فهرست
موناکو جذاب‌ترین تیم چمپیونزلیگ برایاستعدادیاب‌هاست. تیمی که تمام نفراتش منهای رادامل فالکائویِ احیا شده، در رادار بزرگ‌ترین تیم‌های قاره هستند. از مندی و سیدیبه و باکایوکو بگیر تا فابینیو، لِمار، سیلوا و این پدیده جوان امباپه لوتین. بهترین خط حمله فعلی اروپا، در دور گروهی تاتنهام رو دبل کرد و حالا در لیگ، سه امتیاز برتری به پاریسی داره که بارسا رو درسته قورت داد! پپ گواردیولا واسه حفظ رکورد 100درصدی حضورش در نیمه‌نهایی‌ها و اینکه انگلیس در یک‌چهارم بدون نماینده نباشه، کار سختی داره.
۳۷
ته این محرومیت‌ها ما رو می‌رسونه به دربی‌های مُرده و خالی از هیجانِ هیچ-هیچِ سابق. توو فضای فوتبالی تلاش مذبوحانه‌ای می‌کنیم در جهت کاهش حساسیت‌های کاذب دربی تا بازیکن‌ها بتونن بهترینِ خودشون رو ارائه کنن اما دست آخر، حقوق‌دان‌ها با احکام انضباطی‌شون بهمون یادآوری می‌کنن که نه! توو این بازی باید محتاط‌تر بود.
۶۷ ۱
یک. گل سیدجلال صدر جدول نیم‌فصل دوم رو برای پرسپولیس حفظ کرد.
دو. سناریوی نفت پارسال مو‌به‌مو داره واسه علیمنصور تکرار می‌شه. از شوک مثبت به بیرانوند که رو رحمتی هم جواب داد تــا دستِ خالی شده توو نیم‌فصل دوم و اوج‌گیری تیم با جوون‌ها و سنگ‌اندازی سر راه قهرمانی پرسپولیس، اما منصوریان واسه قهرمان کردن این تیم توو فصل بعد باید مربیِ نیم‌فصل اول هم باشه.
سه. حالا استقلال با 5 برد و یک تساوی از 9 بازی آینده‌ش، بدون حتی یک‌هفته صدرنشینی از 52 امتیاز استقلال مظلومی با بیش از 20هفته صدرنشینی عبور می‌کنه.
۵۴ ۲
توو این روزهای جشنواره حتما شنیدین که میگن «فلان فیلم، تلویزیونیه. مال پرده نقره‌ای نیست» یا «رو پرده لو میره» و از این دست. چیزی که هرگز نشنیدین اینه: این فیلم، خودِ سینماست. توو قاب تصویر یه چیزی کم داره...
حالا حکایت ژاوی هرناندزه. یک عمر به ناچار برای تماشای هنرش به جعبه جادویی زنجیر شدیم و حالا بهترین و شاید یگانه فرصت ماست تا از نزدیک، وسعت دید و عمق حرکاتش توو زمین رو درک کنیم. مضاف بر همه این‌ها، گزارشگر بازی محمد سیانکی‌ست و این خودش بهترین دلیل برای پُر شدن آزادی!
۵۶ ۱
علی کریمی خطاب به ملی‌پوشان پرسپولیس: «نگران نباشید! شما انقدر خوب هستین که مجبور شن به تیم‌ملی دعوت‌تون کنن.» عینا حرفی که رحمتی سه‌سال‌و‌نیم پیش به عقیلی زده بود. «نامه عذرخواهی رو امضا نکن. خودشون مجبور می‌شن بیان به دست‌و‌پامون بیفتن!»
کی‌روش رو لااقل توو این مورد امتحان نکنیم.
۴۵ ۴
خداداد هم باید در نهایت اعتماد به نفس تصمیمش مبنی بر بیرون کشیدن تیم رو انکار می‌کرد و مثلا می‌گفت: با حرکت دستم قصد منحرف کردن مسیر حرکتی گرد و غبار اهواز رو داشتم. خیلی هم شیک و باورپذیر.
۳۳ ۱
یعنی واقعا از افتخاری جنمِ اخراج سرمربی برمیاد؟!
کسی که افتخار می‌کنه به اخراج نکردنِ ناظم‌الشریعه بعد باخت پنج‌گله به اسپانیا توو اولین بازی جام جهانی و فکر می‌کنه اون سناریو همیشه می‌تونه تکرار شه. تنها شاید حذف جلو السد و چندروز بعدش باخت توو دربی میخ آخر رو به تابوت منصوریان بکوبه. وقتی دیگه هیچ هواداری تصور اینکه می‌شه به منصوریان یه فرصت دوباره داد رو توو سرش نداشته باشه.
۴۶ ۶
سروش توو روز خوبش یه بالرینه و البته متاسفانه نوسانات زیادی توو بازیش داره که از ترکیب ثابت کی‌روش دورش کرده. همیشه و همه‌جا هم از بختیار بهتر بوده، چه فولاد و چه تراکتور. پس به اون اندازه مایوس نمی‌کنه هوادارها رو. مساله اصلی اما، اینجاست که آیا به سبک بازی پرسپولیس می‌خوره؟! واژه کلیدی تیم برانکو پرس بالای زمینه و «اس‌آر‌سون» بیگانه با دوندگی بدون توپ. کاهش میزان دوندگی تیم می‌تونه پرسپولیس رو در بخش دفاع تیمی دچار مشکل کرده و نهایتا آمار گل‌های دریافتی رو ببره بالا.
۵۱ ۶
امروز احتمالا فردی سرهنگ را حین غربالِ دانه‌درشت‌ها در میوه‌فروشیِ محل می‌یابد و از ایشان بابت شکست چلسی با دفاع سه‌نفره توضیح می‌خواهد... "که آقا این چه وضعشه دفاع سه‌نفره هم که باخت و فلان" ... اما سرهنگ که حاضر جواب‌تر از این حرف‌هاست گوشه چشمی نازک کرده، روی شانه جوانک زده و می‌گوید: نکته در این بود که پوچتینو هم دفاع سه‌نفره چیده بود. دفاع سه‌نفره مرگ ندارد عزیز جان. اصل پوشش را فراموش نکن!
۳۹ ۱
منچسترِ مورینیو:
14 هفته ابتدایی _ 5 برد (21 امتیاز)
6 هفته اخیر _ 6 برد (18 امیتاز)
یونایتد آخرین‌بار که به شش برد متوالی در لیگ رسیده بود در نهایت سهمیه سی‌ال رو گرفت. فصل اول لوییز فن‌خال.
۲۴
فرگوسن بهش گفته بود همون مورینیوی سابق شو، اما چیزی که این هفته‌ها از منچستر می‌بینيم از کلاسیکِ تیم‌های مورینیو هم بهتره!
نمایش این روزهای یونایتد کاملا «سرگرم‌کننده‌»س. واژه‌ای که تو فرهنگ لغت تیم‌های مورینیو اهمیت چندانی نداشته هیچوقت!
۳۰
پپ گواردیولا هنوزم مربی خوبیه ولی اسیر خودویرانگریِ تاکتیکی شده. اسیر پیچیدگی‌های ذهنی. اصرار به اثبات نابغه بودن.
۲۴
تیم فوق‌العاده‌ی کی‌روش یه بالرین کم داره. کاش سروش همیشه اینقدر موزون برقصه!
۴۱ ۳
این هواداری که کنار رحمتی ایستاده رو هیچ‌رقمه نمی‌شه باحجاب کرد. باید زنگ بزنه خونه واسه‌ش لباس بیارن!
۱۲ ۱
دلیل بی‌حال بودن بازیکن‌های رئال و بارسا خبر داشتن از گزارش جواد خیابانی بود یا شب قبل مسابقه یه ضیافت صوری شام تدارک دیده بودن واسه دوستی بیشتر بچه‌ها؟!
بازیکن‌های دوتیم بیش از حد معمولِ چنین بازی‌هایی باهم مهربون بودن و اشتیاق‌شون برای در درجه اول بازی کردن و بعد پیروز شدن بیش از حد کم بود. یه دربی با اَگرِشِن تعریف نشده. ال‌کلاسیکوی اورجینال بازی سیتی-چلسی بود!
۱۷
از رو معمای آنوئتا باید فیلم ساخت. مسی می‌گه اونجا زمین سختیه اما زمین سخت تعریف داره. مثلا تو انگلیس به استادیوم بریتانیای استوک می‌گن زمین سخت چون شدت باد خیلی زیاده و پیش‌بینی مسیر حرکت توپ دشوار. جدا از اینکه هیکل بازیکنان استوک بیشتر شبیه راگبی‌بازهاس و از توپ‌های بلند و اوت دستی هم زیاد استفاده می‌کنن. زمین سخت می‌تونه مشخصات دیگه‌ای هم داشته باشه. مث بدی چمن یا جو سنگین استادیوم. آنوئتا در ظاهر هیچکدوم اینا رو نداره. پس چرا؟
چرا سوسیه‌داد تنها تیم اروپاست که نه به بارسای رویایی پپ باخته نه بارسای رویایی انریکه و نه مابینش!؟
۲۱
یک. از تفاوت‌های عمده‌ی لیگ ما با لیگ‌های اروپایی، درجه اهمیت اخراج یه بازیکن و ده‌نفره شدن تیمه. تو فوتبال روز دنیا به ندرت پیش میاد پس از این اتفاق نتیجه به نفع تیمی که نفرات بیشتری تو زمین داره تغییر نکنه و اساسا ده‌نفره شدن بدترین وضعیتیه که ممکنه واسه یه تیم پیش بیاد اما تو ایران انگار نه انگار. این قضیه با دانش کم مربیان ما رابطه‌ی مستقیم داره.
دو. هفته‌ی چهارم فاصله پرسپولیس با استقلال برای اولین‌بار به هشت امتیاز رسید. هفت هفته گذشته و فاصله همونه. استقلال داره وقتش رو تلف می‌کنه و حتی اگه همین حالا پرسپولیس از سوی فیفا با هشت امتیاز منفی مواجه شه هم باز در ادامه بیش از استقلال امتیاز می‌گیره اما، هنوز برای رویاپردازی آبی‌ها اندک زمانی باقی مونده. دست‌کم تا وقتی دارن رو ریلِ امتیازگیریِ پرسپولیسِ پارسال حرکت می‌کنن. پرسپولیسی که تا نیم‌فصل و حتی هفته‌ی دوم دور برگشت، پنج امتیاز از استقلالِ صدرنشین عقب بود.
۲۶ ۴
من اگه مشاور سردار بودم می‌گفتم به فکر بازی فیکس و حضور دوباره تو چمپیونزلیگ باش. برای برداشتن قدم آخر هنوز چندسالی وقت داری. لیورپول قدم آخره. سردار برای تثبیت جایگاهش به درخشش دوباره تو سی‌ال احتیاج داره. اگه روستوف سهمیه‌ی فصل بعد رو نمی‌گیره جای موندن نیست اما مقصد مثلا می‌تونه لاشامپیونا باشه. خوشبختانه سردار یه بار روبین رو به پیشنهادهای بزرگ ترجیح داده.
۲۴ ۵
همه‌ی اسپانیایی‌ها دارن سرگروه می‌شن حتی سویا. حالا به‌نظر شما این خوبه؟
به‌نظر من که خیلی هم خطرناکه واسه‌شون. یووه، بایرن، دورتموند و سیتی به همراه پاریس یا آرسنال بخشِ غالبِ رقبای احتمالیِ اسپانیایی‌ها رو تشکیل میدن تو دور بعد. به عبارت دیگه، تمام محدودیت‌های مفیدِ قرعه‌کشی از سر راه اسپانیایی‌ها برداشته می‌شه. یادتون نره که ما عادت کردیم به حضور همزمان رئال و بارسا و اتلتیکو تو یک‌چهارم. شاید ترک عادت‌مون بدن نامردهای لامروت!
۸ ۱
چلسی در حالی صدرنشین شد که گری نویل و جیمی ردنپ تو پیش‌بینی‌های ابتدای فصل‌شون واسه اسکای، هیچکدوم به حضور این تیم تو تاپ‌فور در آخر فصل رای ندادن!
۱۲
استقلال هفته‌های اول تنها چیزی که نداشت شانس بود و حالا همون فاکتور مهمترین دارایی‌شه. منصوریان باید فکر حمایت مادام‌العمر هوادارها رو از سرش بیرون کنه. این تیم حتی برای نزدیکی به استانداردهای فصل پیشش آشکارا نیاز به تقویت داره تو نیم‌فصل اما منصوریان در کمال ناباوری از «کامل بودن» ترکیبش می‌گه!
برانکوی صدرنشین، ترکیب رویایی‌ای که در اختیار داره رو کامل نمی‌دونه و از خرید سروش رفیعی و دژاگه و هر بازیکن تاپ دیگه‌ای که در دسترس باشه،استقبال می‌کنه اونوقت منصوریان با 30% موفقیت در لیگ و عاجز موندن از بردن مسِ لیگ یکی و صبای فانوس به‌دست تو نود دقیقه، هیچ کمبودی تو تیمش حس نمی‌کنه!
۳۶ ۲
جنمِ مربیگری رو از همون روزهای اول می‌شد تو وجود تیته دید. چهره‌ی پرجذبه‌ای که هم می‌توان ازش ترسید و هم دوستش داشت. هرکدام که باشد برای مدعی ساختن از سلسائو در روسیه بس است!
۱۲ ۱
چلسی داره به تیمی رو‌ مخ‌تر از اتلتیکو تبدیل می‌شه. مقابل اتلتیکو فقط می‌دونی تلاش‌هات بی‌فایده‌س و به گل نمی‌رسی اما دلت به این خوشه که زیادم گل نمی‌خوری و بازی رو نزدیک می‌بازی. جلو چلسی اما، دوطرفه ناامید می‌شی!
چلسیِ ددمنشِ دُن آنتونیو بعد از شیفت شدن به دفاع سه‌نفره، هر 5 بازی‌ش رو با برد، کلین شیت و زدن 16 گل پشت سر گذاشته و داره به یه پک کامل تبدیل می‌شه. اینکه همه متوجه نیاز تیم به بازسازی و تزریق یه سرمایه‌ی حسابی باشن و تو جوری سیستم بچینی و از داشته‌هات بازی بگیری که بی‌نقص به‌نظر برسید لایک داره. 16 گل زده بدون هافبک طراح!
۲۱
میگن آدما میان و میرن، این استقلال و پرسپولیسه که باقی میمونه...
تو آمدی و هرگز نرفتی نجیب‌زاده‌ی ابدی!
۲۴
یکبار تو اوج اختلافاتش با مهندس پلگرینی تو اسپانیا گفت: من حتی اگه از مادرید اخراج بشم هم باز سرمربی مالاگا نمی‌شم!
مورینیو وقتی به این باور که ناکامی تو یونایتد می‌تونه تا اندازه‌های مربیگری تو تیمی مث مالاگا پایین بِکشدش برسه، بهتر کار می‌کنه.
۸ ۱
تو وادی سینما یکی هست که مدام از ورود به «دوران تازه» می‌گه بدون اونکه از مشخصات و تفاوت‌های اون چیزی بگه. پیروزی سیتی بر بارسا اما، رگه‌هایی از آغاز دوران تازه در فوتبال رو نوید داد. دورانی که در اون از سلطه‌ی بارسا و رئال و بایرن خبری نیست. نه اینکه نباشند، کمرنگ‌ترند. دورانی که در اون سیتی کوین ده‌بروینه‌ای دارد که بارسا حسرتش را می‌خورد. دورانی که ام‌اس‌ان‌ها به‌سختی شکل می‌گیرند چون هرکدام‌شان در یک تیم هستند و تیم‌شان آنقدر مدعی هست که دلیلی برای ترکش نمی‌بینند. دوران بازی‌های نزدیک و نفس‌گیر. غیرقابل پیش‌بینی. دوران فوران آدرنالین...
فوتبال اروپا با یک «انتقال قدرت» اساسی فاصله‌ی چندانی ندارد.
۱۳ ۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر