فهرست
نامه‌ای برای توهین‌کنندگان به لوکاکو
نامه‌ای برای توهین‌کنندگان به لوکاکو

نامه‌ای برای توهین‌کنندگان به لوکاکو

آی اسپورت - به عنوان نماینده گروهی از مردم که نمی‌خواهند گستاخ باشد باید به صراحت به شما بگوییم اتفاقی که برای «روملو لوکاکو» در دیدار برابر کالیاری رقم زدید، اقدامی نژادپرستانه بود و ما از طرف شما به خاطر آن از همه جهان به ویژه از ستاره بلژیکی عذرخواهی می‌کنیم و حرف‌هایی با شما داریم.

ما فکر می‌کنیم شما باید بدانید که ایتالیا هم مانند هر کشور دیگری در اروپا است و نژادپرستی یک مشکل جدی در آن محسوب می‌شود. شما همانند ما بریتانیایی‌ها هستید و این اتفاق در کشور شما هم یک مشکل است. نخست وزیر ما را دیده‌اید؟ او که حالا سوژه خنده اروپا است سابقا سیه‌چردگان را «جوجه‌های سیاه با لبخندی بر لب» معرفی کرده بود و چندی پیش در پارلمان به خاطر نژادپرست بودنش مورد توبیخ قرار گرفت. اما آیا واقعاً از صمیم قلب بابت اظهارات و از همه مهم‌تر طرز فکرش طلب پوزشخواهد کرد؟ البته که نکرد و همین توضیحی بر این‌ست که چرا در بریتانیا بیشتر از هر جای دیگر در فضای مجازی به بازیکنان توهین نژادپرستانه می‌شود.

درک می‌کنیم که توهین به لوکاکو از نظر شما در دیدگاه ما یه اتفاق عادی بوده اما در اصل چنین نیست. شما گفتید که در ایتالیا برای حمایت از تیم‌تان متوسل به راه‌هایی می‌شوید و سعی می‌کنید از این طریق می‌توانید حریفتان را مضطرب کنید و قصدتان نژادپرستی نیست اما در انگلیس ما به این توجیه «دفاع مضحک» می‌گوییم، شیوه‌ای که افراد احمق - که صد البته به حد کافی باهوش هستند که اصل داستان را بدانند - روی به توجیه‌های مسخره برای رفتار ناشایست خود می‌آورند. پادشاهان سرزمین چکمه،

همانند ظاهرتان، باطن خود را نیز شیک کنید و علاوه بر تیپ، به رفتار خود نیز بیاندیشید. ادعا می‌کنید که گروهی «چند ملیتی» هستید و همیشه «بازیکنان از هر جای جهان مورد استقبال شما» قرار گرفته‌اند و این مسئله از نظر شما یک حقیقت است نه یک گمانه‌زنی. پیش از «روملو لوکاکو» بازیکنانی مانند «رونالدو نازاریو»، «کلارنس سیدورف»، «سولی مونتاری»، «اوبافمی مارتینس» و «ساموئل اتوئو» پیراهن اینتر را برتن داشتند و شک نداریم که از منظر خودتان استقبال گرمی از آنها به عمل آورده‌اید اما این دلیل نمی‌شود که شما جای آنها تصمیم بگیرید چه نوع توهینی، «نژادپرستانه» است!

عصبانیت و واکنش‌های متفاوتی که این دست بازیکنان از شعارها و صداهایی که از سکوها بلند می‌شود، از خود بروز می‌دهند بیانگر این واقعیت است که این توهین‌ها از نظر آنها نژادپرستانه است و به همین دلیل نیز آن را بر نمی‌تابند و تا این حد دچار فروپاشی روحی-روانی می‌شوند. توهین به بازیکنان سیاه به این شکل، آن «بی‌احترامی انگیزشی» نیست که شما مدعی‌اش هستید. ما این را اکنون به خوبی می‌دانیم چون لوکاکو آن را به زبان آورده؛ او یک فوبالیست رنگین‌پوست است و بهتر از هر کس دیگری - به ویژه شما - می‌داند چه چیزی احترام‌آمیز است و چه چیزی نیست، چه توهینی بابت عملکرد ضعیف است و چه توهینی نژادپرستانانه و کور.

شاید متوجه نشده‌اید؛ پس یک بار دیگر حرف‌های ستاره بلژیکی نراتزوری را بخوانید: «بسیاری از بازیکنان در ماه‌های گذشته توهین نژادپرستانه شنیده‌اند و این اتفاق برای من نیز رخ داد. فوتبال برای لذت بردن است و نباید هیچگونه توهینی که ورزش ما را شرمگین می‌سازد، بپذیریم. این توهین‌ها نژادپرستانه و مایه شرمساری است.»

شما به عنوان هوادار می‌خواهید متفاوت باشید اما اشتباه می‌کنید و باعث شرمساری فوتبال می‌شوید. شما می‌گویید لوکاکو به «سرکوب هواداران از جمله ما» کمک و «در ساختن مشکلی که واقعا وجود ندارد» مشارکت می‌کند. شما به او تضمین می‌دهید که آنچه هواداران فوتبال در قبال بازیکن حریف از نژادی دیگر انجام می‌دهند، کاری نیست که در زندگی واقعی مرتکب آن می‌شوند؟

مشکل دقیقاً همینجاست، شما نمی‌دانید، شاید هم می‌دانید و چشم فرو بسته‌اید چرا که فوتبال زندگی واقعی‌ست و دفاع شما از افرادی که به این بازیکنان توهین کردند، دقیقاً دفاع از نژادپرستی در سطح جامعه است. این نوع رفتار ما را ناراحت می‌کند، مخصوصاً اینکه می‌بینید شما آن چرندیات - دفاع توهین‌کنندگان به لوکاکو - را منتشر کردید! ناراحتیم چرا که باور دارید صحبت و حرف‌هایتان درست و پرمفهوم است؟

 

سازندگی 

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-09-08 15:17:00
نظر دهید

۱ نظر
F
يكشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۲۲
اخه ای اسپورتی های بی ناموس شمارو چه به مطلب گزاشتن علیه نژادپرستی . کامنت هایی که تایید میکنی و نمایش میدی از کجا معلوم شاید حتی نویسنداش هم خوده بیشرفتون هستین نشون چه کثافتهایی هستین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر