فهرست
اواخر ماه مبارک رمضان بود. ساعت از نیمه شب گذشته بود که با یکی از اعضای فدراسیون و وزارت ورزش صحبت می‌کردم. نزدیکی‌های اذان شد ایشان می‌گفتند هیچ کدام از طرفین از مطالبات خود کوتاه نمی‌آیند، و به نوعی نه وزارت و نه سرمربی قصد ندارند از مطالبات خودشان عقب‌نشینی کنند. (مطالبات، مالی نبود.)
تا این‌که تیم ملی ایران‌مان در دو بازی خود مقابل قهرمان افریقا و قهرمان جهان آنچنان گل کاشت که میلیون‌ها ایرانی شب را در خیابان‌ها به صبح برسانند. تیم ملی‌مان به یاری خدا و دعای خیر مردم آن‌چنان درخشید که مردمم پس از سال‌ها از ته قلب‌شان دوباره احساس غرور و سرور داشته باشند.
ماه رمضان تمام شده، دقایقی پیش به همان عضو وزارت و فدراسیون از شادی مردمم گفتم، از شور و شعف میلیون‌ها نفر که در خیابان‌ها اشک شوق ریختند گفتم، از غرور گمشده‌ای که دوباره به مردمم هدیه داده شد گفتم، ار آرزوی مردمم گفتم، از طرف میلیون‌ها ایرانی به ایشان گفتم سوا از هر نتیجه‌ای که مقابل پرتغال پیش می‌آید این شادی و غرور مردم را در یاد داشته باشید، از آرزوی مردمم گفتم. گفتم عقب‌نشینی کنید و کارلوس کیروش را به خاطر مردمم تا جام جهانی بعدی حفظ کنید.
خلاصه آن‌که گفتند «خیال شما ‌و مردم راحت، می‌ماند، کارلوس کیروش می‌ماند تا ۲۰۲۲».
خواستم بگویم عقب‌نشینی شما، عطر نرگس و وطن‌پرستی دارد. دیگر مردم فهیم و عزیر ایران به خوبی می‌دانند تا همین جای قصه هم تیم ملی‌مان سوا از هر نتیجه‌ای که مقابل پرتغال کسب می‌کند با عزت و غرور باز می‌گردد.
۸ ۹
این تصویر را تا همیشه در یاد داشته باشید، و سال‌ها بعد با سینه‌ای سپر به این و آن نشانش دهید. از «هواداران واقعی» بگویید، از ردِ درد بگویید، از آرزوی‌های سخیف این و آن بگویید، از لغو بازی‌های تدارکاتی و لغو اردوها بگویید، از تحریم‌ استوک‌ها بگویید، از بی‌مهری‌ها و صدرنشینی گروه مرگ بگویید. حال اگر حتی صد گل هم از قهرمان جهان و اروپا بخورند فدای سر شما ملی‌پوشان غیور ایران‌مان. اما؛
به آنی که روی زمین افتاده بگویید که «مردمت» تا پاسی از شب در خیابان‌ها عطر غرور و شادی را دوباره احساس کردند، به او بگویید از اوین تا سرپل‌ ذهاب، از کازرون تا تهران سراسر سرور شد. نمی‌دانم بنویسم یا که نه؛ به درک می‌نویسم، به آنی که روی زمین افتاده است بگویید: اگر پرستش به شما کفر است من کافرِ اولم خدا می‌داند
آی اسپورت - #a7eea323
۸۹ ۴۱
آنها که تیم‌ملی‌ام را فروخته بودند و امروز در جشن میلیون‌ها نفر به خیابان ریخته‌اند، آنها که آرزوی شکست تیم‌ملی‌ام را داشتند، آنها که از هیچ زخم‌زبانی به تیم‌ملی و کارلوس کی‌روش نگذشتند، این شادی مبارک‌تان. اما من مردی را می‌شناسم که با دستانی خالی برای مردمم معجزه می‌کند. صدباره می‌گویم حکایت کارلوس کی‌روش، حکایت پاپیون است، همانی که وقتی پرید به اقیانوس فریاد کشید:
لعنتی‌ها من هنوز زنـده‌ام
آی اسپورت - #92b5e13a
۱۰۵ ۵۸
در جام جهانی ۱۹۹۸، زمانی که تیم‌ملی‌مان حماسه آفرید و امریکا را شکست داد، بلافاصله بلیط‌های برگشت به ایران را در تاریخ ۴تیرماه ۱۳۷۷ تهیه کردند، یعنی بلافاصله پس از بازی با آلمان. به لطف مدیران عزیز، باوری برای صعود وجود نداشت.

دو دهه گذشته و در جام‌جهانی ۲۰۱۸ متاسفانه باید بنویسم چیزی تغییر نکرده و حالا هم بلیط‌های برگشت به ایران را به دست خبرنگاران رسانده‌اند، دقیقا بلافاصله بعد از بازی آخرمان مقابل پرتغال. تاسف‌ دارد؛ خجالت‌آور است.
۹۷ ۱۲
ما سیلی خواهیم خورد یا کارلوس کی‌روش؟

ما سیلی خواهیم خورد یا کارلوس کی‌روش؟

آی اسپورت
2018-06-02 00:03:00
از ولاسکو تا کی‌روش؛ به برهوت خوش آمدید

از ولاسکو تا کی‌روش؛ به برهوت خوش آمدید

آی اسپورت
2018-05-30 21:41:00
تاریخ از بی‌حیایی‌ها خواهد نوشت؛ ملت فراموش‌کار

تاریخ از بی‌حیایی‌ها خواهد نوشت؛ ملت فراموش‌کار

آی اسپورت
2018-05-28 01:50:00
نباید این را می‌نوشتم اما زمانی که اتفاقات کیف را دنبال می‌کردید و از خجالت #سرخیو_راموس در می‌آمدید؛ زمانی که با هتریک قهرمانی مادرید و سرافرازهای آنفیلدی سرخوش بودید، زمانی که تیترهای حماسی را برای عزیز مصر می‌نوشتید، همان موقع یکی از اعضای تیم‌ملی از استانبول برایم نوشته بود دلگرم به حمایتت هستیم. با ذره‌ای امید گفت چشم و امیدمان دعای خیر مردم است.

خجالت، بغض و شرمم آمد از مردمی که آرزوی ذلت تیم‌ملی را آن‌گونه تاباندند که رسید به استانبول. خانم‌ها آقایان؛ بد کردیم با تیم‌ملی‌مان، بی‌غیرتی کردیم در قبال ایران‌مان.
۶۹ ۳۳
نام‌آوران، ردیف ۵۸ شماره ۱۲؛ شبیه‌ترین به حجازی
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۳۴

نام‌آوران، ردیف ۵۸ شماره ۱۲؛ شبیه‌ترین به حجازی

آی اسپورت
2018-05-26 03:34:00
تروآ هم بدون هکتور سقوط کرد؛ نوای بی‌نوایی

تروآ هم بدون هکتور سقوط کرد؛ نوای بی‌نوایی

آی اسپورت
2018-05-22 00:16:00
نه تو مسیح نبودی؛ جهنم همینجاست

نه تو مسیح نبودی؛ جهنم همینجاست

آی اسپورت
2018-05-20 02:53:00
کریستین کراندال می‌گوید: «تا حدودی شخصیت هر انسان را می‌توان از کفش‌هایی که می‌پوشد قضاوت کرد.» حتی دکتر «فرانس ریل» روانکار آلمانی در مبحث خوش‌پوش بودن چنین عقایدی دارد. حال به این تصویر نگاه کنید. در یک همایش رسمی؛ یک جشن قهرمانی برگزار شده. مراسمی که تصاویرش در یاد مردم و در آلبوم تاریخی فوتبال باقی می‌ماند. لطفا به طرز لباس پوشیدن بازیکنان ایرانی‌مان و البته میلیاردی‌مان نگاه کنید. کاش بازیکنان ایرانی وقتی به چنین مراسم‌هایی دعوت می‌شوند آداب درست لباس پوشیدن و خوش‌پوش بودن را کمی بیشتر رعایت کنند، همانند سرور جباروف. اگر سخت‌تان است می‌توانید از همسرتان یا از مشاور لباس کمک بگیرید. یک مراسم باشکوه و رسمی؛ و این همه شلختگی نوبر است.
آی اسپورت - #18a5f42a
۹۳ ۲۴
دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

آی اسپورت
2018-05-14 15:00:00
برای حاج حسین زانو بزنید؛ توهین تا کجا؟

برای حاج حسین زانو بزنید؛ توهین تا کجا؟

آی اسپورت
2018-05-13 10:59:00
یک‌ماه مانده به جام جهانی روسیه. #تیم‌ملی با چهار نفر تمرین می‌کند. اردوی تیم‌ملی لغو شده. بازی‌های دوستانه لغو شده. چند نفر از بازیکنان در باشگاه‌ها مصدوم شده‌اند. دریغ از یک پیراهن برای تیم‌ملی. امکانات‌مان نسبت سی‌ویک تیم دیگر شبیه به شوخی‌ست. نگاه‌های منفعت‌طلبانه به میمنت نگاه‌های رنگی تیشه به ریشه تیم‌ملی زده، و هیچ‌گونه حمایتی از تیم‌ملی وجود ندارد. عیبی ندارد. با این وضعیت از تیم‌ملی توقع کوچک‌ترین ردی از معجزه هم منطقی نیست، هرکسی غیر از این عقیده دارد باید به روان‌شناس مراجعه کند. همانطور که #کی‌روش گفتند «به مردم بگویید یادتان باشد که در سال جام‌جهانی تیم‌ملی را فراموش کردید». نوشتم تا یادگار بماند.
۸۳ ۲۹
مادرش ضجه می‌زد و می‌گفت چشم منو بدید به پسرم. و سرباز قصه‌مان بدون آنکه مطلع باشد دوربین در حال فیلم‌برداری‌ست زمزمه می‌کرد «در راه خدمت به وطن دو چشمم را هدیه کردم». آن روزها دنیای‌فوتبال جلد را با «فوتبال چشم‌هایش را گرفت» بسته بود. و امروز جای فوتبال، باورهای دروغین با پیشانی‌های کبود از جای مُهر، چشم اسماعیل‌بهداروند را گرفته است. تمام فوتبال ارزش کور شدن یک جوان را داشت؟ رعنای‌کور تیتری‌ست که به زودی خواهم نوشت.
آی اسپورت - #b7fd002f
۶۶ ۱۶
درباره احتمال حضور برانکو در تیم‌ملی؛ عقب‌گرد فاجعه‌آمیز

درباره احتمال حضور برانکو در تیم‌ملی؛ عقب‌گرد فاجعه‌آمیز

آی اسپورت
2018-05-07 04:34:00
برگرد آقای کولینا‌؛ دل‌مان کمی عدالت می‌خواهد

برگرد آقای کولینا‌؛ دل‌مان کمی عدالت می‌خواهد

آی اسپورت
2018-05-02 18:28:00
برای نساجی‌ها؛ لطفا مثل تراکتور نشوید

برای نساجی‌ها؛ لطفا مثل تراکتور نشوید

آی اسپورت
2018-04-30 09:25:00
داغ قدیمی؛ جای شما خالی نیست آقای رحمتی

داغ قدیمی؛ جای شما خالی نیست آقای رحمتی

آی اسپورت
2018-04-29 15:00:00
«خدارو شکر می‌کنم که سلامتم. هیچ مشکلی وجود نداره، فقط دوست دارم زودتر آماده بشم و بازی کنم. امیدوارم خیلی زود دل هوادارانو دوباره بدست بیارم»

اتفاق‌های بد، حادثه‌های تلخ برای هرکسی می‌تواند پیش بیاید، از لحاظ اخلاقی سرکوفت زدن به آدمِ خطاکار/گناه‌کار درست نیست. همانطور که دیالوگی از رامبد جوان را که منتسب به امام صادق بود را گوش می‌دادم «اگر انسانی، انسانی را به خاطر گناهی سرزنش کند نمیرد تا خود به آن گناه مرتکب شود». اما وقتی بخشی از مصاحبه امروز #مهدی_قائدی را خواندم بهت زده از این همه بی تفاوتی‌اش. نه میلی برای پشیمانی داشت، نه حوصله‌ای برای یاد کردن از احمدرضا. خبر را بستم و دوران آماده سازی‌ و ریکاوری و فلان را دیگر نخواندم.
۸۱ ۱۹
«همه دیدند داور دوتا پنالتی واضح ما را نگرفت، شما بگویید چه کاری دیگر از من بر می‌آید؟» بخشی از صحبت‌های #برانکو پس از شکست در دربی را خواندید. یا #شفر پس از شکست در اصفهان مقابل ذوب‌آهن می‌گوید: «بعد از سال‌ها مربی‌گری قاطعانه می‌گویم آن صحنه اصلا و ابدا پنالتی نبود». تمامی کارشناسان داوری اعتقاد داشتند پنالتی کاملا درست بوده.

اما مساله درک مخاطب و هوادارمان است که متاسفانه آنقدر خودش را غرق تعصب‌ کرده، آنقدر خودش را درگیر کل‌کل و کری‌خوانی‌های سخیف کرده که دروغ‌های ‌آشکار مربیان محبوب‌اش را هم که نشات گرفته از شانه خالی‌کردن از یک حس مسئولیت‌پذیری و یک عذرخواهی ناقابل برای کوچ یا سیستم اشتباه است را به راحتی می‌پذیرد و باور می‌کند. سطح درک مخاطب‌مان، حتی نویسنده‌مان، ورزشکارمان و حتی اسطوره‌های ورزشی‌مان همین اندازه است که این روزها می‌بینیم. گله به این و آن نیست، بلکه این اجازه را خود‌مان داده‌ایم که احساسات و قلب‌ هوادارمان با افکاری مریض تعویض شود. حالا برای چند لحظه هم که شده به احساسی که نسبت به کشورتان، به ایران‌تان دارید فکر کنید. آیا درک معنای ابتذال راحت‌تر نشد؟
۷۱ ۳۱
عقاید یک «کروات»

عقاید یک «کروات»

آی اسپورت
2018-04-25 11:40:00
یادم می‌آید سردبیر یک جایی، وقتی از شجاعت مدنی #علی_کریمی نوشته بودم و منتشرش کردم با صدایی لرزان گفت: «خانم فلانی می‌خوای تعطیل بشیم؟ می‌خوای فیلتر بشیم؟ چرا از اشکان‌سهرابی در یاداشت علی‌کریمی نوشتین؟ به خدا دستام می‌لرزه، اینجا کلی آدم نون می‌خورن».

یادم می‌آید هفتم #ناصرحجازی بود یادداشتی نوشتم با این مضمون؛ با احترام به آتیلا، اما حجازی یادگار ندارد اگر هم داشته باشد آن فرهادمجیدی نیست، عکسی را هم آپلود کردم از علی‌کریمی در کنار بهنازشفیعی. خودش می‌داند. یا روز خداحافظی‌اش از فوتبال تیتر زدم «خیال شهر راحت، این شهر دیگر مرد ندارد»، یا روزی که سرمربی نفت شدند در هیاهوی رفت‌وآمد مجتبی‌جباری و کاوه‌رضایی، در هیاهوی شایعات داغِ سروش‌رفیعی و مهدی‌طارمی، وقتی که سر قرمزها و آبی‌ها گرم ستاره‌هایشان بود یادداشتی دیگر نوشتم و تیتر زدم «روی شانه‌ها رفتی روی شانه‌ها برگرد آقای کریمی». جالب آنجا بود یکی از سردبیران خانم، وقتی از علاقه‌ام به کریمی آگاه شد پرسید: «آیا علی‌کریمی لایق این همه ستایشت است؟». یادم می‌آید در سالروز تولد علی‌کریمی مقاله‌ای دیگر نوشتم که مادرِ بابک معصومی در مراسم تدفین فرزندش، علی‌کریمی را به آغوش کشیده بود. خودش بهتر می‌داند. و این اواخر وقتی مجادله کارلوس کی‌روش و علی‌کریمی پیش آمد، تیتر را با «السلام علیک یا علی‌کریمی» بستم.

عیبی ندارد آقای‌کریمی. این هجمه‌ از کم‌مهری که برای چند سطر نقد در لابه‌لای سال‌ها علاقه‌مان آنچنان خودنمایی می‌کند که از جانب شما دردناک‌ترین الفاظ، توهین‌ها و تهمت‌ها به بنده، و ماهیت آی‌اسپورت زده می‌شود را می‌سپارم به همان یک امضایی که روی پیراهن شالکه زده بودید و آن‌را با چشمانی تر فرستادید به خانه ‌اشکان‌سهرابی. تا یادم نرفته بنویسم همان سردبیر که پرسش کرده بود آیا کریمی لایق ستایش است، دیروز برایم نوشت «عزیزم حالا آب قند بخور».
۱۰۵ ۸۳
از ما نبودید آقای کریمی؛ یک‌جانبه و افراطی

از ما نبودید آقای کریمی؛ یک‌جانبه و افراطی

آی اسپورت
2018-04-20 02:58:00
الوعده وفا؛ زمان رستگاری است پسران پرسپولیس

الوعده وفا؛ زمان رستگاری است پسران پرسپولیس

آی اسپورت
2018-04-17 21:00:00
گفتن ندارد اما سطح مربیان خارجی، حتی مربیان درجه دوم و سوم اروپایی که به ایران آمده‌اند به مراتب از مربیان ایرانی بالاتر است. اما مساله اینجاست مربیان ایرانی به انتظار لحظاتی سر می‌کنند که #شفر دلار روی دلار بگذارد، #برانکو مطابق سلیقه شان تعویض نکند، قرارداد #کی‌روش به خیال شان ایهام داشته باشد، برای‌شان خبر ببرند دهان #کرانچار بوی الکل می‌دهد، یا بشنوند یک بطری در چند فرسخی #اسکوچیچ بود. این مواقع کارشناسان محترم ایرانی، پیشکسوتان محترم پایتخت، کانون مربیان و فلاسفه ایرانی، آهسته آهسته از پستو بیرون می‌آیند و وا مصیبتا سر می‌دهند. اما این روزها که باشگاه های ایرانی و فوتبال ملی سردمدار آسیا هستند خبری از آنها نیست که نیست.
۱۰۶ ۱۰
دنیا سیلی به مادرید را دید؛ بازگردید پسران بد

دنیا سیلی به مادرید را دید؛ بازگردید پسران بد

آی اسپورت
2018-04-14 12:20:00
اشک گرگ؛ ما را در المپیکو دفن کنید

اشک گرگ؛ ما را در المپیکو دفن کنید

آی اسپورت
2018-04-11 11:16:00
متاسفیم رئیس؛ زمانه بی‌حیا بود

متاسفیم رئیس؛ زمانه بی‌حیا بود

آی اسپورت
2018-04-10 18:04:00
این فقط یک تلنگر است پروفسور!

این فقط یک تلنگر است پروفسور!

آی اسپورت
2018-03-06 15:08:00
بدرود کاپیتان؛ رد درد تا فلورانس

بدرود کاپیتان؛ رد درد تا فلورانس

آی اسپورت
2018-03-04 23:17:00
شهر هرت؛ تعظیم برانکو به مرد دویست هزار دلاری

شهر هرت؛ تعظیم برانکو به مرد دویست هزار دلاری

آی اسپورت
2018-03-02 10:28:00
جنگجویان؛ آخرین میراث کارلوس
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۱

جنگجویان؛ آخرین میراث کارلوس

آی اسپورت
2018-02-17 21:11:00
خیالتان راحت؛ این شهر جادوگر ندارد!

خیالتان راحت؛ این شهر جادوگر ندارد!

آی اسپورت
2018-02-14 19:25:00
ما شما را دوست نداریم، آقای قائدی!

ما شما را دوست نداریم، آقای قائدی!

آی اسپورت
2018-02-11 06:03:00
بحران چهل سالگی فوتبال؛ قصه قهرمانان ملت

بحران چهل سالگی فوتبال؛ قصه قهرمانان ملت

آی اسپورت
2018-01-28 13:05:00
دوشنبه‌های سفید؛ این هواداران بی حیا

دوشنبه‌های سفید؛ این هواداران بی حیا

آی اسپورت
2018-01-24 14:39:00
آژیر قرمز؛ ایستاده در صدر

آژیر قرمز؛ ایستاده در صدر

آی اسپورت
2017-12-12 07:10:00
#من_به_کی‌روش_اعتماد_دارم
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶، ۰۱:۲۰

#من_به_کی‌روش_اعتماد_دارم

آی اسپورت
2017-12-02 01:20:00
جدال نابرابر؛ روسری ها را به سر کنید

جدال نابرابر؛ روسری ها را به سر کنید

آی اسپورت
2017-11-29 14:52:00
در را هم پشت سرتان ببندید، آقای طاهری!
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۲۷

در را هم پشت سرتان ببندید، آقای طاهری!

آی اسپورت
2017-11-24 17:27:00
«تحقیر»؛ این تیم، پرسپولیس نبود
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶

«تحقیر»؛ این تیم، پرسپولیس نبود

آی اسپورت
2017-09-29 15:16:00
تیم ملی‌مان را از بین نبرید!

تیم ملی‌مان را از بین نبرید!

آی اسپورت
2017-08-22 16:29:00
اگر ایرادی ندارد سکوت کنید!

اگر ایرادی ندارد سکوت کنید!

آی اسپورت
2017-07-12 16:10:00
پادشاهی که هفت می پوشید؛ قدیسِ کثیف

پادشاهی که هفت می پوشید؛ قدیسِ کثیف

آی اسپورت
2017-07-02 02:28:00
من رمی هستم/ TI Amo

من رمی هستم/ TI Amo

آی اسپورت
2017-05-28 19:09:00
سقوط آزاد؛ فاجعه‌ی تشکر از سعودی‌ها

سقوط آزاد؛ فاجعه‌ی تشکر از سعودی‌ها

آی اسپورت
2017-05-12 09:37:00
هیچکس اسم عابدزاده را نیاورد؛ هیچکس!

هیچکس اسم عابدزاده را نیاورد؛ هیچکس!

آی اسپورت
2017-05-02 17:03:00
فاتحه‌ای برای مدعیانِ غیرت

فاتحه‌ای برای مدعیانِ غیرت

آی اسپورت
2017-04-30 17:18:00
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر