فهرست
گل به خودی کی‌روش و دوستان
گل به خودی کی‌روش و دوستان

گل به خودی کی‌روش و دوستان

آی اسپورت - تیم ملی، تیم ملی، تیم ملی. همه با این عبارت مقدس و دوست داشتنی عشق می‌کنیم و از دوران کودکی، حتی قبل از اینکه به تیم باشگاهی مورد علاقه‌مان عشق بورزیم هیچ وقت نشده تیم ملی را ذره‌ای دوست نداشته باشیم. از آخرین تورنمنت همه خاطراتی فوق‌العاده داریم. هیجان مسابقات بزرگ مقابل اسپانیا و پرتغال را فراموش نکرده‌ایم. مزه شیرین برد خدادادی مقابل مراکش زیر زبان‌مان مانده و حتی اگر منش کی‌روش و روش بازی تیم ملی را دوست نداشتیم سختکوشی بازیکنان در آن تورنمنت الگویی شد برای زندگی. واقعیتش اینکه نتایج تیم ملی هم در جام جهانی فوق‌العاده بود اما نمی‌دانیم همین تیم ملی چطور در فاصله یک تورنمنت تا تورنمنت بعدی چقدر از مردمش و جامعه فوتبال فاصله می‌گیرد و چطور این قدر تنها می‌شود.

فقط ۵۲ روز به اولین بازی تیم ملی در جام ملت‌ها فاصله داریم اما هر چقدر به این تورنمنت بزرگ و مهم برای فوتبال ملی نزدیک می‌شویم تیم ملی‌مان تنها و تنهاتر می‌شود. شاید کسی نمی‌دانست اما بازی با ترینیداد و توباگو آخرین بازی تدارکاتی خانگی قبل از رفتن به جام ملت‌ها بود. در واقع این آخرین باری بود که مردم می‌توانستند تیم ملی‌شان را از نزدیک ببینند اما جنگ سردی که از مدت‌ها قبل شروع شده لطماتش را به این تیم زد. جنگی که از خود تیم ملی شروع شد و هر روز ابعاد تازه‌ای از آن باز می‌شود.

هوای پایتخت سرد کرده و نزدیک به یک هفته بارانی بود اما با وجود این شرایط جوی چه کسی می‌توانست باور کند قبل از سوت شروع بازی تیم ملی کمتر از هزار نفر در ورزشگاه باشند. نگوئید که قبل از بازی در نقشه دنبال دنبال ترینیداد و توباگو می‌گشتید که باور نمی‌کنیم حتی اگر تیم بزرگتری به تهران می‌آمد قید تبعات این جنگ سرد و کشدار را می‌زدید و آوازه حریف به سوی ورزشگاه و حمایت از تیم ملی هل‌تان می‌داد.

جنگ سرد مدت‌هاست آغاز شده و هر بار که اردوی تیم ملی شروع می‌شود و مسابقه‌ای در جریان است آثار این کشمکش را می‌توانید در فضای ورزشگاه و تمرین و اردو پیدا کنید. فدراسیون فوتبال برای مربیان و مدیران لیگ برتری دعوتنامه می‌دهد به نوعی می‌خواهد فاصله ایجاد شده بین کی‌روش با مربیان ایرانی را قبل از جام ملت‌ها کم کند اما شدت اختلاف آنقدر زیاد است که 15 مربی لیگ و 16 مدیر باشگاه قید تماشای تیم ملی را می‌زنند و فقط یکی به ورزشگاه می‌رود تا تصاویر وی‌آی‌پی خالی بیشتر از همیشه توی ذوق بزند.

با نیشخندی تلخ مستتر در اخبار مکتوب همان ابتدای بازی می‌شنویم تعداد عکاسان و خبرنگاران حاضر در ورزشگاه از تعداد تماشاگران بیشتر است. ساعتی بعد رسانه‌ها با خوشحالی در شروع نیمه دوم اعلام می‌کنند نسبت به دقایق ابتدایی بازی تعداد بیشتری از تماگران در ورزشگاه حضور دارند. برخی به عدد 5 هزار نفر هم اشاره کرده‌اند اما گروهی دیگر می‌گویند فقط حدود دو هزار نفر در ورزشگاه حضور دارند. 2 هزار از هشتاد هزار صندلی. باور کنید اگر تیم امید هم زیرمجموعه فدراسیون فوتبال نبود به ورزشگاه نمی‌رفت کما اینکه مربیان همین تیم از ترس سرماخوردگی بازیکنان جوان‌شان که لباس‌های گرم جالبی ندارند در پایان نیمه اول دستور به ترک ورزشگاه می‌دهند.

در ورزشگاه همه چیز و همه کس تشویق می‌شود الا تیم ملی. رنگ ووزلاهای کرکننده و گوشخراش یا آبی است یا قرمز، انگار هنوز شیپوری به رنگ پرچم‌مان تولید نشده یا حداقل اینکه در دسترس نیست. جدا از اینکه بدنه پوست پوست شده سازه ورزشگاه دوباره زشتی‌اش را عیان کرده سکوهای خالی، چمن ناهموار و بهم ریخته و البته جو مسابقه همه چیزهایی است که ذهن را چالش می‌کشد و آخر این چالش چیزی جزعذاب و افسوس نیست.

متاسفیم که بگوئیم تیم ملی هوادارانش را از خود رانده تا جایی که جو آخرین مسابقه خانگی علیه تیم ملی و کادر فنی تیمی است که قرار است بعد از چهار دهه خوشبختی را برای فوتبال ملی به ارمغان بیاورد. شاید باور نکنید اما ماه قبل که با بولیوی بازی کردیم، گل که خوردیم سیدجلال حسینی تشویق شد و حالا وقتی که گل زده و جلو افتاده بودیم درست از پشت سر کی‌روش صدای تشویق برانکو به گوش می‌رسید. البته که نمی‌شد نتایج و روند بازی را چندان به این تشویق‌های اعتراضی ارتباط داد اما آنچه نگران کننده و دردناک به نظر می‌رسید فاصله‌ای بود که میان هوادار جماعت و تیم ملی کشورش افتاده بود. در همین ارتباط سکانس تلخ دیگری درست بعد از پایان نیمه نخست رقم خورد. درست وقتی که کی‌روش به سمت رختکن می‌رفت و هودار پرسپولیسی پرجم تیم محبوبش را جلوی چشم او آورد تا نمای دیگری از جنگ سرد در ورزشگاه بارانی و پیر تهران جلوی چشم رسانه‌ها نقش ببندد.

گفتیم رسانه‌ها و یادمان آمد در این جنگ سرد چه اتفاقی برای رسانه‌ها افتاده است. شاید باورتان نشود اما حتی اگر رسانه‌ها هم بخواهند مسوولان، تیم ملی کشورشان را جدی نمی‌گیرند. شاید این روایتی تلخ است که لابه‌لای حواشی مسابقه عصر پنج‌شنبه گم شده باشد اما دوستان می‌گویند فقط یک کپی از فهرست بازیکنان دو تیم حاضر در میدان وجود داشته و در جایگاه خبرنگاران می‌گفتند هر کس لیست را می‌خواهد باید از آن عکس بگیرد!

این کوتاهی در حق رسانه، آخر بازی به شکل زشت‌تر و قبیح تری اتفاق می‌افتد و بدتر اینکه عامل اتفاق نزدیک‌ترین فرد به کی‌روش و از بدنه تیم ملی است. درست بعد از سرشاخ شدن دیگر عضو کادر فنی تیم میل با حمید استیلی به عنوان بخشی از جامعه فوتبال، در رزوهایی که بسیاری از رسانه‌ها سعی در نزدیک کردن تیم ملی به هواداران و جامعه فوتبال دارند کادر فنی تیم ملی مدام گل به خودی می‌زند و آتش به هیزم این جنگ سرد می‌ریزد. رسانه‌ها می‌خواهند ماجرای مشت‌های گره کرده لوپز را باز کنند و تکذیبیه‌ای صریح از سمت او می‌تواند به تلطیف جو موجود کمک کند اما وااسفا که همکار شناخته‌تر و مهمتر لوپز به خبرنگاری حمله می‌کند و اتفاقاتی می‌افتد که دون شان تیم ملی است.

کنار اینها ماجرای مصاحبه نکردن‌های هماهنگ اعضای تیم ملی و بی‌احترامی دامنه‌دار آنها به رسانه‌ها را می‌گذاریم و محکم‌تر از سطور ابتدایی این مطلب، به این نتیجه می‌رسیم که آنچه امروز باعث شده تا در فاصله کوتاه ۴ ماهه از خاطرات شیرین جام جهانی، این همه فاصله بین تیم ملی و مردم بیافتد، از خود تیم ملی و فدراسیون فوتبال سرچشمه می‌گیرد و فقط باید امیدوار باشیم تا شروع جام ملت‌ها این حجم از حاشیه‌سازی و حاشیه پروری، رویاهایمان را بر باد ندهد.

۷۶۷ ۸  
آی اسپورت
2018-11-17 02:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۸ نظر
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۵:۴۸
بخدا خوتون هم می دونید که این حرفها درست نیست ،
اگه پرسپولیس هم بازی داشت یا استقلال ، بازهم تعداد تماشاچی همونقدر بود.
نکنه شما هم فقط مردم تهران را مردم حساب میکنی و بقیه ی کشور را کشک
۵
هومن
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۳۹
خطابم به نویسنده این سطور هست!!!برادر مدت هاست این فاصله بعید بین تیم ملی و هوادرها وجود دارد.شما تازه از خواب بیدار شدید!!در جام جهانی هم به همین شکل بود و اگه همون نظر سنجیده که مازیار ناظمی گذاشت رو انجام میدادند تقریبا همین نتیجه حاصل میشد منتها کسی جراتش رو نداشت و از طرف دیگه رفقای کی‌روش مثل عادل فردوسی پور سعی میکردند از بازی به شدت معمولی و اتوبوسی تیم حماسه درست کنند و نظرات خود رو به ملت حقنه کنند.وگرنه مدتهاست در روی این پاشنه میچرخد
....
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۳۷
احمق جان تو برنامه نود که گذاشتن و کیروش سربلند بود.خوابی اخوی
۱
علي
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۵۱
قلم به مزدهاي قرمز افتادن به جون تيم ملي، جهان سوم همينجاست كه مصالح ملي فداي يك سري خاص با هدفي سوداگرانه مي سه... فقط ميشه تاسف خورد به حال اين جامعه.
۶ ۱
00
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۴۰
این دکلی که ازش بالا رفتین و تیم ملی تیم ملی میکنید بالاخره رو سرتون اوار میشه وگرنه همه میدونن شماها دردتون تیم ملی نیست چون شماها یه زمانی تیم ملی بی سید رو نمیخواستین. حالا همه بد فقط تو خوبی و بقیه ادم زرنگای اطرافت به جای اینکه لب و دهن باشی میرفتی استادیوم تشویق تیم ملی
110
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۲۵
کیروش تا وقتی یاد نگیره احترام بذاره احترام هم نمیبینه
....
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۳۶
احترام یعنی بزاره یکی مثل کروات دوزاری براش تو انجام کار تیم ملی تعیین تکلیف کنه؟!!برو بابا بزار باد بیاد
۲
110
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۲۵
کیروش تا وقتی یاد نگیره احترام بذاره احترام هم نمیبینه
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر