فهرست
حساب پرسپولیس منفی ۵۰ میلیارد
حساب پرسپولیس منفی ۵۰ میلیارد

حساب پرسپولیس منفی ۵۰ میلیارد

آی اسپورت - وزارت ورزش خیلی تلاش کرد مدیریت باشگاه پرسپولیس را به پرداخت بدهی‌های گذشته این باشگاه وادار کند، تا حدی هم در این راه موفق بود و مدیریت‌های قبلی باشگاه پرسپولیس به اجبار وزارت ورزش، ‌ای‌اف‌سی و فیفا روبه‌روی طلبکارانش نشست و توانست با هر ترفندی که شده، بدهی‌هایش را صاف کند تا مشکلی از بابت حضورش در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا پیدا نکند، اما وزارت ورزش با یک تصمیم عجیب همه این زحمات را به باد داد. در روزهایی که وزیر ورزش برای معاون بازنشسته‌اش یعنی جمشید تقی‌زاده مجوز ادامه همکاری گرفت، برای حمید گرشاسبی و اعضای هیات‌مدیره‌اش نگرفت تا یک تغییر تازه به پرسپولیس و هیات‌مدیره‌اش تحمیل کند. حاصل این تحمیل هم بنا به اخبار و اتفاقات رخ‌داده، انباشته شدن بدهی‌های پرسپولیس شد. بد نیست با هم نگاهی به اتفاقات رخ‌داده منجر به بروز بدهی‌های تازه باشگاه پرسپولیس بیندازیم و ببینیم چطور پرسپولیس دوباره به روزهای بدهکاری و بی‌پولی بازگشته است. البته با توجه به عدم‌همکاری باشگاه در اطلاع‌رسانی دقیق، ما به انتشار همین اتفاقات بسنده می‌کنیم و منتظر پاسخ مسئولان باشگاه پرسپولیس و البته وزارت ورزش خواهیم ماند.

برانکو؛ ۱۸ میلیاردتومان!

حتما در جریان هستید که عنوان شد باشگاه پرسپولیس تلاش کرد برانکو را طبق قراردادش حفظ کند، اما کدام هوادار پرسپولیس این تلاش را باور کرده است. مسئولان باشگاه اعلام کردند پول برانکو حاضر است و می‌تواند خود یا نماینده‌اش به ایران بیاید و آن را دریافت کند. اما برانکو با ارسال نامه‌ای خواستار فسخ قرارداد دوطرفه و البته مسالمت‌آمیز شد، همین مساله هواداران را با ایرج عرب، جعفر کاشانی، نبی و رغبتی رسما رو در رو کرد و کار به تجمع مقابل ساختمان باشگاه رسید. از آن روزها مدت‌هاست گذشته و برانکو سرمربی الاهلی عربستان شده و کالدرون آرژانتینی جای او را در پرسپولیس گرفته، اما برخلاف گفته‌ها درمورد توافق مذاکرات باشگاه با نماینده برانکو هنوز خبری مبنی‌بر حل اختلافات میان پرسپولیس و برانکو منتشر نشده است.

گفته می‌شود برانکو از پرسپولیس شکایت کرده و آن‌طور که مشخص است رقم درخواستی این مربی از پرسپولیس کم نیست. قرارداد برانکو برای فصل قبل ۸۰۰ هزار یورو بوده که مبلغ ۳۰۰ هزار یورو بابت قهرمانی در لیگ برتر، ۱۰۰ هزار یورو بابت قهرمانی در جام‌حذفی، پنج هزار یورو بابت هر پیروزی و ۱۰ هزار یورو بابت برد دربی به آن اضافه می‌شود و البته پاداش صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان به او تعلق نمی‌گیرد؛ جمع این ارقام حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو می‌شود که معادل ریالی‌اش با نرخ ارز آزاد ۱۳۰۰۰ تومانی به عدد ۱۸ میلیاردتومان می‌رسد.

طبق قرارداد فصل جدید که پرسپولیس روی آن شکایت دارد، مبلغ قرارداد برانکو ۹۰۰ هزار یورو است که معادل ریالی‌اش حدود ۱۲ میلیاردتومان می‌شود که البته مشخص نیست برانکو درمورد آن مدعی شده است یا نه. قاعدتا با توجه به خروج داوطلبانه از پرسپولیس حق اعتراض کردن به عدم‌پرداخت این رقم را ندارد. تا اینجای کار نتیجه این شکایت کاملا مشخص است؛ پرسپولیس باید ۱۸ میلیاردتومان به برانکو بپردازد. باشگاه پرسپولیس دنبال گرفتن غرامت است. حالا واحد حقوقی این باشگاه چقدر در این راه تبحر کافی داشته باشد، سوالی است که در اکثر مواقع جواب خوبی نداشته، اما امیدواریم این‌بار باشگاه و واحد حقوقی‌اش جواب خوبی به این سوال بدهند.

بودیمیر اخراجی و طلب ۷ میلیاردی

بعد از برانکو نوبت به شکایت ماریو بودیمیر می‌رسد؛ مهاجمی که یک نیم‌فصل آمد و بعد متوجه شد نه پولش را می‌دهند، نه قصد تمدید قرارداد را دارند و رسما اخراج شده است. قرارداد او با پرسپولیس ۱.۵ فصل و رقمش حدود ۵۵۰ هزار یورو بوده است. او زمانی که ایران را ترک کرد، گفت هیچ دریافتی‌‌ای از پرسپولیس نداشته است، البته باید به این رقم ۱۰ درصد هم بابت قهرمانی‌های فصل قبل اضافه کنند. ۵۵۰ هزار یورو کمی بیشتر از ۷ میلیارد تومان می‌شود که اگر آن ۱۰ درصد را هم اضافه کنیم، این رقم به ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان با ارز آزاد ۱۳ هزار تومانی می‌رسد! که اگر به فرض بخشی از این پول به او داده شده باشد، این رقم باز کمتر از ۷میلیارد تومان نمی‌شود. با توجه به اینکه پرسپولیس او را کنار گذاشته، طبیعی است که این بازیکن درخواست همه طلبش را داشته باشد و باید دید واحد حقوقی پرسپولیس که همیشه در این پرونده‌ها از گذشته تا امروز بازنده بوده، می‌تواند کمکی به پرسپولیس بکند یا نه.

۲۳ میلیاردتومان برای ۳ دستیار برانکو

برانکو وقتی رفت ۳ دستیارش را به همراه خود به الاهلی برد. زلاتکو ایوانکوویچ برادرش و ایگور پانادیچ به همراه مارکو استیلینوویچ مربی بدنسازی پرسپولیس. این ۳ نفر بابت فصل قبل از این باشگاه جمعا مبلغ یک میلیون یورو طلب دارند و البته دقیق‌تر نمی‌دانیم آیا پاداش قهرمانی شامل حال آنها می‌شده یا نه. اگر فرض کنیم پاداشی در کار نیست- که کمی عجیب است- این ۳ نفر جمعا ۱۳ میلیاردتومان از پرسپولیس طلب دارند و بابتش شکایت کرده‌اند. این مبلغ هم براساس ۱۳ هزار تومان ارز آزاد حساب شده است. باید دید واحد حقوقی باشگاه این رقم را چگونه کاهش خواهد داد.

۷ میلیارد طلب پیمانکار بلیت‌فروشی؟

باشگاه پرسپولیس بابت بلیت‌فروشی فصل جدید یک قرارداد ۷ میلیارد تومانی با شرکت ریحان‌فیلم پیمانکار بلیت‌فروشی امضا کرده و از برخی منابع شنیده‌ایم ۷ میلیارد از این رقم را نیز دریافت کرده است، هرچند برخی می‌گویند ۴میلیاردتومان به باشگاه پرداخت شده، حال صحبت‌هایی مبنی‌بر بازگشت بلیت‌فروشی به سازمان توسعه و تجهیز اماکن ورزشی مطرح شده و این سازمان حتی اقدام به تجهیز ورزشگاه آزادی و شماره‌گذاری صندلی‌ها و ایجاد گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیکی هم کرده است. اگر این واگذاری صورت بگیرد، پرسپولیس باید این ۷میلیارد را به این شرکت بازگرداند؛ این یعنی یک بدهی سنگین دیگر بر گردن پرسپولیس. البته ظاهرا بلیت‌فروشی این تیم در این فصل هم در اختیار خودش است، اما با شرط و شروطی که سازمان لیگ گذاشته و وجود هرگونه اشکال در عملکرد را با باز پس‌گیری بلیت‌فروشی همراه کرده است. باید منتظر باشیم و ببینیم در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

کالدرون و بازیکنان، بدهی‌های جاری پرسپولیس

همه از قرارداد کالدرون باخبر هستند. یکی از روزنامه‌ها جزئیات قرارداد را منتشر کرد و باشگاه هم آن را تکذیب نکرد. فقط ایراد این بود که رقم‌ها به دلار قید شده بود و همه می‌دانند پرسپولیس نمی‌تواند از ارز دلار استفاده کند و باید به یورو پرداخت کند. طبق این قرارداد پرسپولیس باید در ابتدای فصل ۳۰۰ هزار یورو بپردازد که تا امروز پرداخت نشده و البته کالدرون در مصاحبه‌ای اعلام کرده، طلبی فعلا ندارد! خب، این رقم می‌شود ۴میلیاردتومان. قرارداد بازیکنان هم طبق اعلام رسانه‌ها افزایش داشته که درمورد برخی عنوان شده، این افزایش چشمگیر بوده است. بدهی ابتدای فصل این افراد هم پرداخت نشده و مقدار آن نمی‌تواند کمتر از ۵ میلیاردتومان در ابتدای فصل باشد. اینها را بدهی‌های جاری پرسپولیس می‌دانیم و باید دید کی و چگونه پرداخت خواهد شد.

شکایت بی‌ثمر

به نظر می‌رسد شکایت شرکت مبنا توسعه مبین، اسپانسر پرسپولیس از این باشگاه ثمر چندانی نداشته باشد. اسپانسر ۵۰ میلیاردی پرسپولیس که بابت فسخ قرارداد و یک‌سری اتفاقات مانند مصاحبه بازیکنان با رسانه‌ها بدون هماهنگی و نپوشیدن پیراهن موردنظر آنها توسط بیرانوند و... شکایتی تنظیم کرده و خواستار دریافت غرامت شده است. این شکایت را چندان جدی نمی‌گیریم مگر اینکه دادگاه رای دیگری درموردش بدهد که اگر بدهد باید رقم دیگری را به جمع 50 میلیارد بدهی پرسپولیس اضافه کرد.

دستاورد عجیب وزارت ورزش

وزارتی که سعی داشت بدهی‌های پرسپولیس را صاف کند، حالا با تصمیم‌گیری‌هایش چنین ارقامی را روی دست پرسپولیس می‌بیند. اگر این گزارش را با دقت اطلاع‌رسانی کم در نظر بگیریم، آیا نیمی از این بدهی هم برای تیمی که قرار بود از شر بدهی‌های سنگینش رهایی یابد، کم است؟ حال مدیریت کنونی یک چالش بزرگ پیش‌رو دارد و کار به‌گونه‌ای است که افراد جدید هم حاضر نیستند خود را درگیر چنین فضای سختی کنند. البته همان‌طور که در ابتدای گزارش گفته شد، «فرهیختگان» آمادگی کامل برای شنیدن توضیحات مسئولان باشگاه پرسپولیس و حتی وزارت ورزش را در این ارتباط دارد تا در امر اطلاع‌رسانی دقت بیشتری را چاشنی کارش کند. اطلاع‌رسانی‌ای که تا امروز از خوانندگان رسانه‌ها دریغ شده است.

 

فرهیختگان 

۱۰ ۱  
آی اسپورت
2019-08-15 09:59:00
نظر دهید

۱ نظر
خوارکیسه ها
پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۲۶
دار و دسته ى خواركسده ها!
يك)همين الان يه خودكار قرمز برداريد و يه خط بكشيد بين تيم پرسپوليس (كادر فنى و بازيكنان) و مديران پرسپوليس! تيم پرسپوليس تا قيام قيامت و تحت هر شرايطى مورد حمايت بى چون و چراى ما خواهد بود، اما اين عن و گهايى كه معلوم نيست وزارت ورزش از كدوم فاضلابى درشون آورده، فقط و فقط شايسته ى لعن و نفرين هستند. آدمى كه جاى اشتباهى نشسته، حتى اگه كارِ درست انجام بده، بازم اشتباهه، چرا؟ چون همون كار درست را هم به شيوه ى غلط انجام ميده.
دو) آيا تمديد بشار و نادرى، عملكرد مثبتى براى مديريت محسوب ميشود؟ قطعا خير!
نادرى كماكان بصورت قرضى برايمان بازى ميكند و در آينده ريالى از اين بازيكن درآمدزايى نخواهيم داشت و بشار هم قرارداد مشروط دارد و هر وقت بخواهد با پرداخت مبلغى ميتواند جدا بشود و معلوم نيست اگر اين اتفاق بيفتد تكليف ما چه ميشود؟!
سه) از ماهها قبل در مورد پرعاب (پروژه ى عبور از برانكو) برايتان نوشتم و تاكيد كردم كه ماجرا به فيفا خواهد كشيد و ما محكوم به پرداخت حق و حقوق برانكو و كادرش و بوديمير خواهيم بود، در شرايطى كه چند برابر شده است، اين چند جمله را از من يادگارى داشته باشيد...
پرسپوليس محكوم خواهد شد
از دو پنجره ى نقل و انتقالاتى محروم خواهد شد
كسر امتياز در پيش است
و در نهايت سقوط به دسته ى پايين تر
و معجزه اى هم در كار نيست
و كسى هم توانايى پرداخت اين مبلغ را نخواهد داشت
و ما استقلال هم نيستيم كه بالا تا پايين مملكت به كمكمان بيايند، نهايت هنرشان اين خواهد بود كه شماره حساب اعلام كنند تا هواداران كمك كنند.
اون روزى كه اين اتفاق ميفته، نه عرب هست و نه نبى و كاشانى و نه از شركت متمول پيشكسوتان خبرى خواهد بود، همه خونشون نشستن و لنگا رو هوا دادن و فقط من و توى هوادار كاسه ى چه كنم چه كنم دست خواهيم گرفت.
اينها براى نام پرسپوليس، براى لوگوى پرسپوليس، براى مالكيت پرسپوليس نقشه كشيده اند.
تصور كنيد پرسپوليس به دسته يك سقوط كرده است و آنگاه شركت پيشكسوتان مثل قهرمان وارد ميشود و پرسپوليس را مفت تصاحب ميكنند!
آخرش هم ميگويند، برانكو عجب آدم بى معرفت و نمك نشناسى بود!
يك) آقايان! شما كه رسواى عالم هستيد و از آبرو و شرافت بويى نبرده ايد، ولى ما هواداران پرسپوليس پيش برانكو و دستيارانش آبرو داريم، لااقل آبروى ما را حفظ كنيد و پولش را بدهيد. الان بهترين زمان براى توافق با برانكو است، حق و حقوقش را بدهيد، برانكو مثل دايى نيست كه تخفيف ندهد، لج و لجبازى بس است، حقش را ميخواهد، ريدم تو اون جاى مهرى كه رو پيشونيتونه، كجاى دينتون گفتن كه اين كار درسته؟
تا وقتى حق و حقوق كسايى كه با تمام وجودشون برامون زحمت كشيدند را پرداخت نكنيم، اين تيم روز خوش نخواهد ديد.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر