فهرست
سیتی به گرد پای لیورپول هم نمی‌رسد!
سیتی به گرد پای لیورپول هم نمی‌رسد!

سیتی به گرد پای لیورپول هم نمی‌رسد!

آی اسپورت - شاید از دید برخی اظهار نظر در خصوص سرنوشت قهرمان لیگ برتر انگلیس زود به نظر برسد و شاید حق با آنها باشد اما باور کنید که فوتبالی‌ها یک حس عجیب درون خود نهفته دارند؛ چیزی شبیه به یک حس ششم، حسی که به آنها می‌گوید امسال سالِ لیورپول است و طلسم ناکامی‌ها به آتش کشیده خواهد شد. در همین آغاز ماه اکتبر، سرخ‌پوشان مرسی‌ساید توانسته‌اند 8 امتیاز از منچسترسیتی در صدر جدول لیگ برتر انگلیس فاصله بگیرد؛ آنهم در حالی که پس از گذشت ۸ هفته، مقابل تعداد باخت‌ها و تساوی‌هایشان عدد صفر خودنمایی می‌کند!

بله، منچسترسیتی در این فصل از مصدومیت‌ها بسیار رنج برده اما فراموش نکنید که آنها در خط دفاعی استحکام همیشگی را ندارند و این نقیصه را نمی‌توان فقط به مصدومیت‌ها مربوط دانست. یکشنبه شب سیتیزن‌ها دست به خلق یک شگفتی زدند و با ۲ گل مغلوب ولورهمپتون شدند! شگفتی از این نظر که حتی بدبین‌ترین هوادار آبی‌های شهر منچستر هم چنین کابوس را پیشبینی نمی‌کرد؛ کابوسی که در شکل‌گیری آن علاوه بر خط دفاعی، خط هافبک و خط حمله نیز نقش داشتند و از خلاقیت همیشگی و مورد انتظار بی‌بهره بودند.

سرخ‌های آنفیلد فصل گذشته تا آستانه طلسم‌شکنی در لیگ برتر پیش رفتند و جام قهرمانی را فقط با یک امتیاز کمتر از دست دادند. حالا در فصل جدید نیز به روند خیره‌کننده‌شان ادامه داده و در هر 8 دیدار خود به برتری رسیده‌اند. در واقع شاگردان «یورگن کلوپ» اجازه ندادند که بدشانسی فصل گذشته به آنها ضربه بزند و اکنون قصد دارند من‌سیتی را از تخت قهرمانی به زیر بکشید تا مدعی نخست قهرمانی در فصل جدید باشند.

البته کمی زود است که در خصوص عدم قهرمانی منچسترسیتی با قاطعیت سخت بگوییم اما اینکه شاگردان «پپ گواردیولا» در رسیدن به سرخ‌پوشان مرسی‌ساید کاری بسیار سخت پیش رو دارند، امری حتمی و قطعی است. شکست سیتیزن‌ها برابر ولورهمپتون یک اتفاق نبود و ربطی هم به بدشانسی نداشت؛ درست همانند شکست ماه گذشته برابر نورویچ! شاگردان پپ اشتباهات پرشمار و مرگباری را در جدال‌های این فصل‌شان مرتکب می‌شوند و هزینه آن را هم به سخت‌ترین شکل ممکن می‌پردازند.

در مصاف با ولورهمپتون، گرگ‌ها در همان نیمه نخست سه فرصت تک‌به‌تک را برابر دروازه «ادرسون» از دست دادند و اگر دقت بیشتری به خرج می‌دادند شاید شکستی سنگین را به مدافع عنوان قهرمانی تحمیل می‌کردند. درست در همان لحظات بود که هواداران سیتی به این باور رسیدند که تیم محبوب‌شان بدون «آیمریک لاپورته» در خط دفاع ضعف شدیدی دارد. نکته دیگر اینجاست که اکثر مواقع قدرت خط حمله سیتی اجازه نمی‌دهد که کار به محک خوردن خط دفاعی‌شان بکشد اما یکشنبه آنها هیچ برنامه‌ای برای حمله کردن نداشتند و یک آشفتگی تمام عیار را به تصویر کشیدند. البته این آشفتگی ریشه در برنامه‌ریزی دقیق حریف داشت؛ ولور در دفاع توانست با پوشش دادن فضاها حریف را در نتیجه‌گیری از طریق پاس‌های کوتاه و تک‌ضرب ناکام بگذارد و آنها را به ارسال از جناحین وادار کند، جایی که با کمک خط دفاع سه نفره و استحکامی مثال‌زدنی‌، سیتیزن‌ها را به زانو درآورد.

برخی معتقدند که غیبت «کوین دی‌بروین» یکی از دلایل اصلی نمایش ضعیف سیتی در مصاف با گرگ‌ها بود و در غیاب او سیتیزن‌ها نتوانستند راه نفوذ به خط دفاع ولور را پیدا کنند. اما آیا آبی‌های شهر منچستر تا این حد به یک بازیکن وابسته هستند یا مشکل اصلی در جای دیگری پنهان شده است؟ تیمی که به قول «ژوزه مورینیو» حتی نیمکتش نیز پتانسیل قهرمانی دارد، می‌تواند نبود یک و یا دو ستاره را به عنوان توجیهی منطقی برای شکست به هوادارانش عرضه کند؟

این پایان کار نبود و تیر دیگر زمانی بر پیکر منچسترسیتی شلیک شد که لیورپول در دیدار هفته هشتم خود برابر لسترسیتی به لطف گل دقیقه ۹۵ «جیمز میلنر» از روی نقطه پنالتی، ۳ امتیاز کامل مسابقه را دشت کرد و به رکورد ۱۷ پیروزی پیاپی در لیگ برتر انگلیس دست یافت. از دست دادن عنوان قهرمانی در فصل گذشته اتفاق تلخی بود که هنوز هم دردش در روح و روان هواداران لیورپول احساس می‌شود اما آنها یاد گرفته‌اند که «هرگز تنها قدم نزنند» و این قدم زدن‌های متوالی و طولانی در سال‌های گذشته باعث شده که اکنون فکرهای دیگری را در سر بپرورانند، فکرهایی از جنس فراموش کردن گذشته، اعتماد بیش‌ازپیش به سرمربی موفق آلمانی و امید به برپایی جشنی شکوهمند در آینده‌ای نزدیک، جشنی از جنس یک فستیوال سرخ که فصل گذشته پس از قهرمانی تیم محبوبشان در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در شهر به راه انداختند.

لیورپول از آغاز فصل گذشته لیگ برتر تاکنون تنها یک بار طعم شکست را چشیده و حتی در روزهای بدش هم راه رسیدن به پیروزی را پیدا می‌کند. آنها در همان نخستین هفته بازی‌ها، سنگربان مطمئن و نامدار خود «آلیسون بکر» را به علت مصدومیت از دست دادند اما این فقدان نیز باعث لیز خوردن‌شان نشد تا نشان دهند تیمی هستند که نبود یک یا چند ستاره باعث خارج شدن آنها از ریل موفقیت نمی‌شود.

ضمن اینکه تجربه فصل گذشته نیز به کمک‌شان آماده؛ همگان به یاد دارند که فصل پیش نیز شاگردان کلوپ در مقطعی ۷ امتیاز از سیتی پیش افتادند اما در نهایت در یکی از مهیج‌ترین فصول لیگ برتر، سرخ‌پوشان مرسی‌ساید که اکثر هفته‌ها در صدر جدول قرار داشتند در پایان فصل دست‌شان از لمس جام قهرمانی کوتاه ماند. همین تجربه تلخ باعث شد که اکنون جدی‌تر از فصل پیش پا به میدان بگذارند و اکنون برای اولین بار در تاریخ انقدر سریع چنین فاصله‌ای با تیم دوم ایجاد کنند.

آنفیلدی‌ها پس از پایان وفقه بازی‌های باشگاهی و برگزاری بازی‌های ملی، باید روز ۲۰ اکتبر در اولدترافورد مهمان منچستریونایتد باشند، آنهم در شرایطی که بر خلاف گذشته سرخ‌پوشان بندر لیورپول ترس چندانی از سفر به شهر منچستر ندارند و جالب اینکه دلیل این اتفاق شرایط بد منچستریونایتد نیست، بلکه آنها به توانایی‌های خود و انگیزه بالایشان برای تدوام رکورد کسب پیروزی‌های متوالی متکی هستند و معتقدند شیاطین‌سرخ نمی‌توانند مانعی بر سر راه‌شان باشند.

اینها گوشه‌ای از نکاتی‌ست که حس ششم فوتبالی‌ها را تحریک می‌کند و آنها را به این یقین می‌رساند که تیمی در این فصل توانایی رقابت با لیورپول را ندارد و سرخ‌پوشان چنان به سمت قهرمانی می‌تازند که هیچ تیمی یارای رسیدن به گرد پای‌شان را ندارد.

۸    
آی اسپورت
2019-10-10 20:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر