان، اتاق آنالیز و جلسات، اتاق ماساژ و فیزیوتراپی تیم، اتاق داوران و دیگر امکانات تجهیز شده و نمونه آن را کمتر سراغ داریم.

مجموعه درفشی‌فر اواخر دوران مدیریتی زنده‌یاد خطیب که همزمان مدیر کل تربیت بدنی استان تهران و مدیر عامل پرسپولیس بود از سوی سازمان تربیت بدنی به باشگاه پرسپولیس داده شد و مرغوبکار هم که سال‌ها  تحت اجاره آبی‌ها بود به استقلال واگذار شد.

دو سه ماه بعد وقتی محمدحسن انصاری‌فرد مدیرعامل باشگاه شد با هزینه شهرداری و رایگان زمین چمنی که غیر قابل استفاده بود را چمن مصنوعی کرد و وقتی کاشانی مدیرعامل شد به درخواست دایی اقدام به کاشت چمن طبیعی کرد و تمرینات سرخ‌ها به این مجموعه انتقال یافت و در زمان مدیریت رویانیان با اقدامات گسترده همه بخش‌ها تجهیز و نوسازی شد و بخش‌های تازه‌ای از جمله سالن بدنسازی، سکو، اتاق‌های مختلف و رختکن‌های مجهز و.... ایجاد شد و در زمان مدیریت عباس انصاری‌فر هم کلینیکی مجهز دایر شد که به تیم و پیشکسوتان سرویس می‌داد اما در زمان مدیریت طاهری پلمپ شد. به راستی در باشگاه پرسپولیس و در پس پرده چه می‌گذرد که چند باری زمین چمن درفشی‌فر آن در حال تبدیل شدن از چمن مصنوعی به طبیعی است یا بالعکس.

چرا زمین چمن طبیعی  یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی مدرن ایران که از معدود دارایی‌ها و سرمایه‌های باشگاه پرسپولیس محسوب می‌شود باید از سال گذشته طی قراردادی تبدیل به زمین چمن مصنوعی شود و بازیکنان پرسپولیس که راحت برای تمرین به درفشی‌فر در غرب تهران و مسیری منتهی به آتوبان همت می‌رفتند هر روز رنج سفر حداقل دوساعته از شمال و غرب تهران به جنوب غربی‌ترین نقطه غربی تهران و بالعکس را به جان خریده و در چمن نامرغوب ورزشگاه شهید کاظمی تمرین کنند در حالی که امکانات و  کیفیت چمن آن با چمن طبیعی سابق درفشی‌فر قابل قیاس نیست و چمن طبیعی‌اش پستی و بلندی دارد و با بارشی دچار مشکل شده و سرخ‌ها را روانه این زمین و آن زمین استیجاری می‌کند.

بله، برای اینکه نگویند پرسپولیس از امکانات درفشی‌فر محروم شده مربی تیم را قبل از افتتاحیه چمن مصنوعی به درفشی‌فر برده و به نقل از او اعلام می‌شود که برخی از تمرینات ریکاوری و زمانی که با سپیدرود و نساجی بازی داریم در درفشی‌فر تمرین می‌کنیم!

فوتبالی جماعت خوب می‌داند برای یک مربی کمپ تمرینی و چمن طبیعی خوب و امکانات مختلف حکم نان واجب‌‎تر از شب را دارد و برانکو که می‌داند تمرین در چمن مصنوعی چه مضراتی دارد هرگز تیمش را برای ریکاوری به درفشی‌فر نبرده و حالا هم که سپیدرود سقوط کرده او  فصل بعد نهایتا 2 جلسه قبل از بازی در وطنی قائمشهر تیم را به درفشی‌فر می‌برد و نه بیشتر مگر اینکه نقدها مبنی بر محروم شدن سرخ‌ها از درفشی‌فر و تبدیل شدن ورزشگاهی مدرن به مدرسه فوتبال پول‌ساز و نان‌آور برای پیمانکاران و مقداری هم برای باشگاه  منجر به آن شود که از سرمربی بخواهند چند جلسه‌ای بیشتر تیم را به درفشی‌فر ببرد و ریکاوری‌ها را حتما آنجا برگزار کند.

عجیب‌تر اینکه باشگاه حاضر است سالی چند صدمیلیون هزینه کند تا پایه‌ها در چمن مصنوعی نامرغوب و فرسوده ورزشگاه اسماعیلی تمرین کنند اما در درفشی‌فر نباشند. بیشتر خواهیم نوشت!

۹    
آی اسپورت
2019-05-19 15:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر