فهرست
نقص فنی یا خطای انسانی؟
نقص فنی یا خطای انسانی؟

نقص فنی یا خطای انسانی؟

آی اسپورت - نمایش شاگردان امیر قلعه‌نویی در دیدار مقابل استقلال، مصداق بارز واژه «فاجعه» بود. طلایی‌های دیار نصف‌جهان که اتفاقاً از ستاره‌های کمی هم برخوردار نیستند، دیدار حیثیتی مقابل تیم سابق سرمربی‌شان را واگذار کردند تا دیگر کورسوی امید ایستادن بر سکوی دوم لیگ نوزدهم به ناامیدی تبدیل شود. سپاهان که فصل جاری را تنها با هدف شکست رکوردهای قهرمانی پیاپی پرسپولیس و رسیدن به کاپ لیگ برتر پس از ۴ سال آغاز کرده بود، در میانه‌های فصل از رقابت با قرمزها دست کشید و مانند ماشینی که ترمز بریده باشد، مدارج نزول و سقوط را به سرعت عجیبی طی کرد و همه چیز را از دست داد.

شکست مفتضحانه تیم ژنرال در استادیوم آزادی اما تنها تابعی از اتخاذ سیستم اشتباه و عدم حضور قلعه‌نویی روی نیمکت تیم اصفهانی نبود؛ سپاهان دیدار شنبه‌شب را به خودش و اشتباهات بازیکن جوانش واگذار کرد. امیرخان برای دیدار حساس و تعیین‌کننده هفته ۲۷ام لیگ برتر نتوانست فشارهای کشنده و نابودگر روی مدافع جوانش را از بین ببرد و با بازی دادن به شایان مصلح در یک پست غیرتخصصی، هم درصد خطای او را تشدید کرد و هم شدت فشار روی بازیکنش را افزایش داد. حاشیه‌های شایان 72 ساعت پیش از دیدار حساس سپاهان آغاز شد و شبِ بازی به‌یکباره حکم محرومیتش وتو شد تا تصمیم تأثیرگذار کمیته اخلاق فدراسیون، بیشتر به ضرر سپاهان باشد تا به نفع آن. مصلح که در پرسپولیس و سپیدرود در بهترین حالت نقش یک دفاع چپ رونده را بازی می‌کرد و هرگز از کیفیت لازم برای دوئل‌های حساس و تعیین‌کنندگی در بازی‌های مهم برخوردار نبود، توسط ژنرال به قلب خط دفاعی سپاهان منتقل شد تا دیاباته و دانشگر از نقص فنی خط دفاعی طلایی‌ها بیشترین بهره را برده و دو گل را از یک ناحیه مشترک به ثمر برسانند. شایان مصلح حتی زمان حضورش در پرسپولیس نشان داد دغدغه اصلی‌اش لزوماً فوتبال نیست و به تحلیل مسائل شخصی گرایش بیشتری دارد تا بهبود دادن کیفیت بازی‌اش. فوتبالیست رودباری سپاهان اصولاً فعالیت‌ در فضاهایی مانند توئیتر، تلگرام و اینستاگرام را بیشتر از سانتر کردن از جناح چپ دوست دارد و این مورد را با انتشار ویدئوهایی از شعرخوانی‌ها و پست کردن اشعارش به‌ خوبی نشان داده است. در فوتبالی که تعداد کثیری از ستاره‌هایش غرق در تجملات دنیوی و فسادهای زودگذر می‌شوند و فوتبال حرفه‌ای خود را فدای خوشگذرانی‌های ناسالم می‌کنند، شایان از آن‌طرف بام به زمین گرم سقوط کرده و خودش نیز از این ماجرا بی‌خبر است.

یک فوتبالیست هرچقدر هم که اعتقادات ارزنده‌ای داشته باشد و هرچقدر هم که برای خودش زندگی کند، نباید حاشیه‌های افکار شخصی‌اش را به متن زندگی حرفه‌ای‌اش تعمیم دهد و تیمی را با اشتباهات عجیب خودش به قهقرا بکشاند. شایان اما سیبل تمام انتقادات نیست و ژنرال فوتبال ایران نیز باید مورد سؤال قرار بگیرد. قلعه‌نویی که از فشارهای شدید روی مصلح و عدم تمرکز او برای بازی حساس تیمش مقابل استقلال باخبر بود، باید با تغییر سیستم بازی و استفاده از بازیکنان دیگر و حتی جوان‌تر از شکست در بازی ۶ امتیازی می‌گریخت. امیرخان ناکام بزرگ دور برگشت لیگ مقابل تهرانی‌ها لقب می‌گیرد و مسئولیت موفق نشدن سپاهان در درجه اول خودش است و بعد بازیکنانی که تعهد به زندگی حرفه‌ای‌شان ندارند.

۶    
آی اسپورت
2020-08-05 22:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر