فهرست
قهرمانی کاشیما، تایید برتری شرق
قهرمانی کاشیما، تایید برتری شرق

قهرمانی کاشیما، تایید برتری شرق

آی اسپورت - موفقیت کاشیما در فینال لیگ قهرمانان آسیا هفتمین قهرمانی متوالی نمایندگان شرق در این مسابقات بود. السد قطر تنها تیم غربی است که در سیزده سال گذشته توانسته قهرمان قاره شود و دوازده قهرمانی شرقی‌ها در این مدت حکایت از برتری مطلق تیم‌های خاور دور نسبت به نمایندگان خاورمیانه دارد.

اگر کاربران ایرانی در شبکه‌‌های اجتماعی هنوز بر سر دلایل شکست پرسپولیس بحث می‌کنند، یک حساب توییتر که مربوط به اخبار فوتبال کره است، بحث تغییر جدول لیگ قهرمانان آسیا را مطرح کرده، چرا که عقیده دارد حضور قطعی یک تیم غربی در فینال اجحاف به تیم‌های آماده‌تر شرقی است.

این روشی است که پیش از این هم وجود داشته، مثلا در سال ۲۰۱۳که استقلال به نیمه‌نهایی رسید، تیم‌های شرق و غرب در این مرحله با هم روبه‌رو می‌شدند و در نهایت آن سال دو تیم شرقی اف. سی. سئول و گوانژو اورگرانده به فینال رسیدند. ممکن است کنفدراسیون فوتبال آسیا یک بار دیگر سراغ این روش برود، ولی مهم‌تر از آن فعلا بررسی دلایل فاصله‌ای است که بین تیم‌های این دو منطقه به‌وجود آمده. تقویم این مسابقات هرچند به نفع تیم‌های شرقی است، ولی تنها دلیل این برتری نیست و نمی‌توان از پتانسیل فنی و سازماندهی بهتر آنها گذشت.

باشگاه‌های قطری و اماراتی با وجود سرمایه‌گذاری فوق‌العاده و جذب ستارگانی مثل ژاوی کمبود نیروی انسانی دارند و تنها با تکیه بر توانایی خارجی‌ها نمی‌توانند حریف تیم‌های شرقی شوند و به قله برسند. قطری‌ها پس از قهرمانی سال ۲۰۱۱ السد تیمی در فینال نداشتند و العین، آخرین نماینده امارات در فینال هم در سال ۲۰۱۶مغلوب جونبوک شد.

فوتبال عربستان هم در سال‌های اخیر افت کرده و از طرف دیگر فدراسیون فوتبال این کشور به دلیل مشکلات مدیریتی مجوز برخی از باشگاه‌ها را صادر نکرده تا تنها با نیمی از سهمیه‌اش در لیگ قهرمانان حاضر شود. الهلال، مطرح‌ترین تیم عربستان در فینال سال گذشته نبرد پایاپایی با اوراوارد داشت، ولی امسال پس از مصدومیت چند بازیکن کلیدی حتی نتوانست از گروهش صعود کند.

فوتبال ایران هرچند از نظر تولید بازیکن وضعیت بهتری از همسایه‌هایش دارد، ولی به دلیل مشکلات مالی و مدیریتی باشگاه‌ها، سال‌هاست نتوانسته به قهرمانی برسد و پرسپولیس نخستین فینالیست ایرانی مسابقات در ۸سال گذشته بود.

در شرق آسیا چین تلاش کرده با هزینه‌های فراوان فاصله نسبتا زیاد فوتبالش با دیگران را جبران کند، ولی همچنان نمایندگان ژاپن و کره‌جنوبی پیشقراول فوتبال شرق هستند. موفقیت این دو کشور در پرورش بازیکن را با نتایج خوب تیم‌های پایه و لژیونرهای پرشمارشان می‌توان تایید کرد. از طرف دیگر باشگاه‌های جی‌لیگ و کی‌لیگ موقعیت باثبات اقتصادی و سازماندهی فوق‌العاده‌ای دارند که اجازه می‌دهد توسعه پایداری داشته باشند.

فوتبال ایران از نظر پتانسیل بازیکن توان برابری با فوتبال کره و ژاپن دارد و نتایج سال‌های اخیر تیم ملی هم نشانه این توانایی است، ولی نمایندگان لیگ برتر نمی‌توانند از این توان استفاده کنند. باشگاه‌ها به دلیل بی‌ثباتی مدیریتی و مشکلات مالی، توان حفظ ستاره‌های‌شان را ندارند و برای تقویت تیم هم مجبورند سراغ بازیکنان گمنام و متوسط خارجی بروند. این را با دو بازیکن برزیلی کاشیما مقایسه کنید که توانستند سرنوشت فینال ۲۰۱۸را رقم بزنند.

جبران فاصله با نمایندگان شرق آسیا در این شرایط چندان محتمل نیست و برای تکرار موفقیت سال ۹۲ پاس، آخرین قهرمانی یک تیم ایرانی، باید بیش از این منتظر بمانیم و اگر کنفدراسیون تصمیم به تغییر فرمول مسابقات بگیرد، رسیدن به فینال هم سخت‌تر از این خواهد شد.

۷ ۱۱  
آی اسپورت
2018-11-14 17:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
only cupa amjediyeh
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۲۶
مهم کوپا امجدیه است با یک بازی فینالیست بشی و با دو بازی قهرمان
واسه همینه که ای اف سی فینالها وقهرمانی های کوپا امجدیه وکوپا چهارجانبه را جزیی از افتخارات لیگ قهرمانان اسیا حساب نمیکند
کیان دارد دو روز متال میزنند که چرا قهرمانی ها وافتخارات اروپایی ریال مدرید را حساب میکنند کیان جان در اروپا در دهه هغتاد وشصت فوتبال حرفه ای بوده و هیچ تیمی با یک بازی فینالبست نشده یا ریال مدرید با دو بازی قهرمان نشده باسگهای اروپا در همان شروع با تیمای زیادی برگزار میشد و بیشتر تیمای خوب اروپایی در همان اوایل در این مسابقات شرکت میکردند و فوتبالش مانند اسیا اماتور نبوده اولین قهرمانی استقلال در زمانی رخ داد که شرق اصلا نماینده ای نداشت و در غرب هم هیچ تیمی از کشورهای عربی نبودند و خیلی از کشورها اصلا شرکت نکردند و خیلی از کشورها اصلا پرواز هوایی نداشتند که به مسابفات بیایند بخاطر همین است ای اف سی اون فینالها وقهرمانی ها را جز افتخارات لیگ قهرمانان اسیا حساب نمیکند اروپا یا جام جهانییا لبگ انگلستان هیچ وقت سه جانبه نبوده وهیچ تیمی با یکبازی فینالیست نشده وبا دو بازی قهرمان نشده
زمان کوپا امجدیه سالها تموم شده اگر مرد هستی الان بیایید فینال،الان قهرمان بشید
کیان جواب لطفا البته با احترام
....
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۴۵
پس از نظر شما مثلا اروگوئه که پنجاه سال پیش قهرمان جهان شده هم قهرمانیش بی ارزشه.البته جهت یاداوری به شما که البته من استقلالی هم نیستم ولی دوبار دیگه تو همین چند سال گذشته استقلال فینالیست شده.جایی که شما بعد از کل عمر باشگاه پرسپولیس تازه بهش رسیدین
only cupa amjediyeh
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۳۰
برادر من اولین دوره جام جهانی در کشور اروگویه با سیزده تا تیم برگزار شد نه مانند کوپا امجدیه با سه تیم
اگر امروز مردم اروگویه افتخار میکنند حق دارند چونکه با شرکت سبزده قدرت جهان قهرمان شدند به یک بازی فینالیست نشدند وبا دوبازی قهرمان اولین جام جهانی نشدند
بخاطر همین سه جانبه است که ای اف سی جز افتخهرات لیگ قهرمانان اسیا حسابش نمیکند
ریال مدرید با دو بازی هیچوقت قهرمان نشده یا لیورپول با دو بازی هیچوقت قهرمان جزیره نشده افتخارات انها همین الان هم حساب میشند و جام باشگهای سابق اماتور بوده خیلی از کشورها اصلا شرکت نمیکردند بعصی از کشورهای اسیایی اون زمان پرواز هوایی هم نداشتند تا در مسابقات بیایند اون قهرمانی ها متخصص امجدیه است که اینروزا در فصای مجازی بهش کوپا امجدیه معروف شده
برو به تاریخچه اولین جام جهانی ببین با سه تیم شروع شده یا با سیزده تیم قدرتمند وصاحب فوتبال جهان
۷
امید از تفت
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۳۲
بخدا بازیکن تعویضی خوب داشتیم کاشیما را می بردیم. مربی کاشیما می گفت خیلی ترسیده بودیم چون هر لحظه امکان داشت ببازیم. به برد خیلی نزدیک بودیم ولی شانس هم با ما یار نبود. این چه مصدومیتی بود گریبانگیر محمد انصاری شد!!؟ شانس هم با ما نبود. نه در بازی رفت نه برگشت.
۷ ۲
....
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۴۸
انصاری که بیشتر از نصف بازی تو زمین بود خوب حداقل یه گل میزدید.قبول کن که تیم کاشیما بیست ساله که با برنامه داره بازی میکنه.اونها زیکو داشتن و شما برادر اقای برانکو.تفاوتها زیاد بود.کاشیما تیم مقتدر کره ای را گلباران کرده بود.
۵
امید از تفت
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۰۱
کسی نگفت انصاری مصدوم نمیشد بازی را می بردیم. گفتم اکه تعویضی خوب داشتیم. منتها نه تنها تعویضی خوب نداشتیم بلکه انصاری را هم از دست دادیم. اگه اونها تیم مقتدر کره ای را گلباران کرده بودند چرا نتونستند تیم نصفه و نیمه و ناقص ما را گلباران کنند!!؟ پس خودت هم به قدرت پرسپولیس داری اعتراف میکنی
۷
....
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۴۲
الانه که سیل توهین های لنگیها‌به نویسنده سرازیر بشه.متاسفانه این لنگیها ظرفیت قبول ضعف و شکست رو ندارن.
...
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۴۵
بقیه رو مثل کیسه کشا ندون که از فرط بی ظرفیتی میزنن ادم میکشن
۴
2
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۱۵
بی ظرفیت هوادارای حقیر تیمی هستن که از خود بیخود میشن و ادم میکشن
۴
.
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۴۵
.
سقف آرزو های شما کف خاطرات ماست
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۱۸
وقتی میگیم سقف آرزو های شما کف خاطرات ماست دقیقا این مورد نیست، اوج افتخار لنگ حکومتی از کف خاطرات تلخ ما هم کمتره، اگه مدل شرق غربی نبود عمرا سلطانیو دار و دسته رنگ نیمه نهایی اسیا میدیدن. در نتیجه سقف افتخارات لنگ حکومتی هنوز به کف خاطرات تلخ تاج کبیر هم نمیرسه
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر