فهرست
آنالیز پرسپولیس در نیم‌فصل: اقتصاد مهندسی!
آنالیز پرسپولیس در نیم‌فصل: اقتصاد مهندسی!

آنالیز پرسپولیس در نیم‌فصل: اقتصاد مهندسی!

آی اسپورت- پرسپولیس این فصل از نظر آرایش بازیکنان، شبیه به سال قبل بود. همان چهار چهار دوی لوزی را در زمین تشکیل می‌دادند. با این تفاوت که محمدانصاری به دفاع وسط رفت و بیشتر فصل، حسین ماهینی دفاع راست بود. وحید امیری هم حضور در پست مهاجم را تجربه کرد.

به دلیل این که ربیع‌خواه و ماهینی در دو دفاع کنار نسبت به انصاری و رضاییان تبحر کمتری در حملات دارند، پرسپولیس این فصل کمتر موقعیت گل ایجاد کرد، از جذابیتش کم شد. ولی به خاطر بیرانوند و جلال حسینی، تیمش خیلی سخت‌تر گل می‌خورد و راحت‌تر نتیجه می‌گیرد.  

پرسپولیس چطور گل می‌زند؟

از 18 گل پرسپولیس، 13 گل با پاس‌های آخر از سمت راست، یک گل با تاثیرگذاری طارمی تقریبا از اواسط محوطه جریمه و فقط 4 گل، با پاس از سمت چپ بدست آمدند. از این 4 گل، دو گل به ارسال‌های امیری و یک گل به پاس مسلمان از روی ضربه شروع مجدد مربوط می‌شود و امید عالیشاه، فقط یک بار مقابل سپاهان توانسته برای پرسپولیس گل بسازد. 2 گل از این چهار گل هم، در بازی زده شدند که امیری به جای عالیشاه، در نقش گوش چپ پرسپولیس بازی می‌کرد.

بقیه گل‌های پرسپولیس، با همکاری مسلمان، امیری یا علیپور در سمت راست، یا سانترهای رامین رضاییان در بازی‌های اخیر بدست آمدند. عملکرد نه چندان خوب عالیشاه و نفوذ نکردن ربیع‌خواه، تعادل سمت راست و چپ پرسپولیس را بهم زده و شاید به همین دلیل، برانکو حتی قبل از مصدومیت عالیشاه هم دنبال یک وینگر و مدافع چپ جدید برای نیم فصل دوم بود. وینگری که نیم فصل دوم، دست چپ پرسپولیس را هم به اندازه دست راستش قوی کند

نقاط ارسال پاس‌های منجر به گل پرسپولیس
نقاط ارسال پاس‌های منجر به گل پرسپولیس

 راه گل زدن به پرسپولیس

راه گل زده به پرسپولیس ساده است. کافی است که محسن ربیع‌خواه را پیدا کنید و از آن سمت یورش ببرید تا به گل برسید. ربیع‌خواه سعی می‌کند بیشتر در جریان بازی گم باشد و اشتباهاتش دیده نشود. ولی ضعف او، باعث نمی‌شود که حریف منطقه سمت او را جدی نگیرد و به گل نرسد. هر بار که پرسپولیس دروازه‌اش باز می‌شود، رد پایی از ضعف ربیع‌خواه دیده می‌شود. همان طور که هر سه گل از چهار گل خورده این تیم (در جریان بازی) از سمت چپ دفاعی زده شد.سه گل حریف‌های پرسپولیس مقابل این تیم را مرور می‌کنیم.

 عبدالله ناصری / فولادخوزستان

گل از فولاد
گل از فولاد

 تنها گل فولاد مقابل پرسپولیس، از فضای پشت محسن ربیع خواه به ثمر رسید. عبدالله ناصری پا به توپ حرکت کرد، ربیع‌خواه حتی نتوانست با خطا او را متوقف کند و در نهایت هم ناصری با شوت دروازه این تیم را باز کرد.

  احسان حاجی‌صفی / سپاهان

گل از سپاهان
گل از سپاهان

 احمد نوراللهی برای پوشاندن ضعف ربیع‌خواه مجبور شد که منطقه مربوط به خودش را ترک کند. حتی محمد انصاری هم برای کمک به ربیع‌خواه از دفاع وسط تا آن منطقه از زمین کنار رفته بود. در نهایت یک پاس کافی بود تا حاجی‌صفی در منطقه‌ای از شوت‌زنی قرار بگیرد که تهی از بازیکن است.

 محسن یوسفی / پدیده

گل از پدیده
گل از پدیده

 یونس شاکری در سمت چپ دفاعی پرسپولیس صاحب توپ می‌شود. توپ را حفظ می‌کند تا محسن یوسفی از کنار مدافعین پرسپولیس حرکت کند. محسن هم کار سختی برای گل کردن این توپ نداشت. باز هم ردی از سمت چپ دفاعی پرسپولیس در این گل خورده به جای مانده است. همه مدافعین مجبورند در منطقه‌ای جمع شوند که فضای ربیع‌خواه جا مانده را پر کنند.

۴ ۴  
آی اسپورت
2016-12-29 19:30:00
نظر دهید

۴ نظر
منتقد
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۰۰
ویسی گفته پیکه هم بیاد سپاهان شجاع رو نمیدم پرسپولیس. ... در جوابش بگم....یا رب روا مدار که .... معتبر شود.
۲
منتقد
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۰۰
ویسی گفته پیکه هم بیاد سپاهان شجاع رو نمیدم پرسپولیس. ... در جوابش بگم....یا رب روا مدار که .... معتبر شود.
۲
P71
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۰۶
پدیده ی عصر ارتباطات استاد ربیع خواه!
۲
على
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۱۲
دوتا مقاله رو يكى كرديد, دادين برا چاپ؟
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر