فهرست
لعنت بر دوشنبه‌هایی که عادل ندارد

لعنت بر دوشنبه‌هایی که عادل ندارد

آی اسپورت
2019-03-19 19:33:00
استقلال؛ تیم دوست‌نداشتنی دولت تدبیر و امید

استقلال؛ تیم دوست‌نداشتنی دولت تدبیر و امید

آی اسپورت
2019-02-11 01:08:00
از شهر کلاغ‌ها بُرید

از شهر کلاغ‌ها بُرید

آی اسپورت
2019-02-03 09:22:00
برده‌های آبی؛ وقتی کلیسا آتش گرفت

برده‌های آبی؛ وقتی کلیسا آتش گرفت

آی اسپورت
2018-09-07 11:41:00
به جرات می‌نویسم یکی از سه مصاحبه دوست‌داشتنی #کی‌روش در هشت‌سال گذشته را در #نود شاهد بودیم.

توضیحات مفصل و تامل‌ برانگیز، استدلال‌های هوشمندانه، صبوری در پاسخ‌‌گویی، ادله منطقی، و احترامی ویژه به تمامی باشگاه‌ها و ستاره‌های دورمانده از تیم‌ملی. جایی که کارلوس کی‌روش در مورد پرسپولیس، برانکو و سیدجلال حسینی با لبخند و صبوری می‌گوید «مربی‌ای که با تیم مفتخر آسیا دشمن باشد عقل ندارد، هفت سال و نیم در کنار سیدجلال حسینی بودم در مورد او چه بگویم؟ یک رهبر، یک لیدر، یک بازیکن استثنایی و منحصر به فرد برای من، هرچه بگویم کم است».

«من کارلوس کی‌روش ۳۷سال مربی‌گری کردم، نمی‌خواهم در مورد پیشنهادات سایر کشورها صحبت کنم، حتی نمی‌خواهم به جزئیات آن ورود کنم. به ایران برگشتم چون من به مردم ایران بدهکارم، به مردم مدیونم، من عاشق ایران و تمامی مردم ایران هستم؛ ما ماه را نشان دادیم، دیگر بر عهده دیگران که می‌خواهند چه چیزی را ببینند.»

صحبت‌های کارلوس کی‌روش را یک اتفاق خوب در مسیر پیش‌رو تلقی می‌کنم، مطمئنا آنهایی هم که منطق را قربانی تعصبات رنگی‌شان نمی‌کنند و اندکی قدرت تحلیل فوتبال و ورزش را دارند با بیشتر صحبت‌های کارلوس کی‌روش موافق خواهند بود.
آی اسپورت - #3624182b
۹۳۵ ۵۸
تیم‌ملی امید به کره‌جنوبی باخت و حذف شد. البته خیلی زودتر از سوت پایان بازی حذف شده بود. همان روزی که زلاتکو کرانچار و کادر بی‌درایتش از ابرقدرت بودن کره‌ای‌ها به پسران می‌گفتند و ترس و لرز را ارزانی امیدهای‌مان کرده بودند حذف شده بودیم. راستش تفاوت زیادی است میان تفکرات مربیان. اما کارلوس کی‌روش چه کرد؟ کاری کرد که نه تنها کره، بلکه تمامی آسیا برای شکست تیم‌ملی‌مان رویاسازی کنند. تیمی که با مشت‌های گره‌زده به تهران آمد، تیمی که به دنبال صعود ازبک‌ها بود، تیمی که با مربی جدید و کارکشته‌اش آمد، و تیمی که با یک بازیکن بیشتر هم به ایران کارلوس کی‌روش نزدیک که چه عرض کنم توان گل زدن را هم نداشت.

این تفکرات است که پیروز می‌شود، دقیقا همان شاهکاری که معمار پرتغالی در فوتبال ایران به‌وجود آورد. جای آنکه ترس را به بازیکنانش تدریس کند پیراهن سرمربی رقیب را به پیراهنش سنجاق کرد، یا حسین اجاقی را برای جنگجویی پسرانش به کادر اضافه کرد و یا در کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به بی‌احترامی‌ها گفت «ما ایرانیم و فردا در زمین مسابقه نشان‌تان می‌دهیم»‌.
آی اسپورت - #73ea8f00
۹۳۳ ۲۱
باک چهارلیتری بنزین را برداشت و گفت «همینجا خودم را به آتش می‌کشم»، در انتها رضایت‌نامه محمدامین را از پیکان گرفت تا فرزندش به پرسپولیس بپیوندد. مسیر پدر برای پیوستن محمدامینش به پرسپولیس اشتباه بود.
اتفاقی که شب گذشته برای #محمدامین_اسدی افتاد زننده بود، اما نه به اندازه واکنش‌ هواداران و فوتبال‌دوستان. محمدامین از تیم‌ملی اخراج شد، رویای فتح جاکارتا تبدیل شد به تنها آمدن به خانه. محمدامین در فاصله چند ساعت از لحاظ روحی در شرایطی قرار گرفت، به گونه‌ای مورد تمسخر، تحقیر و اخراج قرار گرفت، که این اتفاقات آنقدر قدرت دارد یک مرد باتجربه را هم له کند چه رسد به محمدامین نوجوان. تنبیه محمدامین جای خود، بگویید صدبار دور زمین بدوئد، اجازه تمرین تیمی را از او بگیرید، نیمکت‌نشینش کنید، مشاوره‌‌اش دهید، اما طردش نکنید. عزیزان کاش مطلع باشید که محمدامین اسدی چهار فاکتور از شش عامل اصلی خودکشی را در وجود خود دارد، بیش از آنکه برای کری‌خوانی‌های سخیف‌ نابودش کنیم از او مراقبت کنیم. به او فرصت دهیم. رو برگردانیم از اشتباه شخصی‌اش. قصه مجسمه کاونتری را دوباره به یاد بیاوریم، قصه گودیوا، همان زن برهنه‌ای که در شهر چرخید و مردم پنجره‌ها‌یشان را بستند. خطای محمدامین زشت بود اما آیا برای نابود کردنش کافی بود؟ کمی انصاف، ذره‌ای درک.
آی اسپورت - #76fffa6e
۴۶ ۲۴
تیم‌ملی امید به میانمار باخت، دو گل خورد و چندین گل نخورد. شاگردان زلاتکو کرانچار مثل بسیاری از تیم‌های بزرگ دنیا که در شرایطی عجیب، به دنبال شکست مصلحتی هستند این راه را برگزید، با این تفاوت که هم ایران و هم میانمار برگی نو در تاریخ ورزش‌ کشورشان نوشتند، یکی از بعد فنی، دیگری از نگاه اخلاقی. اما در آخر این طبل رسوایی‌ نیمکت تیم‌ملی‌مان و تمامی مسئولان بی‌کفایت بود که در جاکارتا طنین‌انداز شد. غم‌انگیز است. به راستی از لحاظ اخلاقی چه به امیدهای‌مان ارزانی کردیم؟ که گل بخورید، که شکست بخورید، که وقت را بکشید، که ببازید تا با کره‌ قدر و قلدر که از شما هزاربرابر برتر هستند روبه‌رو نشوید؟ که هم‌قواره سعودی‌ها و هم‌شان بحرینی‌ها شوید؟ ذهن پاک بچه‌هایی که در آغاز مهم‌ترین تورنمتت‌ زندگی‌شان اینگونه آلوده می‌شود فردا که در قامت بازیکنان سرخابی ظاهر می‌شوند هواداران چه انتظاری می‌توانند از آنها داشته باشند؟ مردم به امید نسلی نو از مهدوی‌کیاها و باقری‌ها لحظه‌شماری می‌کردند، اما بدون تردید میناوندها و طارمی‌ها درو خواهند کرد.

خلاصه آنکه امیدمان از بین رفت‌. همان موقع که حمیدرضا استیلی به شکل تامل‌برانگیزی به سعودی‌ها می‌تازید حذف شدیم، همان موقع که زلاتکو کرانچار مسیری شرم‌آور را به نسل مستعدمان نشان داد حذف شدیم، همان موقع که یار دوازدهم تیم‌ملی، مسئولان بی‌کفایتی بودند که بستری از زشتی و بی‌اخلاقی را تدریس کردند امیدمان از بین رفت.
حالا بروید قهرمان دنیا شوید‌.
آی اسپورت - #fbd89929
۹۹۱ ۲۲
دو نکته؛ نکته اول که مفصل است را در یاداشتی جدا می‌نویسم. اما نکته دوم بازمی‌گردد به موضوع خشونت در استادیوم. در همین ابتدا پاسخ یک سوال را می‌نویسم که آیا خشم یک رفتار منفی تلقی می‌شود؟ هرگز. بلکه آن چیزی که منفی تلقی می‌شود و در اجتماع باعث آسیب به خود شخص یا دیگران می‌شود خشم فروخورده است، یا به عبارتی به بیماری «سایکوسوماتیک» تبدیل می‌شود. لزومی وجود ندارد شما عزیزانی که به استادیوم می‌روید از بروز خشم پرهیز کنید. متاسفانه مقوله‌ای که در مورد آن بحث می‌شود موضوع «پرخاشگری» است، بسیار تعجب می‌کنم چرا عزیزان و همکاران دو مقوله‌ای که بسیار با هم متفاوت هستند را به اشتباه به ذهن مردم وارد می‌کنند. البته که سهوی‌ست‌. اما دقت داشته باشید که مساله بسیار مهم اینجاست که هوادار حق دارد در استادیوم خشم پنهان خود را با فریاد، پریدن، سرو صدا و حتی پرتاب آب از بطری خالی کند، اگر هوادار نوجوان و جوان همین کار را انجام ندهد آسیبی شدیدتر به درون خانواده و اجتماع وارد می‌شود. (لطفا شرایط کشور را خوب در نظر داشته باشید) اما مساله این است باید از «پرخاشگری» جلوگیری شود. خشم یک الگوی رفتاری‌ست که باید هم بروز داده شود، اما پرخاشگری یعنی اینکه با نیت قبلی فحاشی، کتک‌کاری، چیزی را به قصد آسیب رساندن پرت کردن صورت بگیرد. باز هم نمی‌شود به همین راحتی گفت «پرخاشگری نکن دوست عزیز!» بلکه باید راه درست با ایجاد یک فرهنگ‌سازی، با درک هوادار به او نشان داده شود‌.

حالا من راهی دیگر نشان می‌دهم. بیاییم از خودمان شروع کنیم، از من به عنوان یک نویسنده، از من به عنوان یک سردبیر، از من به عنوان یک روزنامه‌نگار؛ از من به عنوان یک مخاطب؛ من حق دارم به هر دلیلی عصبانی شوم (خشم)، اما آیا حق دارم در خفا فحاشی کنم و مخاطب را مسدود کنم؟ این یک نوع پرخاشگری‌ست. وقتی من به عنوان یک نویسنده دروغ و تهمت می‌نویسم، وقتی از تیترهای زرد استفاده می‌کنم، وقتی انتقاد درست و نظرات منطقی را مغرضانه تعبیر می‌کنم یعنی بستری را آماده کرده‌ام تا هوادار نوجوان و جوان دچار خشم پنهان شود، و خدای نکرده به خودش و اطرافیانش آسیب برساند.

با احترام؛ اما آقای امیر قلعه‌نویی که تا دیروز با علی علی کردن‌هایش پرخاشگری را از سکو به کنفرانس می‌آورد، یا یکی همانند شجاع خلیل‌زاده که بانی پرخاشگری و بی‌اخلاقی در زمین مسابقه است، و حتی کاپیتان‌های عزیز سرخابی، آقایان مهدی رحمتی و سیدجلال حسینی که بارها بانی پرخاشگری بر روی سکوهای استادیوم شده‌اند به راستی چه اندازه هوادار می‌تواند به آنها تکیه کند؟ آیا نباید کمی اصولی‌تر به این موضوع بسیار مهم نگاه کرد؟

مثال؛ چندسال پیش، در چند هفته متوالی پیش آمد که تماشاگران «داور عزیزم دقت کن» می‌خواندند، به مرور دیگر نخواندند. چون مسکن داده شد اما بستر فراهم نشد‌‌. بی‌تردید این مساله هم همین‌گونه خواهد بود، زیرا از اساس مقوله‌ خشونت و پرخاشگری، و البته‌ راه‌های جلوگیری از آن فراهم نشده است‌. در آخر فراموش نکنید خشم یک رفتار مثبت و طبیعی است، بلکه این پرخاشگری‌ست که باید آسیب‌شناسی شود.
آی اسپورت - #67064225
۹۵۴ ۳۲
آن روزی که شنل سرخ را بر روی دوش جناب حسین هدایتی انداختند، همان روزی که بزرگانی چون ناصر محمدخانی و مجتبی محرمی کنار مردی که به لقب امیرکبیر هجرت داده شده بود ایستاده بودند، گمان می‌شد به این زودی‌ها دیگر شاهد چنین لحظات احمقانه‌ -پوزش- و زشتی نباشیم، اما انگار ما ساده بودیم و اشتباه می‌کردیم؛

زیرا این تصویر به همان اندازه زشت، زننده و البته وحشتناک است. لطفا امروز را فراموش نکنید، جایی که مدیرعامل، سرپرست، کاپیتان‌ها در کنار بوق‌چی مجبور به گرفتن عکس یادگاری هستند. هواداران عزیز پرسپولیس آگاه و هوشیار باشید که این تصویر یعنی آغاز التهابات، یعنی سلطنت بر روی سکوها، یعنی لبیک به لیدرپروری، یعنی یک تصمیم اشتباه و متاسفانه بزدلانه..
و شاید یعنی پایان شما جناب گرشاسبی.
آی اسپورت - #d0ee783b
۱۲۴ ۷۹
آزاده‌های زیر هشت؛ این پرنده مردنی نیست

آزاده‌های زیر هشت؛ این پرنده مردنی نیست

آی اسپورت
2018-07-29 23:00:00
سوا از اخراج بازیکن پیکان در دقیقه چهارم، که می‌توانست روند بازی را «کاملا» تغییر دهد، یک واقعیتی نیز وجود دارد که آن هم این است که استقلال با تصمیمات دولت وقت و وزارت محترم ورزش به شکل فاجعه‌آمیزی به عقب رانده شده است. شعارهای تند هواداران استقلال در بازی امروز علیه مسئولین هرگز مورد تایید نیست اما وقتی که صدای هواداران استقلال از رسانه ملی به کرات قطع شد یک پیامد مهم نیز در بر داشت. این اقدام هواداران استقلال را یک تلنگر برای قدم بعدی‌شان می‌پندارم.

بنا به وظیفه؛ و به دلیل آنکه استقلال نیز نماینده کشور عزیزمان در آسیاست، می‌نویسم اگر عدالت در چند روز آینده برای آبی‌پوشان ادا نشود شاهد یکی از بزرگ‌ترین تجمعات هواداران جلوی وزارت ورزش خواهیم بود. وزیر محترم جناب سلطانی‌فر عزیز، نماینده کشورمان به اندازه کافی از پای درآمده است، به آقازاده بگویید که از عرش بر فرش آمده است. مسئولین عزیز؛ چشمان‌تان را باز کنید و استقلال چندماه پیش را که مورد ستایش مربیان صاحب سبک آسیایی شده بود را با امروز مقایسه کنید. استقلال به معنای واقعی فرو پاشیده است و بی‌تردید لیگ برتر را نیز همانند سوپرجام از دست داده است. اما به نماینده آسیا رحم کنید. جناب سلطانی‌فر عزیز؛ پیش از آنکه فریاد استیضاح را بشنوید حق این مردم را بدهید. این چند خط را مستقیم برای وزارت ورزش نیز می‌فرستم‌.
آی اسپورت - #8354792a
۷۶ ۵۵
سربازان جمعه؛ سناریوی ضد آبی

سربازان جمعه؛ سناریوی ضد آبی

آی اسپورت
2018-07-25 23:54:00
سرور جباروف را یکی از برترین خارجی‌های لیگ می‌پندارم، یک بازیکن فوق‌العاده باهوش و خوش‌تکنیک، که نمونه وطنی‌اش را در فوتبال‌مان بسیار کم داشتیم. محرم نویدکیا، مجتبی جباری و ایمان مبعلی تنها پلی مکرهایی بودند که تکنیک را قربانی تاکتیک می‌کردند، و این فصول اخیر محسن مسلمان هم یکی دیگر از همان ناجی‌هاست، که دهه به دهه در فوتبال ایران سلطنت به راه می‌اندازند، و فوتبال ایران را با نبوغ‌شان به سخره می‌گیرند. سوا از مسائل اخلاقی/جوانی محسن مسلمان آمده‌ام بنویسم؛ مراسم برترین‌های فوتبال ایران یک فاجعه تمام عیار بود‌، جایی که محسن مسلمان باز هم قربانی یقه دیپلمات‌ها شد، ناجی پرسپولیس برانکو، تنها بازمانده پلی‌مکرهای قهار، باز هم قربانی مسئولان بی کفایت سازمان لیگ و فدراسیون شد. عجب صبری دارید آقای محسن مسلمان.
آی اسپورت - #5462d547
۷۵ ۲۲
لابد شما هم دغدغه‌های خودتان و خانواده‌تان را دارید، شاید درگیر صف وام های ۵میلیونی و ۱۰میلیونی با هزار و یک مصیبت هستید، شاید هم فکرتان درگیر قسط اجاره خانه و اولیه‌ترین هزینه‌های زندگی باشد، شاید هم خدای نکرده عزیزی در خانه دارید که مریض است و نگران کمیابی دارو و هزینه های سرسام آورش هستید. آقای رییس جمهور؛
اگر فساد و اختلاس اشخاص معروف از سروکول مملکت بالا می رود، اگر خرمشهر نه آرام دارد نه قرار، اگر آمار رو به افزایش خودکشی، افسردگی و خشم در میان مردم شریف ایران امان‌ها را بریده، اگر وعده صد روزه تان چندین ساله شده است عیبی ندارد، فقط لطف کنید برای یکی دو بازیکن فوتبال پادرمیانی نکنید، آن از ماجرای ریزه اسپور و مهدی طارمی؛ این هم از مجید حسینی‌. پیش از آنکه خبر تحمیلی تکذیبیه روی خروجی‌ها قرار بگیرد لازم است بگویم؛ به‌خدا آن روزها هم درست یا غلط آبی‌ها هم کنار قرمزها روبان بنفش بسته بودند رییس جمهور.
آی اسپورت - #24469062
۹۱ ۶۷
#کی‌روش تعارف ندارد، رک است. وقتی نام آقایان قلعه نویی، #برانکو، کرانچار را می آورد دلایل خاص خودش را دارد. می‌گوید دست از کارشکنی بردارید، دروغ نگویید، در برنامه‌های تیم ملی ایران دخالت نکنید. هواداران #استقلال لطفا مطلع باشند که اسیر فرافکنی نشوند، ارتباط #شفر و کی‌روش یک همکاری محترمانه است که با حمایت قلبی مرد آلمانی از کارلوس کیروش و از تیم ملی ایران همراه است. شفر هرگز بندی در قرارداد خود نگجاند که هروقت سرمربی تیم ملی رفت من جای او بنشینم. شفر هرگز به سرمربی تیم ملی اتهام نزد، او را به بی دانشی متهم نکرد، پشت توهین های اسطوره باشگاه سنگر نگرفت. اگر هم حتی یک درصد بحثی و اختلافی به میان باشد آنقدر محترم هستند که مشکل‌شان را خودشان حل کنند و نفاق را در میان هواداران به وجود نیاورند.

بهتر است یک واقعیت گفته شود که چیزی تمام نشده که دوباره آغاز شود، حتی با همین نمایش غرورآمیز تیم ملی که پاسخ مناسبی به منتقدان بود. کی‌روش جمله زیبایی می‌گوید: «ما فراموش نمی‌کنیم» و هواداران واقعی تیم ملی هم مطلع باشند که قرار هم نیست وطن فروشی و بی مهری جماعتی را فراموش کنیم. البته اکثر هواداران #پرسپولیس همواره همراه تیم ملی بودند، حتی جمع کثیری از آنها در چند شب گذشته به حامیان تیم ملی پیوسته‌اند. منظور از وطن فروش نگاه مطلق به طیف خاصی نیست. پیشبینی میشد که برانکو همانند شفر پرچم ایران را بر گردن نمی آویزد، اما انتظار میرفت برای ظاهرسازی هم که شده لااقل یک خسته نباشید بگوید که از گفتن همان هم نه تنها امتناع کرد بلکه به صورت مبتدیانه‌ای به بازیکنان داخلی و لژیونر تیم ملی طعنه زد. امیدوارم جواب منطقی #کیروش از سوی برانکو ادامه نداشته باشد.
آی اسپورت - #d15baad0
۹۶۹ ۷۹
از ضجه های مهدی تا ستایش های بی انتهای رسانه های خارجی از تیم ملی ایران، از اشک های مرتضی بر شانه های پپه تا رسیدن به این تراژدی زهرمار، متعلق به هواداران واقعی تیم ملی است. منتقدان و همکاران عزیزمان با قلم های سرخ و رنگی، پیشکسوتان و اسطوره های پوشالی مان، خبرنگارنماها و ژورنالیست های ساده لوح؛ با احترام اما چشمانتان را باز کنید و سربلندی ملت ایران را هزارباره ببینید. شادی و پایکوبی میلیون ها نفر را در خیابان ها و کوچه پس کوچه ها ببینید‌، شور و شعف را از لب مرز تا سرپل ذهاب ببینید، غرور بازگشته ملت خسته ام را ببینید. حال در همان سنگر نم گرفته تان بمانید و از جای خالی سید جلال مرثیه سرایی کنید، از تاکتیک های مدرن آقایان هومن افاضلی و مایلی کهن ها بگویید، از دکتر و پروفسور و ژنرال بگویید‌. اما فراموش نکنید قصه تراژدی سارانسک در قلب مردم و ملت پرافتخارم تا همیشه به یادگار میماند. شادی و غرور مردمم یعنی سیلی به منتقدانی که پشت تعصبات رنگی شان ایستادند و با بی مهری بهترین تیم ملی تاریخ مان را بدرقه کردند.
ساعت ۲ بامداد امشب؛ فرودگاه برای قهرمانان ایران گلستان خواهد شد.
آی اسپورت - #9fd9d7ba
۹۴۶ ۲۲
همینگونه بدرقه ات کردیم و شما با دستانی خالی، غرور را به مردمم بازگرداندی. قصه قهرمانان یک ملت در سارانسک به پایان رسید‌ اما سوگند به این لحظات غرورآمیزی که شما و یوزهایت برای مردمم ساخته اید، فرودگاه را برای تان به بهشت تبدیل میکنیم. بازگردید قهرمانان ملت ایرانم.
گفتن ندارد اما یک شب پیش از بازی با پرتغال یکی از اعضای تیم ملی جمله عجیبی برایم گفت «دعا کنید شرمنده مردم نشیم» ، شوکه شدم و به او تاختم و گفتم تا همینجا هم شاهکار کرده اید، کارستان کرده اید، شادی و غرور مردم را نشانش دادم و گفتم فردا هر نتیجه ای که کسب کنید شما با عزت و سربلندی برمی گردید، بغض کرد و یک تشکر از مردم. دقایقی پیش برایش گفتم حالا برگردید که آغوش مردمم منتظرتان است. شما در قلب مردمم صعود کردید.
آی اسپورت - #cf5d5cdf
۹۴۷ ۲۱
این روزها همانند میلیون‌ها نفر، #عادل_فردوسی‌پور را به جرات یکی از مبارزان حقیقی با فساد در ورزش می‌دانم. از سحر و جادو گفت، از منصور عظیمی گفت، از قاچاق فرش گفت، شوالیه را به فرش کشاند، از مدیر بی کفایت پرسپولیس گفت، از فساد در لیگ های پایین گفت، از قلعه عقاب ها ‌و چشمان پسر قائمشهری گفت، از تبانی و رشوه تیم متمول لیگ برتری گفت، از فساد فدراسیون و طعنه به شهردار گفت، از ورود زنان به استادیوم گفت، از نقد تند به نمایندگان مجلس گفت، از سیاست در ورزش گفت، از ناصر حجازی و سیمین بهبهانی و استاد شجریان گفت. هم سایه مان آمد، گام به گام مان آمد.
بیاییم نقد به عادل فردوسی پور را در لابه لای احساسات بچگانه‌مان جای ندهیم، او را به بهانه های سخیف مواخذه نکنیم، از رنج‌های روانی مان فاصله بگیریم و عادل را همانطور که هست دوست داشته باشیم. یک انسان شریف، که یا بانگ تحریم آبی ها را می شنود یا اتهامات بی اساس ارتش سرخ مان را. اما واقعیت این است شرافت عادل فردوسی پور زمانی رنگ واقعیت به خود گرفت که پشت صندلی اش ایستاد و گفت «اگر این صندلی وفا داشته باشد همراه تان میمانم»، و همان هفته تمامی استادیوم های کشور با حمایت شان حجت را بر او تمام کردند. رک بگویم؛ آنهایی که عادل فردوسی پور را به بهانه های مضحک ترور شخصیت میکنند همان هایی هستند که تیتراژ برنامه اش را هم از دست نمی دهند.
۱۱۶ ۳۶
با یکی از اعضای فدراسیون و وزارت ورزش صحبت می‌کردم. ایشان می‌گفتند هیچ کدام از طرفین از مطالبات خود کوتاه نمی‌آیند، و به نوعی نه وزارت و نه سرمربی قصد ندارند از مطالبات خودشان عقب‌نشینی کنند؛ مطالبات، مالی نبود. تا این‌که تیم ملی ایران‌مان در دو بازی خود مقابل قهرمان افریقا و قهرمان جهان آنچنان گل کاشت که میلیون‌ها ایرانی شب را در خیابان‌ها به صبح برسانند. تیم ملی‌مان به یاری خدا و دعای خیر مردم آن‌چنان درخشید که مردمم پس از سال‌ها از ته قلب‌شان دوباره احساس غرور و سرور داشته باشند.
ماه رمضان تمام شده، دقایقی پیش به همان عضو وزارت و فدراسیون از شادی مردمم گفتم، از شور و شعف میلیون‌ها نفر که در خیابان‌ها اشک شوق ریختند گفتم، از غرور گمشده‌ای که دوباره به مردمم هدیه داده شد گفتم، ار آرزوی مردمم گفتم، از طرف میلیون‌ها ایرانی به ایشان گفتم سوا از هر نتیجه‌ای که مقابل پرتغال پیش می‌آید این شادی و غرور مردم را در یاد داشته باشید، از آرزوی مردمم گفتم. گفتم عقب‌نشینی کنید و کارلوس کیروش را به خاطر مردمم تا جام جهانی بعدی حفظ کنید.
خلاصه آن‌که گفتند «خیال شما ‌و مردم راحت، می‌ماند، کارلوس #کی‌روش می‌ماند تا ۲۰۲۲».
خواستم بگویم عقب‌نشینی شما، عطر نرگس و وطن‌پرستی دارد. دیگر مردم فهیم و عزیر ایران به خوبی می‌دانند تا همین جای قصه هم تیم ملی‌مان سوا از هر نتیجه‌ای که مقابل پرتغال کسب می‌کند با عزت و غرور باز می‌گردد.
۱۰۹ ۸۱
این تصویر را تا همیشه در یاد داشته باشید، و سال‌ها بعد با سینه‌ای سپر به این و آن نشانش دهید. از «هواداران واقعی» بگویید، از ردِ درد بگویید، از آرزوی‌های سخیف این و آن بگویید، از لغو بازی‌های تدارکاتی و لغو اردوها بگویید، از تحریم‌ استوک‌ها بگویید، از بی‌مهری‌ها و صدرنشینی گروه مرگ بگویید. حال اگر حتی صد گل هم از قهرمان جهان و اروپا بخورند فدای سر شما ملی‌پوشان غیور ایران‌مان. اما؛
به آنی که روی زمین افتاده بگویید که «مردمت» تا پاسی از شب در خیابان‌ها عطر غرور و شادی را دوباره احساس کردند، به او بگویید از اوین تا سرپل‌ ذهاب، از کازرون تا تهران سراسر سرور شد. نمی‌دانم بنویسم یا که نه؛ به درک می‌نویسم، به آنی که روی زمین افتاده است بگویید: اگر پرستش به شما کفر است من کافرِ اولم خدا می‌داند
آی اسپورت - #a7eea323
۹۱ ۴۱
آنها که تیم‌ملی‌ام را فروخته بودند و امروز در جشن میلیون‌ها نفر به خیابان ریخته‌اند، آنها که آرزوی شکست تیم‌ملی‌ام را داشتند، آنها که از هیچ زخم‌زبانی به تیم‌ملی و کارلوس کی‌روش نگذشتند، این شادی مبارک‌تان. اما من مردی را می‌شناسم که با دستانی خالی برای مردمم معجزه می‌کند. صدباره می‌گویم حکایت کارلوس کی‌روش، حکایت پاپیون است، همانی که وقتی پرید به اقیانوس فریاد کشید:
لعنتی‌ها من هنوز زنـده‌ام
آی اسپورت - #92b5e13a
۱۰۷ ۵۸
در جام جهانی ۱۹۹۸، زمانی که تیم‌ملی‌مان حماسه آفرید و امریکا را شکست داد، بلافاصله بلیط‌های برگشت به ایران را در تاریخ ۴تیرماه ۱۳۷۷ تهیه کردند، یعنی بلافاصله پس از بازی با آلمان. به لطف مدیران عزیز، باوری برای صعود وجود نداشت.

دو دهه گذشته و در جام‌جهانی ۲۰۱۸ متاسفانه باید بنویسم چیزی تغییر نکرده و حالا هم بلیط‌های برگشت به ایران را به دست خبرنگاران رسانده‌اند، دقیقا بلافاصله بعد از بازی آخرمان مقابل پرتغال. تاسف‌ دارد؛ خجالت‌آور است.
۱۰۰ ۱۲
ما سیلی خواهیم خورد یا کارلوس کی‌روش؟

ما سیلی خواهیم خورد یا کارلوس کی‌روش؟

آی اسپورت
2018-06-02 00:03:00
از ولاسکو تا کی‌روش؛ به برهوت خوش آمدید

از ولاسکو تا کی‌روش؛ به برهوت خوش آمدید

آی اسپورت
2018-05-30 21:41:00
تاریخ از بی‌حیایی‌ها خواهد نوشت؛ ملت فراموش‌کار

تاریخ از بی‌حیایی‌ها خواهد نوشت؛ ملت فراموش‌کار

آی اسپورت
2018-05-28 01:50:00
نباید این را می‌نوشتم اما زمانی که اتفاقات کیف را دنبال می‌کردید و از خجالت #سرخیو_راموس در می‌آمدید؛ زمانی که با هتریک قهرمانی مادرید و سرافرازهای آنفیلدی سرخوش بودید، زمانی که تیترهای حماسی را برای عزیز مصر می‌نوشتید، همان موقع یکی از اعضای تیم‌ملی از استانبول برایم نوشته بود دلگرم به حمایتت هستیم. با ذره‌ای امید گفت چشم و امیدمان دعای خیر مردم است.

خجالت، بغض و شرمم آمد از مردمی که آرزوی ذلت تیم‌ملی را آن‌گونه تاباندند که رسید به استانبول. خانم‌ها آقایان؛ بد کردیم با تیم‌ملی‌مان، بی‌غیرتی کردیم در قبال ایران‌مان.
۷۱ ۳۳
نام‌آوران، ردیف ۵۸ شماره ۱۲؛ شبیه‌ترین به حجازی
شقایق اشک‌ریز
شقایق اشک‌ریز
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۳۴

نام‌آوران، ردیف ۵۸ شماره ۱۲؛ شبیه‌ترین به حجازی

آی اسپورت
2018-05-26 03:34:00
تروآ هم بدون هکتور سقوط کرد؛ نوای بی‌نوایی

تروآ هم بدون هکتور سقوط کرد؛ نوای بی‌نوایی

آی اسپورت
2018-05-22 00:16:00
نه تو مسیح نبودی؛ جهنم همینجاست

نه تو مسیح نبودی؛ جهنم همینجاست

آی اسپورت
2018-05-20 02:53:00
کریستین کراندال می‌گوید: «تا حدودی شخصیت هر انسان را می‌توان از کفش‌هایی که می‌پوشد قضاوت کرد.» حتی دکتر «فرانس ریل» روانکار آلمانی در مبحث خوش‌پوش بودن چنین عقایدی دارد. حال به این تصویر نگاه کنید. در یک همایش رسمی؛ یک جشن قهرمانی برگزار شده. مراسمی که تصاویرش در یاد مردم و در آلبوم تاریخی فوتبال باقی می‌ماند. لطفا به طرز لباس پوشیدن بازیکنان ایرانی‌مان و البته میلیاردی‌مان نگاه کنید. کاش بازیکنان ایرانی وقتی به چنین مراسم‌هایی دعوت می‌شوند آداب درست لباس پوشیدن و خوش‌پوش بودن را کمی بیشتر رعایت کنند، همانند سرور جباروف. اگر سخت‌تان است می‌توانید از همسرتان یا از مشاور لباس کمک بگیرید. یک مراسم باشکوه و رسمی؛ و این همه شلختگی نوبر است.
آی اسپورت - #18a5f42a
۹۴ ۲۴
دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

آی اسپورت
2018-05-14 15:00:00
برای حاج حسین زانو بزنید؛ توهین تا کجا؟

برای حاج حسین زانو بزنید؛ توهین تا کجا؟

آی اسپورت
2018-05-13 10:59:00
یک‌ماه مانده به جام جهانی روسیه. #تیم‌ملی با چهار نفر تمرین می‌کند. اردوی تیم‌ملی لغو شده. بازی‌های دوستانه لغو شده. چند نفر از بازیکنان در باشگاه‌ها مصدوم شده‌اند. دریغ از یک پیراهن برای تیم‌ملی. امکانات‌مان نسبت سی‌ویک تیم دیگر شبیه به شوخی‌ست. نگاه‌های منفعت‌طلبانه به میمنت نگاه‌های رنگی تیشه به ریشه تیم‌ملی زده، و هیچ‌گونه حمایتی از تیم‌ملی وجود ندارد. عیبی ندارد. با این وضعیت از تیم‌ملی توقع کوچک‌ترین ردی از معجزه هم منطقی نیست، هرکسی غیر از این عقیده دارد باید به روان‌شناس مراجعه کند. همانطور که #کی‌روش گفتند «به مردم بگویید یادتان باشد که در سال جام‌جهانی تیم‌ملی را فراموش کردید». نوشتم تا یادگار بماند.
۸۵ ۲۹
مادرش ضجه می‌زد و می‌گفت چشم منو بدید به پسرم. و سرباز قصه‌مان بدون آنکه مطلع باشد دوربین در حال فیلم‌برداری‌ست زمزمه می‌کرد «در راه خدمت به وطن دو چشمم را هدیه کردم». آن روزها دنیای‌فوتبال جلد را با «فوتبال چشم‌هایش را گرفت» بسته بود. و امروز جای فوتبال، باورهای دروغین با پیشانی‌های کبود از جای مُهر، چشم اسماعیل‌بهداروند را گرفته است. تمام فوتبال ارزش کور شدن یک جوان را داشت؟ رعنای‌کور تیتری‌ست که به زودی خواهم نوشت.
آی اسپورت - #b7fd002f
۶۷ ۱۶
درباره احتمال حضور برانکو در تیم‌ملی؛ عقب‌گرد فاجعه‌آمیز

درباره احتمال حضور برانکو در تیم‌ملی؛ عقب‌گرد فاجعه‌آمیز

آی اسپورت
2018-05-07 04:34:00
برگرد آقای کولینا‌؛ دل‌مان کمی عدالت می‌خواهد

برگرد آقای کولینا‌؛ دل‌مان کمی عدالت می‌خواهد

آی اسپورت
2018-05-02 18:28:00
برای نساجی‌ها؛ لطفا مثل تراکتور نشوید

برای نساجی‌ها؛ لطفا مثل تراکتور نشوید

آی اسپورت
2018-04-30 09:25:00
«خدارو شکر می‌کنم که سلامتم. هیچ مشکلی وجود نداره، فقط دوست دارم زودتر آماده بشم و بازی کنم. امیدوارم خیلی زود دل هوادارانو دوباره بدست بیارم»

اتفاق‌های بد، حادثه‌های تلخ برای هرکسی می‌تواند پیش بیاید، از لحاظ اخلاقی سرکوفت زدن به آدمِ خطاکار/گناه‌کار درست نیست. همانطور که دیالوگی از رامبد جوان را که منتسب به امام صادق بود را گوش می‌دادم «اگر انسانی، انسانی را به خاطر گناهی سرزنش کند نمیرد تا خود به آن گناه مرتکب شود». اما وقتی بخشی از مصاحبه امروز #مهدی_قائدی را خواندم بهت زده از این همه بی تفاوتی‌اش. نه میلی برای پشیمانی داشت، نه حوصله‌ای برای یاد کردن از احمدرضا. خبر را بستم و دوران آماده سازی‌ و ریکاوری و فلان را دیگر نخواندم.
۸۲ ۱۹
«همه دیدند داور دوتا پنالتی واضح ما را نگرفت، شما بگویید چه کاری دیگر از من بر می‌آید؟» بخشی از صحبت‌های #برانکو پس از شکست در دربی را خواندید. یا #شفر پس از شکست در اصفهان مقابل ذوب‌آهن می‌گوید: «بعد از سال‌ها مربی‌گری قاطعانه می‌گویم آن صحنه اصلا و ابدا پنالتی نبود». تمامی کارشناسان داوری اعتقاد داشتند پنالتی کاملا درست بوده.

اما مساله درک مخاطب و هوادارمان است که متاسفانه آنقدر خودش را غرق تعصب‌ کرده، آنقدر خودش را درگیر کل‌کل و کری‌خوانی‌های سخیف کرده که دروغ‌های ‌آشکار مربیان محبوب‌اش را هم که نشات گرفته از شانه خالی‌کردن از یک حس مسئولیت‌پذیری و یک عذرخواهی ناقابل برای کوچ یا سیستم اشتباه است را به راحتی می‌پذیرد و باور می‌کند. سطح درک مخاطب‌مان، حتی نویسنده‌مان، ورزشکارمان و حتی اسطوره‌های ورزشی‌مان همین اندازه است که این روزها می‌بینیم. گله به این و آن نیست، بلکه این اجازه را خود‌مان داده‌ایم که احساسات و قلب‌ هوادارمان با افکاری مریض تعویض شود. حالا برای چند لحظه هم که شده به احساسی که نسبت به کشورتان، به ایران‌تان دارید فکر کنید. آیا درک معنای ابتذال راحت‌تر نشد؟
۷۳ ۳۱
عقاید یک «کروات»

عقاید یک «کروات»

آی اسپورت
2018-04-25 11:40:00
یادم می‌آید سردبیر یک جایی، وقتی از شجاعت مدنی #علی_کریمی نوشته بودم و منتشرش کردم با صدایی لرزان گفت: «خانم فلانی می‌خوای تعطیل بشیم؟ می‌خوای فیلتر بشیم؟ چرا از اشکان‌سهرابی در یاداشت علی‌کریمی نوشتین؟ به خدا دستام می‌لرزه، اینجا کلی آدم نون می‌خورن».

یادم می‌آید هفتم #ناصرحجازی بود یادداشتی نوشتم با این مضمون؛ با احترام به آتیلا، اما حجازی یادگار ندارد اگر هم داشته باشد آن فرهادمجیدی نیست، عکسی را هم آپلود کردم از علی‌کریمی در کنار بهنازشفیعی. خودش می‌داند. یا روز خداحافظی‌اش از فوتبال تیتر زدم «خیال شهر راحت، این شهر دیگر مرد ندارد»، یا روزی که سرمربی نفت شدند در هیاهوی رفت‌وآمد مجتبی‌جباری و کاوه‌رضایی، در هیاهوی شایعات داغِ سروش‌رفیعی و مهدی‌طارمی، وقتی که سر قرمزها و آبی‌ها گرم ستاره‌هایشان بود یادداشتی دیگر نوشتم و تیتر زدم «روی شانه‌ها رفتی روی شانه‌ها برگرد آقای کریمی». جالب آنجا بود یکی از سردبیران خانم، وقتی از علاقه‌ام به کریمی آگاه شد پرسید: «آیا علی‌کریمی لایق این همه ستایشت است؟». یادم می‌آید در سالروز تولد علی‌کریمی مقاله‌ای دیگر نوشتم که مادرِ بابک معصومی در مراسم تدفین فرزندش، علی‌کریمی را به آغوش کشیده بود. خودش بهتر می‌داند. و این اواخر وقتی مجادله کارلوس کی‌روش و علی‌کریمی پیش آمد، تیتر را با «السلام علیک یا علی‌کریمی» بستم.

عیبی ندارد آقای‌کریمی. این هجمه‌ از کم‌مهری که برای چند سطر نقد در لابه‌لای سال‌ها علاقه‌مان آنچنان خودنمایی می‌کند که از جانب شما دردناک‌ترین الفاظ، توهین‌ها و تهمت‌ها به بنده، و ماهیت آی‌اسپورت زده می‌شود را می‌سپارم به همان یک امضایی که روی پیراهن شالکه زده بودید و آن‌را با چشمانی تر فرستادید به خانه ‌اشکان‌سهرابی. تا یادم نرفته بنویسم همان سردبیر که پرسش کرده بود آیا کریمی لایق ستایش است، دیروز برایم نوشت «عزیزم حالا آب قند بخور».
۱۰۷ ۸۳
از ما نبودید آقای کریمی؛ یک‌جانبه و افراطی

از ما نبودید آقای کریمی؛ یک‌جانبه و افراطی

آی اسپورت
2018-04-20 02:58:00
الوعده وفا؛ زمان رستگاری است پسران پرسپولیس

الوعده وفا؛ زمان رستگاری است پسران پرسپولیس

آی اسپورت
2018-04-17 21:00:00
گفتن ندارد اما سطح مربیان خارجی، حتی مربیان درجه دوم و سوم اروپایی که به ایران آمده‌اند به مراتب از مربیان ایرانی بالاتر است. اما مساله اینجاست مربیان ایرانی به انتظار لحظاتی سر می‌کنند که #شفر دلار روی دلار بگذارد، #برانکو مطابق سلیقه شان تعویض نکند، قرارداد #کی‌روش به خیال شان ایهام داشته باشد، برای‌شان خبر ببرند دهان #کرانچار بوی الکل می‌دهد، یا بشنوند یک بطری در چند فرسخی #اسکوچیچ بود. این مواقع کارشناسان محترم ایرانی، پیشکسوتان محترم پایتخت، کانون مربیان و فلاسفه ایرانی، آهسته آهسته از پستو بیرون می‌آیند و وا مصیبتا سر می‌دهند. اما این روزها که باشگاه های ایرانی و فوتبال ملی سردمدار آسیا هستند خبری از آنها نیست که نیست.
۱۰۷ ۱۰
دنیا سیلی به مادرید را دید؛ بازگردید پسران بد

دنیا سیلی به مادرید را دید؛ بازگردید پسران بد

آی اسپورت
2018-04-14 12:20:00
اشک گرگ؛ ما را در المپیکو دفن کنید

اشک گرگ؛ ما را در المپیکو دفن کنید

آی اسپورت
2018-04-11 11:16:00
متاسفیم رئیس؛ زمانه بی‌حیا بود

متاسفیم رئیس؛ زمانه بی‌حیا بود

آی اسپورت
2018-04-10 18:04:00
این فقط یک تلنگر است پروفسور!

این فقط یک تلنگر است پروفسور!

آی اسپورت
2018-03-06 15:08:00
بدرود کاپیتان؛ رد درد تا فلورانس

بدرود کاپیتان؛ رد درد تا فلورانس

آی اسپورت
2018-03-04 23:17:00
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر